Tím se příliš neutěšujte. Když někde poblíž šikovně uhodí, tak si i zemní potenciály zaplavou, do delšího drátu se ledacos EM naindukuje apod.
Vychazim z praktickeho poznatku ze jsem v zivote nemel ve meste problem s telefonem (Dial-up, DSL) pri bource, kdezto pribuzni na vesnici nezridka. Kdyz se domnivam ze to souvisi s pouzitym typem kabelaze (podzemni / nadzemni), mylim se?
Nechci popírat, že pod zemí bude EM indukce menší, než u nějakého vedení na sloupech, a že PE chránička má k dobru pár kilovoltů (nižší desítky kV) izolační pevnosti. Pokud by uhodilo do země těsně kolem toho vedení, tak to zřejmě bez daších opatření koncová zařízení nezachrání. A je jistě na zvážení míra rizika... Taky ve městě bych čekal u většiny budov hromosvod ve slušném stavu, což na vesnici u starší zástavby není zdaleka pravidlem.
Ja celou dobu chapu ze nejde o zniceni toho kabelu, ale o zniceni aktivniho prvku. Me celou dobu zajima, jak se vyboj do toho aktivniho prvku dostane. Pokud stale jeste uvazujeme diskutovany pripad: Dva domy, mezi nimi zakopana chranicka ktera VYUSTUJE UVNITR TECH DOMU, tou
chranickou protazene UTP ktere je na na koncich (v domech) zapojene (pres vestavena trafka) do aktivnich prvku. Pokud tu nekdo operuje terminem "elektricka pevnost vzduchu", tak bych rad vedel o jaky vzduch se presne jedna. Pokud uvazujeme (podle me extremni) pripad, kdy prostor obou domku dostane primy zasah, tak podle mych zkusenosti odejde temer vsechno uvnitr, lhostejno jak a kam to bylo propojene. Kdyz pred 15ti lety uhodilo primo do stozaru na Sitelu, kde byly umisteny prevazne profesionalni outdoorove operatorske technologie (bleskojistky, zemeni kazdeho prvku zvlast a pod.), tak se tam nasledne dostavili technici zvucnych telco znacek aby si sva zarizeni (jen s malou nadsazkou) nametli na lopatku a nasypali do pytlicku, protoze v tomhle pripade vam nepomuze nic. Pokud je zasah neprimy, jaka je sance ze se to naindukujuje az do kabelu v plastove chranicce ulozene ve vlhke (tedy vodive) zemi?
Pravda je, že zkušenosti z města nemám.
Doma na okraji maloměsta mi v devadesátých letech při bouřce asi dvakrát odešel telefonní modem, pokaždé jsem ho opravil - to bylo v dobách, kdy jsem neměl na lince svodič přepětí a venkovní vedení bylo pár set metrů na sloupech.
Třeba televizní vysílače se většinou z úderu blesku dokážou samy zotavit. Jakákoli vyšší věž schytá úder bleskem několikrát za rok. Kdyby při každém úderu blesku půlka krabiček umřela, nebyly by ty stožáry moc provozovatelné.
Z práce mám zkušenosti z prodeje a servisu SHDSL modemů a stacionárních časoměrných GPS přijímačů, ke kterým doporučujeme zákazníkům svodiče přepětí. GPSky bývají dost často osazené na vysokých věžích, SDHSL se zase tahá podél silnic a železnic. Přístrojů odpálených bleskem jsem v servisu pár viděl, ale byly to věci provozované bez bleskojistek. Jmenovitá izolační pevnost komunikačních portů 1-2 kV (izolace signálovým trafem). Konkrétně podél elektrifikovaných železnic je tu a tam problém s "bludnými proudy" - echt železniční signalizační technika toto řeší napájecí soustavou IT (volně plovoucí, prakticky bez ochranné země) a galvanickou izolací vnějších rozhraní na úrovni vyšších jednotek kV, pokud se nepletu.
Není pravda, že při přímém úderu nepomůže ani svěcená voda. Pomůže správně provedená komplexní ochrana objektu proti přepětí = hromosvod, uvnitř ekvipotenciální přípojnice, všechna vedení vystupující z domu opatřená svodiči. Pravda je, že málokdo je takto důsledný :-(
Dál je to asi kompromis. Kdyby šlo jenom o ty koncové krabičky a nějaký šrot kolem, tak je to otázka pravděpodobnosti a peněz. Ale pracovat tímto loterijním algoritmem s živými lidmi, to je horší rozhodování...
Jo a co je venku na stožáru, to je samozřejmě na ráně. Jde o to, ochránit majetek před požárem a především lidské životy, uvnitř v budově. Na to jsou stavěné normy: pokud možno neponechat nic náhodě.
Že tam povede zároveň napájení 230V nn? Jednak je to samostatné vedení, takže se signálovým kabelem bude leda tvořit smyčku, do které se může ledacos naindukovat. Druhak by to správně nemělo být pohromadě v chráničce. Za třetí i na fázi 230V může něco odejít, pokud dostane přímý zásah bleskem...
Na vaření optiky v Bratislavě se tu nedávno někdo ptal...
http://www.zvaranieoptiky.sk/kontakt/
Media konvertory a SFP transceivery:
https://www.alza.cz/tp-link-mc220l-d309060.htm
https://mediakonvertory.cz/#1
https://www.alternetivo.cz/transceivers-dle-rychlosti-1gbps_c2513.html
+1 za poznamku o vytvoreni krasne indukcni smycky mezi vykonovou a signalovou cestou, zejmena, pokud hypoteticky nepujdou spolecne. Ta izolacni trafa budou mit nezanedbatelnou barierovou kapacitu, a i kdyz ta trafa v sobe maji krome izolace i common mode civku (nevim jestli vsechna, ale jsou takova), v te smycce se muze vytvorit napeti podle mne docela hnusne (az temer libovolne, podle tvaru smycky a kde to bouchne) a prostrelit to pred trafem na desku (z pohledu z venku). TVS, ktere tam lepsi vyrobce da, pomuze, ale prevede common mode pulse na diferential mode (protoze ta TVSka nezareaguji stejne) a tedy vyhani certa dablem...
Dale bych upozornil na to, ze pokud nektere zarizeni ma i PoE podporu, tak tam musi byt dalsi izolovany zdroj s vlastni barierovou kapacitou, ktery je vedeny na common mode plovouci stred tech linek, coz tomu celemu dava dalsi rozmer slozitosti.

Byl bych take pro optiku.