Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Mi1an

Stran: [1] 2 3 4
1
Sítě / Re:Vysílací výkon a pásmo na MikroTiku
« kdy: 29. 06. 2022, 07:25:15 »
Máte pravdu. Opsal jsem to z faktury, kde to prodejce spletl. Je to ve skutečnosti:
Kód: [Vybrat]

/system routerboard print
routerboard: yes
board-name: SXTsq 5
model: RBSXTsq5HPnD
revision: r2

/system license print
software-id:
nlevel: 4
features:
2
Sítě / Re:Vysílací výkon a pásmo na MikroTiku
« kdy: 28. 06. 2022, 21:22:58 »
No jestli iPhone nevidí frekvence NAD 5500 MHz, tak buď máte špatně něco ve vysílací části Mikrotiku (např. upadlý pigtail z anténního konektoru), nebo má ten iPhone nějaký vážný problém - není to ten důvod, proč jste je získal velmi levně...?
To si nemyslím. U toho AP nemá co upadnut. Je to "čtverec" s jedním RJ-45. A iPhony jsem dostal od zaměstnavatele úplně nové, zabalené- 12 mini a 13.

3
Sítě / Re:Vysílací výkon a pásmo na MikroTiku
« kdy: 27. 06. 2022, 20:31:01 »
Asi úplně nechápu, proč si někdo kupuje Mikrotika, když o jeho konfiguraci neví vůbec nic a proč si radši nekoupí nějaký klikátko typu TP-Link, Asus atd. Ale Vaše volba a Váš boj...
Občas se najde někdo, kdo chce slušný kus hw s dlouhou sw podporou. To asi Asus nebo Tp-Link nebude. Ještě se mi nikdy nestalo, že bych nakonec něco nerozchodil. V nejhorším případě si nechám poradit zde. A nemyslím si, že by Mikrotik musel vlastnit jenom profík na sítě. Mám dva a oba teď chodí. První jsem rozchodil sám a u tohohle AP jsem zasekl kvůli zakázaným indoor frekvencím, kde jsem si nebyl jistý.

Jo a zkoušel jste vypnout WMM? To prý taky Jablka nesnáší....
WMM je zakázáno.

Jen pro informaci - nemusíte mít strach z použití frekvence 5500 MHz, to není indoor, ale zcela legální a regulérní outdoor.
5500 MHz je frekvence, kterou iPhone vidí, ale nedokáže se k ní připojit. Vyšší frekvence už ani nevidí. Potřeboval jsem nastavit nižší indoor frekvenci.

Když si to vlákno přečtete, tak zjistíte, že jsem už odpovědi dostal.
Potřeboval jsem vědět, jestli můžu s indoor frekvencemi ven a trochu objasnit, jak to s těmi indoor/outdoor frekvencemi je.

Problém je vyřešen.

4
Sítě / Re:Vysílací výkon a pásmo na MikroTiku
« kdy: 26. 06. 2022, 19:14:14 »
Oficiálně nemůžeš, neoficiálně je to všem naprosto jedno (dokud nejseš ISP a neděláš to komerčně)

Díky.

5
Sítě / Re:Vysílací výkon a pásmo na MikroTiku
« kdy: 26. 06. 2022, 13:47:17 »
OK, tak potom pozriet nastavenia wlan rozhrania, co je nastavene v installation, pripadne potom nastavit superchannel, ktory povoli vsetky kanaly podporovane kartou
https://wiki.mikrotik.com/wiki/Manual:Interface/Wireless
Jo to funguje. Dal jsem tam frequency mode- superchannel, country- no_country_set a installation indoor. Při nastavení country na cz už to píše chybu "Couldn't change Interface wlan1- only regulatory domain mode allowed for this country".
Takhle mi to ale už vyhovuje.

Správně jste napsali, že je to všechno kvůli apple. Nejnižší frekvence kterou iOS vidí je 5500 MHz a k té se nedokáže připojit. Končí to hláškou, že mám špatné heslo. :) Dostal jsem dva iphony za bezkonkurenční cenu a postupně doma přibývá další hw apple. Po dvaadvaceti letech na linuxu jsem skončil u jabka. Ono to prostě spolu všechno funguje tak nějak pěkně a člověk je tvor pohodlný. iOS dobrý, MacOS už horší.

Zpátky k mojí otázce. Můžu tyhle indoor frekvence pustit ven? Je to tady kolem mně všechno zasíťovaný wifinama dvou občanských sdružení a nerad bych jim to nějak rušil.


 

 

6
Sítě / Re:Vysílací výkon a pásmo na MikroTiku
« kdy: 25. 06. 2022, 15:38:44 »
Nechce povolit indoorové frekvence? Žeby omezení outdoorového APčka? Bohulibé, dané normou, nebo spíš obchodní?

Nezkusíte OpenWRT ? Pokud mohu soudit: relativní svoboda konfigurace, a bezproblémový provoz s "jablíčky" různých verzí a věků (na rozdíl od RouterOS). OpenWRT by mělo jít vyzkoušet i nanečisto - bootnete přes DHCP+TFTP image "initramfs+kernel". Akorát nevím jistě, jestli je v tomhle imagi i LuCi a kompletní wireless. Snad ano.
K testu OpenWRT potřebujete DHCP server. Možná radši aby uměl i bootp. Pro mě asi nejsložitější bylo vyškádlit Mikrotika k bootu z DHCP/bootp. V případě zájmu mohu navést dál.

OpenWRT možná časem zkusím.

7
Sítě / Re:Vysílací výkon a pásmo na MikroTiku
« kdy: 25. 06. 2022, 15:36:11 »
Z MikroTik stranky:
https://mikrotik.com/product/sxtsq_5_ac
Citace
SXTsq 5 ac (International) supports 5150MHz-5875MHz range (Specific frequency range can be limited by country regulations).
Takze hardwarovo limitovane indoor frekvencie nie su, staci to zmenit v nastaveniach. Ale problem bude podla mna v tom, ze toto zariadenie ma iba L3 licenciu, ktora neumoznuje rezim AP (iba klient alebo bridge, https://wiki.mikrotik.com/wiki/Manual:License#License_Levels)

Licenci mám L4. Těchto AP se vyrábí více a i s licencí L3. Při nákupu jsem na to dával pozor.

8
Sítě / Vysílací výkon a pásmo na MikroTiku
« kdy: 24. 06. 2022, 23:28:43 »
Zdravím. Pořídil jsem si kvůli rozšíření dosahu wifi na zahradu Mikrotik RBSXTsqG-5acD. Mám ho nastavený jako ap bridge. Po nastavení jsem zjistil, že se k ap nemohu ničím připojit.

Když jsem kdysi koupil domů MIKROTIK RBD52G-5HacD2HnD-TC, tak jsem měl stejný problém, ale vygooglil jsem, že stačí nastavit na pevno nějakou funkční frekvenci. Tenkrát jsem nastavil 5240 MHz a funguje to bezchybně.

To nyní s RBSXTsqG-5acD tak jednoduše nelze, protože frekvence jsou zde až asi od 5500 MHz výš. Zřejmě je to asi tím, že lze nastavit pouze outdoor umístění a indoor na tomhle ap není povoleno. (Možná kecám, v sítích se moc nevyznám).

Přišel jsem ale na to, že když změním umístění na Japonsko, kde mají frekvence rozdělené jinak, tak můžu zvolit i nižší frekvenci a všechno funguje. Myslím, že k tomu asi existuje důvod, že ty nižší frekvence tam při nastavení umístění CZ nejsou.

Chtěl bych se tedy zeptat, jestli teď ten mikrotik nezaruší celé okolí nebo nebude rušit něco jiného a nepřijde mi někdo zaklepat na dveře. A jestli bych neměl nějak upravit výkon a hlavně jak. Předpokládám, že bych měl nějak změnit Tx Power.

Prosím malinko po lopatě, sítě opravdu znám jenom povrchně.
Děkuju.

9
Hardware / Re:Zosilňovač k reproduktorom Yamaha NS-f51
« kdy: 05. 02. 2022, 15:58:38 »
Za 5000 Kč nic slušného nepořídíte. Zaměřte se na hifibazary a na hifi fóra, kde je většinou i inzerce.
Slušné hifi zesilovače (nové) začínají cenově někde kolem 10.000 Kč. V hifibazarech lze pořídit zesilovač nebo receiver kolem 5000 Kč, jehož původní cena byla klidně i 40.000 Kč. Takový by bohatě stačil.
Bedny mají 6 ohmů a citlivost 89 db, což znamená, že je rozehraje i ne moc silný zesilovač. Řekněme, že výkon zesilovače by měl být tak 2x60W a více. Pokud se vám to zdá málo, tak věřte, že 2x60W uslyší celý panelák, když otočíte volume doprava. Ostatní parametry nemusíte řešit.
Jinak bedny a zesilovač se párují podle toho jak si k sobě sednou charakterem zvuku, to by ale bylo na dlouhé povídání.
U těchto "komerčních" beden bych asi tohle neřešil a sehnal bych stereo receiver, nejlépe se síťovými funkcemi také od Yamahy, doufal, že si k sobě sednou, když je to stejný výrobce a poleze z toho příjemný zvuk.
Mimochodem nové nejlevnější zesilovače a receivery snad všech slušných výrobců teď nejsou skoro vůbec k sehnání údajně kvůli nedostatku čipů.10
Sítě / Re:WireGuard - nejde internet přes tunel
« kdy: 08. 04. 2021, 12:20:52 »
Citace
pošli výpis iptables. Těžko radit, správné nastavení sítí a forwardování není vždy jednoduché, ale my co to děláme pravidelně a už dlouho to považujeme za snadné, návody nemusí pokrýt všechny případy. Občas je lepší čas věnovat nastudování manuálů a naučení se principů jak to funguje než zkoušení a zkoušení než to dopadne, z toho si pak nic neodneseš.

Zdravím. Už asi nebude třeba. Teď jak jsem si přečetl tvojí odpověď, tak jsem wg jenom zase zapnul a najednou to jde.
Zvláštní je, že to včera nešlo a to jsem s tím už nic nedělal. Ve výpisu iptables nemám nic, což asi taky není normální.
V nastavení wg u interface mám dvě pravidla podle toho návodu z prvního příspěvku.
Kód: [Vybrat]
Interface]
Address = 192.168.2.1/24
PostUp = firewall-cmd --zone=public --add-port 51820/udp && firewall-cmd --zone=public --add-masquerade
PostDown = firewall-cmd --zone=public --remove-port 51820/udp && firewall-cmd --zone=public --remove-masquerade
ListenPort = 51820
PrivateKey =
Pokud tedy je wg up, měl bych asi to PostUp pravidlo vidět i v iptables, ne? Nebo si firewall-cmd "hrabe na svém písečku"?
Celý mi to přijde nějaký divný, tuším nějakou zradu.


11
Sítě / Re:Wireguard, RedHat - nejde internet
« kdy: 07. 04. 2021, 22:10:15 »
Citace
A ono to je místo toho jedno pravidlo (maškaráda), u IPv6 (bez maškarády) dokonce 0 pravidel. A pak se teda může hodit zakázat forward „tím špatným směrem“ pokud nechceš aby ti lidi zvenku mohli lézt do VPN, tak to je další pravidlo.

Takhle jednoduchý to nebude. Ať dělám, co dělám, tak to prostě nefunguje.
Odkládám to na dobu neurčitou- po osmi hodinách všech možných pokusů už mi to ani nemyslí.

12
Sítě / Re:Wireguard, RedHat - nejde internet
« kdy: 07. 04. 2021, 18:32:19 »
v tom návodu už to nějak dělají.......
To jsem si právě myslel, že tím to bude vyřešené.

Našel jsem nějaké návody, ale je to pro mě tak trochu španělská vesnice.
Třeba tohle vypadá nadějně: https://www.cyberciti.biz/faq/how-to-set-up-wireguard-firewall-rules-in-linux/
Nějak se mi do toho nechce, aniž by na to někdo chytřejší kouknul.
Běží mi na tom serveru samba, nfs a pi-hole. Nerozvrtám s tím něco?
Původně jsem to viděl tak na 2-3 pravidla ve fw.  ;D
Díky.


13
Sítě / WireGuard - nejde internet přes tunel
« kdy: 07. 04. 2021, 17:16:00 »
Zdravím.
Nainstaloval a rozchodil jsem Wireguard na Red Hat 8 podle tohoto návodu.

Server s Wireguard je za routerem. Na routeru jsem nastavil port forwarding.
Nastavil jsem telefon jako "klienta". Připojení funguje, což jsem odzkoušel- samba, ssh maká.

Chtěl bych ale taky na internet, což nefunguje.
Předpokládám, že bude potřeba něco nastavit ve firewallu na tom serveru.
Můžete mi prosím někdo poradit, jak ten firewall nastavit?
Díky.

14
Windows a jiné systémy / Re:Přešli jste z Mac na PC?
« kdy: 25. 02. 2021, 11:11:29 »
Já teda asi 20 let používal Linux a teď mám tak trochu z pohodlnosti jabko, ale přejít na win je pro mě nemyslitelné.
Párkrát jsem během cca posledního roku windows 10 vyzkoušel a upřímně musím konstatovat, že je to nejhorší a nejnespolehlivější systém, jaký mi kdy prošel rukama. Mám ho na jednom stroji a hraju na něm občas Diablo 3. Na hraní je to asi dobrý.
Zažil jsem na win 10 mizení souborů v adresářích při kopírování (byl to tenkrát myslím nějaký bug filesystému- ví pán bůh, jestli to opravili). Přestávají fungovat aplikace, které vývojáři neupdatují nebo nestíhají updatovat na míru stále měnícímu se systému. Po každém startu několik minut systém cosi chroupe a ubírá to výkon počítače.
Cokoliv je podle mého názoru lepší než Windows.
Ten systém nutí člověka neustále něco řešit.
Co se týče stability a rychlosti, tak na první místo bych dal asi Linux, potom OSX, dlouho a dlouho nic a pak Windows.

15
Windows a jiné systémy / Re:Legalizace Win7
« kdy: 10. 11. 2020, 02:13:35 »
Pokud už tam byla instalace aktivovaných desítek, tak se zase aktivují automaticky po připojení k netu. Podmínkou je, aby to byla stejná  edice.
Jinak lze normálně desítky nainstalovat a aktivovat se sedmičkovým klíčem. Podmínkou je opět stejná edice. Tedy např. Win 7 Pro -> Win 10 Pro nebo Win 7 Home -> Win 10 Home.

Stran: [1] 2 3 4