Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Charon351

Stran: 1 [2]
16
Odkladiště / Re:realisticky pohled na IoT pro dum
« kdy: 07. 07. 2021, 11:52:12 »
Ahoj,
ja mám už 8 rokem v bytě xComfort od Eatonu, mám od nich světla, vypínače tak i hlavice na radiátoru a spínací aktor u kotle. Vše stále maká skvěle, mají k tomu hromadu manuálů a mají i zdarma školení. Co je nevýhoda tak je to uzavřený systém, ale s trochou snahy jsem si udělal bridge mezi jejich gateway a mqtt takže jsem si mohl přidat nějaké vlastnosti. V základu se tomu dá nakonfigurovat ledacos, mají i mobilní aplikaci pro vzálený přístup. Je to celé tedy na 868Mhz takže bezdrát i to se mi líbylo při rekonstrukci jsem sekal jen kabely ke světlům a k zásuvkám, vypínače jsou na zeď přilepeny, jedou na baterku a tu jsem měnil zatím jen tak půlce. Kde každý rok měním baterie jsou termohlavice, ale vždy tak rok a něco vydrží. Nad knx jsem kdysi také přemýšlel ale odradili mě částky, ne že by xComfort byl něco laciného, ale zas je to bezdrát takže se dost ušetří na sekání, tahání kabelů a začištění, plus třeba do chodby nám vedou 5 dveře představa jak tam tahám tkz schodišťové zapojení abych si rozsvítil z každých dveři, šílenost, tu jsem to v konfiguračním softu natahal myší. Napájené prvky umí routovat takže s dosahem nebývá problém. Co je pěkné na xComfort dokáže fungovat i samostatně bez centrálního prvku, takže ikdyž spadne net nebo se cokoliv stane stále vypínač zapne světlo protože světlo chytá data z vypínače to, že pak o tom že se rozsvítili i informuje centrální jednotku je tam navíc a že centrální jednotka může ovládat světlo.
Ještě k cenám oni dnes jsou čipi docela levné a paradoxně nejdraší na bastl výrobku bývá plastová krabička.
A pak je tu ještě pohled na který dost lidé zapomínají a to pohled pojišťovny pokud by se něco stalo i proto sem dal přednost certifikovanému řešení které jsem si doplnil o unipi a pár dalších senzorů, ty teda nejsou v jejich orig aplikaci, ale tu používám výmečně. A spíše používám home-assistant kam mam právě přes mqtt svedeno vše.

17
Vývoj / Re:Rada pri navrhu db tabuliek
« kdy: 21. 06. 2021, 07:55:36 »
Poradím jediné, spátky do lavice, nebo na kurz, pokud se musíš ptát na toto tak kvalita výsledné aplikace je už teď dost diskutabilní. Hlavně si pak do testovacích dat prosím dej reálé počty záznamů, ona i nejdebilnější konstrukce složená z bilionu joinů krásně maká s 3 záznamy, ale pak se to setká s realitou a místo třech jich je třeba 3M a ejhle ono se to vlěče.

18
Odkladiště / Re:Těžíte XCH (Chia) ?
« kdy: 11. 05. 2021, 22:30:20 »
S pár tera se to už asi nevyplatí, je to loterie a něco přistát může, ale je to o náhodě.
Těžba přes pool ještě není oficielně implementována ikdyž nějaké 2 čínské pooly už jedou.
Ta síť se zvětšuje opravdu šíleným tempem.

Total size of plots: 8.413 TiB
Estimated network space: 3592.257 PiB
Expected time to win: 2 months and 1 week

19
Sítě / Re:Stav 2G sítí v českých krajích
« kdy: 26. 04. 2021, 13:19:46 »
A abych odpověděl na otázku tak 2G se vypínat ještě pár let nebude a kdový jestli vůbec, je na tom dost technologií a ne všem se to chce předělat, je to asi jako s ipv4 a ipv6.

20
Sítě / Re:Stav 2G sítí v českých krajích
« kdy: 26. 04. 2021, 13:16:45 »
ČRA má s LoRaWAN dobré pokrytí, pak je tu i https://www.thethingsnetwork.org kdy pokrytí zajišťují dobrovolníci, případně se k nim můžeš přidat a spustit také TTN gateway nejlevnější sem viděl kolem 2 Kc, případně jsou i shieldy na Raspberry PI. Tam si klidně můžeš provozovat valstní síť s použitím třeba Chirpstacku.
Do SIgfoxu bych nešel, a NB-IoT je skvělé, ale jednotlivec se k tomu moc nedostane.
Tak jako tak stran spotřeby zařízení LoRaWAN vychází jako výtěz v nejpomalejším datarate přeneseš až 59B. Počet zpráv se zde odvíjí od legistativy pro 868Mhz pásmo.

21
Ještě k nápadům všelijakých kamer namířených na tablet
tak jednoduší je obrazovku streamovat třeba aplikací
https://play.google.com/store/apps/details?id=info.dvkr.screenstream

je to klasický mjpeg takže jej lze zobrazit jak v prohlížeči nebo třeba vlc.

22
2. Vlastní bridge z BLE na ethernet např raspberry, s aplikací  která bude předávat data z BLE na server.
vyhodnocovací server + dashboard. je nezbytné mít na všech komunikacích watchdog aby se nemohlo stát že něco přestane komunikovat a na dashboardu zůstane vyset stará hodnota.

Toto jsem psal jsem to už na začátku a přijde mi to jako nejlepší varianta, ble senzory takže není nutné řešit spojení s pacientem, rpi se dá klidně hodit pod strop nebo do nějaké abb krabice aby k tomu nemohla voda, a data z něj streamovat do nějaké time series databáze, třeba můj oblíbený influxdb a z něj do grafany, v grafaně lze nastavit alerty jak na mezní hodnoty tak na to že netečou data,
pro sichr klidně může těch rpi sbírajících ze vzduchu data více, databáze se s tím popere, dají se i nastavit indexy tak, že se data budou sami mazat třeba po dni. Grafana má integrováno docela dost rozhraní přes který dokáže poslat error.
K rpi lze i přidělat reproduktory které mohou při výpadku dat začít řvát když se mu nějaké zařízení odmlčí.  
K reverzovani protokolu těch ble, na zacatku fora bylo nadhozeno par linku s kodem pro esp prěklopit to na rpi by neměl být problém, případně se daji použít i ty esp32 jako zběrače.

Ale jak tu podotkli jiní nejprve si skoč na právní zda je vůbec něco takového možné. Trochu se bojím, že po jejich odpovědi se toto vlákno zamkne.

Pokud ti to nezatrhnou, tak můžu z některými částmi pomoci.

23
https://github.com/SensorsIot/Oximeters-BLE-Hack-ESP32

Koukam na ten kod, a vypadá to že ty oxymetry prostě používají gatt server a publikují nešifrovaně své charakteristiky, pokud se vám nechce do esp je možné na to použít i raspberry od verze 3 tam je BLE

Neno použít to esp32, a jak tu již psali hnát to do mqtt nebo rovnou inflaxdb a odtamtut do grafany.

Ad zrcadlení, to je také možnost ale co pacient to vlastni tablet, to esp32 nebo raspberry by dokázalo zbírat data z celé místnosti. U raspberry by byla výhoda, že má hdmi a dal by se na nej dát monitor a rozvnou i na něm ukazovat hodnoty.


24
Vývoj / Re:Jak posunout vývojáře k CI/CD
« kdy: 29. 01. 2021, 09:30:50 »
Vlastní zkušenost,
základem je začít používat git, stejně se musí nějak synchronizovat a bez gitu to bude jistě peklo,
pokud se nesynchronizuji a každý jede vlastní projekt tak git jim nijak život nestíží, navíc jeho podpora je dnes v mnoha IDE, a je to jen o tom vysvětli co je ten commit a že když se zavedou commity nemusí se pak vyplňovat v ideálním případě další reporty, případně se už jen sesumíruje to co je v commitech.

CI/CD je tvoje věc jakmile je vše v gitlabu tak tam testy a deploy nastavíš za ně, časem zjistíš že to zkusí skopírovat nebo doplňovat a třeba jim to nejde a zeptají se kde dělají chybu a jak na to aby se jim taky spouštěli testy v novém projektu.

Spousta lidí se toho bojí, ale ono to prostě může běžet bez nich jen ten git stačí používat.



25
Nekdo kdo prosel necim podobnym a popsal by jak se dostal ze stavu vyhoreni?

Něčím takovým jsem neprošel, ale vyhořením ano, práce byla od nevidím do nevidím, ale deafkto ta samá omílačka, jen se sem tam měnily názvy. A byť to byla nuda něco to neslo tak sem se toho držel a jen brblal když mě nikdo neslyšel. Oproti tobě sem měl výhodu v přítelkyni a jak čas plynul chtěla hnízdit, takže sháňka po baráku, hypotéka rekonstrukce a bylo to spousta jiných témat a najednou to bylo lepší pak sem se i odhodlal změnit práci a zas duševní stav poskočil k lepšímu, dnes máme děti a spousta problémů co sem tkz. měl mi příjde úsměvných. Ono na té radě najdi si ženskou asi fakt něco bude.


26
Sítě / Re:Bezdrátová komunikace uvnitř budovy
« kdy: 13. 08. 2020, 09:58:25 »
Děkuji všem za odpovědi.
Jelikož se jedná jen o osobní testovací projektík, tak to chci tahat přes co nejméně instancí - tedy zásahy do rozvodů nejsou žádoucí.

Rád bych si tím právě i vyzkoušel chování "nižšího rádia" a jeho prostupnosti. Vím, že datová SIM by byla asi nejjednodušší řešení, ale vzhledem k hobby povaze projektu mi přijde málo hravá.

Nejspíš se asi zkusím vydat cestou LoRa. Vypadá to, že rozjet LoRa peer-to-peer není vůbec těžké a zároveň, když budu mít HW, tak si vyzkouším i komunikaci a fungovaní TTN. Našel jsem hotový arduino-like modul https://learn.adafruit.com/adafruit-feather-m0-radio-with-lora-radio-module/overview je to s tímto reálné nebo bude potřeba něco většího na anténu? Případně dokoupit LoRa Hat pro raspberry a zrecyklovat HW, co se mi válí doma. Máte nějaké osobní zkušenosti?

Jaké frekvence volit? 433MHz? 900Mhz? 

Děkuji za všechny další rady.

900Mhz v EU není povolené pásmo, v EU parlamentu se zvažuje povolení, ale do té doby bys porušoval zákon, a ano na udání se to prověřuje a udat tě může třeba mobilní operátor kterému budeš rušit síť.

868Mhz a 433Mhz je povolené, Ale s 433Mhz skrz barák nedosvítíš ani když k tomu připojíš temelín a opět jsou nějaké maximální vysílací limity.

868Mhz s modulací lora by ti mohlo fungovat, stran propustnosti opět musíš se řídit zákonem, není to jen o tom co zvládne technologie, ale o tom, že i ostatní okolo tebe mají právo posílat si data., duty cycle je u 868Mhz kolem 5%.
Ale k tvé otázce pokud záleží kolik těch dat bude, pokud to bude pár bajtů tak se i na loře dá komunikovat co 5min, ale je pak nutné využívat větší bitrate, což vede ale k menší robustnosti, je možné že budeš muset použít sf12 tedy nejhorší, tam počítej spíše s kadencí co 15min. Nadruhou stranu pokud ti jde o sledování pak není problém poslat v tom více hodnot, na sf12 jde odeslat 52 nebo 54 bajtů.

více si přečti https://www.ctu.cz/vyuzivani-vymezenych-radiovych-kmitoctu

Pěkný úvod do problematiky LPWan sítí pro ty co nechtějí číst a raději poslouchají třeba zde  https://www.youtube.com/watch?v=4AWMimNxYjs

27
Sítě / Re:Stabilita routeru Turris Omnia
« kdy: 25. 06. 2020, 13:35:23 »
Ja mam jak omnii tak moxe jako ap a slape to, network boot moxe z omnie maj pekne vychytanej stran pridani, ja si hral a zkousel i odebrani a tim sem moxe tak nejak zaskocil a neslo to jinak nez factory reset a ten je na moxovi hruza jak je tam jen jedna dioda, nastesti jak omnia tak mox maji moznost terminalu pres uart takze kdyz je nejhur stale se da ledacos opravit.

Na omnii provozuju i lxc kontejnery a parada, stejne jako openvpn je na omnii otazka par kliknuti ve forisu, todle je moc hezky udelano.

pokud neco neni na ofic foru stale je to openwrt a k tumu se da dohledat spousta veci.

28
Server / Re:Centrální ověřování pro Let's Encrypt
« kdy: 04. 12. 2019, 14:41:26 »
Tady to vypadá na špatný návrh.
Zamyslete se ještě jednou a příjdete na to, že centrální opravdu nepotřebujete.

29
Já doporučuji LaTeX člověk s tím na začátku chvíli zápasí, ale pak příjde neuvěřitelné zjednodušení života.

30
/dev/null / Re:Ignore LinkedIn
« kdy: 16. 08. 2019, 01:07:39 »
Z mé vlastní zkušenosti a co tak mám známé LinkedIn použijí a aktualizují jen když přemýšlí o změně zaměstnání jinak je to pro ně mrtvá věc, kterou netřeba nějak udržovat.

Ne neznám nic podobného.

Stran: 1 [2]