16
Odkladiště / Re:Rukavice pro práci na počítači do chladu
« kdy: 15. 10. 2022, 19:56:12 »Pri teplotach nad 0 nejsou potreba rukavice pokud je zbytek tela teple oblecen. Naopak pri prochladnuti zbytku tela rukavice nepomohou.přesně tak!
Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.
Pri teplotach nad 0 nejsou potreba rukavice pokud je zbytek tela teple oblecen. Naopak pri prochladnuti zbytku tela rukavice nepomohou.přesně tak!
...Jo ty věci co jsem psal platí prakticky jen pro barák. Rozpočítávat spotřebu v bytě je taková napůl komunistická rovnice.
IIUC předpokládáte, že lidi budou topit jen v noci (protože je větší zima), zatímco ve dne ne, nebo ne tolik.Ano u té klimatizace/tepelného čerpadla je určitě lepší topit postupně přes den, jelikož je vyšší teplota venku. Což ale nezapadá do režimu "šetříme" a budeme topit "až nám začne být zima" - tzn třeba na večer "na pohodičku u televize".
....
Pokud ale budu chtít na noc chladněji (vypnu topení, na spaní to bude příjemnější, on ten byt úplně nevymrzne…), dává mi to (opět: zvlášť u čerpadla vzduch-vzduch) mnohem víc smysl.
Naopak to neplati, takze tve tvrzeni a naopak vzduch projde dovnitř - je nepravdive, vzduch se fakt do balonku nedostane.
Nedokážu to vysvětlit správně vědecky, ale to helium má cca 1bar unitř disku. Jenže tomu heliu je opravdu jedno, že okolo je stejný tlak, jelikož tam je "cizí plyn", tak mu to přijde jako vakuum - tady nejde o nějakou díru, kterou by fučel proud plynu, ale o difůzi skrz materiály. To je to stejné, jako balonek plněný heliem se sám vyfoukne za pár dní, ačkoliv žádná dírka v něm není. To Helium prostě projde skrz (a naopak vzduch projde dovnitř). No a při zvýšení teploty dojde ke zvýšení tlaku. Ale tady bych zase byl opatrný s tím, jaký to má reálný vliv - jestli je tam 1bar rozdíl nebo 1,07bar (reálný výpočet při změně teploty o 20K) je už asi jedno.To jsou kecy, tlak helia bude +- podobny jako je atmosfericky tlak vne disku, takze zadny "z pohledu He je okolo vakuum".
Ach jo. Zase ty a tvoje mezery ze základky
Tak nam to vysvetli, jaky je tedy tlak He uvnitr disku. Vne disku to je +- 1 atm
Takhle plácnuté do vzduchu bych to nebral vážně. Je to podobná urban legend jako že vypínání disků snižuje jejich životnost.Vážně je to urban legend? Sice neprovozuju moc HDD, ale ty co jsou vypínány a zapínány ve stolních PC mi chcípají mnohem častěji než ty co jsou v NASu 24/7 (tam jich několik drží už překvapivě dlouho...a ne, není to typem disků - mám mix všeho možného všude možně
a není jednodušší si předplatit nějaký cloud?Pro běžného usera co nemá jen pár tabulek v excelu je cloud brutálně předražený - už vidím někoho, kdo se cuká dát 3000kč za HDD, jak platí ročně 3000kč jen za 2TB cloudovýho místa. A ony 2TB nejsou zase tak moc v dnešní době ani na BFU, kdy i fotka z některých mobilů má třeba 40MB a 4K video s bitratem 50-100Mb/s
Sám jsem doma měl NAS v kapacitě 180T, ale postupně jsem dospěl do stádia, kdy jsem zjistil, že většinu věcí jsem měl uloženou zbytečně (na film jsem se podíval jednou). Nehledě na to, že jsem musel řešit aktualizace, nedostatek místa apod. Takže jsem vše zredukoval. Výhody jsou nesporné, nic neřeším, mám klid, zálohy fungují automaticky. Pokud by mi nestačil tarif, navýším ho a je to otázka 1 minuty.
2. Existuje na to nějaká appka, která by v reálném čase ukazovala nějaký graf aktuální spotřeby s rozlišením dejme tomu na sekundy? (nebo i jemněji)Tasmota odesílá data tak často, jak nastavíš v logging/Telemetry period (v sekundách) po MQTT - tzn home assistant to bude vykreslovat tak rychle, jak mu to budeš posílat
Díky.