Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - czAtlantis

Stran: 1 2 [3] 4 5 ... 21
31
Zdravím,
teď jsem řešil Synology DS216, kam najednou nešlo zapisovat. Čtení bylo v pohodě. Když jsem se do něj podíval, tak vidím "volume crashed". V logu vidím nějaký read error a bad sector count increased.

Když se ale podívám na stav HDD (WD Black 4TB), tak tam je healthy. SMART test v logu ukazuje taky passed. HDD jsem přendal do PC a ve SMARTu vidím akorát "Raw Read Error Rate" hodnota 2
Jinak Reallocated Sector Count/Reallocated Event Count = 0

Jinými slovy HDD se tváří víceméně v pohodě. V NASu to bylo zformátováno jako Btrfs a byl to jediný HDD tam.

Jsem z toho docela rozčarován, protože za několik let jsem na Windowsech s XY HDD neřešil takovýto problém. Pokud začal odcházet HDD, tak se čtení začalo sekat, některý soubor nešel přečíst, ale NIKDY se mi nestalo, že by systém prostě prohlásil, že mu svazek selhal a nazdar, nezapíšu ani bajt.

Tady mě to dost naštvalo, že se to prostě nesnaží dál fungovat, ale má takový ten přístup "píp, píp, jsem rozbitej, zachraň mě, končím". Jako jasně, byl tam asi nějaký problém s HDD, ale přece to nemůže jen tak prohlásit svazek za zhroucený a být read-only?

Nahrává mi to kamery na baráku, proto mi nějaký argument "další zápis by mohl poškodit data co jsou na disku" přijde naprosto na pleskanec po čumáku, protože všechno je lepší, než paušálně přestat zapisovat úplně všechno.

Je to mimochodem podruhé, co se mi toto stalo - před cca půl rokem mi to taky zhavarovalo. Tehdá jsem to přisuzoval tomu, že jsem z HDD četl několik stovek tisíc souborů (+se tam i zapisovalo) a říkal jsem si že se asi něco podělalo přetíženým HDD kdy někde přetekla cache a nemělo to kam zapisovat atd atd.

Samozřejmě by to vyřešil RAID, ale to není omluva pro toto chování

Nestalo se vám něco podobného?

32
Sítě / Re:Winbox - dva rozsahy
« kdy: 31. 08. 2022, 13:42:11 »
Overit ci je vidiet z pc aj cap cez winbox sa da pomocou zalozky neighbors, kde ho musi zobrazit.
Ak tam nebude ani po pridani pravidla do firewallu vidiet, tak je problem v routovani.
Pokud se nepletu, tak neighbours fungují na L2 tzn jen v rámci jednoho switche/bridge- tzn jakmile je někde oddělovací router, tak další zařízení za ním už nebudou vidět. Stejně jako se dá na mikrotik z winboxu přistupovat MAC adresou, ale zase jen v rámci toho jednoho switche. Jakmile je potřeba jít dál, tak už se musí přímo přes IP (kterou musíš vědět, jelikož discovery těch neighbours tak daleko už nefunguje)

Takže závěr: z toho prvního mikrotiku ten druhý (cAP) v neighbours bude vidět, naopak taky. Ale z PC uvidíš jen ten první MK.

Jinak rada je prostě vypnout FW a vyzkoušet jestli to pojede. Pokud ano, tak začít řešit nastavení FW. Pokud ne, tak řešit dál (vypnout FW na druhém MK atd)

33
Sítě / Re:Ukazatel LTE vs. 4G na mobilu
« kdy: 26. 08. 2022, 21:38:23 »
On je v tom stejnej bordel jako u wifi. Jakmile tam vstupuje počet streamů MIMO + ještě šířka pásma, tak z nějaké generace end-user vůbec nepozná, jak mu to může rychle chodit. Protože 5G může jet na několika frekvencích a několika šířkama pásma atd atd

34
Sítě / Re:Proč mi vypadavá internet při bouřkách?
« kdy: 26. 08. 2022, 14:46:01 »
S klimatizací jsem to myslel naprosto vážně - co konkrétně je s ní za problém? Mám ji tady v baráku v horním patře, jede na nejnižší výkon a je tu příjemné klima, 23°C, 55% vlhkost. Vychladí to celej barák.
Klimatizace se MUSÍ UMĚT POUŽÍVAT - tzn nemít ji tak, aby mito foukalo do xichtu, ale někde v chodbě atd. To stejné s výkonem - mám to nastaveno tak, abych jel jen na 40% výkonu. Výparník má vyšší teplotu (12°C) a díky tomu se vzduch zbytečně nevysušuje. 100% spokojenost

Ikdybych tu měl metrové zdi, tak tu prostě bude v létě vedro, takže klimačce bych se stejně nevyhnul. Sorry ale po 14dnech veder máš vedro kdekoliv. Tím spíš, když se vevnitř vaří, pere, suší prádlo, jede tu PC, svítí sem slunko, rozpálená střecha. V čem máš prosimtě lepší klima jen díky šutru? Onehdá jsem byl v jednom starým kostele. Všichni říkali "bude tam zima atd atd"..no přišli jsme tam, vedro jak v zadeki, jelikož už prostě bylo vedro několik dní po sobě.

35
Sítě / Re:Proč mi vypadavá internet při bouřkách?
« kdy: 26. 08. 2022, 14:03:19 »

Naprostý nesmysl. A často i úplně naopak. Ostatně jak v zimě tak v létě až bude pětatřicet si o tom můžeme zase pohovořit.
Výhoda starých budov je obrovská tepelná kapacita díky plným cihlám/kameni - to se projeví hlavně v létě. To chápu.  Ale to upřímně nemá moc smysl řešit - stačí tam hodit klimatizaci a je vystaráno - v moderním době s dobrou izolací to chlazení moc nestojí (já se vlezu do 10kWh denně pro celej barák)


Ale to stejné se dá udělat i dnes. Jen nebudeš stavět z plných cihel, ale prostě tam dáš ztracené bednění a pak to vyplníš betonem. Bude to dražší než tvárnice samozřejmě.


Ale zase na druhou stranu - pokud je několik dní po sobě vedro (i v noci) , tak ti to už v ničem nepomůže - celá stavba se prohřeje.

36
Sítě / Re:Proč mi vypadavá internet při bouřkách?
« kdy: 26. 08. 2022, 11:20:03 »
Máme v rodině jeden dům co časem nejspíš zdědíme a je taky v nějaké částečně chráněné zóně (nevím teď jak to je přesně). Momentálně chátrá a tak 30let se do něj nedala ani koruna, v zimě před pár roky tam popraskala voda a topení, už 3 roky se v něm netopí ( bydlí tam jedna pochybná existence...něco ve stylu "crazy cat lady" ze Simpsonů). No a teď si představte, že to zdědíte. Barák jako kráva, vilová čtvrť, jen to místo tak za 20mega. Taky má na fasádě kudrlinky kolem oken a podobný chujoviny. Ale co s tím? Samozřejmě pokud ho zdědíme (a crazy cat lady to mezitím nenechá vyhořet) tak se ho určitě nebudem chtít prodat, ale bude se opravovat. No a samozřejěm se bude zateplovat. Zvlášť v dnešní době. Jako on je dost rozdíl jestli se platí za topení třeba 150 000 ročně nebo 50 000. Kudrlinky se možná zkusí napodobit (zase tak škaredě to nevypadá a hodí se to do zástavby...a originál se už stejně rozpadá, tak není žádný důvod to tam nechat jak to je). Ale když to nepůjde, nebo by se to památkářům nelíbilo, tak co jako dál? Může mi někdo říct co byste s tím dělali? Já bych to prostě opravil, nasrat na památkáře (vůbec bych se jich neptal atd) a hotovo. Ikdybych pak dostal nějakou pokutu, tak vzhledem k tomu kolik se ročně ušetří na tom topení, tak to bude pořád výhodnější

Píšete to z arogantní a mylné pozice "já racionál teď a tady", což ale nikdo z nás není. Všichni jsme nějak ukotveni v minulosti přes své předky, a většina z nás i v budoucnosti přes své děti a proto je naší normou transgenerační uvažování.

Ten dům vám bude (dědictvím) vaším rodem svěřen do péče, abyste ho předal dalším generacím minimálně ve stejném, ale podle vašich možností spíše lepším stavu. Že ho předchozí generace nechala chátrat je fakt, který na tom nic nemění. Pokud dům má zdobnou fasádu tak je to rozhodnutí vašich předků, které třeba já bych ctil a nedíval se na to s opovržením. Až třeba postavíte něco vy, tak budete chtít aby vás to přezilo a aby v případě že to následující generace nechá chátrat, tak ta další to napravila. I se zachováním prvků, které vy jste ve své době považoval za estetické, ale které oni budou vidět jako "chujoviny".
Sorry ale to je naprostá blbost co píšeš. Dům je poplatný té době, kdy se stavěl a používal. Je naprosto logické, že se v čase bude měnit dle toho, jaká je momentálně móda a potřeby. Jinak by z města vzniknul skanzen domů, ve kterých se nedá bydlet dle současných standardů (to už tu někdo psal). Chápu že si někdo potrpí na staré věci, ale já bych to určitě minimálně uvnitř zařídil moderně. A konec konců klidně i zvenku. Pak tam za X let někdo bude opravovat barák a už to třeba zařídí moderněji taky. Nevidím smysl mít čtvrt plnou "šedých prvorepubikových hrůz" až do "skonání světa" jen kvůli tomu, že se všichni bojí vystrčit hlavu z písku a udělat to tak, jak chtějí a ne "jak to mají sousedi". Já bych klidně byl ten první v ulici, co tohle rozkopne a udělá ten barák víc do současného stylu.


Být v domě "ala 19. století" je fajn na 3 dny v AirBnB ale bydlet v tomhle nechceš...
Třeba takováto "stará" koupelna mi přijde strašně hnusná. A ikdyž se to někomu může líbit, tak se to rychle okouká.
https://www.siko.cz/fineza-ricordi/c/CSE1594-RICORDI

Velkoformátová dlažba s nějakou stylovou imitací třeba kamene mi přijde řádově hezčí

37
Sítě / Re:Proč mi vypadavá internet při bouřkách?
« kdy: 26. 08. 2022, 08:15:46 »

Je to spíše filozofická odpověd, ale aktuální pojetí SVJ se nehodí do dnešní doby.
...
SVJ je šílenost. Bydleli jsme v bytě (nikdy víc už naštěstí) a to je strašný co se tam dělo. Plno důchodců (jak tu píšete) a stará, nezateplená bytovka. No a myslíte si, že se bude zateplovat? Ani prd, důchodci si odhlasovali, že je to moc drahý. Tak se místo toho v zimě topí tak, že velký litinový radiátory mají 70°C a v místnosti je horko těžko 22°C. Když vezmu infra teploměr a změřím zdi, tak jsem třeba na 19°C. Někde u stropu (kde fouká paradoxně teplej vzduch od radiátorů a je tam tak 28°C) je třeba 17°C, protože střecha je taky nezateplená. Takže jeden byt tam protopí stejně, jako malej dům. No letos v zimě si s těma cenama užijou. To zateplení by se zaplatilo s těma cenama co jsou snad do 5let...

PS: jak jsem bydlel v tomhle bytě, tak mě naprosto fascinovalo jak se jako obecně šetří energiema, omezuje se kdovíco aby se ušetřilo a pak je tam bytovka co sežere energie jak kráva...

38
Sítě / Re:Proč mi vypadavá internet při bouřkách?
« kdy: 25. 08. 2022, 20:43:08 »
Jo to bude ještě průůser. Barák je to neudržovanej, postavenej ještě před první republikou (kolem 1900), od té doby žádná výrazná údržba (co tak vím). Zatéká do střechy, všechno vlhký, omítka opadává zvenku, raději ani nevím jak to vypadá vevnitř. Bába tam 3 zimy už netopí (vůbec), voda jí teče jen z nějaké provizorní trubky co vede po stěně do WC a jednoho kohoutku u umyvadla, všude bordel (google:hoarder a to co najdete je ještě slabý :D ). No třeba to podpálí nebo nakonec odkáže nějakým vesmírným lidem nebo něco na ten styl...hodně v takových kruzích jede...Nebo bude mít takový dluhy, že se to bude muset prodat, aby se to zaplatilo...Ale byla by to samozřejmě škoda. Všechno tohle komplikuje ještě fakt, že je to dvojdomek, takže tam nějaký vyhoření by byl průser....
Můžete si mimochodem tipnout, jak ji mají rádi sousedi  ;D

39
Sítě / Re:Ukazatel LTE vs. 4G na mobilu
« kdy: 25. 08. 2022, 18:33:37 »
Jak to chápu já, tak LTE je obecně 4G a výš. No a aby se dalo rozlišnovat mezi 4G a 5G, tak se ti přestalo zobrazovat "LTE" a zobrazuje se 4G (abys v místě pokrytí 5G viděl rozdílnou ikonku).

Můj mobil 5G neumí, takže pro mě LTE je vždy 4G.

40
Sítě / Re:Proč mi vypadavá internet při bouřkách?
« kdy: 25. 08. 2022, 18:21:57 »
Ono to chce nezacházet ani do jednoho extrému - jak památkáři, tak magor co by nejraděj postavil skleněný mrakodrap někde v "Horní Dolní".

Třeba ty památkáře bych ale vyházel a zakopal 2metry pod zem. Jestli je "společenský zájem" nějakou budovu mít v původním stavu, tak ať si to stát odkoupí. Nebo se finančně podílí na provozu/opravách - jestli nechtěj aby se zateplilo, není problém. Ale ať platí rozdíl tepelné ztráty.

Máme v rodině jeden dům co časem nejspíš zdědíme a je taky v nějaké částečně chráněné zóně (nevím teď jak to je přesně). Momentálně chátrá a tak 30let se do něj nedala ani koruna, v zimě před pár roky tam popraskala voda a topení, už 3 roky se v něm netopí ( bydlí tam jedna pochybná existence...něco ve stylu "crazy cat lady" ze Simpsonů). No a teď si představte, že to zdědíte. Barák jako kráva, vilová čtvrť, jen to místo tak za 20mega. Taky má na fasádě kudrlinky kolem oken a podobný chujoviny. Ale co s tím? Samozřejmě pokud ho zdědíme (a crazy cat lady to mezitím nenechá vyhořet) tak se ho určitě nebudem chtít prodat, ale bude se opravovat. No a samozřejěm se bude zateplovat. Zvlášť v dnešní době. Jako on je dost rozdíl jestli se platí za topení třeba 150 000 ročně nebo 50 000. Kudrlinky se možná zkusí napodobit (zase tak škaredě to nevypadá a hodí se to do zástavby...a originál se už stejně rozpadá, tak není žádný důvod to tam nechat jak to je). Ale když to nepůjde, nebo by se to památkářům nelíbilo, tak co jako dál? Může mi někdo říct co byste s tím dělali? Já bych to prostě opravil, nasrat na památkáře (vůbec bych se jich neptal atd) a hotovo. Ikdybych pak dostal nějakou pokutu, tak vzhledem k tomu kolik se ročně ušetří na tom topení, tak to bude pořád výhodnější

41
Sítě / Re:Proč mi vypadavá internet při bouřkách?
« kdy: 23. 08. 2022, 10:21:01 »
i na ty blbý koně je EDGE málo - stačí abych třeba součástí projížděk dělal fotky a najednou je strašnej problém je přes EDGE uploadovat. Ono totiž kde je jen EDGE=zapadákov=slabej signál=EDGE funguje strašně blbě. To není jako když si tady v civilizaci jen tak přepnu mobil do "2G only" a zkusím si, že "ten EDGE je ještě celkem v pohodě". Totiž místo, kde není LTE (a je jen EDGE) spíš znamená, že tam není nic a i ten telefonát občas vypadává....

Samozřejmě "internet mě živí" může znamenat že zpracovávám 4K videa co mi kameraman denně posílá a potřebuju symetrických 1gbit. Ale definoval bych to tak, že pokud nejde udělat videohovor někde po zoomu/skypu ve slušné kvalitě, tak to není použitelný internet - ikdybych dělal home office programátora a měl všechno lokálně a internet měl jen na stack overflow, tak občas prostě potřebuješ ten videohovor. Tohle přes EDGE nedáš a můžeš se jít leda starat o ty koně...

42
Hardware / Re:UPS - kotel + oběhové čerpadlo
« kdy: 20. 08. 2022, 13:18:45 »
S nabíjením až tak problém nebude - olovo se nabíjí na dané napětí s omezením proudu. Takže UPS prostě nabíjí s daným proudovým limitem, dokud si baterka bere. Chytřejší UPS s tím můžou mít "softwarový problém", kdy prostě po X hodinách nabíjení by baterka už měla mít plné napětí, ale pořád nemá, tak to prohlásí baterku za vadnou. Tohle je totiž jeden z "failure mode" olova, kdy baterka prostě topí, topí a topí a nejde dobít na 100%.

Problém může být při vybíjení - v levných UPS jsou chladiče dimenzovány na "tepelnou kapacitu" - tzn se počítá s tím, že na baterky ta UPS pojede 10minut a pak chcípne. Tzn se chladič za tu dobu ohřeje na max 90°C. Jenže když se k tomu připojí obrovská baterka, tak se ten malý chladič nahřeje mnohem víc, protože namísto 10minut bude mít ta baterka kapacitu na 2hodiny.
Tohle riziko je samozřejmě sníženo tím, že čerpadlo kotle má třeba jen blbých 50W, namísto plného výkonu třeba 500W co ta UPS umí...a tak se to jakž takž nějak stíhá chladit i průběžně.

43
Sítě / Re:Proč mi vypadavá internet při bouřkách?
« kdy: 19. 08. 2022, 13:52:39 »
To, že do starého baráku nepatří moderní okna je naprostý kec. Výhoda těsného okna je v tom, že jde zavřít nebo pootevřít dle libosti. Ne že mi to bude profukovat pořád. Takže i ve starém domě je vhodné mít těsná okna. Jen prostě při zvýšené vlhkosti se jedno, dvě třeba otevřou na mikroventilaci, případně se dle potřeby vyvětrá a zase úplně zavře. Rozhodně lepší mít těsná okna ze kterých se dají netěsná odělat otočením páky, než mít profukování 24/7 ikdyž to zrovna nechceš.

Plísně vznikají jen když obyvatel nevětrá vůbec a nějakou vlhkost neřeší (a vaří, sprchuje se atd)

Jo a mimochodem dnešní dřevěná okna jsou na tom s těsností stejně jako plastová, hliníková atd. To dřevo je jen materiál - máš tam stejný sklo, těsnění, kování.... to dřevo totiž stejně lakovaný a prostup vlhkosti/vzduchu vyloženě materiálem dřeva je naprosto zanedbatelný (na poměry budovy a objemu vody co je potřeba denně odvětrat - to jen než mě tady někdo vezme za slovo, že kdybych udělal uzavřenou krabici s dřevěným oknem a dal dovnitř skleničku s vodou, tak se za rok vypaří, zatímco s plastovým oknem se vypaří za rok a dva měsíce...)

44
Sítě / Re:Proč mi vypadavá internet při bouřkách?
« kdy: 19. 08. 2022, 09:32:26 »
Ano bohužel přístup "udělat to a pak brát pokutu jako jeden z nákladů" je asi nejlepší rada. Nejen co se týká památkářů, ale obecně.  Ono prostě v 95% případů se nestane nic, v těch 4% vám to nakonec nedokážou a v tom 1% se zaplatí nějaká pokuta a je to. Kvůli 1% šanci nemá smysl drtivou většinu věcí podstupovat oficiálně (zkuste si oficiálně na zahradě vykopat studnu  ;D )

45
Hardware / Re:Výber UPS k PC domov
« kdy: 15. 08. 2022, 20:02:14 »
Aha, no mně šlo o to že tady řešíme že APC dává šmejdy baterky do RBC a pak tady máš nějakou noname i v té Sinus 300W UPSce...tak jako jestli to není úplně ten stejný případ.
Nebo je ta baterka náhodou dobrá ikdyž je to noname? Nebo se do toho promítají i další vlivy?
A) baterka je mimo UPS = nižší teplota
B) baterka je dost velká na relativně malý výkon UPS = malé proudy= vyšší životnost?

Stran: 1 2 [3] 4 5 ... 21