Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - petro

Stran: [1]
1
Studium a uplatnění / Re:Certifikáty z IT kurzů
« kdy: 29. 07. 2019, 19:52:13 »
To už se řešilo x-krát. Ano, výjimky existují, takže existují nepoužitelní absolventi VŠ, stejně jako lidé bez formálního vzdělání, co se sami vypracovali na solidní úroveň. Ale to jsou výjimky. V reálu se mi v mé dlouholeté praxi potvrzuje, že programátorská úroveň člověka velmi dobře koresponduje s jeho vzděláním.
Otazka ale neni, jestli tam ta korelace je, ale proc tam je. Udela z cloveka studium nejake VS lepsiho programatora a nebo neudela :-)

Samozřejmě když přijde čerstvý absolvent, tak je pravděpodobné, že budou existovat úkoly, které člověk s pětiletou praxí zvládne a on ne. Ale je potřeba se koukat do budoucnosti. Pokud není úplný lempl, tak toho praktika rychle dožene a pak bude už jen zvyšovat náskok.
To jiste. Je klidne mozne, ze VS s 3 letou praxi je na urovni praktika s 5 lety v oboru a VS s 5 letou praxi na urovni praktika s 10 lety. To je ciste osobni otazka, jakou cestou se dat.

Mám zkušenosti, že takoví praktici sice umí (více či méně dobře) nějaký set věcí, které se naučili, ale za tím "hic sunt leones". Když dostanou nějaký nový/neobvyklý úkol, tak se na něj buď pokouší naroubovat ta řešení co znají (což v lepším případě nefunguje vůbec, v horším je to hrozná prasárna) nebo prostě jen koukají a netuší, co s tím. Člověk s širším vzděláním minimálně tuší, co googlit :-)
Opravdu si nemyslim, ze zrovna ceske VS produkuji absolventy, kteri vynikaji v reseni novych a neobvyklych ukolu. Pokud se to vubec da naucit.

A co se týče sebevzdělávání, tam je často problém v tom, že "neví, že neví". Když tě na VŠ učí něco, co na první pohled vypadá jako "blbost co v praxi nebudu potřebovat", tak si to stejně prolétneš, minimálně ke zkoušce. A pak se za mnoho let ukáže, že to až taková blbost nebyla. Kdežto když se vzděláváš sám, těžko se budeš dobrovolně učit něco o čem si myslíš, že je to nepotřebná blbost.
Ja uz tedy mam opravdu dlouho po skole a muzu rict, ze zvlaste z veci, o kterych jsem si myslel behem studia, ze jsou blbost, jsem s bidou nabifloval zaklady ke statnicim a dnes si z nich s pocitem jisteho zadostiucineni nepamatuji nic.

A další věc je, na co toho člověka chceš. Když budeš chtít vyzdít zeď, taky nebudeš hledat inženýra architekta. Stejně jako na zastrkávání kabelů do počítače nepotřebuješ inženýra ajťáka.
No, doba je zvracena, takze je docela mozny, ze brzy budou inzenyri ajtaci zdit...

Osobne absolutne souhlasim s tim, co vyse napsal rokk42.

Stran: [1]