Ako som precital diskusiu tak ja som situaciu takto pochopil:
To nie su programatori. To su ludia ktorych napln prace je nieco ine a su schopny nejake percento casu dajme tomu 30% (alebo nedajboze dokonca vo volnom case) venovat programovaniu a napisat nejaku utilitu pre firmu. Ak je to takto tlacit ich do gitu ked to nechcu imho nema zmysel. Ak chcete git,ci/cd najdite si fulltime vyvojara.
Pokud programuje, pořád je to programátor, byť na part time. A furt je to zaměstnanec, takže má sklapnout krovky a dělat práci pořádně, pokud ho k tomu někdo vyzve.
Tak to pozor. To není pravda. Zaměstnanec má náplň práce uvedenou v pracovní smlouvě. Pokud tam nemá nic o programování tak to není programátor a firma to po něm ani nemůže chtít. To že si zaměstnanec práci ulehčí/zrychlí automatizací/programem/zlepšovákem automaticky neznamená, že výsledná práce je majetkem firmy, opět pokud není uvedeno v pracovní smlouvě, že to je to co má dělat. Může se ovšem s firmou domluvit a třeba jí to prodat.
Osobně jsem zažil odejítí technologa (chtěl zvednout mzdu), který měl makra v Excelu, které dokázali spočítat parametry najetí a pracovní režim jistého zařízení řádově za minuty. Najmuli cucáka a při odstávce se zjistilo, že najetí nebude schopen zvládnout v určeném čase. Zkoušeli to týden. Pak se pokorně přišourali za starým technologem, ten vzal notebook a na místě z dodaných parametrů provoz najel. K zařízení byly k dizpozici příručky, plány, tabulky, grafy i vzorce, ale za prvé cucák neměl zkušenost a za druhé v příručkách se ještě počítalo na logaritmickém pravítku. Skončilo to tak, že vedení podniku se dohodlo se starým technologem a ten excelovský list za vyšší šesti místnou částku koupilo.
Je to poněkud starší příběh, ale dávám ho k dobru na jednání se zákazníky (vedení firem), aby si uvědomili, že o klíčové zaměstnance je potřeba se starat.