Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - kyssling02

Stran: 1 ... 3 4 [5]
61
Už to ani není možné. V současnosti vydané Osobní kvalifikované certifikáty od Postsignum nemájí účel použití "vše" jako měli donedávna, ale jen Podepisování a Email. Takže pokud chcete používat třeba aplikaci VZP pro odesílání hlášení, musíte mít kvalifikovaný proto abyste dokument podepsal a komerční abyste se přihlásil do jejich B2B pointu.

Tak to nevím, mám osobní kavalifikovaný certifikát pro zaměstnance od Postsignum od roku 2010 (Postsignum Qualified CA3) a v aktuálním následném certifikátu pro příští rok pořád zůstává autentizace zachována. Kolega si vyřídil stejný certifikát (ale má už verzi PostSignum Qualified CA 4) ale u něj jsem se na vlastnosti nedíval (ten to bude mít v praxi jen na podpis). Schválně se až budu v práci mrknu.

Co mě u Acrobatu překvapilo je chování při podpisu (při experimentech). Pokud nastavím podepisování z "Úložiště systému Windows" nechce Acrobat pro vložení el. podpisu heslo. Jediný způsob jak to zabezpečit byl, že jsem certifikát vyexportoval s heslem a pak ho vložil do Acrobatu jako "Soubor digitálního identifikátoru".

Jsem tedy zvědav jak se na úřadech vypořádají s tím, že "Plná moc pro právní úkony pro paní X" bude el. podepsána statutárem a vlastní úkon bude el. podepsána kolegyní X. Už se na to vysvětlování těším...

62

Pro autentizaci se používají komerční certifikáty, ne kvalifikované. Použitím kvalifikovaných certifikátů pro autentizaci porušujete nařízení EU eIDAS, certifikační politiku a hlavně se vystavujete riziku, že podepíšete něco, co jste podepsat nechtěl.

Dobrý den to je zajímavé, pro jistotu jsem se podíval do specifikace služby, ke které přistupujeme (nechci ji jmenovat)
a píše se v ní : "Preferovaná forma identifikace uživatelů partnerů bude pomocí osobních důvěryhodných klientských
certifikátů, které budou sloužit jako jediný identifikační údaj."

Mě je u toho elektronicky podepsaného dokumentu jen připadá takové podivné, že na první pohled u podepsaného dokumentu se vyskytuje jen jméno "Adam Koulel" a identifikace, že je z firmy "Kdoule a.s." se zjistí až teprve v detailech
certifikátu. Očekával bych že identifikátor organizace se objeví i na el. podpisu...

Ani nevíte jak je příjemné, když odpovídá někdo kdo zná praxi, snad to ocení i další lidé, kteří se budou o problematiku zajímat.
63
Jejda, nečekal jsem že někdo odpoví. Moc děkuji.

Mohl bych ještě položit drobný poddotaz ?

Máme tedy hypotetický osobní kvalifikovaný zaměstnancecký certifikát pro "Adam Koulel" v Organizační jednotce u certifikátu je firma "Kdoule a.s." včetně správného IČA. Ten provede elektronický podpis dokumentu. A odešle dejme tomu zákazníkovi podepsanou smlouvu o nákupu 10kg brambor.

1)
Předpokládá se tedy, že odběratel si zjistí že el.p podpis je platný a nyní by si tedy měl sám zjistit zda se jedná o osobu, která je v obchodním rejstříku s právem jednat za firmu a podepisovat dokumenty ?

2)
Zákazníkovi přijde podepsaný "Adama Kouleho" dokument o např. změně smluvních podmínek nějaké služby. Může tyto dokumenty podepisovat běžný zaměstnanec firmy k tomu určený (nebo musí tyto dokumenty také podepisovat statutár v obchodním rejstříku s právem podpisu).

Pokud si najdete čas na odpověď moc děkuji, mě jde totiž o praxi. 

V současné době používáme Osobní kvalifikovaný certifikát pro zaměstnance od firmy Postignum - ten umožňuje jak autentizaci (kterou využíváme) tak podpis (který plánujeme).

64
Zdravím všechny ...
Ve firmě používáme v současné době pro autentizaci "kvalifikované osobní certifikáty zaměstnance"
pro ověřování některých služeb a lze je využít i pro elektronický podpis dokumentů.

Nevím ovšem zda se v praxi pro podpisy smluv a jiných dokumentů směrem ke klientům a jiným
firmám lépe neosvědčí firemní "certifikát pro elektronickou pečeť".

Děkuji a mějte se pěkně ...

Stran: 1 ... 3 4 [5]