reklama

Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - kvr kvr

Stran: 1 2 3 [4]
46
Hardware / Re: Router Asus WL-500g Deluxe přestal fungovat
« kdy: 08. 03. 2011, 15:49:05 »
To napájení je u těchto routerů docela známá věc, viz google. Já to viděl už dvakrát. Jednou u WL-500W, restart asi každých 5-10 vteřin, probliknutí diod a pořád dokola. Naštěstí jsem to stihnul ještě v záruce - vyměnili adaptér a jedu dál. To samé v kanceláři u WL-500g, už mimo záruku, našli jsme podobný adaptér a router zase běží. A ten adaptér byl určitě z něčeho jiného, takže by mělo stačit, když bude sedět výstup...

47
Software / Re: Má smysl se učit Vim nebo Emacs?
« kdy: 16. 02. 2011, 07:50:05 »
Mimo téma. Ve ViM Ctrl-E/Y, v insert mod Ctrl-X Ctrl-E/Y, ale to neřeší problém výše.

Kurzor ujíždí spolu s obrazovkou. Kdyby byl na stejné pozici jen se skolovalo, to by bylo lepší.
To nejde? Nevíte někdo jak ve vimu?

[count]Ctrl-U, [count]Ctrl-D (default count je 'scroll' option, čehož default je půl stránky, takže je třeba explicitně zadat jedničku), ale popravdě mi takový příkaz nedává příliš logiku. Mrkněte na option 'scrolloff', jestli to není to, co hledáte...

PS: Když už tu odpovídám, ještě se vrátím k jedné připomínce:
Citace: ondra.novacisko.cz
Zase dokazujete, že ty editory neznáte
if (blabla<end>{<enter>dalsiPrikaz
Protože ( automatický doplní ) a pokud zmačknu enter za {, tak se to automaticky sformatuje a strčí mi to kurzor už dovnitř bloku.
No, tušil jsem, že se toho chytnete... Šlo o vysvětlení principů, bohužel mě lepší neumělý příklad nenapadnul. Samozřejmě vím, že moderní editory mají pro tyhle věci advanced podporu. Ostatně včetně ViM, jak zmínil někdo hned ve třetím příspěvku: http://vimeo.com/3535418 . Ale tohle u toho odkazu je to už otázkou osobních preferencí...

48
Software / Re: Má smysl se učit Vim nebo Emacs?
« kdy: 15. 02. 2011, 09:18:46 »
buď jako dost pomalý, kdy zastaví na každém speciálním znaku nebo naopak přeskočí místo,
Ctrl+šipka nahoru je cool funkce. Scroluje, ale přitom se nepohne s kurzorem :-)

Mimo téma. Ve ViM Ctrl-E/Y, v insert mod Ctrl-X Ctrl-E/Y, ale to neřeší problém výše.

Nehledě na to, když děláte tupou práci, tak kombinace line motion, středník/čárka, tečka je neocenitelná.
Ctrl+I; Ctrl+ (IIIIIIII) .. držím Ctrl a mačkám I

Blbé je, že zruší Visual, který máte právě označený. Takže, když chcete smazat třeba vše do konce řetězce, tak utíkáte k šipkám, ve ViM je to krásně jednoduché dt".  Konsistence napříč mody. Tečka pak neruší historii motion, takže se tohle dá použít na tupou práci - mačkáte tři klávesy a děláte zázraky. Mimochodem, stále se  pohybujeme na nižší dívčí, tohle jsou naprosto základní motion.

Ctrl+F6 intEnter (eclipse s nabindovanou klávesou Ctrl+F6)
A stojím na interface.cc a mohu editovat.

VS tak daleko ještě nedošel, zato má pěknou funkci Ctrl+TAB, kdy přepínám mezi posledními soubory.

Pokud jde o první soubor. Ale budiž, když Vám to stačí... Jak jsem psal výše, stále jde o ty méně efektivní cesty jak otevřít soubor.

Přepínání mezi posledními soubory má ViM taky (:b#, u mě mapováno na \b), ale opět příliš nevyužívám. Odpověď zní Ctrl-O/I a Ctrl-T, což prochází jump (big motion) historii, respektive tags historii. Efektivita úplně někde jinde.

Já mody nepřepínám. Většinu času trávím psaním. Tedy já bych byl většinou v modu Insert. Mimochodem, vimy co máme na testovacích strojích umí šipky, takže většinou stačí zmačknou i (nebo a) a pak už to používám jako běžný textový editor. A když jsem hotov, zmačknu Esc:wEnter

To je pak těžké. V tom případě používáte notepad a to se nedivím, že nejste spokojen, v tom bych naprosto souhlasil. Opravte tedy všude ve svých příspěvcích "ViM je nepoužitelné" na "notepad je nepoužitelný" a nedorozumění je vyřešeno.

Psaním stráví asi každý dost času, ale jde o to, že když už je třeba se přesunout/opravit, tak je Insert mod, ať už ve ViM nebo v běžném-kompatibilním-editoru neuvěřitelně neefektivní. Mimochodem, Ctrl-O přepne z Insert mod do Normal na jediný příkaz. Ale je to danajská rada, Ctrl-O je proti konceptu ovládání.

Ještě bych tu rád vyvrátil jeden mýtus, který se zde často přímo či nepřímo opakuje, a to, že to přepínání Normal/Insert něco stojí. Není tomu tak.
S jedinou vyjímkou "i" obsahuje každý příkaz pro přepnutí do Insert i motion, "a" posun doprava, "I" na začátek řádku (textu), "A" na konec, "Oo" navíc řádek vkládají, o "c" bych psal ještě týden. Situace, kdy chcete vkládat přímo na místo, kde máte kurzor, se téměř nevyskytují. Takže stejně musíte obvykle udělat motion a přepnutí do Insert proběhne jen jako side-effect. Hezké situace jsou i při editaci, typicky C-like kód
Kód: [Vybrat]
if (blabla) {
        statement
}
V běžném-kompatibilním-editoru píšete "if (blabla) {<Enter>}<Up><End><Enter>", ve ViM to bude "if (blabla) {<Enter>}<Esc>O". Takže šipky umlátíte, zatímco ve ViM jste v plusu a ještě k tomu nemusíte odbíhat mimo základní klávesnici. A znovu opakuju, že se pohybujeme na nižší dívčí, "c" doplněný třeba text-objects je efektivitou zcela nesrovnatelný.

Závěr, nečtěte tutorialy, místo základní práce vás naučí assembler :-)

To je diskutabilní. Při psaní jednoduchých maker (mapování) na krátkou tupou práci se ty základy můžou hodit. Ale uznávám, že v tomto případě se ta část tutoriálu opravdu nepovedla. Možná jej někdo opsal z tutorialu pro Vi, který Visual mod neměl. Ale i tam by to bylo jednodušší udělat přes mark a tečku.


No nic. Mým cílem nebylo vypsat tady základy ViM, od toho tu jsou odkazy na články, ale vyvrátit některé bludy, které jste tu šířil na základě své neznalosti ViM. To se doufám povedlo a původní tazatel se tak bude moci rozhodnout na základě skutečných možností jednotlivých editorů.

Pro úplnost samozřejmě http://www.vim.org, kde lze najít i "programátorské" featury, jako integrace se SVN/CVS/další, IntelliSense pro většinu použitelných jazyků atd.

49
Software / Re: Má smysl se učit Vim nebo Emacs?
« kdy: 14. 02. 2011, 17:17:11 »
Na začátek k předchozímu příspěvku. Já s tím textovým editorem nesouhlasím - ViM samo o sobě na stránkách tvrdí, že je programátorský editor a z mého pohledu to srovnání snese. Samozřejmě, pokud znáte ty programátorské funkce.

Nápodobně. Valná většina lidí, co obhajuje Vim neumí pracovat v běžných programátorských editorech

Nesmysl, není to sice 100% jako u běžných-kompatibilních-editorů, ale i tak to odhaduju minimálně na polovinu.

Citace
Pochopte, že než vůbec pustíte tu svou šipku, tak já mám ve ViM dávno opraveno, uloženo a zkompilováno a jsem o problém nebo dva dál. Třeba motion vertikální "HML" i horizontální "fFtT;," zcela vymažou to otravné sledování kurzoru než dojede na místo.

HML: Visual Studio: Ctrl+End, Ctrl+Home, pravda Middle nemám.
Jinak cool featura je Ctrl+I (eclipse: Ctrl+J) inkrementální hledání. Rozhodně nešoupám šipkou, a pokud musím, tak přes Ctrl+šipka, skáče to po větších kusech.

HML je začátek/konec/střed aktuální stránky. Ctrl-Home/End začátek/konec souboru. To je hodně slabé pro vertikální pohyb. Ctrl+šipka je taky dost na dlouho a navíc je implementován buď jako dost pomalý, kdy zastaví na každém speciálním znaku nebo naopak přeskočí místo, které člověk hledá, protože pro něj dost speciální není. "FfTt;," je přesné a statisticky rychlé. Nehledě na to, když děláte tupou práci, tak kombinace line motion, středník/čárka, tečka je neocenitelná. Ale to jsme zase u neandrtálců, tohle prostě nepochopíte, dokud to neuvidíte a nepoužijete...

Viz první odstavec. Většinou preferuju práci s projekty, kde neřeším, které soubory mám otevřené, ale když už něco nemohu najít, mám tam projekt managment (který umí samozřejmě inkrementální hledání, takže vaše Esc a něco a doplnění jména zdrojáku mám podobně: hotkej na přepnutí do projekt okna a inkrementální hledání.

Jenže musíte znát přesné jméno a celé ho napsat. Já udělám tab-blik-tab-blik, lenost zvítězila a stejně jsem rychlejší...

Mimochodem, k tomu Esc, jak ho pořád zmiňujete, to je jedna z věcí, kterou jste nepochopil. Default mod je Normal. Insert se používá jenom na napsání textu a hned poté se přepíná do Normal. Z pohledu ostatních editorů je to dost netypické, ale je to klíčem k efektivitě. Divil byste se, jak málo se mezi těmi mody přepínáte. Ale to jsme opět u tématu neandrtálců...

Citace
projektu, kde mám ve ViM otevřených 183 souborů. Ve Visual Studiu a většině jiných běžných-kompatibilních-editorů byste se z toho zbláznil, ve ViM se mezi nimi přepínáte během zlomků vteřiny.
Nedokazujte, že jste VS viděl z rychlíku  :D

Bohužel ne. Mimochodem, víte o tom, že zaměstnanci Microsoftu si napsali do VS plugin, který interní editor nahradil editorem ViM?

Citace
Tohle, bohužel, asi nejpřesněji vystihuje Vaše příspěvky. Mluvíte o věcech, o kterých nevíte vůbec nic a často si je ani nedokážete představit. Na hledání definic funkce jsou tags. Na
Jasně, jako by Vim nebyl default editor na produkčních a vývojových strojích :-)

To, že něco umíte pustit, něco v tom napsat a ukončit, neznamená, že to znáte. Což je  z Vašich příspěvků evidentní.

Skvělé. Teď jste to trefil. Já naštěstí nikdy žádnou dokumentaci k editoru nečetl. Všechný funkce jsem našel v Menu  ;D

Znovu opakuji - chcete-li menu, máte ho mít. ViM má menu, toolbar, všechno navíc customizovatelné (je tam i ten make mimochodem). Dříve či později ale zjistíte, že je lepší ušetřit místo na dva vertikální řádky, bo GUI obecně je velmi neefektivní.

K bodu "nikdy jsem žádnou dokumentaci" nečetl, se vrátím později.

Mimochodem, vimtutor je fakt síla:
Kód: [Vybrat]
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
                 Lekce 5.3: VÝBĚROVÝ PŘÍKAZ ULOŽENÍ


            ** Pro uložení části souboru napiš  :#,# w SOUBOR **

  1. Ještě jednou napiš  :!dir  nebo  :!ls  pro výpis aktuálního adresáře
     a vyber vhodný název souboru jako např. TEST.

  2. Přesuň kurzor na vrch této stránky a stiskni  Ctrl-g  pro zobrazení
     čísla řádku.  ZAPAMATUJ SI TOTO ČÍSLO!

  3. Nyní se přesuň na spodek této stránky a opět stiskni Ctrl-g.
     ZAPAMATUJ SI I ČÍSLO TOHOTO ŘÁDKU!

  4. Pro uložení POUZE části souboru, napiš  :#,# w TEST  kde #,# jsou
     čísla dvou zapamatovaných řádků (vrch, spodek) a TEST je název souboru.

  5. Znova se ujisti, že tam ten soubor je pomocí  :!dir  ale NEODSTRAŇUJ ho.

To neumí pracovat s bloky?

Je to tutoriál. To vysvětluje minimálně body 1 a 5, body 2-4 částečně taky, bo učí uživatele principy. Ve verzi tutoriálu, kterou mám já, se používá už Visual mod (bloky). Tedy odpověď: Umí, Visual mod může být znakový, řádkový nebo sloupcový a je tam už hodně dlouho (minimálně verze 4.x, kdy jsem začal ViM používat).

Skvělé. Teď jste to trefil. Já naštěstí nikdy žádnou dokumentaci k editoru nečetl.

Váš problém. Já ji četl a při tom, kolik času strávím v editoru, mi ušetřila spoustu času. Výsledkem je moje násobná efektivita a Vašich padesát příspěvků na téma, jak je něco nepoužitelné/nefunguje/nelíbí se Vám to. Enjoy ;)


50
Software / Re: Má smysl se učit Vim nebo Emacs?
« kdy: 14. 02. 2011, 11:49:12 »
Zvláštní je, že když je debata o ViM nebo Emacs, tak jsou nejaktivnější uživatelé, kteří ty editory neviděli vůbec nebo jen z povzdálí a vůbec nepochopili jejich koncept :)

Za prvé je třeba rozlišovat původní Vi a ViM. Ač je hlavní koncept stále stejný, původní Vi byly značně omezené s ohledem na dobu svého vzniku. Proto je možné, že třeba podporují šipky jen v Normal modu nebo dokonce vůbec, obvykle nemají vícenásobné undo, práci s více soubory atd.

Oproti tomu ViM je moderní editor, který zachovává původní koncept práce, ale navíc má všechno, co by měl mít moderní editor, včetně výše jmenovaného a IDE funkcí a přidává další užitečné příkazy navíc, a taky skriptování pro snadnou tvorbu pluginů.

Tvrzení, že ViM je v dnešní době zastaralý, protože dnešní klávesnice mají šipky, nebo nemá klávesové zkratky kompatibilní s jinými editory, je zcela zcestné a absurdní. Podstatné omezení člověka je to, že má pouze deset prstů a tím daný velmi omezený rozsah klávesnice, na kterém se může efektivně pohybovat. I když budete mít klávesnici jako varhany, tak počet ruk zůstává stejný. ViM možná zanikne, až se naučíme klonovat ruce...

Pochopte, že než vůbec pustíte tu svou šipku, tak já mám ve ViM dávno opraveno, uloženo a zkompilováno a jsem o problém nebo dva dál. Třeba motion vertikální "HML" i horizontální "fFtT;," zcela vymažou to otravné sledování kurzoru než dojede na místo. Viděl jsem, jako strašně cool featuru, že v jiných editorech si můžu ve File open dialogu otevřít dva soubory najednou. ViM, od doby, co má gtk verzi, má tyhle dialogy samozřejmě taky, i menu, i toolbar. Ale stejně je téměř nikdo nepoužívá. Za prvé, než se vůbec doklikáte k tomu prvnímu souboru, tak přes tab-completion ve ViM mám otevřených souborů pět, za druhé, otvírání souboru je jeden z nejméně efektivních způsobů, jak otevřít soubor. Obvykle použije buď tags nebo se přepne pouze na soubor, který už má otevřený. Právě dělám na projektu, kde mám ve ViM otevřených 183 souborů. Ve Visual Studiu a většině jiných běžných-kompatibilních-editorů byste se z toho zbláznil, ve ViM se mezi nimi přepínáte během zlomků vteřiny.

Ono celkově, kdyby ten editor byl nesmyslně navržený a zastaralý, tak nemá tolik nových uživatelů. Jenže 100% z nich používá předtím jeden z těch běžných-kompatibilních-editorů a ve chvíli, kdy překročí jistou hranici na křivce učení, tak už se nechce vrátit, přesto, že ten výběr stále mají. Už jsem párkrát zažil situaci, kdy jsme měli team-work, něco vyráběli, já seděl u editoru a psal, ostatní koukali. A následně říkali, že nechápou jak s tím editorem tak rychle dělám. A to byli lidi, kteří už tu hranici překročili a ve ViM už byli efektivnější, stejně tam byl ještě obrovský prostor pro zlepšení...

Citace: ondra.novacisko.cz
Souhlasím s tím, že admini asi vi(m) využijí, ale nejvíc mě překvapují lidi, co v tom programují. Když hledají definici funkce, hledají to 'grepem', překlad pouští napsáním 'make'

Tohle, bohužel, asi nejpřesněji vystihuje Vaše příspěvky. Mluvíte o věcech, o kterých nevíte vůbec nic a často si je ani nedokážete představit. Na hledání definic funkce jsou tags. Na make skutečně slouží příkaz make, ale má plnou integraci s editorem, takže poskytuje stejné pohodlí jako IDE. Já jej mám mapovaný na F9, kompatibilně s Borlandem, ale stejně obvykle nepoužívám, bo - viz dříve - :make napíšu rychleji, než ten F9 vůbec najdu.
Je to jako neandrtálci vysvětloval princip atomového reaktoru. On je spokojený, že má zdi své jeskyně, kde mu hoří oheň, což je pro něj to nejlepší, co doposud viděl. My si bez vypínače na světlo či topení už nedokážeme život představit. Takže my ViM-áci máme násobnou efektivitu práce a Vy máte svůj dokonalý editor, aspoň v rámci té své jeskyně. Enjoy ;)

K úplně původnímu příspěvku. Viz diskuse výše. Editor nemá smysl se učit jen abyste ho uměl. Pokud jej berete jako primární editor pro svou práci, tak doporučuju následující kroky:

1) pusťte si vimtutor (nikdy jsem jej nepoužil, ale vypadá celkem užitečně)
2) týden používejte editor
3) přečtěte si quick reference
4) týden používejte editor
5) přečtěte si quick reference
6) měsíc používejte editor
7) přečtěte si quick reference
8) používejte editor a kdykoli Vás napadne, že by šlo něco dělat líp mrkněte do helpu, nejspíš taková funkce bude existovat

Good luck.

51
Software / Re: Má smysl se učit Vim nebo Emacs?
« kdy: 11. 02. 2011, 22:39:15 »
Deset minut to tezce prehanite. Taky nejde jen o nauceni, ale o zvyk. Kdyz cely zivot soupate kurzor sipkami a tlacitko backspace maze posledni znak, tak se nesmite divit, ze je pal clovek rozhozen. NAvic editor se pry nemeni, ale co konfigurace, to jine klavesy. Insert nebo i. Nekde sipky jdou, jinde nejdou.

argument ze jde o starozitnost je jak stehno. Dneska klavesnice stoji 150kc a ma 105 klaves, vcetne tech urcenych pro editaci a navigaci kurzoru.

Jak pisete do diskuze? Nezacinate nahodou vzdycky napsanim pismena i? kolikrat za psani stisknete Esc? (nektere prohlizece to berou jako smazani textu). Pak urcite chapete, o co mi jde.

menitka nepouzivam. Ale na funkce, ktere pouziju jednou za mesic se hodi, funguji jako navigator k dalsim funkcim. Vim mi nenapise ani radek o tom, kde mam hledat napovedu.

52
Distribuce / Re: Domácí úkol: Proč je Ubuntu úspěšné?
« kdy: 09. 02. 2011, 08:26:48 »
Jasný výběr cílové skupiny a podřízení všech kroků jejím požadavkům.

53
Software / Re: Jak natvrdo vypnout Linux?
« kdy: 20. 12. 2010, 10:56:11 »
Já před to dávám ještě Terminate all processes (slušně a bez init), tedy EUSB.

54
Software / Re: File system na sdílený disk mezi Linux a Windos
« kdy: 15. 12. 2010, 12:46:13 »
Na kryptování nejspíš dm-crypt, v Linuxu je nativně přímo v kernelu, což považuju za lepší řešení než TrueCrypt a (aspoň podle wiki) je podpora napříč různymi systémy.

Ad ext2 - co znamená "neni prave idealna" ? Nějaké problémy se stabilitou nebo nejsou podporovány některé vlastnosti, což, viz níže, by mi až tak moc nevadilo...? (pominu-li ty věci, které jsem zmiňoval, ale ty jsou pro mě paradoxně spíš problémem na straně Linuxu)

55
Software / Souborový systém pro Linux i Windows
« kdy: 15. 12. 2010, 10:42:15 »
Zdar,
přemýšlím, co dát za filesystem na disk, který by měl být přístupný z Linuxu i Windows.

Na starém notebooku jsem používal sice VFAT, ale nevýhody jsou neoddiskutovatelné - žádné žurnálování, omezená velikost souboru, nemožnost nastavení execute, bez symlinků atd. Tedy ve všech směrech zcela nedostačující na aktivní práci (vývoj apod., na vytvoření alba z fotkama to asi jde).

Asi by šel použít ext2 (3, 4?), ale tam se pro změnu (v Linuxu) nedokážu zbavit uživatelských práv - potřebuju něco, co bude mít nastavené globálně práva na celý filesystem (ala CD), nikoli pro každý soubor zvlášť. Bezpečnost v tomto směru mě nezajímá, celá věc bude kryptovaná a notebook (téměř) jednouživatelský, takže pokročilé nastavení práv je pro mě spíš komplikace. Případně by bylo pěkné mít podadresář, kde ty práva budou brána v úvahu a ve zbytku ne, ale to dokážu v případě vyřešit (asi i líp) dalším virtuálním diskem.

Funkčnost je pro mě důležitá primárně v Linuxu, jestli jinde nebude fungovat třeba žurnálování, mě až tak netrápí, jiný systém se používá spíš občasně.

Jsou nějaké lepší možnosti, co na ten disk hodit?

Stran: 1 2 3 [4]

reklama