Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Jimmyx

Stran: 1 [2] 3 4 ... 12
16
Software / Re:Otevřená alternativa k AutoCAD
« kdy: 28. 05. 2024, 07:19:19 »
a nepouzivaji cady jen polygony? pouzivaji opravdu i rovnice kruznice, beziery, atp.?
CADy nejsou počítačové hry kde stačí že to vypadá zhruba správně. Uvnitř CADy opravdu používají kružnice a další křivky a pouze na konci pro zobrazení to převedou na polygony dle aktuálního přiblížení. Asi by jste nechtěl mít např. karoserii auta z polygonů.

17
15mm díra není nic, pokud to není >60cm kamenná zeď.
Tak silnou zeď (ještě kamennou) bude naopak problém provrtat něčím slabším.

Místo husího krku byl použil elektrikářské trubky. Ty mají nejlepší poměr mezi vnitřním a vnějším průměrem a ještě jsou hladké. Pak by mohla stačit díra 12mm a to je jako nic.

18
On půlmetr kamene je půlmetr kamene. A koneckonců i cihel. To moc zateplovat nepotřebujete, tam většinou stačí zateplit stropy.
Tepelná setrvačnost není tepelná izolace. Masivní budova má své výhody, kdy vás např. týden či dva nezajímá jak se venku mění teplota, ale celou zimu to nevydrží. Ten půl metr plných cihel izoluje asi jako 3-4 cm EPS, půl metru kamenné zdi asi jako 2 cm EPS. Takže v masivním starém domě není třeba klimatizovat, protože tak horká léta aby se to přehřálo u nás nejsou, ale topit je tam třeba pořádně.

PS: Bydlím v domě z roku 1908 co má zdi nad zemí 45cm, ale tam kde to jde jsem doplnil dostatek izolace a na účtech to je poznat.

Můžete si to spočítat sám
https://stavba.tzb-info.cz/tabulky-a-vypocty/140-vypocet-prostupu-tepla-vicevrstvou-konstrukci-a-prubehu-teplot-v-konstrukci

19
Bazar / Re:Prodám svojí CZC sestavu LEVNĚ
« kdy: 28. 03. 2024, 13:40:47 »
Použitelné na co? Zrovna nedávno jsem v jednom sokolu měnil jedno kancelářské Core 2 Duo s 6 GB RAM a SSD za něco nového protože i obsluhující důchodci (aktivní členové vedení daného sokola) seznali že už se to nedá používat. Jako "herní konzole" pro dobové hry to použitelné bude, to ano.
Nejspis nenazrane Windows s jednim ci vice antiviraky ;-)

mam ve sbirce treba Lenovo X301 s dooost uspornym Core2Duo SU9400 (2x 1.4GHz, 10W TDP, Passmark 520) + 4GB RAM + mSATA SSD...
s Xubuntu 22.04 + Chromium(+PrivacyBadger&uBlockOrigin), je to normalne pouzitelne (nechodim na prasoweby (ani s primarnim NB) ala Facebook), nedavno sem ho vytahl, aktualizoval a par hodin pouzival na Web, Reminna(VNC), Terminaly, na pozadi stream inet radia...
Poslední kapka údajně byla komunikace "s prasoweby" státní správy které se dotyční nemohou vyhnout, protože po nich stát tu komunikaci přes dané weby požaduje. A když už i důchodci seznali, že se to nedá, tak už to muselo stát za to.

Také mám doma jedno Core 2 Duo na linuxu jako PC navíc. Sledování TV a Youtube tam nějak funguje. Používat to častěji bych nechtěl.

20
Bazar / Re:Prodám svojí CZC sestavu LEVNĚ
« kdy: 28. 03. 2024, 07:01:05 »
Čekal jsem nabušené PC dnešní doby a ono přitom tohle retro. ;-) Nic proti, sám mám na chalupě Core 2 Duo a s SSD a dostatkem RAM je to použitelné. ;)
Použitelné na co? Zrovna nedávno jsem v jednom sokolu měnil jedno kancelářské Core 2 Duo s 6 GB RAM a SSD za něco nového protože i obsluhující důchodci (aktivní členové vedení daného sokola) seznali že už se to nedá používat. Jako "herní konzole" pro dobové hry to použitelné bude, to ano.

21
Sítě / Re:Tip na externý Wi-Fi access-point na 80-100 m
« kdy: 16. 03. 2024, 19:45:11 »
U AP je potřeba mít na paměti ještě jednu věc a sice, že i když samotný AP bude "svítit" na kilometry daleko, tak není jistota, že stejným způsobem budou fungovat i koncová zařízení, jenž se k AP připojují neboli nějaká WiFi třeba v mobilu možná AP uvidí na 100m, ale sotva má mobil takový výkon, aby na ten AP sám dosáhl a celé to bude k ničemu.
Pokud bude AP svítit tím, že bude mít ohulený výkon mimo povolené limity, tak ano. To bude k ničemu, protože AP bude slyšet, ale klient ne.

Pokud AP bude svítit tím že k němu bude připojená pořádně silná anténa, tak anténa zesiluje signál na obě strany, takže s tím problém nebude. Osobně jsem viděl v počátcích CZFree připojení z jedné strany pořádná anténa a na druhé straně o 400 metrů dále za betonovou zdí paneláku na PC malý pendrek a jelo to.
 

22
Studium a uplatnění / Re:Má cenu jít dál na vysokou?
« kdy: 03. 03. 2024, 20:52:28 »
V tomhle ohledu to naprosto chápu jakkoliv cenu tu vysokou alespoň zkusit má už proto, že si pak může spokojeně napsat do životopisu, že se zúčastnil a juniorní HR kolegyně, co jí za odměnu, že se opovážila do příslušného korporátu nastoupit si bude moci spokojeně odškrtnout ve výsledku vlastně nikoho moc nezajímají políčko v dotazníku (pokud má tedy tazatel alespoň nějakou praxi).
Úspěště absolvovaná VŠ je primárně důkaz o tom, že onen absolvent se dokáže poměrně rychle naučit i poměrně složité věci. Pokud ty věci jsou z oboru co jako zaměstnavatel potřebuji je to příjemný bonus.
Vulgárně řečeno šance že nositel titulu je blbec je menší, i když nikoliv nulová.

To nijak nevylučuje možnost, že kontrétní SŠ bude schopnější než jiný kontrétní VŠ, ale v průměru to tak tak nebude. Takže pokud budete vybírat z více zájemců, tak u VŠ máte menší šanci že sáhnete vedle. Pokud tedy budete postupovat v rámci firmy kde vás všichni znají, tak chybějící VŠ nemusí být překážkou. Pokud ale budete chtít přejít jinam, kde o vás "nic" neví, tak to problém být může.

23
Studium a uplatnění / Re:Osmileté gymnázium v Praze
« kdy: 14. 02. 2024, 08:07:36 »
První roky na technice většinou lidi z průměrných průmyslovek plavou v matice a fyzice, ale snadno zvládají odborné předměty. Gymplákům se většinou daří lépe v matice a fyzice, ale dost potí krev v odborných předmětech.
Že mají průmyslováci narozdíl od lidí z gymplu problémy na VŠ s matikou považuji za historickou pravdu, která už ale neplatí (respektive cca 25 let zpět neplatila, nevím jak je to dnes). Měl jsem oba rodiče VŠ (ročníky 1940 a 1942), oba šli na různou VŠ z různých SŠ na různých oborech a oba viděli limity, intergrály a derivace až na VŠ a oba tedy měli s matikou problémy. Já jsem také šel na VŠ z průmyslovky a jediné co jsem já viděl prvně až na VŠ byly matice, což není nic složitého. Neměl jsem pocit že by gympláci měli v tomto nějakou zásadní výhodu.

Co se týká přelézání plotů, za mě v mém oboru úspěšně absovovalo VŠ cca 20% prváků. Holt na VŠ není nárok a někteří nepochopili že na střední školu se chodí, ale VŠ se studuje a někteří na to jen prostě nemají. VŠ prostě není a nemá být "zadarmo".

24
Studium a uplatnění / Re:Osmileté gymnázium v Praze
« kdy: 11. 02. 2024, 21:51:48 »
[V 15 se rozhodli jít na strojní SPŠ, ale pak zjistili, že chtějí dělat spíš elektro a šli na elektro VŠ. Většina si tím akorát zavřela dveře.
Zrovna přecházet mezi strojárnou a elektro ať už v jakémkoliv směru není zas takový problém. Základy toho druhého oboru máte na obou školách. Středoškolská matika je stejná na obojím. VŠ stejně počítá s tím, že tam půjdou i lidi z gymplu, kteří o oboru neví nic, takže kdo jde ze správné SŠ má pár zkoušek lehčích, ale upřímě tento náskok až na výjimky skončí po 4 semestrech. Pak už se jde v odborných předmětech do větší hloubky než na SŠ.

Osobní příklad. Můj bývalý skorošvagr měl střední strojárnu, VŠ elektro (nebo naopak, už si nepamatuji přesně) a pár let po revoluci začal dělat úspěšně vedoucího ve stavební firmě (vlastními slovy "přečetl si pár knížek" a stačilo to). Takže změnil obor 2x, ale pořád to byla technika, takže to chtělo nějaké úsilí, ale nic nepřekonatelného.

25
Sítě / Re:Nutnost kratšího prefixu pro IPv6 než /64
« kdy: 11. 02. 2024, 09:34:32 »
Jak jsem několikrát psal, pouze spekuluji. Ale co jsem odsledoval ve své sociální bublině, tak operátoři nejspíše dávají /64 jen proto, že koncovému uživateli příradí klasickou IPv4 32-bit adresu, tu převedou na IPv6 adresu a předřadí svou IPv6 síť. Pravděpodobně tím odpadne nutnost budovat kompletně nový systém evidence a přiřazování adres. Ale může se také jednat o mojí nesprávnou domněnku.
Takto to nefunguje. Rozsahy IPv4 a IPv6 adres, které má poskytovatel, na sobě nijak nezávisí.
Rozsahy IPv4 a IPv6 adres na sobě sice nijak nezávisí, ale ISP potřebuje nějak řídit a zaznamenat si kdo má jakou IPv4 adresu a IPv6 rozsah. A popsaný způsob je jedna z možností kdy stačí upravit jen kousek interního systému a nemusíte to překopat celé. Takže takto to opravdu může fungovat.

26
Studium a uplatnění / Re:Stačí střední bez maturity?
« kdy: 31. 01. 2024, 07:26:16 »
Zajimave ze tech par vyjimek, ktere maji to  jestro a zaroven neco umi, se tim lejstrem nechlubi radsi vubec. Proc asi ...
Jak se to "chlubení titulem" má projevovat? Ono na většině pozic by chlubení titulem bylo asi jako chlubit se maturitou. Chlubit se něčím co má okolo každej je přeci blbost.

27
Studium a uplatnění / Re:Stačí střední bez maturity?
« kdy: 26. 01. 2024, 12:24:30 »
[Připadá mi to, že tu školu doporučují hlavně ti, klteří tím prošli, aniž by tušili proč to doporučujou. Dnes už vědí, že to byla ztráta času, ale je to takové to klasické češství - když se mi rozbilo auto, tak chci, aby se rozbilo i sousedovi...
Ehm, bavíme se o střední škole, ne o vysoké. Lidí kteří budou tak dobří, že půjdou po základce místo na střední školu/učiliště rovnou do procesu budovat úspěšnou kariéru asi moc nebude.

28
Studium a uplatnění / Re:Stačí střední bez maturity?
« kdy: 25. 01. 2024, 22:14:44 »
O člověka co dosáhne ve čtvrtém ročníku průměrné známky ze všech předmětů 3,9! se firmy jako o budoucího IT určitě poperou.
Tobě někdy nějaká firma kontrolovala známky ve škole? :o Nebo to myslíš tak, že takový člověk bude neschopný? Je to pravděpodobné, ale ne jisté - může mít opravdu konkrétní problémy se školou.
Pokud někdo má v posledním ročníku školy prakticky samé 4 ze všeho, tak bude pravděpodobně opravdu neschopný. Pokud by byl chytrý, ale lempl, tak alespoň část známek bude lepších, protože buď ho bude alespoň něco trochu bavit (a bude si to pamatovat) a nebo mu zůstane v hlavě něco i jen z hodin. Ono tempo výuky na SŠ není nijak závratně vysoké.

Jinak na známky se nikdo ptát nebude. Chybějící maturita nebo i jen výuční list bude jasným indikátorem "kvalit" uchazeče o místo.

Mimochodem v jednom roku mého studia na SŠ průměr celé třídy přesáhl 3.0, takže mám celkem představu jak asi vypadá student který dostál téměř 4, tj. prakticky nejhorší možné číslo aby člověk ještě nebyl vyhozen. K maturitě se z té naší třídy dostala cca 1/2, tj. ti kteří se blížili k těm 4 se k maturitě vůbec nedostali.

29
Studium a uplatnění / Re:Stačí střední bez maturity?
« kdy: 25. 01. 2024, 19:08:40 »
V normální firmě to nezlišují, protože pochopí, že se někdo v IT samovzdělával, místo toho aby házel do míchačky.

O člověka co dosáhne ve čtvrtém ročníku průměrné známky ze všech předmětů 3,9! se firmy jako o budoucího IT určitě poperou. To není selhání v jednom předmětu, ani v kategorii předmětů (zde jazyky), ale prakticky ve všem.

Doučit se 4 roky studia i byť SOŠ za 4 měsíce by dalo zabrat i schopnému vysokoškolákovi. Pokud je dotyčný slabší, tak kde nic není ani smrt nebere. Pokud je flákač, tak by se musel na ty 4 měsíce úplně proměnit (a to ještě při práci na částečný úvazek).

Takže určitě se zkusit ještě jednou pořádně připravit a zkusit to udělat. Ale realisticky k tomu hledat co si udělat za výuční list když to nevyjde.

30
Nevím, jestli to bylo daný dobou, jestli jsme nasáli to sebevědomí a drzost devadesátek nebo tím, že svět byl jednodušší.
V devadesátkách to bylo pro kluky po maturitě jednoduché. Buď jste šel na VŠ nebo na vojnu. Že by jste si dali jen tak rok pauzu na rozmyšlenou nešlo (a rodiče by to ani netolerovali). Jistý krok stranou bylo studium VOŠ nebo odjet jako au pair do ciziny (ale to šlo možná až po vojně, už si nepamatuji přesně jak to kamarád měl) ale obojí znamenalo nějakou "práci" a zodpovědnost.

Stran: 1 [2] 3 4 ... 12