Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - ajne

Stran: 1 2 [3] 4 5 ... 7
31
Hardware / Re:NTB základní s i3- prosím o radu s výběrem
« kdy: 24. 08. 2020, 10:26:01 »
V této cenové kategorii hledat kvalitní zpracování...no nevím. Tam to bude +/- obdobné všude, něco budou lepší kusy, něco horší, ale ProBooky či Thinkpady to nebudou. Jinak docela dobré refence poslední roky slýchám na Acery (a to to dřív byla dost hrůza). Za menší příplatek máte třeba toto:

https://www.czc.cz/acer-aspire-5-a515-55-38ju-stribrna/286165/produkt

Má modernější generaci i3, matný IPS display a SSD (oproti zmíněnému HP). Pro mne by minus bylo rozložení klávesnice a letovaná paměť.

32
Hardware / Re:Zkušenosti s notebookem UMAX
« kdy: 21. 08. 2020, 14:12:47 »
Já se aktuálně držím zásady, že pro základní spotřebitelské použití NTB (web, multimédia a další uživatelské drobnosti) jsou v dnešní době minimem NTB kolem 10-12 tisíc (nový). Z této cenové kategorie již mohu většinou doporučit kousky, které uživateli poslouží, a nezešediví u nich při čekání na start Windows a otevření prohlížeče. Prakticky cokoli, co jde pod tuto cenovou hladinu je buď odpad, nebo to má podceněnou nějakou zásadní komponentu, která diametrálně zhoršuje uživatelský komfort.

Lehčí Linuxové distribuce si poradí i s horším HW, ale stejně bych do této odpadní kategorie nedoporučoval vkračovat. Jen pokud vím, co dělám. Pokud na tom budu provozovat ponejvíc textovou konzoli na ultralehké distribuci, a je riziko, že to v terénu rozbiju/bude mi ukraden, tak klidně ten absolutní šrot vezmu. Ale trpět takový šrot s Windows a chtít na tom něco dělat či konzumovat obsah, fakt ne, na to se mám rád.

33
Hardware / Re:Zkušenosti s notebookem UMAX
« kdy: 21. 08. 2020, 06:32:40 »
@Kit to si ale asi kupoval nejaky repas notebooku, ktory 2-4 roky predtym (ako si ho kupil) bezne stal 30k+.

Ne, byla to funglovka.

Tak se pochlubte, co to je za stroj...

34
Výborný kabely dělá třeba Ugreen. Mají official store na aliexpressu a s naprostou sokojeností používám už jen a pouze ty od nich. Cena je samozřejmě vyšší než něco noname, ale kvalita výrazně taky.

Nechci dělat reklamu, ale náhodou jsem jednou objednal z Ali taky kabely od uGreen, a od té doby kupuju jen je. Nejsou ty nejlevnější, ale mám s nimi opravdu výborné zkušenosti - hlavně opletené vypadají a fungují skvěle. Jinak já mám RPi a tam jsem vždy jel na originálním zdroji. Banana něco takového nemá?

Jinak, pokud bych nechtěl použít běžnou kostku, a nic by tomu technicky nevadilo, já osobně bych šel tou cestou napájení přes header a zdroj, tip na Meanwell je dobrý, s jejich zdroji mám skvělé zkušenosti.

35
Ono obecně to zadání, co tady bylo zatím popsaný, je triviální a dá se řešit tisíci způsobama. Nejlepší řešení se bude odvíjet spíš od odstatních okolností - chci si s tím hrát, zbastlit si to sám, nebo to chci mít vyřešené snadno a rychle? Vadí mi cloud nebo jiná závislost na dodavateli? Jak je to fyzicky umístěné? (Pokud je bazén padesát metrů od tepelného čerpadla, bude to opruz řešit jedním PLC...) Jakou k tomu chci mít konektivitu a jakou otevřenost? (Např. chci si to napojit na vlastní webovou aplikaci?)

Tyhle všechny okolnosti a poustu dalších by to chtělo popsat, zvážit a podle toho volit vhodný řešení. Nabízí se jich moc na to, aby na to byla jedna evidentní rada.

Zkusím to upřesnit.
Láká mě představa zrealizovat to vlastními silami a něco nového se naučit. Jak jsem psal už nahoře, chci mít svojí web aplikaci přes kterou to budu celé ovládat.

Pokud půjdu cestou zásuvek, pak jsem nejvíc nakloněn řešení od Netio (robustnost, rest/xml api), ethernet.
V případě LOGO! by to byl můj úplně první počin a nevím, co přesně koupit, abych s tím mohl komunikovat přes web aplikaci.
Samotné LOGO! je cenově ok a je již vybaveno ethernet konektorem přes který se to programuje, takže předpokládám, že by se přes to dalo i něco ovládat (možná špatně).

Tady by asi bylo dobré začít tím, s čím máte zkušenosti, a nad to začít stavět. Ta webová aplikace bude běžet na čem? Tím bych totiž začal, aby bylo možné spojení mezi webem a ovládacím prvkem.

36
A právě proto bych to nepoužil. Levné, bez zpětné vazby a pokaždé to bude mačkat desetkrát
Nebude nic mačkat desetkrát, zmáčkne to jednou a MCU to bude periodicky posílat. To je naprosto běžný způsob, používá se i v těch PLCčkách, protože to je nejrobustnější vůči výpadkům a resetům komponent.

Jenže některé vysílače vysílají asi vteřinu a pak přestanou, tlačítko se může držet jak chce. Asi ochrana proti vybití, kdyby něco podrželo tlačítko zmáčknuté. A pořád platí to samé, cenový rozdíl mezi těmi řešeními je minimální, a komfort i možnosti obsluhy jsou naprosto jinde. Když ztratí/rozbije ovladač, bude v háji. Tady může apku dat na jakýkoli mobil, přihlásit účet a jet dál. Má tím i možnost dát obsluhu třeba manželce, která jen vezme svůj telefon a nahodí bazén, místo toho, aby doma hledala jediný někde zašitý ovladač. Další výhoda - bude v práci, a ví, že pojede domů a chce si vlézt do bazénu - odkudkoli spustí potřebné a domů přijede k nachystané vodě. Cenový rozdíl je v řádu menšího až středního nákupu.

Znova opakuji, uvádím to jako možnou variantu k těm zásuvkám, s minimálním cenovým rozdílem, ale obrovským rozdílem v komfortu. Tazatel touhle cestou dost možná vůbec chtít jít nebude.

37
rozhodně bych na spolehlivost komunikace nesázel. To ani náhodou. Ani v rámci jedné místnosti to nefunguje 100%. Občas vysílač rozsvítí LED - signál odeslán, ale zásuvka neudělá nic.
V té nejjednodušší formě 433MHz komunikace se naopak sází na nespolehlivost :) Když zmáčkneš tlačítko, pošle se kód "zapni" třeba čtyřikrát, pětkrát po sobě. Pokud ho budeš posílat pořád dokola, jednou se zaručeně chytne ;)

A právě proto bych to nepoužil. Levné, bez zpětné vazby a pokaždé to bude mačkat desetkrát, aby měl aspoň nějakou jistotu? Tyhle zásuvky stojí pětikilo, tři ty od TP-LINKu 1500 (bez měření), fakt by ta tisícovka byla takový problém? Vzhledem k tomu, že tazatel má bazén s tepelným čerpadlem, což asi nekoupil za pětikilo v Baumaxu, tak ta tisícovka asi nebude zrovna kritériem. Teď jde jen o to, jestli chce jít touhle jednodušší cestou, byť nebude dokonale splňovat jeho představy, nebo zkusí ubsatlit svoje řešení s rizikem spojeným.

38
Citace
To mi přijde zbytečně komplikovaný a zásuvka taky nemusí mít relé, ale nějaký ten triak nebo co, čímž ten bezpotenciál nesepne...

O tom, že už to je bastlící způsob jsem zmiňoval, jinak tahle zásuvka má opravdu relé. Mám ji doma, cvakání je nezaměnitelné. :-)

Jinak ad cena, jasně že to vyjde dráže, ale komfort je úplně někde jinde (mobilní aplikace, možnost programování), ale hlavně pokud jde u tu spolehlivost u běžných DO zásuvek - tak to bych se přel. Už mi nějaké rukama prošly, sám mám doma také obdobné, a rozhodně bych na spolehlivost komunikace nesázel. To ani náhodou. Ani v rámci jedné místnosti to nefunguje 100%. Občas vysílač rozsvítí LED - signál odeslán, ale zásuvka neudělá nic. To by musely být nějaké zásuvky s obousměrnou komunikací - potvrzovacím signálem, ale tam se budou obávám blížit cenou řešení ode mne, a nenabídnou při tom nic navíc.

39
IMHO chápat co se děje v počítači mohl BFU v dobách 8080 a možná prvních IBM PC XT (Arduina a podobné vymyšlenosti už mne míjely).
Asi je jedno, jaký z TECHNICKÝCH oborů si vybereš. Než dostuduješ, stejně už ten obor bude jinde.
...naše vybavení laboratoří bylo asi tak moderní jako Napoleonovo počítadlo, na kterém šibalsky promýšlel bitvu U Slavkova...
Pro pochopení jak počítač pracuje asi platí čím starší tím lépe.

Myslím, že nástupem osmibitových strojů Z80, 8080 a podobných se počítače přiblížily prostému lidu a nástupem IBM PC AT a dalších se počítače od prostého lidu velkým fofrem vzdálily.
 :(

Jéžiš, teď se mi úplně vybavilo, jak jsme na SPŠ elektro v rámci předmětu mikroprocesorová technika programovali na PC BOBO v simulátoru PMI-80 (ale nejdřív na čtverečkovaný papír) :-) A jeden kousek PMI tam měl učitel vystavený, ale na ten se nešahalo (protože by asi ruce žáků dávno nepřežil, proto se to simulovalo v programu). A to jsem chodil na střední až po roce 2000, to už 8080 byla pradávná historie. Ale na podobném HW se dalo krásně naučit, jak funguje HW a SW počítače. Mne to bohužel líznulo jen málo, a tenkrát jsem se tomu příliš nevěnoval, čehož dodnes lituji. Bohužel v době největší éry ZX Specter, Didaktiků, PMIček, PMD 85 atp. jsem byl moc malé dítě na to (a nebo spíš nebyl na světě, když jsem se narodil, tak už tato éra osmibitů šla do finále), abych se o to skutečně zajímal a něco na tom dělal. Když jsem byl už větší, tak už byla éra písíček v plném proudu a na domácí bastlení vlastního plotteru (Alfiho) a podobných projektů už nikdo moc nemyslel.

40
Pokud nemáš "vyhlášku 50", tak rozhodně nepoužívat nic, kde nejsi totálně oddělený od silové části.

Nejjednodušší, nejbezpečnější a nejlevnější způsob ovládání zásuvky on/off jsou bezdrátově spínané zásuvky na 433MHz. Mají je všude možně, např. https://www.alza.cz/emos-dalkove-ovladana-zasuvka-bila-d5640290.htm (tenhle konkrétní model nemám vyzkoušený, je to jenom příklad).

Horší je to s tím ovládáním tepelného čerpadla - pokud ovládací jednotka nepodporuje žádný otevřený protokol a nikdo to nehacknul, tak s tím prostě nic neuděláš...

A není pak nejlepší použít zásuvky jako tyto?

https://www.czc.cz/tp-link-wifi-smart-plug/190998/produkt

Netřeba k tomu bastlit webovku, stačí nainstalit do mobilu aplikaci, spárovat zásuvky a už je může ovládat z x telefonů a z celého světa.

Nebo si může připlatit:

https://www.czc.cz/tp-link-wifi-smart-plug-energy-monitoring/191000/produkt

A mít to i s monitoringem spotřeby. Zásuvku s monitoringem mám doma a funguje spolehlivě.

A další výhoda je, že si může nastavit scénáře a naprogramovat spouštění a vypínání + má narozdíl od běžných dálkově ovladaných zásuvek i zpětnou vazbu, v jakém stavu se nacházejí...nevýhoda závislost na výrobci. Nicméně je to sice Číňan, ale TP-LINKu celkem důvěřuji, už mi jejich zařízení prošlo rukama celkem dost, a za ty peníze je to solidní kvalita.

Horší to bude s tepelným, jestli má bezpotenciální vstup (jak bylo zmíněno přede mnou), tak leda pomocí této zásuvky ovládat relátko, nebo si výstupy vnitřního relé vytáhnout na ovládání ven - ale to už je zase bastlení a s nutností znalostí.

41
Odkladiště / Re:Židle k PC do 6k
« kdy: 30. 07. 2020, 14:27:19 »
Nejsem na ergonomii vůbec odborník, takže svůj názor nechci vydávat za svatý, ale aktuálně mám asi 3/4 roku doma židli Managini F3000 s nastavitelnou opěrkou hlavy + dokoupené stavitelné područky (prodává to třeba Eva.cz, myslím, že to přímo dovážejí a balí do krabic s českými popisky - mimochodem TOP 1 v prodávaných křeslech na Heurece). Musím říct, že zatím asi nejpohodlnější židle, co jsem kdy měl. Záda mne začaly mnohem méně bolet, a ten synchronní pohup je příjemný, díky tomu se na židli i trochu hýbu :-) Jediné, co mne na ní vadí, je ta síťovina. Je pohodlná, vypadá, že i něco vydrží, ale drží se na ní zezadu prach. Uvidím ještě, jaká bude životnost, ale aktuálně bych si ji klidně koupil znova, velká spokojenost - nic nevrže a nepůsobí, že by mělo brzy prasknout, kříž je zpevněný. A do 6k má poměrně daleko.

Nicméně u židle bych šel stejným způsobem jako u myší atp. - nejlépe vyzkoušet, každý jsme jiný, a co sedí jednomu, to nemusí druhému. Když si zkusím chvíli posedět, nic mne netlačí a necítím se v jakémkoli směru nepříjemně, je to dobrý předpoklad k pohodlnému dlouhodobému posezu.

42
Hardware / Re:SSD pro systémový disk na desktopu
« kdy: 29. 07. 2020, 07:30:28 »
A400 je nejhorší šrot - to nejlevnější a bez vyrovnávací paměti (+ spousta FW měla provozní problémy, to prý poslední updaty pospravily, ale já těm diskům nevěřím). Tenhle disk opravdu nedoporučuju (na systém rozhodně ne - leda jako datový disk v případě SSD ultralowcost úložiště). Jinak k SSD záleží, kolik do toho chcete dát - ač nejsem příznivcem značky Samsung, tak v SSD discích je to top, máme jich v práci v provozu desítky a chodí zcela bezproblémově, je prakticky jedno, jakou sérii koupíte, prostě fungují a rychle. Ale připlatíte si tam. Další dobré reference a zkušenosti jsou na Crucialy MX500 a WD Blue. Když koupíte něco z tohoto, myslím, že nemůžete šlápnout vedle. Já osobně bych šel do Samsungu, ale kdyby šlo o peníze, tak WD Blue, ten aktuálně vychází nejlevněji.

Další možností je, pokud nechcete hned utrácet, zkuste u té A400 nahrát poslední FW, možná máte nějaký z těch problémových.

43
Ač fanda různých elektro vychytávek, tak u domu/bytu jsem názoru, že klasické vypínače jsou nenahraditelné. Je efektní si hrát se světly mobilem, dělat si scénáře, stahovat rolety a další tunu kravin, co to umožňuje. Jenže to jsou takové hračky, co po chvíli omrzí, a nakonec zjistíte, že doma potřebujete hlavně spolehlivě rozsvítit a roztáhnout žaluzky...a místo toho budete řešit, proč spolu aplikace nekomunikuje, čím nahradit tenhle převodník, který se nevyrábí, a co všechno bude třeba vyměnit k tomu, aby to spolupracovalo, že se spálil motor, který stahuje žaluzie a spolu s ním shořela řídicí jednotka, a tak zůstane jejich roztažení věcí na několik týdnů a desítek tisíc za opravu (jestli vůbec budou ještě díly)...

44
Pokud je ten dotaz myšlený vážně, tak je to čistě na rozhodnutí dotyčného šmudly. Asi tam má už starší SW co má nebo může brzy mít problémy s komunikací s novými standardy, možná by bylo potřeba vyčistit vnitřnosti od prachu, kdo ví, kdy mu udělá pápá harddisk....
Nestudoval jsem tohle téma pečlivě, nevím, co používá za SW, jaký má OS a tak.
Ale asi bych nehledal mezi nejlevnějšími NB.

Není to myšleno vážně. Plácnuté vymyšlené téma, tazatel už nezareaguje. Několik podobných témat tu už vyplodil. Jen se baví tím, jak tu lidi ztrácejí čas, když se snaží odpovědět.

45
Asi to bude pravda, kdy je v patnácti letech ve třetím ročníku dopravní průmyslovky: https://forum.root.cz/index.php?action=profile;area=showposts;u=5574

To jsem si ani nevšiml, neboť tyhle témata o školách nečtu, ale je to očividné. Je to prostě provokatér (tedy jedinec rozumu mdlého), který se baví tím, že nechává ostatní odpovídat na falešné dotazy. Pět dotazů do diskuze s odstupem týdne až 14 dní, na žádný z nich už nikdy žádná reakce. Já se nechal napálit u výměny displeje, kde jsem se snažil relevantně odpovídat. Tady jsem se už nenapálil. Navíc to šperkuje tím, že mění pozdravy a styl psaní (trochu), aby to nebylo příliš očividně nápadné.

Stran: 1 2 [3] 4 5 ... 7