Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Patek13

Stran: 1 [2]
16
Vývoj / Re:Náhrada PHP nebo ASP.NET Core
« kdy: 20. 02. 2021, 20:56:56 »
Tady se každá diskuze stočí k obhajobě jazyků, který skoro nikdo nepoužívá (Lisp, Haskell atd.).
Pro mě je jasná volba PHP, protože ho umím a má velký ekosystém. Ideální jazyk by byl s GC, statické typy, objekty, použitelnost i na desktop - takže Kotlin (jako náhrada za hnusnou Javu) nebo C#. Rust neznám a Go nemá objekty.

Na frontendu není co řešit, všechny knihovny jsou vesměs podobné, jen náskok Reactu se podle mě zvyšuje. Největší potenciál vidim ve Svelte, protože díky kompilaci se nemusí dělat kompromis mezi UX a DX. Toto taky vypadá zajímavě https://github.com/ryansolid/solid

17
Vývoj / Re:Náhrada PHP nebo ASP.NET Core
« kdy: 20. 02. 2021, 11:32:44 »
Já jsem zvědanej, jestli někdy bude vývoj webový aplikace stejně snadnej jako desktopový - jeden jazyk a nebude se muset řešit transformace dat mezi serverem a klientem.

Blazor něco podobného řeší, ale furt není hotový a co si pamatuji, měl problémy s velikostí runtime a vyžadoval websockety? Takže to asi nejspíš nebude univerzální řešení na téměř statické weby a zároveň na interaktivní aplikace. A vůbec, s C# a .NET to není tak slavné, jak jsem po vydání .NET Core očekával. Spíš bych do budoucna sázel na Kotlin.

Tuším, že JetBrains píše fullstack v Kotlinu, ale jejich frontend je jen React, co se pak zkompiluje do JS.

18
Vývoj / Re:Náhrada PHP nebo ASP.NET Core
« kdy: 17. 02. 2021, 18:55:32 »
jQuery sloužilo dobře jako obálka nad JS, dnes ale na něj absolutně zapomeňte, jsou sofistikovanější nástroje umožňující psát frontendový šablony čistě dekarativné a né složitý imperativní skládání elementů v jQuery. Za sebe doporučuju React z hlediska "seniority" a ekosystému, používám ho i na nejmenší komponenty, který pak integruju do administrace plný jQuery. Rozhodně bych se už nevracel.

19
Vývoj / Re:Je Rust jazyk budoucnosti?
« kdy: 14. 11. 2020, 22:01:42 »
Sice je to trochu jiná kategorie, ale podle mě má velký potenciál Kotlin.
Při vydání .NET Core jsem dával velkou naději C#, ale dodnes nesplnil moje očekávání, hlavně kvůli oficiální podpoře multiplatformního GUI.

20
... děláme do 17:00 ... když někdo končí v 14-15, může leccos podniknout, já mam zabitý den ...

To moc nechápu. Když si vezmu dvě varianty:

1) Vstávám 4:30, od 5:30 jsem v práci, 14:00 končím a mám 6.5 hodiny na to něco podniknout, než musím jít 20:30 spát (protože vstávám brzo).

2) Vstávám 7:30, od 8:30 jsem v práci, 17:00 končím a mám 6.5 hodiny na to něco podniknout, než musím jít 23:30 spát.

Jasně, ale i třeba 2hodinový posun udělá hodně. Já radši budu vstávat dřív a mít čast odpoledne volnou, v tomto případě zbytečně sedím v kanclu, ačkoliv to většinou není potřeba.

21
Jelikož tu padla zmínka i o pracovní době, tak se ptám, v kolik jako programátoři končíte v práci? Nám to posunuli a děláme do 17:00, prý je to důležité pro zákazníky (což není pravda - když se něco pokazí, řeší se to z domova, z dovolené atd). Zatímco když někdo končí v 14-15, může leccos podniknout, já mam zabitý den a přitom zrovna moje povolání je časově hodně flexibilní.

Do nové firmy bych šel už jen na zkrácený úvazek, není důvod někde zavřený 8-9 hodin, když plat za třeba 6h bohatě stačí.

22
Vývoj / Názory na javascriptový framework Svelte
« kdy: 27. 07. 2020, 09:41:35 »
Dělám v Reactu, ale konečně jsem se dohrabal vyzkoušet Svelte, o kterém každý říká, že je budoucnost ale nikdo ho nepoužívá. A popravdě se mi hodně zalíbil, řeší přesně to co potřebuju, ale nevnucuje mi X dalších konceptů, bez kterých se v Reactu neobejdu a netahá sebou celý runtime.. odpadá problém controlled vs uncontrolled a zalagované formuláře. Dokážu si ho představit jako výbornou volbu pro malé týmy, kde jsou jen fullstack programátoři a nemají prostor na učení Reactu, dokonce oproti Vue je učící křivka 0, dá se v něm dělat hned.

Používáte ho někdo na reálném projektu a narazili jste na nějaké problémy? Nepočítám to, že ještě není hotový (TS, SSR) a skoro žádný ekosystém. Mě se ten koncept líbí a podle mě má potenciál, co myslíte?

Jen nechápu, proč se třeba reaktivní blok kódu řeší vlastní syntaxí $: {} a ne třeba "fake" funkcí jako useEffect v Reactu, kterou by si přeložil kompilátor.

23
Vývoj / Re:Moderní architektura pro aplikace v Reactu
« kdy: 23. 04. 2020, 19:23:15 »
Já na formuláře doporučuju react-hook-form.

A k redux-form - pro ukázku jak aplikace laguje, když se každým stiskem klávesy updatuje stav v reduxu a musí se porovnat strom úplně všech komponent stránky.. mrkněte sem https://demo.flexibee.eu/flexi/demo/faktura-vydana/

Stran: 1 [2]