Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Lopatak

Stran: [1]
1
Platil jsem DPH i čtvrtletní zálohy.

2
Diskusi sleduji a chtěl bych poděkovat těm, co mi doporučili vyjednat si nižší zálohy na letošní rok.

Mohl bych říct, co si myslím o místních levičácích, ale momentálně mám jinou zábavu než se zapojovat do hádek na internetu.

Dřív jsem to asi neřešil, protože bylo tak snadné si sehnat dobře placený projekt během chvilky. Teď už měsíc rozesílám životopis na všechny strany a zatím nemám ani jednu nabídku.

3
Ahoj, účetní mi vypracovala daňové přiznání 2023 a já myslel, že mě trefí šlak. Jenom na nedoplatkách k dani z příjmu, SP a ZP teď zaplatím přes milion korun.

Loni jsem si nabalil tři projekty a v průměru jsem za měsíc dohromady fakturoval něco přes 400.000 Kč. Pracoval jsem od rána do noci včetně víkendů, abych si koupil nemovitost.

Letos už jsem si chtěl nechat jenom jeden projekt, ale momentálně urgentně hledám druhý, abych měl na zaplacení daní a nových záloh.

Je tu někdo, kdo mi dokáže poradit, jak se příště nenechat takhle okrást? Udělal by s tím něco daňový poradce? Já se v tom vůbec nevyznám.

4
...jak prohodím dvě hodnoty bez použití třetí pomocné proměnné
...jak zjistím zda se dva obdélníky překrývají

Čtyři roky pracuju jako Java backendista a to první bych nevěděl. To druhé vím jen náhodou, protože si zrovna programuju 2D hru jako hobby. Spíš se divím, že se s takovými otázkami potkáváš často, nota bene na pozici frontenďáka. Z předchozích příspěvků to vypadá, že algoritmy a logika jsou u pohovorů standard, ale z mojí zkušenosti na to dojde jen zřídka.

Co se týká algoritmů, tak já se vždycky před dobou pohovorů naučím jen pár základních z každé kategorie (search, sort, graph) a posléze je všechny stejně zapomenu, jelikož jsou mi úplně na hovno. Upřímně, ve firmě, kde bych potřeboval tyhle věci znát, bych ani pracovat nechtěl.

5
Studium a uplatnění / Re:Lhaní recruiterů
« kdy: 10. 01. 2022, 13:16:00 »
Já musím říct, že se mnou skoro všechny re-krůty jednaly celkem solidně a případ Java == Javascript jsem nezažil. Každopádně v legendárním 42. díle HR podcastu Nelidské zdroje s titulem "Jsou všichni ajťáci kokoti?" se borci zmínili, že si náboráři přijdou i na 150k měsíčně. Jestli je to pravda, tak to bych je všechny hnal do Mišelinky tahat pneumatiky.

Mimochodem, doufám, že se ujme termín "re-krůta".

6
Studium a uplatnění / Re:Profinit - junior java dev
« kdy: 05. 01. 2022, 20:13:31 »
Zrovna s třemi ze čtyř tebou vyjmenovaných společností spolupracuji a nedávají 90+ hrubého na smlouvu lidem s 3 roky praxe, na kterou pozici a do jakého oddělení jsi tam šel? Tohle dostávají pouze kontraktoři přes třetí strany.
Samozřejmě, automaticky beru, že se jedná o kontrakt, když je sazba v Kč/MD. Všechny pozice byly "Java developer" a v T-Mobile tým e-shopu, BI platforma pro PwC a v IBM nějaký hypoteční systém.

7
Studium a uplatnění / Re:Profinit - junior java dev
« kdy: 05. 01. 2022, 18:18:10 »
Řekl bych si o 60k v hrubým, 40k má kdejaký dělník v montovnách a ještě k tomu má 13. 14.plat. Jeden můj kamarád má v jedné firmě jako obráběč 120k v hrubém, nevěřil jsem mu dokud jsem neviděl jeho výplatní pásku.
Je to jeho první práce po škole, tak asi fakt nemá takový výběr. Pokud mu nabídnou v Profinitu těch 40k, tak je to o tom se v práci naučit co nejvíc a během víkendů se připravovat na další pohovory. V prvním zaměstnání jsem jako junior javista taky měl 40k a po půl roce jsem šel o dům dál za 60k a po roce zase... Hlavně se nebát změny. Já se bál toho, že v životopisu to bude vypadat blbě, když tam budu mít několik změn během pár let, ale naopak to při pohovorech brali jako plus, že mám zkušenosti z vícero prostředí.

Dělám odborné pohovory u tří velkých společností a prochází mi rukama spousty CV už dlouhodobě, samozřejmě nemám přehled o celém trhu, ale nevěřím, že existuje ostrůvek, kde běžně dávají 5k/MD po 2 letech.
Dva roky jsou možná ještě na hraně, ale pro lidi se třemi lety praxe je podle mých osobních zkušeností z loňského roku 5000k/MD skutečně běžná suma pro průměrně inteligentního člověka bez technické VŠ. Zkoušel jsem asi patnáct pozic a většina se pohybovala v rozmezí 4500 až 6000. A ano, mluvím o firmách působících v ČR (T-Mobile, Komerční banka, PwC, IBM) a ne full remote do Sillicon Valley.


8
Studium a uplatnění / Re:Profinit - junior java dev
« kdy: 04. 01. 2022, 14:04:34 »
Kamarád se před pár lety taky ucházel o pozici javisty juniora v Profinitu a prý to byl v porovnání s konkurencí zdaleka nejhorší pohovor. Praktické zkušenosti s programováním je moc nezajímali a ptali se hlavně na teorii, např. rozdíl mezi ACID a BASE databázemi, návrhové vzory a algoritmy v Javě. Myslím, že po něm snad chtěli jeden algoritmus napsat dokonce z hlavy na tabuli (whiteboard).

Já do Profinitu taky "kdysi" posílal životopis, ale ani mě nepozvali na pohovor, jelikož moje platové očekávání jim nesedělo vůči mým zkušenostem. Matně si vzpomínám, že jsem si řekl cca o 5000 Kč/MD po cca dvou letech vývojařiny.

9
Když jsem před několika lety měnil povolání na programátora, tak moje první nabídka byla 35 000 Kč na HPP jako C++ programátor pro nějaký vyhledávač letenek v Praze. To byla celkem solidní nabídka vzhledem k tomu, že jsem v C++ z hlavy neuměl napsat ani Hello World a pointery/reference pro mě byla černá magie (což je dodnes).

Pak jsem si na Rootu četl ty příspěvky od "trollů", jak vydělávají stovky tisíc měsíčně programováním v Javě a rozhodl se zkusit to taky. Můj postup byl HPP z 40 000 Kč na 60 000 Kč a potom IČO z 5000 Kč / MD na současných 7500 Kč / MD.

Možná by mě víc bavilo programovat počítačové hry v C++ i za méně peněz, ale bohužel na to nemám hlavu. Každopádně teď si průměrně fakturuji téměř 200 000 Kč s DPH měsíčně jako lepič webů a RESTovek a jsem celkem spokojený.

Tudíž pro kariérní růst doporučuji Javu nad C#/C++ ;)

10
Studium a uplatnění / Re:Aktuální MD rate pro korporáty
« kdy: 29. 04. 2021, 12:02:59 »
Děkuji všem za odpovědi. V diskusi jsem se chtěl právě vyhnout různým nositelům Ph.D. a absolventům Matfyz, ale zaměřit se na nás lopaťáky, kteří dělají kvalitní korporátní hnojařinu a ne žádnou světobornou práci. Příští měsíc začnu sondovat terén s laťkou 120kKč.

11
Studium a uplatnění / Aktuální MD rate pro korporáty
« kdy: 27. 04. 2021, 14:31:07 »
Mám dotaz na zdejší zkušenější lopaťáky. Jakou sazbu si říkáte v pražských korporátech?

Po cca 3 letech na HPP jsem přešel na IČO a moje aktuální rate v korporátu je 5000 Kč/MD. Moje programovací znalosti nejsou nijak ohromující. V Javě a Springu pošéfuju nějaké jednoduché služby typu zpracování RESTovek a k tomu napíšu základní UIčko v Reactu.

Nabídkám obsahujícím "výzvy", "komplexní vícevláknové aplikace" anebo "big data v cloudu" se vyhýbám jako čert kříži, ale přesto si říkám, jestli i to moje přehrabování exkrementů nestojí víc, když po odfiltrování "supermanů" vidím pozice s průměrnou rate 6000 Kč/MD..

12
Studium a uplatnění / Re:Platy v IT
« kdy: 10. 03. 2020, 19:40:45 »
Hlavně záleží na tom, jestli se ptáš na Prahu nebo jiné město, jaký jazyk si vybereš a jestli korporát nebo něco jiného.

Já nastupoval před dvěma lety bez jakýchkoli zkušeností v Praze do relativně velké firmy jako junior Javista za 40.000 Kč, po roce 60.000 Kč a teď 70.000 Kč. Dennodenně mě na LinkedInu náboráři uhání s nabídkami na švarc za 100.000 Kč+, ale z toho mám docela strach.

Nemám VŠ a z matiky jsem měl vždycky čtyřky.

13
Hledám práci / Re:Jakýý dresscode na pohovor
« kdy: 20. 02. 2020, 10:28:59 »
V bance jsem byl na pohovoru jednou - Equa banka. Taky jsem si nebyl jistý a nakonec jsem se rozhodl jít v obleku. Řekli mi, že jsem první, kdo jim tam přišel v obleku ;D

14
Studium a uplatnění / Jak a kdy se zeptat na plat
« kdy: 10. 02. 2020, 11:49:24 »
Mám na vás takový juniorský dotaz. Zatím jsem vždy sháněl práci přes agenturu, a tak jsem neměl problém se narovinu zeptat na rozmezí platu pro danou pozici. Jak to mám ale udělat v případě, že posílám žádost přímo do firmy?

Vím, že třeba v Anglii by bylo dost velké faux pas ptát se na jejich rozpočet hned v prvním e-mailu. Na druhou stranu se mi nechce jít do firmy na pohovor, strávit tam půl dne a pak se dozvědět, že mi nabídnou třicet klacků.

Stran: [1]