Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Patek13

Stran: [1] 2
1
Hardware / Re:Výběr notebooku od Dellu pro programátora
« kdy: 13. 09. 2022, 12:48:52 »
A co takhle uvažovat o Macbooku?

2
...
Hezké, toto je ten prototyp klasického závislého aplisty. Přesně jak jsem zmínil v diskuzi výše, sype do toho ročně statisíce a ještě si rochňá jak je to úžasné a jak se to vrací. 

Osobně nemám jediný důvod používat cokoliv od aple, kupovat každý rok nový model mi přijde naprosto zbytečné a chlubit se tím v diskuzi nadmíru hloupé.
Určitě se najdou lidi, co si každý rok kupují nový iPhone kvůli jiným barvičkám. Ale třeba zrovna Macbook s M čipem nemá v tichosti/výdrži/výkonu bohužel konkurenci mezi Windowsama.

C# - ještě existuje https://avaloniaui.net/

3
Vývoj / Re:Trendy v PHP
« kdy: 06. 09. 2022, 22:37:30 »
Ty jiné jazyky si hlavně nenesou tak šílenou zátěž špatného návrhu a mizerné základní knihovny jako php, kde stále ještě spousta knihovních funkcí vrací nulu nebo false při chybě místo, aby vyhodily výjimku. Existuje externí knihovna, která to zkouší řešit, ale při mém zkoušení nefungovala: https://thecodingmachine.io/introducing-safe-php

Také mě překvapilo, že v php není ani tak základní věc jako datový typ pro datetime, takže na projektu, kde jsem dělal, se používaly rovnou tři in-house knihovny pro práci s časem, každá nedomrlá svým způsobem. Navíc v php nejdou přetížit operátory, takže třeba pythonovské datetime(year=2010,month=1,day=1) + timedelta(minutes=60) si ani sám nemůžeš implementovat a u nás se to řešilo podivnými funkcemi jako TimeStamp->addSeconds().

Co mi ale přijde nejhorší, je komunita kolem Nette, které má potřebu ignorovat okolní svět a všechno si dělat samo. Takže máme sice phpUnit, ale Nette si vyvíjí vlastní Tester, který má možná nějaké drobné fíčurky navíc, ale chybí podpora v IDE (polofunkční plugin do PhpStormu nepočitám) a testy v debuggeru si prostě jednoduše nepustíš. Podpora pro NEON v IDE - jde, ale zaplať si propietární plugin. Atd.

Přijde mi, že PHP jde celkem dobrým směrem (třeba typová kontrola a phpstan jsou fajn), ale staví na tak špatných základech, že mě osobně dává větší smysl věnovat se jiným jazykům.

Tohle je hodně výstižný komentář. Mě každý den na PHP nejvíce sere:
- Chybějící generika, hlavně jak se pak všechno zapisuje do komentáře. Navíc používáme 5.3 a 7.0, kde nejsou nativní anotace a neumí ani null typehint..
- Často potřebuju zřetězit volání .filter(..).map(..), jenže pole ani string není objekt, místo toho musím udělat více cyků za sebou nebo použít pomocnou třídu Collection::from(..)->filter(..)->map(..)->toArray()..
- array jako jeden typ pro hashmapu a list je zdrojem bugů

Prostě v PHP ještě není z historických důvodů vyřešeno to, co je jinde od začátku. I kombinace JS+TS je daleko mocnější. Osobně bych šel radší do C# a nebo Kotlinu, i když ten mi přijde trochu divočejší.

Dělám fulltime v Nette a líbí se mi, jak je lightweight oproti Symfony, ale vše je udělej si sám. Třeba aktuálně by se mi hodilo něco na tvorbu API, sice je tam Apitte, ale v něm nejde ani popsat pokročitejší otypovaná struktura.. Zatímco Symfony má API platform a vlastně vše je naservírováno a můžeš hned začít řešit byznys problém.

4
Zdarec, budu kupovat nový počítač a rozhodl jsem se vyzkoušet Macbook místo Windowsu. A zajímalo by mě, jak velký SSD byste doporučili, protože ono to není jen o SSD, ale pokud třeba budu chtít Air M2 s 500GB, tak už má smysl připlatit 6000 Kč a mít mnohem lepší 14" Pro.

Moje osobní věci moc nezaberou a vše dlouhodobého nahrávam na cloud, ale pokud by se z toho časem stal muj pracovní komp, budu na něm provozovat klasický stack PHP/JS/MySQL/Elastic. Všude se dozvídám, že je 250GB málo. Já mam třeba u pracovního kompu zaplněnou jen polovinu. Jsou to desítky projektů, závislosti mají max stovky MB, takže to celé zabere jen pár GB.

Ale kdybych potřeboval Xcode, tak pro instalaci je prý potřeba 50GB volného prostoru a někdo psal, že dokáže nagenerovat třeba 20GB cache.
Chtěl bych si pohrát s daty OpenStreetMap a koukám https://download.geofabrik.de/ balíček má třeba 25GB.. to může být znát.
Dál bych si chtěl vyzkoušet editací videí, tam ale počítám s externím SSD.

Myslíte, že je 250GB pro programátora dost?
Pro. Ani o tom nepremyslej.Jsi programator co tam bude mit pripojeno xxx monitoru a potrebuje mit velky monitor i na notasu. A nejsi  slecna prodavajici nemovitosti v realitce co to potrebuje tahat v kabelce a psat "pjet samYc".

Aspon 512GB jako minimum. 256 je krute malo - mluvim z vlastni zkusenosti. Hned po roce pulka plna od projektu a veci co nechci pokazde tahat.
V práci používám jeden, druhý by se občas hodil na debug bar, ale na ten by stačil displej notebooku. A právě plánuju pracovat mimo domov.

5
Tak jsem si je byl vyzkoušet a hodně se mi zalíbil tenkostí Air. Váhový rozdíl v ruce je fakt znát, ale pro mě je důležitější rozdíl v batohu a to samozřejmě nedokážu posoudit. Ještě chvíli budu přemýšlet nad velikostí displeje, jestli 13,6 není bez externího málo.
Každopádně na mě ten hliník působí líp než rozvrzaný teplý plasty, ale nechápu, proč ten okraj pod klávesnicí je tak hloupě ostrý. Hlavně u tlustějšího 14" je to znát.

Kdybych byl normální uživatel, byl by 13" jasná věc.
Naopak pro vývojáře by byl zajímavý kompromis Air 14", kdyby existoval. Nebo Pro 13" v novém designu bez touchbaru.

6
Tak jsem se ještě nerozhodl  :D Těch 16/512GB je jasná věc.
Spíš se rozhoduji jestli vzít nový Air v této konfiguraci nebo 14" Pro. Na Redditu je milion takových témat, ale nemůžu to rozřešit.

Ta kombinace výdrže, výkonu a velikosti musí být parádní, jsem dost zvědavý. A právě se nemůžu rozhodnout, jestli  trochu těžší a možná až zbytečně výkonný Pro nebo lehčí ale pořád dost dobrý nový Air. Přecejen plánuju cestovat a třeba kdybych šel na celodenní túru, bude do batohu lepší Air. Zároveň žádný další počítač mít nebudu, takže potřebuju, aby zvládnul opravdu všechno.

Co jsem vypozoroval:

Programování: PHP/JS/Docker/Git žádný problém, u mobilních aplikací podobně, ale už záleží dost na emulátoru a velikosti projektu.

Editace videa: Tady se snažím najít argument proti Airu, v testech je někdy až 2× pomalejší, ale na občasné stříhání asi více než dostačující.

Hraní: Občas bych si chtěl zkusit moderní hru, ale je to jen bonus.

Více monitorů: Air podporuje jen jeden, jde to vyřešit DisplayPortem, ale ještě musím zjistit podrobnosti. Někdo měl u dvou monitorů problém s výkonem/přehříváním.

Takže je otázka, zda vsadit na Air, nebo obětovat pár set gramů a bezstarostně mít výkonnou mašinu.

A hloupý dotaz, je v showroomech jako iStyle možný si ten notebook potěžkat?

7
Samozřejmě jsem myslel DALŠÍCH 16, tedy na 32GB :D Snad se dokonce týdne rozhodnu. Asi to vidím spíš na 14" Pro, jen mi zatím dělá starosti ta váha. Některé Thinkpady jsou lehčí, dokonce taky můj starý 14" ultrabook, ačkoliv je rozměry větší.
Mám rád levné a minimalistické věci, proto se mi hodně líbí myšlenka Air M1. Ale za tu dlouhou dobu, co se rozhoduji, bych už měl vyděláno na další Macbook.

8
250 GB je dost minimum i na běžnou práci.  Pokud zůstaneš u LAMP stack, s pár závislostma, tak to asi půjde přežít, ale reálně si stáhneš pár git repository, nějaké hračky kolem, IDE, k tomu připočítej dnešní browser s cache a disk je fuč.

Klíčová je ale paměť.  Opět - PHP je hračka, která nic moc nežere, ale všechny věci kolem už ano - systém samotný, IDE a hlavně browser - pár oken s JavaScript a lítá to v GB...

Pro srovnání: Já kupoval notebook nedávno osobní a podmínky byly minimálně 32GB RAM a 512 GB disk.  U obojího si říkám, že jsou teď na hraně.  V práci jsem měl Mac 2015, 16 GB RAM, 512 GB disk.  Neustále 8-12 GB ve swap, po 2-3 letech tak pomalý, že se s tím pracovalo opravdu blbě - nevím, jestli samotný nedostatek RAM s rostoucí náročností JavaScript stránek nebo ten swap už opotřeboval SSD natolik, že s bídou hledal funkční místo, expert nejsem.  V nové práci jsem dostal Mac 16 s M1 Pro, 32 GB RAM a 512 GB SSD.  Nově používám docker a už jsem opět pár MB ve swap.  Co se s tím stane za rok nebo dva - bůh suď...

Plánuju LAMP a do budoucna s Dockerem a prostě musim doufat, že bude stačit. Příplatek za 16GB je 12 000 a to je nogo pro mě.. Tady někdo rozjel Docker s PHP dokonce na 8GB https://www.peckadesign.cz/blog/macbook-air-8gb-m1-smysluplny-pomocnik-na-webovy-vyvoj

9
Mně by určitě bohatě stačil 16GB Air, ale asi bude doopravdy střízlivější 500 než 250 SSD. Jak tady píšete +1TB, to fakt ne, ty poplatky za SSD a RAM jsou u Apple šílený. U takhle drahýho stroje bych spíš uvažoval u Alza Neo, ale Mac jsem ještě neměl a můžu ho kdykoliv dát pryč, u Alzy můžu smlouvu ukončit nejdříve 1,5 roku.

Já na tom zatím nebudu dělat nic náročnýho, jen prohlížeč a experimentování s programování, na práci mam firemní stroj. Ale chci mít možnost ho kdykoliv začít používat jako pracovní stroj.

Teď spíš ještě řeším velikost displeje a hmotnost. Jelikož jsem doteď seděl v kanclu, chtěl bych víc cestovat a obejít se bez externího monitoru. Je podle vás 13.3" dostatečné na práci?

A nejvíc starostí mi dělá váha, není u toho Pročka 1,6kg na cestování hodně? Třeba můj starej 14" ultrabook je na rozměry o kousek menší, ale má jen 1kg. I takovej 14" Thinkpad T/P má kolem 1,3-1,4kg.

10
Hardware / Velikost SSD Macbooku pro programátora (Air vs Pro)
« kdy: 31. 07. 2022, 10:32:57 »
Zdarec, budu kupovat nový počítač a rozhodl jsem se vyzkoušet Macbook místo Windowsu. A zajímalo by mě, jak velký SSD byste doporučili, protože ono to není jen o SSD, ale pokud třeba budu chtít Air M2 s 500GB, tak už má smysl připlatit 6000 Kč a mít mnohem lepší 14" Pro.

Moje osobní věci moc nezaberou a vše dlouhodobého nahrávam na cloud, ale pokud by se z toho časem stal muj pracovní komp, budu na něm provozovat klasický stack PHP/JS/MySQL/Elastic. Všude se dozvídám, že je 250GB málo. Já mam třeba u pracovního kompu zaplněnou jen polovinu. Jsou to desítky projektů, závislosti mají max stovky MB, takže to celé zabere jen pár GB.

Ale kdybych potřeboval Xcode, tak pro instalaci je prý potřeba 50GB volného prostoru a někdo psal, že dokáže nagenerovat třeba 20GB cache.
Chtěl bych si pohrát s daty OpenStreetMap a koukám https://download.geofabrik.de/ balíček má třeba 25GB.. to může být znát.
Dál bych si chtěl vyzkoušet editací videí, tam ale počítám s externím SSD.

Myslíte, že je 250GB pro programátora dost?

11
/dev/null / Re:První skutečná cenzura na českém internetu
« kdy: 05. 06. 2022, 15:29:39 »
Nepleťme si svobodu slova a dezinformace. To první je vyjadřování osobního názoru a byť ten člověk může být pomýlený, nebo úplný blb, dokud se o tom dá diskutovat, není to nic proti ničemu.
Ale záměrná, profesionálně vedená kampaň s cílem způsobit někomu zdravotní, nebo jinou újmu, destabilizovat společnost,.. je úplně jiná sorta. Za mě na úrovni kybernetického terorismu a podle toho bych k tomu i přistupoval.
Ne, svoboda slova nepitvá co je dezinformace a co názor. Pohled každého jednotlivce je relativní a v demokratické společnosti nemůže existovat nikdo, kdo bude určovat, co je nebo není absolutní pravda, jinak se vracíme zpátky do minulosti. Pokud máš pocit, že někdo vede lživou kampaň, můžem mu ji vyvrátit.

Svoboda se netvoří zákazama.

12
Server / Re:Pomohl vám Elasticsearch?
« kdy: 22. 12. 2021, 23:03:09 »
Používáme Elastic na fulltext - tam je to asi bezkonkurenční oproti MySQL.
A také hlavně na parametrické filtrování. Máme kategorie hodně postavané na parametrech a při MySQL (správně optimalizované!) se to nedalo - při cca 100k produktech trvalo vyfiltrování + vyhodnocení dostupných a zaškrtnutelných hodnot filtru až 30s.
Ale spokojený nejsem - na Stackoverflow se chlubí, jak hledají v desítkách milionech záznamů, a mě je při 100k občas některý dotaz nesmyslně pomalý, až kolem 500ms. Zatím jsem nedokázal přijít na to, proč. Paměti máme dost a shard jen 1.

13
/dev/null / Re:Práce pro české společnosti
« kdy: 01. 08. 2021, 18:18:13 »
...
Díky za odpověď. Bereš to čistě ekonomicky a je to pravda. Člověk by neměl bejt línej se trhnout a využít, co mu trh nabízí.
Tvuj článek je pěkně napsanej, až bude příležitost, určitě na něj někoho odkážu.

14
/dev/null / Re:Práce pro české společnosti
« kdy: 26. 07. 2021, 20:17:51 »
Nechápu ty částky, co tady na rootu furt házíte. Buď žiju v uplně jiný galaxii, nebo je Praha fakt taková bublina.
Já si vůbec nemám na co stěžovat, jsem se svým místem spokojený a případně ho můžu vyměnit.
Ale spíš chci poukázat na to, jak mi někteří programátoři (tedy alspoň na rootu) přijdou nenažraný.
Já jsem jako amatér za 6 let investoval hromadu času, abych se do hloubky naučil svoje technologie (PHP, JS, fullstack web). Po SŠ jsem nastoupil jako programátor za stejný prachy jako kluci, co si šli hned po škole stoupnout ke stroji do fabriky. A teprve nedávno (čti před koronou) jsem se po několika letech dostal na částku, která je podle mě dost dobrá v porovnání s lidmi mimo IT a jsem spokojený. Ale tady na rootu zjišťuji, že furt nedostáhnu ani na plat juniora ("profláklého" JS) v Praze viz https://forum.root.cz/index.php?topic=24887.15 + hromada dalších témat.
Takže v tom vašem Pražskym světě či jak to mam chápat, dělá senior doslova za násobky platu člověka, co dělá 5 let mimo Prahu.

Nemyslím to zle, jen je to pro mě nepochopitelné. Když beru v potaz, jakou má webařina společenskou hodnotu ve vztahu k některým ne-IT lidem, co jsou důležitější a berou mín, bylo by mi hloupý chtít ještě víc.

15
Software / Re:Hledám skutečně svobodný eshop
« kdy: 05. 04. 2021, 11:33:57 »
Já chvílema studuju architekturu a zdrojáky Shopsysu a vypadá to hodně dobře. Zatím jsem na začátku, ještě jsem nestihl porovnat, jak narozdíl od nás řeší některé zapeklité věci např. s parametry, více úrovní variant a podobně.
Každopádně snad tyhle řešení postavené na známých frameworcích upozadí ty ostatní ecommerce řešení s vlastním systémem a odpadne nutnost učit se jejich kód.
Nevím, jestli to platí i dnes, ale Wordpress byla docela prasárna s funkcema v šablonách. Až se někdy divim, jak ho Wordpressáci dokážou ohnout na cokoliv a jsou s nim spokojený. Já se už nedokážu představit vývoj bez MVC a ORM. Přijde mi to dost produktivnější a do budoucna udržitelný.

Každopádně Shopsys je zdarma jen do určitého obratu, takže by tu možná byl prostor udělat něco podobného 100% svobodného a rovnou tím podpořit Nette.

Stran: [1] 2