Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - CFM

Stran: 1 2 [3] 4 5
31
Hardware / Re:SDR přijímač a DVB-T2
« kdy: 18. 03. 2022, 16:38:56 »
Zajímavé, jen bych doplnil, že není DVB-T2 jako DVB-T2. Jsou povoleny různé formáty (https://en.wikipedia.org/wiki/DVB-T2) s různou šířkou pásma (DVB-T2 is specified for 1.7, 5, 6, 7, 8, and 10 MHz channel bandwidth). U nás se používá 8 MHz, pokud se nepletu.

Jinak QO-100 má sníženou šířku pásma viz:
https://wiki.batc.org.uk/Receiving_Oscar_100_DATV_signals.
https://wiki.batc.org.uk/QO-100_WB_Bandplan
V čase 6:25 je vidět, že používá vzorkovací frekvenci 2MHz (--sr 2000e3).

p.s. nahrál 32 sekund surových dat a dekodér běžel od 6:25 do 7:32 takže na realtime by to chtělo buď optimalizovat, nebo silnější PC :-)

32
Odkladiště / Re:Vyskočení chrániče likviduje elektroniku
« kdy: 28. 02. 2022, 19:04:50 »
Ano některé odpovědi jsem přehlédl/zapomněl. Je opravdu těžké si udržet přehled při tomto dávkování informací. Omlouvám se za neskutečné příkoří, které jsem vám způsobil snahou pomoci. Příště už se snažit nebudu. Ať se daří ...

33
Odkladiště / Re:Vyskočení chrániče likviduje elektroniku
« kdy: 28. 02. 2022, 18:40:45 »
Ještě zkusím shrnout, co jsme se (ne)dověděli:
- nevíme typ chrániče (je samostatný nebo kombinovaný s jističem?)
- nevíme typ jističů (opět obyčejné nebo nějaké kombinace či vychytávky?)
- nevíme, zda se všechny problémy dějí pořád na stejné fázi/chrániči
- nevíme, jaké další spotřebiče jsou na stejném jističi jako serverovna a ergometr
- bylo zmíněno, že SFP modul je známý svými problémy, ale chybí detaily

Poslední incident vypadal asi takto:
Vypadl jistič a zároveň chránič. Údajná obět je ergometr, který po nahození přestal fungovat. Popis závady je "proste vubec se rozsviti displaj". SFP modul měl v tomto případě též problém?
Sprostým podezdřelým je žehlička. Žehlička neměla zjevnou poruchu a byla zapojena na jiném jističi, než vypadl, ale na stejném chrániči. Podezdřelá je jen proto, že se používala i v jiných případech, kdy něco vypadlo (detaily více méně neznámé). Ergometr je na stejném jističi jako serverovna, ale na jiném, než žehlička. Chránič je společný? Z popisu není jasné, který jistič vlastně vypadl. Ten se serverovnou a ergometrem? Každopádně není znám důvod, proč jistič vypadl, protože žádná evidentní porucha  nebyla pozorována (kromě nefunkčního ergometru).

Dále byl zmíněn případ výpadku v důsledku spálené žárovky. Vypadl jistič u dané žárovky a chránič(??), který je společný pro žárovku a serverovnu. Zde je divné, proč vlastně vypadl chránič, pokud to byl jen nadproud při oblouku v žárovce.

Spousta informací chybí a už mě nebaví je po střípcích tahat a skládat.

Není SFP modul prostě krám citlivý na EMI všeho druhu (viz zmínka o známých problémech)?
Nezpůsobil poslední výpadek třeba právě ergometr, když se odebral do křemíkového nebe?

34
Odkladiště / Re:Vyskočení chrániče likviduje elektroniku
« kdy: 28. 02. 2022, 06:48:43 »
Prasklé žárovky občas jističe vyhazují, protože během přepálení vlákna může začít hořet oblouk, který má nižší odpor, než vlákno. Každopádně musí vypadnout jistič v sérii se zničenou žárovkou, takže by to neměl být zásuvkový jistič! Občas vypadne i hlavní jistič, nebo nějaký jiný v kaskádě, ale pořád jsou v sérii. Takže záleží, který jistič opravdu vypadnul a jakou máte topologii rozvodů.

Opět pokud vypadl jistič v sérii s žehličkou, tak OK (může být vadná). Pokud vypadl jiný, tak to s žehličkou nesouvisí. Naposled jste psal, že žehlička byla na jiném okruhu, než servery a ergometr. Mohla se v předchozích případech žehlička aspoň teoreticky dostat na stejný okruh (tj. žehlí manželka ve sklepě, zásuvka na stejném jističi je v obyváku nebo tak něco)?

35
Odkladiště / Re:Vyskočení chrániče likviduje elektroniku
« kdy: 27. 02. 2022, 21:37:48 »
Citace
kde k tomu žehlička jen dodá tu koncovou "startovací kapku", aby vybavil chránič a pokud je někde přepěťová ochrana dobře načata a vyrován se to přes ni, tak to vyhodí jistič před tou ochranou a ne žehličkou
Máte k tomu nějaké fyzikální odůvodnění? Vypadne-li chránič jako první, tak odpojí jističe a všechny větve za nimi od zdroje. Kde se tam potom vezme proud, který vyrazí jistič (pravděpodobně charakteristiky B), což bude pro krátkou špičku vyžadovat desítky až stovky ampér (viz grafy vypínacích charakteristik)? Jediné, co by mohlo po odpojení od sítě ještě dodávat proud, jsou indukčnosti, které se budou snažit udržet směr a velikost proudu. Padlo tu něco o pár zářivkách, kde tlumivka asi nebude mít sílu vyrazit 16A jistič v případě, že by seply přepěťovky (nicméně jsem to nepočítal a je to jen odhad).

Citace
14 ks 50 W zdrojů
No pak je to jasné, protože to způsobí kondenzátory, které se v odrušovacích filtrech zdrojů nachází mezi fází a PE (viz třeba C2 C3 zde http://www.murata.com/en-us/products/leadmount/solution/problem/~/media/webrenewal/products/leadmount/solution/images/problem/p_film02_01?la=en). Zapojí-li se dostatečné množství takových zdrojů na jeden chránič, tak je součet proudů dostatečný na jeho vybavení. Koukám, že už mě někdo předběhl :-)

36
Odkladiště / Re:Vyskočení chrániče likviduje elektroniku
« kdy: 27. 02. 2022, 19:45:16 »
Fajn to už je lepší. Pokud je to obyčejný jistič (je???) a ne nějaký kombinovaný prvek, tak reaguje pouze na proud, který jim prochází. Pro začátek vynecháme variantu, že je vadný. Nevidím důvod proč by jej shodila žehlička na jiném jističi, ať se s ní stane cokoliv. Máte osobně ověřeno, co je na kterém jističi skutečně připojeno (že to někdo nepřeházel nějakým kreativním způsobem)? Na základě čeho tedy podezíráte žehličku, když vypadl jiný jistič?

37
Odkladiště / Re:Vyskočení chrániče likviduje elektroniku
« kdy: 27. 02. 2022, 17:53:46 »
Povolené napětí v síti je 230V ± 10%, takže čísla jsou OK.
Citace
Jeste, za tim chranicem je nekolik zasuvek, tak ten jistic vyskocil na jine nez byla ta zehlicka. to jsem nevedel. Ale vim, ze uz driv zehlicka nebo odesla zarovka sestrelila chranic i ten "spravny" jistic.
Musím říct, že popis není moc srozumitelný. Chápu to správně, že vypadl jistič, který s žehličkou vůbec nesouvisel a vlastně netušíte proč vypadl?

Každopádně bez pořádného popisu situace a bez odpovědí na většinu otázek se nikam nedostanete. Takže buď popsat, nebo to svěřte někomu kompetentnímu komu důvěřujete ...

38
Odkladiště / Re:Vyskočení chrániče likviduje elektroniku
« kdy: 27. 02. 2022, 15:03:43 »
Jedná věc jsou EMI problémy se zasekáváním zařízení, ale hlavní a potenciálně nebezpečný problém je důvod vybavování jističů a proudových chráničů. Pokud není jistič vadný, tak došlo k přetížení proudem v řádu desítek a více ampérů. Buď malým přetížením po dlouhou dobu (souběh žehličky a jiného výkonového spotřebiče na stejném jističi), nebo poruchou s velkým zkratovým proudem. Zkrat většinou doprovází další efekty jako kouř, rána, záblesk ... stalo se něco takového? Funguje žehlička dál? Stalo se to po vyhození žehličky znovu?  Vypadává stále stejný jistič? Vypadl někdy pouze jistič a proudový chránič ne?

39
Odkladiště / Re:Vyskočení chrániče likviduje elektroniku
« kdy: 27. 02. 2022, 09:11:05 »
Hlavně to také nevysvětluje, proč vypadává i jistič.

40
Hardware / Re:Parametr rotační vibrace u HDD
« kdy: 09. 02. 2022, 16:53:22 »
Odkazovaný dokument od WD jsem předtím shlédl jen povrchně a teď vidím, že snímač používají pro lepší řízení hlav v případě, že na ně působí rotační vibrace (aby se dokázali přesněji/rychleji) trefit na požadované místo, takže účelem je zvýšit performance disku (rychlost seeku, čtení/zápisu). Stejné říká i Seagate:
https://www.seagate.com/files/www-content/product-content/nas-fam/nas-hdd/en-us/docs/nas-drive-selection-guide-marketing-bulletin-mb632-1-1305us.pdf

Požadavek na snížení vibrací způsobených hlavičkami půjde zcela určitě proti a performance bude spíš snižovat. Takže generované vibrace spíš neřeší, ať je to problém těch ostatních. V případě, že chceš jejich disků víc v jedné bedně, tak už to začíná být jejich problém, ale máš použít disky s RV snímačem, které jsou na vibrace méně citlivé:
https://www.seagate.com/www-content/datasheets/pdfs/surveillance-hdd-newDS1679-16-1601US-en_US.pdf

Definice postupně zlepšují:
https://www.seagate.com/files/www-content/datasheets/pdfs/ironwolf-pro-18tb-DS1914-16-2011GB-en_AS.pdf
Zde už píšou "Rotational Vibration @ 10-1500 Hz (rad/s^2)".

Když se víc zamyslím nad použitou jednotkou [úhlové zrychlení], tak to spíš vypadá, že jde o hodnotu, na kterou disk testují. U lineárních vibračních testů se úrovně udávají také jako zrychlení na montážním rozhraní. Mám zde specifikace na zařízení, kde je limit na vibrace, které může posílat do systému, v němž je namontováno. Požadavek mají zadefinován jako sílu [N] pro lineární vibrace a moment síly [Nm] pro úhlové vibrace. Zrychlení v tomto případě nedává fyzikální smysl, protože bude záviset na tom, jak a k čemu se zařízení přimontuje.

Chceš-li mít jistotu, tak napiš výrobci a když ti odpoví  ... :-D

41
Hardware / Re:Parametr rotační vibrace u HDD
« kdy: 09. 02. 2022, 10:42:38 »
Jednak má odkazovaný překupník v tabulce špatně jednotky. Dle oficiálního datasheetu je to [rad/s^2] (úhlové zrychlení):
https://www.seagate.com/www-content/datasheets/pdfs/exos-7-e8-data-sheet-DS1957-2-1904US-en_US.pdf

Každopádně ani tak není moc jasné, jak to mají zadefinované. Je to RMS hodnota ve frekvenčním rozsahu do 1.5kHz nebo tam je opravdu nějaký dominantní pohyb projevující se na frekvenci 1.5kHz? Nejspíš to bude souviset se seekem hlaviček (typicky bývá někde v jednotkách milisekund, takže hlavička se tam musí cuknout a ustálit minimálně takto rychle). Cuknutí hlavou bude podle zákona akce/reakce znamenat kroutící moment se kterým se musí vypořádat šasi, kde je disk umístěn ...

WD tyto čísla neuvádí, ale zase se pyšní nějakou "vychytávkou", která prej úhlové vibrace potlačuje:
https://documents.westerndigital.com/content/dam/doc-library/en_us/assets/public/western-digital/collateral/white-paper/white-paper-rvs.pdf

42
Hardware / Re:Multimetr s USB komunikací?
« kdy: 20. 01. 2022, 16:55:57 »
Dík za info. No samotné SCPI tuším definuje pouze formát komunikace a konkrétní commandy (natož implementaci) neřeší. Každopádně bych od tohoto výrobce a cenové hladiny čekal mnohem víc. Už jen chybějící dokumentace pro příkazy tohoto konkrétního modelu. Je vidět, že PC rozhraní u ručních DMM je hlavně položka do prezentací :(.

43
Hardware / Re:Multimetr s USB komunikací?
« kdy: 20. 01. 2022, 10:05:34 »
Musím říct, že mě zmátl manuál k U1282A, který jsem odkazoval. K ručnímu U1242B nemám USB kabel. Stolní 34410A připojený přes USB se přes NI VISA test panel chová následovně:

Trigger v módu IMM (výchozí nastavení). INIT spustí měření, ale nevrátí žádnou hodnotu (pouze se obnoví údaj na displeji). Po dokončení dál neměří (na displeji zůstane změřená hodnota). READ? odstartuje měření a hodnotu vrátí až po dokončení a dál neměří. Pokud bylo měření dokončeno, tak FETC? vrátí okamžitě hodnotu, která je na displeji, ale měření nespustí. Pokud měření probíhá (spuštěno pomocí INIT), tak hodnotu vrátí až po dokončení. Pokud se nastaví parametr "TRIG:COUNT n" (kde n je číslo omezené pamětí DMM), tak po odstartování měření (INIT nebo READ?) se změří n hodnot jak nejrychleji to jde. Změřené hodnoty to pak vrací až po dokončení celého bloku oddělené čárkami.

Trigger v módu BUS. Tohle má v zásadě smysl jen v kombinaci s TRIG:COUNT. Po příkazu INIT se na displeji objeví symbol TRIG, ale měření stále nezačne. Měření se spustí až příkazem *TRG (hvězdička není překlep - opravdu tam má být). Takto lze odpálit počet měření definovaných příkazem TRIG:COUNT (nakonec zmizí symbol TRIG z displeje). Změřené hodnoty lze hromadně přečíst pomocí FETC? až po naměření všech hodnot. READ? v tomto módu nefunguje.

44
Hardware / Re:Multimetr s USB komunikací?
« kdy: 18. 01. 2022, 21:29:52 »
kromě změny rozsahu zřejmě měření z počítače nikterak neovlivním.
Nastavení triggeru tento model tedy nepodporuje? Command "TRIG:SOUR?" pro zjištění aktuálního nastavení případně přepnutí do měření na vyžádání "TRIG:SOUR BUS" a následně start příkazem "INIT" a potom přečtení hodnoty "FETC?" ... ?

nechápu, co je k tomu vedlo?
Asi snaha ušetřit ... :-/

45
Hardware / Re:Multimetr s USB komunikací?
« kdy: 17. 01. 2022, 19:31:58 »
Tady píšou 3 měření/s:
https://www.gme.cz/data/attachments/czn.722-027.1.pdf
Vypínání je jedna věc a pak taky kolik baterie v takovém provozu vydrží. V U1242B měníme baterky tak 1x za rok. Každej den se nepoužívá, ale tak 3x do týdne to bude. Mimochodem co za typ měření to bude, není-li to tajné?

Stran: 1 2 [3] 4 5