Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Trupik

Stran: 1 2 [3]
31
Hardware / Re:Miniatúrne NAS na domáce použitie
« kdy: 19. 11. 2020, 17:34:48 »
Nevím, kdo si co představuje pod pojmem domácí použití,... ale Malina-like NAS určitě může vyhovovat. Sice zrovna Malinu pro použití jako NASu nepovažuji za úplně vhodné řešení, ale jsou i alternativní desky, které tuto službu odvedu lépe a za lepší peníze.
Já osobně jsem zvolil NanoPi M4 a SATA HAT. NanoPi má oproti malině dvě (tři) výhody:
  • má na sobě vyvedené PCIe x2 a vyrábí se k tomu sata hat, který má přímo řadič PCIe-SATA
  • procesor RK3399 je o něco výkonnější než u Maliny
  • má slot na eMMC, které je lepší, rychlejší a odolnější než uSD
Testoval jsem na to zápis a čtení po gigové lan:
Kód: [Vybrat]
Running warmup...
Running a 1000MB file write on \\-----\test2 5 times...
Iteration 1:    112,72 MB/sec
Iteration 2:    111,48 MB/sec
Iteration 3:    115,11 MB/sec
Iteration 4:    113,06 MB/sec
Iteration 5:    114,19 MB/sec
-----------------------------
Average (W):    113,31 MB/sec
-----------------------------
Running a 1000MB file read on \\-----\test2 5 times...
Iteration 1:    110,69 MB/sec
Iteration 2:    107,87 MB/sec
Iteration 3:    112,98 MB/sec
Iteration 4:    112,82 MB/sec
Iteration 5:    106,78 MB/sec
-----------------------------
Average (R):    110,23 MB/sec
-----------------------------

a deska se při tom celou dobu nudou šťourala v nose. Využití CPU okolo 20-30%, využití RAM 0,00nic.
Momentálně tam mám 2ks 4TB disků - jeden na data (přístupný přes SMB a spol.), na druhý se dělají pravidelné rozdílové zálohy dat z toho prvního. RAID nechci - pokud by byl disk zašifrován ransomwarem, tak by mi byl RAID k ničemu, tohle řešení mi hlídá úmrtí prvního disku i jeho případné zašifrování/smazání,...

Spotřeba energie v idle jednotky W, při zátěži dle spotřeby disků + 10W navíc.
A jako bonus - zatím se to dá při mém využití uchladit pasivně. Do budoucna a použití 4disků ale asi budu muset vymyslet nějaké elegantní řešení výměny vzduchu :)

A to všchno dokázala sestavit a zprovoznit linux-lama jako já a to pouze s minimální pomocí internetu.

Můžu se zeptat, když stavíte řešení na RPi, do čeho to schováváte? Máte tip na nějakou cenově dostupnou relativně hezkou bednu, kam se dá malina i s disky (aspon dva 3,5") umístit?
Nevím jestli je to hezké, ale 4disky v super-ultra-mini provedení: https://forum.openmediavault.org/index.php?thread/29089-nanonas-nanopi-m4-3-bay-or-4-bay-most-compact-and-low-consumption-raid/

případně - můj pokus:
https://forum.openmediavault.org/index.php?thread/36232-my-arm-based-home-made-nas/
není to tak super levné a super malé, ale je to (celkem) hezké a funkční ;)

32
Software / Připojování disků
« kdy: 06. 11. 2020, 16:27:34 »
Ahoj vespolek,
omlouvám se nejspíš hloupou otázku, ale protože jsem noob, tak se mi nepodařilo najít odpověď (asi hledám blbý výraz):
nainstaloval jsem si na rPi Armbian. Pokud připojím flešku (třeba zelenou), tak se namountuje jako /dev/sda/. Pokud připojím druhou (třeba červenou), tak jako /dev/sdb/. Pokud je ale připojím obráceně, tak se zelená namountuje jako /dev/sdb/ a červená jako /dev/sda/.
Je nějaká možnost, jak se svými omezenými znalostmi přinutit Armbian (server, bez GUI, kernel 4.x), aby zelenou flešku vždy mountoval jako sda a červenou jako sdb a aby tyto "adresy" zůstaly vyhrazené pro tato zařízení a pokud bych přišel s modrou, růžovou, černou, bílou,... tak aby se (i bez připojení předchozích dvou) přimountovala jako /dev/sdc/ ???

Mockrát díky za odpověď  :)

T.

33
Čas jsou peníze, a čekat půl roku na blbost za pár dolarů, když mnohdy nevyplatí. To si radši ten samej šmejd, když ho potřebuju, koupím u nás za dvojnásobek a se zárukou.

Jenže to ne vždy jde. Dva měsíce zpět jsem chtěl našim koupit rámeček na disk do STB co si tady koupili od nějakého vesnického překupníka s elektronikou. Běžné rámečky do toho nepasovaly (rozměry, uchycení, pozice SATA konektoru), nakonec jsem po měsíci hledání našel vhodný rámeček na AliExpressu. Nikde jinde.


EDIT: jinak já zásadně v Číně kupuju věci u kterých nepotřebuju záruku.

34
Za celá léta co kupuju z Číny mi nepřišel jeden-dva balíky. Jinak vždy všechno dorazilo. Někdy sice s obtížemi, ale dorazí. Poslední dobou pozoruju trend, kdy balík z Číny odejde, tváří se že dorazil do země určení a najednou dostane třeba litevské číslo a vesele jede bez cla dál. Takže Číňani už asi obcházejí budoucí zrušení výjimky z cla do 22€.
Nebo se mi stalo, že balík dostal číslo, tracking se tvářil že je balíček v tranzitu a po měsíci a půl najednou dostal nové číslo a tracking šel úplně od znovu.

Dokud nevyprší ochrana na AliExpresu, tak se moc nevzrušuju, teprve těsně před jejím koncem začínám otevírat spor...

35
Software / Re:Automatické zálohování
« kdy: 18. 02. 2020, 10:03:50 »
Ahoj vespolek,
mockrát díky za příspěvky :) začínám se tím pomalu prokousávat abych se pokudmožno aspoň trošku dostal do obrazu. Určitě na to nespěchám (stále mi číňani neposlali některé komponenty takže to mám pořád na stole v rozkladu), takže si pokudmožno vyzkouším všechny možnosti a potom zvolím tu nejlepší (resp. tu, kterou jsem zvládl rozchodit)
Chápu že na zálohování důležitých dat to není, ale na ty fotky z dovolených a domácí porno to bohatě stačí ;D

36
Software / Automatické zálohování
« kdy: 13. 02. 2020, 12:25:11 »
Ahoj vespolek,
řeším následující: postavil jsem si malý domácí "vše v jednom" server postavený na desce podobné RPi. Funguje to jako jednoduchý domácí NAS (Samba) a zpracovává to nějaká data z internetu pro domácí automatizaci. Žádná raketová věda (dokonce i pro mě jakožto linux-amatéra ;D). A kupodivu to funguje lépe a s menší spotřebou než původní pracovní verze ze starého PC. Teď bych chtěl vyřešit zálohování. Mám k tomu připojené dva disky, kdy jeden slouží jako samotný NAS a druhý chci využít pro zálohu. Moje představa je taková, že by se provedla úvodní záloha a potom by se automaticky prováděly rozdílové zálohy a drželo by se třeba 5 posledních verzí. Na Windows na tohle používám Weeam Endpoint backup. Ten je sice i pro linux, ale pouze pro x86-64. Pro arm jsem nic nenašel. Existuje něco takového i pro armový linux (Armbian), případně dá se této funkčnosti dosáhnout třeba nějakým skriptem?

Předem díky za odpovědi,
T.

37
Hardware / Re:mITX case pro dvoudiskový NAS
« kdy: 12. 12. 2019, 08:43:36 »
Pokud ti nevadí trocha bastlení, tak já jsem to vyřešil takhle:
na AliExpressu jsem koupil hliníkovou krabičku s žebrováním (heatsing AL enclosure) v odpovídajícím rozměru, do ní jsem akorát vyvrtal pár děr na tlačítka, konektory,... klec na disky mi udělal kamarád na 3D tiskárně za flašku rumu. Materiál jsem sice z Číny svážel skoro půl roku, ale postaveno bylo za chvíli. A uchladí se to pasivně. 8)

Stran: 1 2 [3]