Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Mirek Zvolský

Stran: 1 [2]
16
Distribuce / Re:Hledá se skutečně profesionální distribuce
« kdy: 05. 02. 2020, 10:28:03 »
Myslím, a chtěl bych podpořit, že jít na Linux je super krok. Přešel jsem před 5 lety, nejlepší krok v mém sw životě (jsem programátor).

Budeš mít problémy s těmi zděděnými aplikacemi. Před těmi 5 lety jsem si z nostalgie rozchodil pod Wine Visual FoxPro 9, chodilo to celkem slušně a od té doby WIne určitě udělalo kroky dopředu. O Foxce se říkalo, že je dost náročná na systém (dobře odzkouší vše). Takže teoreticky bys s Wine+Dosbox mohl uspět aspoň u programů z WinXP doby a starších. Osobně si myslím, že to je hodně problematická cesta. Radši nějak jinak: hledat linuxové náhrady, ponechat jedny/dvoje Win7 (dělá-li se s těmi programy jen občas), apod.

Myslím, že skoro každá distribuce z cca Top 10 je kvalitnější náhradou za Windows (viz např. distrowatch.com, u MX LInuxu bych si nebyl jistý jeho reálnou popularitou, ale nebál bych se ho).

Já jsem šel na Debian. Dobrá volba. Standard; stabilita; dobře dohledatelné znalosti; absolutní nezávislost na jakékoli firmě; volitelné jakékoli GUI (KDE, Gnome, Xfce /jasná volba pro staré stroje/,..); nepotřebuješ prozkoumávat další operační systém, pokud se rozhodneš si někde udělat VPS; když někdo z nelinuxového světa udělá balík svého softu pro Linux, tak to bude .deb pro Ubuntu (na Debianu poběží bez potíží); apod.

Mám nějaké povědomí o trojici Debian, Mint, xxUbuntu. Osobně bych měl největší pochybnosti (na rozdíl od prehistorické ústní tradice v ČR) o Ubuntu (kotrmelce s GUI v poslední době). Ale určitě cokoli z téhle trojice lze doporučit. Určitě bych šel s dobou (systemd, proč asi na něj mainstream - významné distribuce přešly? - toto bych vůbec neřešil).

U Debianu lze zvolit Stable (publikuje se po 2 letech a nyní je právě Debian 10 docela nový, vhodná doba začít - myslím, že z té trojky dá nejlepší stabilitu). Nebo Testing (nainstaluješ Stable a změníš apt (aktualizační) zdroje na Testing), pokud potřebuješ jít s dobou plynule a ne po 2-letých skocích (tady bych řekl, že stabilita bude podobná jako u Mintu nebo Ubuntu; ovšem neaktualizoval bych moc často, jen když máš nějaký vážný důvod).
Já zatím jedu Desktop a Notebook (KDE) na Testingu, VPS u Forpsi na Stable.

Stran: 1 [2]