Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - czAtlantis

Stran: 1 [2] 3 4 ... 21
16
Odkladiště / Re:Rukavice pro práci na počítači do chladu
« kdy: 15. 10. 2022, 19:56:12 »
Pri teplotach nad 0 nejsou potreba rukavice pokud je zbytek tela teple oblecen. Naopak pri prochladnuti zbytku tela rukavice nepomohou.
přesně tak!

17
Odkladiště / Re:Rukavice pro práci na počítači do chladu
« kdy: 14. 10. 2022, 17:47:54 »
nevím jak ostatní, ale pro mě je důležité, abych měl dostatek tepla "v celém těle". Pokud mi prostě a jednoduše začne být zima, tak mi začnou chladnout prsty na nohách a rukách. A rukavice tomu moc nepomůžou. Naopak pokud je mi celkově teplo, tak se ruce/nohy prokrvují = ohřívají a nějaká tepelná ztráta rukama není vůbec významná (podívejte se na jejich plochu ve srovnání třeba se zádama). Takže pro případ práce v málo vytápěném kanclu bych si raději oblíknul teplejší kalhoty/svetr.

(bavíme se samozřejmě o rozumných teplotách nad nulou - jakmile bych měl jít na lyže, tak to rukavice samozřejmě chce, ačkoliv by mi bylo jinak vedro, protože to už by se ruce prohřívat nestíhaly)

18
Hardware / Re:Doporučte „chytré“ hlavice pro radiátor
« kdy: 14. 10. 2022, 14:41:48 »
Jeden termostat v domě mi přijde už silně překonané řešení - vůbec neřeší případy, kdy se třeba v obýváku (nebo kde je termostat) třeba zatopí "nějak jinak" - například se opře slunce, v obýváko-kuchyni se začne vařit a podobně. Nebo se chce zatopit v koupelně atd

Určitě bych šel cestou logiky "alespoň jedna hlavice chce topit = sepni kotel". Ať už se to v reálu udělá jakkoliv - pokud by se daly tahat kabely, tak bych šel ideálně cestou termoelektrických hlavic, teploměrů v každém pokoji a pak nějakýho centrálního řízení, kdy pokud bude v jednom pokoji nižší než nastavená teplota, tak otevřít daný ventil + sepnout kotel.
Vyšší dívčí by byla ještě ovládat teplotu topné vody dle ekvitermy, kdy se ekviterma ohýbá dle rozdílu nastavené a požadované teploty v každém pokoji co chce topit = ideální pro "chci rychle zatopit v koupelně"

19
Hardware / Re:Doporučte „chytré“ hlavice pro radiátor
« kdy: 13. 10. 2022, 22:50:15 »
Jestli ti stačí, že kotel sepne na pár minut v hodině, tak máš nastavenou zbytečně moc teplou vodu v okruhu - je lepší, abys měl radiátory vlažný po delší dobu, než aby se rozpálily na 60stupňů a pak zase pomalu chladly...

20
Hardware / Re:Doporučte „chytré“ hlavice pro radiátor
« kdy: 13. 10. 2022, 19:21:32 »
...
Jo ty věci co jsem psal platí prakticky jen pro barák. Rozpočítávat spotřebu v bytě je taková napůl komunistická rovnice.
Když jsem byl ještě v bytě, tak jsem tam topil taky "všelijak" - třeba vůbec nemělo smysl dávat termohlavice na nějaké konkrétní číslo - protože když ta hlavice regulovala průtok, tak se zahřál radiátor třeba jen z půlky. Jenže takový to počítadlo na radiátoru to bralo jako kdyby byl radiátor zahřátý celý. Takže se topilo spíš stylem hlavice na "5" nebo na "hvězdičku". Ale něco mezi nemělo moc význam. Stejně se tam většinou topilo pořád na "5" - nezateplená bytovka z šedesátek a střešní rohový byt...

21
Hardware / Re:Doporučte „chytré“ hlavice pro radiátor
« kdy: 13. 10. 2022, 13:01:55 »
IIUC předpokládáte, že lidi budou topit jen v noci (protože je větší zima), zatímco ve dne ne, nebo ne tolik.
....
Pokud ale budu chtít na noc chladněji (vypnu topení, na spaní to bude příjemnější, on ten byt úplně nevymrzne…), dává mi to (opět: zvlášť u čerpadla vzduch-vzduch) mnohem víc smysl.
Ano u té klimatizace/tepelného čerpadla je určitě lepší topit postupně přes den, jelikož je vyšší teplota venku. Což ale nezapadá do režimu "šetříme" a budeme topit "až nám začne být zima" - tzn třeba na večer "na pohodičku u televize".
Že by někdo pouštěl topení čistě na noc si nemyslím - a to by bylo s TČ určitě špatně - přes noc máš třeba -5°C, ale přes den může být klidně +5 až +10°C

22
Hardware / Re:Doporučte „chytré“ hlavice pro radiátor
« kdy: 13. 10. 2022, 11:23:49 »
Nějakou dobu jsem si s hlavicema hrál na bytě s dálkovým topením + na baráku se snažím řídit topení taky, ale taknějak jsem došel k tomu, že je to skoro zbytečný řešit

Všechny tady ty chytrý ovládání topení s myšlenkou "zapnu topení než vyjedu z práce a bude tam teplo" atd vychází hlavně z amerických domácností, kde mají
A) papundeklový barák s minimální tepelnou kapacitou
B) topení/chlazení přímo horkým/studeným vzduchem. Prakticky tam neznají radiátory, ale jejich kotel=výměník "oheň-vzduch"
C) žádné/špatné zateplení, jelikož barák musí být postaven metodou quick, easy and cheap.

Kombinací těchto faktorů jde opravdu ušetřit, když vypnu topení na pár hodin, kdy nejsem doma, jelikož teplota prudce klesne a sníží se tepelné ztráty. To pak dávají smysl i propojení topení s polohou mobilů a jakmile nikdo není doma=topení se vypíná

Ale v evropském zatepleném cihlovo-betonovém domě, kde mám XYZ tun materiálu co se musí nahřát/vychladnout to nemá cenu.
Když vypnu topení při odchodu do práce, tak ta teplota začne klesat tak pomalu, že průměrný rozdíl bude jen pár desetin stupně, což dělá úsporu nula nic. Tím spíš, když se topí podlahovkou/akumulačním krbem a podobně.

Další věc, že lidi si vypnou topení v jedné místnosti a topí jen ve druhé a nějak tak to různě přepínají podle toho, kde zrovna jsou. To je sice moc pěkné, ale ve výsledku se to teplo stejně zprůměruje a člověk má akorát dobrý pocit z toho, "že něco dělá", ale reálná úspora nula nic.

V jednom pokoji, kde máme momentálně jen skladiště věcí, tak bylo minulou zimu topení úplně vypnuté. A i tak tam bylo nějakých 19°C - je potřeba k baráku přistupovat spíš jako k celku, než k jednotlivým místnostem jako nezávislým jednotkám - Možná leda tak v koupelně, kde si lokálně zatopím na večer na vyšší teplotu a pak to teplo uteče směrem do sousedících pokojů

A další věc - moderní způsoby topení tepelným čerpadlem (nebo i kondenzačním kotlem) si žádají trochu změnu uvažování. Je určitě lepší to nechat topit malým výkonem delší dobu, než přijít do vychladlého domu a honem rychle zatopit. To pak klesá účinnost.

Reálná zkušenost z léta  - "ještě tu klimatizaci nezapínej, venku ani tady ještě není takový vedro" - naprosto špatně
Zkoušel jsem v létě pár dní po sobě používat klimatizaci dvěma způsoby:
1) klima jela non-stop (i v noci) s omezením max výkonu na 40% (cca 500W příkon)
2) klima se zapla jen přes den, kdy bylo teplo

přístup "2" dává jakože větší smysl, ale měl asi dvojnásobnou spotřebu na stejnou tepelnou pohodu v baráku. Proč? No protože klima musela
A) chladit do venkovního vzduchu co měl 30°C ve dne
B) jet prakticky na plný výkon, aby dosáhla nastavené teploty

Pokud se nechala jet pořád na malý výkon, tak během noci (kdy bylo venku třeba 17°C) chladila s mnohem vyšším výkonem (při stejné spotřebě) a navíc díky nižšímu výkonu měla vyšší účinnost i bez ohledu na rozdíly teplot. Klimu mám umístěnou nad schodištěm + barák má velkou tepelnou kapacitu, takže nějaké kolísání teplot kdy v noci bylo třeba jen 20°C (přechlazeno) ničemu nevadilo. Pro rýpaly: větrat přes noc moc nešlo - ventilačka vyvětrá prd, plně otevřeno bez dozoru přes noc nenechám + dovnitř by nalítalo plno prachu, pylu, komárů a podobnýho bordelu

S tepelným čerpadlem to stejné - je blbost začít topit na večer až do noci "protože je už doma zima", ale nechat to topit celý den, hlavně když je venku ještě relativně teplo - čím menší tepelný rozdíl, tím vyšší účinnost (COP faktor). Ael tohle ještě bude dlouho trvat, než lidi pochopí, jelikož je ptořeba se k tomu stavět trochu jinak, než "kdy přiložit další lopatku uhlí"


23
Hardware / Re:Doporučte „chytré“ hlavice pro radiátor
« kdy: 12. 10. 2022, 20:28:08 »
Měl jsem netatmo a nějak jsem nepochopil k čemu je mi ta funkce otevřeného okna - ta hlavice sice zastaví průtok vody radiátorem, ale než ten radiátor zchladne, tak to stejně trvá (měl jsem to na starých, litinových) To není jako když se vypne elektrický ventilátorový přímotop. A stejně ta hlavice se po 30minutách otevřela tak jako tak, takže úspora=prakticky nula, ikdybych to nechal otevřeno přes noc

24
Hardware / Re:Vliv teploty na chybovost disků
« kdy: 28. 09. 2022, 20:37:50 »
To já si už asi ani nevzpomínám, že jsem něco takovýho dělali...je sice možný že jsme měli zapamatovaný nějaký vzoreček, ale nikdo nevysvětlil k čemu je to dobrý a s čím to souvisí. Tohle video na YT naučí víc, než fyzikář zvládl za pololetí...

25
Hardware / Re:Vliv teploty na chybovost disků
« kdy: 28. 09. 2022, 18:39:35 »

Naopak to neplati, takze tve tvrzeni a naopak vzduch projde dovnitř - je nepravdive, vzduch se fakt do balonku nedostane.

Tady je k těm plynům zajímavý video...samonafukující se balónek :D
https://www.youtube.com/watch?v=4VY62gmMFrY

26
Hardware / Re:Vliv teploty na chybovost disků
« kdy: 28. 09. 2022, 14:44:43 »
To jsou kecy, tlak helia bude +- podobny jako je atmosfericky tlak vne disku, takze zadny "z pohledu He je okolo vakuum".

Ach jo. Zase ty a tvoje mezery ze základky :-[

Tak nam to vysvetli, jaky je tedy tlak He uvnitr disku. Vne disku to je +- 1 atm
Nedokážu to vysvětlit správně vědecky, ale to helium má cca 1bar unitř disku. Jenže tomu heliu je opravdu jedno, že okolo je stejný tlak, jelikož tam je "cizí plyn", tak mu to přijde jako vakuum - tady nejde o nějakou díru, kterou by fučel proud plynu, ale o difůzi skrz materiály. To je to stejné, jako balonek plněný heliem se sám vyfoukne za pár dní, ačkoliv žádná dírka v něm není. To Helium prostě projde skrz (a naopak vzduch projde dovnitř). No a při zvýšení teploty dojde ke zvýšení tlaku. Ale tady bych zase byl opatrný s tím, jaký to má reálný vliv - jestli je tam 1bar rozdíl nebo 1,07bar (reálný výpočet při změně teploty o 20K) je už asi jedno.
https://www.omnicalculator.com/physics/thermodynamic-processes
Vybrat isochoric (konstantní objem)

Takhle plácnuté do vzduchu bych to nebral vážně. Je to podobná urban legend jako že vypínání disků snižuje jejich životnost.
Vážně je to urban legend? Sice neprovozuju moc HDD, ale ty co jsou vypínány a zapínány ve stolních PC mi chcípají mnohem častěji než ty co jsou v NASu 24/7 (tam jich několik drží už překvapivě dlouho...a ne, není to typem disků - mám mix všeho možného všude možně :D )

27
Hardware / Re:Výběr domácího NAS
« kdy: 26. 09. 2022, 14:57:11 »
a není jednodušší si předplatit nějaký cloud?

Sám jsem doma měl NAS v kapacitě 180T, ale postupně jsem dospěl do stádia, kdy jsem zjistil, že většinu věcí jsem měl uloženou zbytečně (na film jsem se podíval jednou). Nehledě na to, že jsem musel řešit aktualizace, nedostatek místa apod. Takže jsem vše zredukoval. Výhody jsou nesporné, nic neřeším, mám klid, zálohy fungují automaticky. Pokud by mi nestačil tarif, navýším ho a je to otázka 1 minuty.
Pro běžného usera co nemá jen pár tabulek v excelu je cloud brutálně předražený - už vidím někoho, kdo se cuká dát 3000kč za HDD, jak platí ročně 3000kč jen za 2TB cloudovýho místa. A ony 2TB nejsou zase tak moc v dnešní době ani na BFU, kdy i fotka z některých mobilů má třeba 40MB a 4K video s bitratem 50-100Mb/s

28
Hardware / Re:Wi-Fi zásuvka naměří naprázdno spotřebu 2 W
« kdy: 24. 09. 2022, 21:43:11 »
2. Existuje na to nějaká appka, která by v reálném čase ukazovala nějaký graf aktuální spotřeby s rozlišením dejme tomu na sekundy? (nebo i jemněji)
Díky.
Tasmota odesílá data tak často, jak nastavíš v logging/Telemetry period (v sekundách) po MQTT - tzn home assistant to bude vykreslovat tak rychle, jak mu to budeš posílat

29
Hardware / Re:Wi-Fi zásuvka naměří naprázdno spotřebu 2 W
« kdy: 23. 09. 2022, 11:08:24 »
Mám vizuálně stejný, taky s tasmota FW. Výrobce Athom, Aliexpress. Bez zátěže ukazují nula. Asi je to jen o nějaké kalibraci.
Bral bych to jako feature, že vidíš i samotnou spotřebu zásuvky  8)

Karmelos: řekl bych, že to měří překvapivě přesně. A TrueRMS to samozřejmě umí - tzn to bere v potaz kapacitní/induktivní zátěž. Navíc je to dělaný na měření věcí jako "kolik mi sežere mrazák za půl roku". Tam je asi fakt jedno, jestli to ujede o 2W nahoru/dolů. Ono i díky tomu že to má výsledek zaokrouhleno na celé watty, tak to není už z principu použitelný na měření "kolik mi bere nabíječka na mobil ve standby"

30
pruzkumbojem: jako částečně ano, ikdyž si nejsem vědom, že by windowsy byly jako slon v porcelánu co se týče likvidace souborů na poškozeném disku. Fňukat může, ale musí fungovat

Tady ten přístup toho synology je jako kdyby auto vyhodnotilo že mu nebrzdí jedno kolo a odmítlo pokračovat v jídě, zastavilo a konec "call service". Tohle teda ne, ikdybych měl brzdit jen motorem a ručkou, tak prostě dojedu dom klidně jen na ráfcích. Samozřejmě oznámit problém atd je v pořádku. Blokovat ale rozhodně ne!

Mimochodem další věc, co jsem nadával na ten synology - z jedné kamery mi přes FTP nešly ukládat fotky. Z dalších 2 (stejných) to jelo v pohodě. A víte čím to bylo? Synology si dal IP té jedné kamery do blacklistu, protože zrovna ta jedna kamera chtěla uložit fotku v okamžiku, kdy v synology ještě nebyl vytvořen ten user.

Doprde.e drát, takový věci nemají být by default zapnutý! A když, tak třeba jen blacklist na 10minut nebo podobně (do rebootu atd). Ale tady se to uložilo jako "permanent" a prostě nefungovalo. Jen jsem někde v logu uviděl tady tu zprávu (v záplavě jiného balastu co tam ten synology hlásí), že IP XXX is blocked due to invalid.... A ještě nejlepší je, že jsem si i vyloženě zapnul FTP log, abych se podíval co a jak a tam nebylo nic - ten blacklist byl úplně na jiné úrovni, takže k FTP se to vůbec nedostalo (třeba že bych tam viděl nějakou chybu že "attempted connection for user XX from blocked IP".

Stran: 1 [2] 3 4 ... 21