Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - olok

Stran: 1 [2] 3
16
Studium a uplatnění / Re:Literatura- financie/investovanie
« kdy: 12. 04. 2021, 01:45:50 »

Já bych "bohatý a chudý táta" zase tak nezatracoval. Ano autor to píše z pohledu roku za krále klacka a dnes je to trochu jinak, k tomu ještě fakt, že samotný autor se teď potýká sám s jistou finanční krizí, je věc druhá...

Ale proč bych tuto knihu doporučil, protože se dobře čte, jsou tam "zajímavé příběhy", ale hlavně, pokud se člověk nad tím trochu zamyslí, tak si myslím, že to mu může otevřít oči na pohled investování. Takže spíše "odpočinkové čtivo na dané téma", abych se vyjádřil přesněji.


K autorovi příspěvku, investuje se jen to, o co se nebojím přijít (takzvaně "to co vyhodím z okna" a nebude mě to tížit déle než třeba 30 minut). Také většinou se investuje na minimálně 3-5 let, kdy se tím vykryje případná krize, právě je největší chyba "jít vybrat zisky", když vše padne o 30 %, to je naopak čas přikoupit... Většinou se z toho firmy vzpamatují, a ekonomika dál roste.

Sám nejsem expert v ničem :D ale doporučil bych třeba schůzku s nějakým poradcem, pohovořit si o tom s někým kdo už investuje pár let atd. trochu si to v hlavě urovnat, tak říkajíc :)

17
Studium a uplatnění / Re:Kam jako programátor po 50 letech?
« kdy: 12. 03. 2021, 05:42:06 »

Já mám spíš strach trošku o tělesnou stránku. Už teď jako čtyřicátník mám docela problém sedět 2-3 hodiny u pc (neřeknu celý pracovní den). Záda, migrény a tak. A to se snažím trochu sportovat, běhat, prokládat den většími přestávkami... Asi pozdě. Bojím se, že v 60 budu "odepsaný" z tohoto důvodu (i když nabídky na údržbu té enterprise aplikace s oracle databází pořád budou chodit)

Já si nemyslím, že 40tka by měla být problém vydržet u PC 2-3 hodiny, řekl bych, že problém může být zcela jinde...

Nedávno jsem měnil grafickou kartu a s tím se mi rozhodily i barvy na monitoru a musím říct, že než jsem je spravil, tak ty 4 dny byly docela peklo, oči mě bolely, později i lehce hlava. Takže bych hledal vinu na špatné ergonomii (od špatného sezení, zápěstí u klávesnice/myši, ...) nebo ještě pravděpodobněji špatný monitor, špatné barvy, nebo více časté problikávání, které dělá problém spoustě lidí (kamarád kvůli tomu i vracel notebook). Tudíž by nebylo od věci třeba povyzkoušet pár monitorů :)

18
Studium a uplatnění / Re:Zlepšení jazykových dovedností
« kdy: 20. 01. 2021, 07:44:49 »
já osobně se dost zlepšil po tom co jsem na discordu našel člověka s kterým jsem dost kecal a tak nějak to přešlo i na volání... takže bych řekl, že tohle může být taky cesta :) zkusit nějaké forum a pak s kým se dám do řeči, tak navrhnout místo psané formy volání

19
Studium a uplatnění / Re:FIT VUTBR alebo FI MUNI?
« kdy: 07. 01. 2021, 21:07:17 »

Ak sa ešte smiem spýtať, viem, ťe je to veľmi individuálne, ale zostáva ti popri štúdiu aj nejaký voľný čas? Prípadne si sám spomenul prácu popri štúdiu - do akej miery to je možné? Ja osobne som sa venoval ľadovému hokeju a viem, že v Brne sú 2 univerzitne tímy, ktoré sú univerzitami oficiálne podporované, určite by som využil možnosť hrať v nich, ak sa naskytne a ak je to v rámci daného štúdia reálne.
¨

řekl bych, že je to dost inviduální záležitost, jsou lidi co mají volna dost, protože jsou schopni projekt nakodit třeba za pár hodin, ale pak jsou i lidi co nad projektem stráví třeba týden dva... taky se to liší projekt od projektu a jestli jsi něco třeba podobného už někdy dělal sám

také dost záleží jestli máš dobrý _time managment_, kde mi přijde, že dost lidí ztroskotává a pak "nemám čas nemám čas", "nic nestíhám" apod.

pak taky záleží kolik a jaké volitelné předměty bereš, od toho se zase odvíjí cvičení za týden/projekty, můžeš mít volitelný téměř bez projekt(ů)/cvičení, ale zase můžeš mít pomalu každých pár týdnů nějaký "report".

osobně si myslím, že při studiu pokud si to dobře rozvrhneš a nejsi úplně "blbej" (tohle je dost relativní pojem popravdě), tak se nějaká práce by se dala stíhat na 1/3 - 1/2 úvazek docela v klidu, ale pak bych nečekal moc volného času a hlavně občas se to nakupí, kdy nevíš jak skočit, byť si se snažil sebelíp to nějak hezky naskládat časově (většinou toto nastává tak ve 3/4 semestru, kdy se odevzdávají projekty (část-i), půlsemestrální testy, do toho cvičení)



s prací při studiu jak někdo říká "budeš makat celej život" to možná ano, ale od toho se zase odráží třeba nástupní plat, a hlavně praxe, kde skloubíš nějakou teorii s praxí, protože ono je fajn, že si v prvním semestru probereš metodiky vývoje sw, ale realně to 90 % studentů řekne doslova hovno :))) a osobně se mi mnohem líp učí věci, který jsem si už ošahal/zkusil případně si můžu spojit "aha takže vlastně tohle je tady s tím a dává to tohle X"


já jsem při studiu nepracoval, protože jsem si vždycky nabral docela dost volitelných předmětů, a časová zátěž už tak byla poměrně velká, ale zase jsem stíhal bez problému 2-3 tréninky týdně (tělocvična) a pokud nebylo období zrovna 3/4 semestru (největší záhul), tak jsem si i občas něco zahrál

ještě jsem si vzpomněl na ty projekty, byly projekty, kdy jsem "nebyl schopný" sám to udělat a musel mi až pak kamarád pomoct, ale zase byly projekty, kdy jsem to zmákl za pár hodin a nechápal jsem co třeba kamarádi se s tím ... tak dlouho :D takže zase jsem pomohl já, a o tom bych řekl, že je studium taky

20
Studium a uplatnění / Re:FIT VUTBR alebo FI MUNI?
« kdy: 06. 01. 2021, 22:29:12 »
Sám studuji FIT, škola je to celkem kvalitní, ale stojí dost času a místy i nervů, profesoři většinou jsou neutrální, někdo pomůže rád, někdo zase nedá ani za zlatý prase... (tak asi jak všude najdeš všechny typy osobností), z mojí vlastní zkušenosti jsem párkrát dostal přidáno na Éčko nebo lepší známku, většinou se tě zeptají na nějakou otázku, nebo projdou písemku a nechají znova spočítat nový/starý příklad a korektně "proč to bylo špatně", vysvětlíš, když jsou spokojeni -> body, no pokud ne, tak body taky ne :D

Co vidím jako plus, tak FIT má dost lidí co jsou opravdu špička ve svém oboru, například takový Honza Černocký (asi jedny z nej přednášek vůbec), takže pokud máš ochotu, tak tě takovýto člověk určitě neodmítne a minimálně tě nasměruje správným směrem.

Předměty mají proměnlivou tendenci, někoho baví tamto, někoho zase támhle to... Záznamy nejsou takový problém, minulý nebo předminulý rok tu byl problém kvůli nové AV technice, ale furt jsou staré záznamy a dnes díky online výuce zase tyto (ehm ehm ještě studenti si občas udělají vlastní ;))

FIT má dost "HW" předmětů, od elektro -> základní obvody -> základní cpu/micro -> řadiče/arm/...
tak i směs sítí, grafiky, databází, ...
Do každého předmětu je minimálně jeden projekt, jak už to bývá, tak dosti často programování v C (výjimečně něco jiného), později povolí i C++ třeba

Cvičení zase závisí od daného předmětu

Co znám spolužáky, tak většinou bakaláře si pochvalují, že jim opravdu něco dal, včetně přehledu
V práci většina nebo snad nikdo neměl problém... Vždycky se budeš pár tejdnů/měsíců otrkávat

Osobně mi přijde dobrá cesta rozvolnit již na začátku a začít třeba od 2 semestru pracovat (to ale fakulta moc nemá ráda, minimálně podle toho co občas zaznělo na přednáškách)

Zkouškové stojí lehce za ... jsou pevné termíny, takže se stane že "nejtěžší předměty" máš třeba úterý, středa, čtvrtek - volno, pátek zkouška, a opět milované projekty... třeba odevzdávka 20.12. nebo i později, a první zkouška klidně 2.1. v novém roce, takže odpočinek a čas na svátky téměř žádný

Co jsem slyšel a poptal po kamarádech, tak MUNI je taková volnější, jak do předmětů, tak termínů zkoušek, dohody atd.
Projekty tam jsou většinou doplňování do kostry nebo něco relativně "lehkého" (zase záleží na předmětech).
Horší je asi teorie, kde FIT má relativně málo občas, nebo to není tak do hloubky/bazírované (tu zase nějaké jiné předměty jsou velmi striktní, takže rub má i líc)

Bohužel studuji jen FIT, s FI nemám zkušenost osobní, ale řekl bych, že ani jedno není špatná volba, ale měl bys sám se zamyslet, jestli ti vadí vzít třeba páječku do ruky, nebo raději bys řešil množiny a jejich důkazy atd.

Osobně bych doporučil asi rozvolnit a najít si pak práci a nebo zvolit "horší" školu a mít více volného času, ale mít zase nějaký svůj studijní plán, čemu by ses rád věnoval.


edit: řekl bych, že vedení se na jednu stranu snaží být moderní a dělat změny k lepšímu (minimálně bych řekl, že je taková snaha), ale zase občas člověk má pocit, že je to boj s větrným mlýnem a říká si "proboha proč"

taky FIT má discord, kde se můžeš klidně připojit a zeptat se více lidí na jejich názor případně se přímo zeptat třeba proděkana Dytrycha (hrozně v poho cápek) a dalších

FI má taky discord, ale je tam méně lidí

21
Vývoj / Re:C++ načo slúži constexpr?
« kdy: 01. 09. 2020, 01:35:36 »
nejedná se přímo o odpověď, ale velmi doporučuji následující video
https://youtu.be/zBkNBP00wJE

22
Studium a uplatnění / Re:Mgr štúdium v česku - informatika
« kdy: 28. 07. 2020, 00:37:25 »
Ještě bych možná vzal do úvahy si prodloužit o jeden rok studium (rozvolnit předměty), mohla by se tím do jisté míry snížit zátěž během studia a možná fulltime by pak šel i na ČVUT :)

23
Studium a uplatnění / Re:IT od nuly
« kdy: 26. 07. 2020, 04:06:41 »
Ahojte.

Študoval som rok na PF UPJŠ- učiteľstvo akademických predmetov matika-informatika, ale zanechal som štúdium. Bolo to z dôvodu, že odbor moje očakávania nenaplnil. Študovať na technicky orientovanej vysokej škole podľa mňa potrebuje nadšenie pre odbor tak, že nič okrem informatiky a počítača neexistuje. (Štúdium na najlepšej technike na Slovensku FIIT STU by podľa mňa pre mňa nebolo, pretože nie som takým nadšencom.)

O Informatiku som zakopol len na gymnáziu, keď sme v treťom ročníku brali programovanie, a to sa mi páčilo. Bol som rád, že s pod mojich rúk vychádzajú (banálne- a aj po porovnaní programov, ktoré vychádzali z rúk mojej kamošky z FIIT, aj banálne vždy ostanú) programčeky, ktoré na niečo slúžia. Keďže som bol na gymnáziu, tak som sa veci, ako administrovanie, skladanie PC, siete a iné veci, ktoré som vždy chcel vedieť nenaučil. Myslel som si, že na VŠ sa k tomu dostanem, ale nestalo sa. Namiesto toho som sa dozvedel o gramatikách a jazykoch, automatoch, umelej inteligencii, fuzzy a symbolickej logike, ktoré ma pre ich spôsob výuky nebavili. (nechcem to tu ďalej rozoberať)

Teraz mi však napadlo, že by nebolo na škodu, aby som sa niečo z tej informatiky vo svojom voľnom čase, ktorého mám teraz neúrekom, naučil. Som však nepopísaný list, čo sa informatiky týka. Poradíte mi, čím by som mohol začať? Rád by som sa s nadobudnutými vedomosťami uchádzal aj o nejakú prácu, ak by moje znalosti boli hlbšie. Poraďte mi nejakú oblasť, ktorou by som mal začať... DIK

Ideální by bylo nějaký kurz, projít až do konce, knížka je taky fajn, ale ten kurz bude rychlejší a hlavně mi přijde, že někdy knížky začnou nesmyslně složitostí na první pohled a člověk je z toho celý nesvůj...

Osobně bych doporučil python, rozjede se všude, podporuje ho kde co, a na první seznámení si myslím, že je velmi praktický jak z hlediska, že je "trendy a sexy", ale hlavně má velkou základnu, tudíž ať už je to jednoduché GUI, nějakej jen prográmek na něco co dělám často manuálně a nebo přejmenovat hodně třeba fotek naráz atd. K tomu patří i spousta tutoriálů na internetu, materiálů, fór, ... no to je podle mě hlavní.

Doporučuji například:
    https://naucse.python.cz/course/pyladies/
    https://youtu.be/eXBD2bB9-RA
    https://youtu.be/bY6m6_IIN94
    https://www.fi.muni.cz/IB111/sbirka/
    Poté knihy na python, co jsem tak viděl zdá se, že nejde úplně hrábnout vedle :)

Určitě se ptát a googlit, ze začátku to bude porod, ale pak to půjde, hlavní je vydržet...

Taky doporučuji netlačit moc na pilu, prostě dneska to nejde, zítra taky ne, ... a po měsíci to cvakne v hlavě a začne to dávat smysl.

Po nabrání trochu zkušeností a třeba 1-2 menších "projektíků" bych se vrhl na C/C++ (spíše C), jen základy, pak si zkusit třeba C#/javu a práci s objekty + ošáhání jak fungují jiné jazyky.

24
Odkladiště / Re:Židle k PC do 6k
« kdy: 26. 07. 2020, 03:54:45 »
 
Osobne moc nechapu lidi, kteri pracuji na ruznych balonech, klekackach, apod.

to je spíše na půl hodiny - hodinu max, kdo na tom sedí celý den, tak taky není ideální... spíše se hodí to střídat, tedy třeba mám něco "běhavějšího" rázu, tak si přikutálím balón, 5 min posedím, odběhnu, přikutálím, apod.

Osobně bych šel do robustnější židle, tím myslím konstrukcí (výška a váha), a pak se podíval na materiál. Dříve jsem měl vždy kože[né|nkové] židle, a byly super na údržbu, ale hrozně se mi potily záda, tak jsem minulý rok koupil židli se síťkou, co týden čistím, a stejně je pořád zaprášená a nebo taková "ušmudlaná", a nedaří se mi ničím ji pořádně "vyčistit".

25
Studium a uplatnění / Re:Zlepšení znalosti matematiky - CBT
« kdy: 24. 03. 2020, 15:48:34 »
Nevím je to přesně to co bys rád... ale za mne určitě doporučuji youtube kanály:

Marek Valášek
Isibalo
3Blue1Brown
MIT má také hodně přednášek online
Numberphilie

Socratica (není úplně matematicky zaměřené, ale některé metody a techniky se dají najít i zde)

Osobně doporučuji si vždy dané učivo/problém vyhledat jak na google tak youtube, kde se třeba i náhodou dá narazit na zajímavý kanál/video.

26
Vývoj / Re:Cartesian genetic programming - pomoc
« kdy: 27. 12. 2019, 09:21:54 »
Poslušně hlásím, že jsem nalezl několik 3 bit sčítaček (plné). Počáteční populace 1000 obvodů, sort na nejlepší (momentálně testuji min_element), pak ten nejlepší "rozmutuji" 5krát. Vypadá to, že problém vážně bude pouze v tlaku na populaci...

Prozatímní zjištění zdá se, že min_element nefunguje moc dobře, "něco to najde", ale je slabota. Ještě teda doufám, že jsem u různých úprav si to někde nerozbil a opravdu mi to hledá funkční obvody :D měl bych asi zkontrolovat na paritě bitový operace.

27
Vývoj / Re:Cartesian genetic programming - pomoc
« kdy: 26. 12. 2019, 23:21:20 »
Jinak mohu doporučit nějakou četbu, i když to bude asi z velké části o GA jako takovém...
Dik, ale timhle tematem jsem se zabyval asi tak 15 let zpatky. Od te doby jsem nemel moznost to vyuzit :( takze mam jiny veci, ktery bych si chtel nastudovat...

a mohu vědět co je teď zájmem? Jen tak pro zajímavost, co teď "frčí" třeba, pokud to není firemní tajemství nebo něco extra "osobního" :)

Zvláštní teď jsem zkusil využít std::sort, ještě s tím, že mám počáteční generaci 1000 a už to najde paritu 5/9 do pár sekund opět... (mutování na 100 %, 5x nejlepší obvod z těch 1000) zatím snad 100 % úspěšnost

28
Vývoj / Re:Cartesian genetic programming - pomoc
« kdy: 26. 12. 2019, 21:17:23 »
Pokud nezapomenu ( případně se stačí ozvat ;) ), tak dám vědět.

Jinak mohu doporučit nějakou četbu, i když to bude asi z velké části o GA jako takovém...

29
Vývoj / Re:Cartesian genetic programming - pomoc
« kdy: 26. 12. 2019, 20:56:44 »
Jak říkám, taky mi ten algoritmus trochu smrdí a pořád doufám, že jej jen špatně chápu...

Uvidím jak to dopadne po novém roce, případně klidně "osobní otázky" zodpovím do PM nebo nějakou "rozumnou cestou" :)

Jinak jsem na Fakulta informatiky VUT (Brno).

30
Vývoj / Re:Cartesian genetic programming - pomoc
« kdy: 26. 12. 2019, 20:24:55 »
Nevadí, i tak děkuji za vynaloženou snahu, obávám se, že mi nic jiného nezbude, než to opravdu probrat s garantem po svátcích :/

Citace
Tohle fakt neznam. Podle tohodle popisu nerozumim tomu, co se deje s ne-nejlepsima jedincema z predchozi generace. Zahodi se? Tj. kazda dalsi generace vychazi jenom z toho jednoho nejlepsiho jedince? To by mi prislo hodne divny a nedivil bych se, ze to nekonverguje...

Ano, také se mi to moc nezdá, ale pokud nevznikl někde informatický šum, tak to tak bude. Vždy se vybere nejlepší jedinec z těch řekněme 5 a ten se dál mutuje, s tím, že to stále může být ten stejný obvod, co byl jako první.

(osobně si to představuji jako, že zkouším náhodně mutovat tak dlouho až se mi to podaří na tom mém daném obvodě a najdu tak řešení. plus mínus autobus a slon k tomu :D)


Citace
Popravde, z toho popisu uplne presne nerozumim tomu kodovani a nemam ted uplne cas se nad tim hloubeji zamyslet. Mas teda matici 5x5, na kazde pozici je nejaka logicka funkce a ty funkce muzou byt mezi sebou libovolne propojeny? Pricemz do nekterych obvodu vubec nevede cesta ze vstupu, coz je zamer ("geny bez exprese").  Chapu to spravne?

Pokud jo, je tohle cesta, kterou ti doporucil garant, popr. kterou jsi nasel v literature? Prijde mi to totiz (na prvni pohled) docela neprakticky - mas obrovskej stavovej prostor (relativne velkej genom), pricemz velky oblasti prostoru budou z hlediska fitness ekvivalentni (mutace v neexpresivni casti genomu). Samo tohle mi prijde, ze celkem logicky vede na strasne pomalou konvergenci. Kdybych mel tohle napsat, ciste od stolu bych zvolil kratkej genom s daleko mensim procentem neexpresivnich genu - treba dva chromozomy, v jednom seznam funkci, ve druhym seznam jejich propojeni. Krizeni pak samozrejme jenom mezi prislusnymi chromozomy. Pak by totiz treba pro tu 5-bitovou paritu stacil kratkej genom, kterej by se mel najit relativne rychle... Ten pristup s matici mi prijde zvlastni.

Ale to ber jako ciste laickej udiv, bez toho, abych mel konkretne tohle CGP nastudovany. Jestli se to pouziva, tak to urcite nejakou logiku ma. Ale mozna to ma taky svoje specificky problemy, ktery musis holt umet resit :) S tim fakt nepomuzu, to by mel ten, kdo ti to doporucil...

https://imgur.com/IKgtvgv takto zhruba vypadá pro představu ta má matice a logické hradla. Parita 5 jde realizovat pomocí 4 hradel XOR. A stavový prostor je opravdu obrovský, zde právě CGP naráží. Při velkém počtu vstupů a výstupů už to nalézt trvá až moc dlouho a je to relativně známý problém, nicméně stále taková 3 bitová sčítačka jde najít řekněme v řádech minut, násobička v řádech nízkých desítek. Používají se i různé optimalizace, že se sleduje, tam kde se mutuje, nebo lepší zakódování, atd. (to jen tak mimo pro info).


Osobně mi tento "lambda algoritmus" taky lehce smrdí... a celou dobu jsem v hlavě měl představu spíše toho, že tam budu dělat nějaký výběr ruletou, případně elitismus apod. Ale bylo mi to tak něják doporučeno, tak jsem to přijal jako dobrou radu...


Menší odbočka a "pochlubení se" :) pokud jsem hledal náhodně, tak paritu 5 mi to našlo asi za 5 sekund v průměru, když jsem si dostatečně pohrál s parametry, jako velikost matice, mutace, výběr po křížení, ... a pro paritu 9 jsem se dostal na nízké řády desítek sekund, což mi stále dává jistý pocit, "že to už musí snad fungovat, jen to bude prkotina".

Stran: 1 [2] 3