Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - latrik

Stran: 1 [2]
16
Sítě / Re:Domácí síť - nedostatek GbE portů v routeru
« kdy: 06. 06. 2019, 12:10:28 »
Rozumím, pochopil jsem. Díky!

Zakopanej pes je v panelákovém 2kk s požadavkem na minimální, resp. nulovou hlučnost. Teď si tedy mohu o 10GbE síti nechat zdát. Dostávám se tedy do bodu, kdy pro zajištění dostatečného počtu portů budu muset pořídit "levný a nevýkoný" přepínač, byť se to celé negativně podepíše na výkonu nebo pořídit jiný router s dostatečným počtem portů, což také na výkonu sítě nic k lepšímu nezmění a jak většina ani nedoporučuje.

A nebo se přestěhovat někam, kde je oddělená technická místnost a hluk je pak podružná vlastnost.


17
Sítě / Re:Domácí síť - nedostatek GbE portů v routeru
« kdy: 06. 06. 2019, 10:41:55 »
Chlapi, pokud bych teď znovu stavěl síť, resp. pořizoval nové přepínače a tahal nové rozvody, tak předpokládám, že je vhodné uvažovat 10 GbE síť, nemám pravdu?

Pro popsaný usecase je jediným vhodným řešením 10 GbE.

Pokud chcete dobrý switch, kupte bazarový Cisco C2960G.

Tedy řešením je do workstation pořídit kartu PCI-E 10Gbe? U NASu toho moc nenadělám, ten má dvě 1xGB síťovky.

Mohu Vás ještě poprosit o nějaký konkrétní P/N "nebazarového" typu přepínače? Pokud možno nehlučný, kompaktní (na stůl ne do datového rozvaděče) s dostatečným počtem portů, ať mám nějakou rezervu do budoucna? Resp. ještě jeden s menším počtem portů do místnosti A.

18
Sítě / Re:Domácí síť - nedostatek GbE portů v routeru
« kdy: 06. 06. 2019, 09:49:38 »
Ne. Router ma slouzit k routovani, na zbytek site slouzi switche, ktere jsou mnohem vykonnejsi. Takze bud L3 switch, ktery se postara o cast routovani mezi sitemi a zbytek podle potreby routovat na routeru.

Tedy například switch D-Link DGS-1510-20? Je výkonnostně dostačující?

Pokud bych takovýto switch měl za routerem v místnosti B, musel bych mezi místnostmi A a B natáhnout čtyři kabely, každý k jednotlivému prvku v síti (2xNAS, 2XSRV) a jeden kabel WAN <> router. Pět linek bez možnosti jejich skrytí do nějakého kanálku je nepříjemná situace. Proto jsem zvažoval další switch do místnosti A i za cenu, že bych musel koupit nějaký výkonnější.

A co takto vymenit predrazenu omniu (ak ju mas len na routovanie tak je to kanon na vrabce) a kupit si router s 16x Gbit portamy? Cena stvrtinova - konfiguracia s prstom v nose alebo ziadna a je po probleme?

Je nutne tam mat Omniu lebo?

Na omnii už netrvám. Původní záměr, že ji budu využívat i na víc než na routování pominul. Sice mi na ní běží několik LXC kontejnerů, ale nakonec vše přesunu do Dockeru na server v místnosti A.

19
Sítě / Re:Domácí síť - nedostatek GbE portů v routeru
« kdy: 06. 06. 2019, 09:09:03 »
Tak teď moje idealistická bublina o agregaci linek splaskla :) Díky za objasnění, mám v tomto velké mezery.

Upřesním, že na PC (workstation) střihám videa, která jsou uložená právě na NAS (GoPro). Linkou 2xGbE z NAS na workstation jsem chtěl ušetřit čas, protože samotný přenos zabírá dost času. Navíc NAS využívá více uživatelů, tedy vyšší propustnost znamená vyšší komfort. Mini server v místnosti A bude prioritně určen pro Docker, ale potenciálně i pro další využití.

Chápu to tedy správně, že ideální cesta je pořídit výkoný více-portový router, který veškerou komunikaci obslouží sám a switche pokud možno nepoužívat? Pokud ano, jakou cestou se vydat?

20
Sítě / Domácí síť - nedostatek GbE portů v routeru
« kdy: 05. 06. 2019, 23:30:11 »
Zdar chlapi, nemám dostatek technických zkušeností k vyřešení mého problému s domácí infrastrukturou, který vystihuje níže přiložené schéma (za netechnický obrazový výtvor se omlouvám).

Současný stav:
WAN připojení (100/100Mbps) mám protažené kabelem cat5e z místnosti A do místnosti B, kde je primárním prvkem wifi router Turris omnia. Z turisu obsluhuji v místnosti B po kabelu 1xPC, 1xHTPC, 1xTV a 1xRaspberry. Další kabel vede z Omnie zpět do místnosti A k NASu. Všechny porty v routeru mám plně obsazené.

Záměr:
Vzhledem k častému kopírování objemných dat mezi NAS, PC a WAN uvažuji o agregaci linek 2x1GbE mezi NAS a Omnií. Dále potřebuji přidat do místnosti A další server (NUC) a připojit jej také k routeru. Ideálně k NUC zapojit také HDMI extender,jehož druhý konec bude v místnosti B u pracovní stanice. Pro tento účel bych v místnosti A využil můj přepínač NETGEAR GS108Tv2 (8x1GbE).

Problém:
Moje idealistická představa naráží na skutečnost, že Turris Omnia, resp. router v místnosti B má pouze pět gigabitových portů, kdežto já jich potřebuji osm a to zůstanu bez rezervy do budoucna :(

Co s tím?
Tady si nejsem úplně jistý. Vyřešil by můj problém další switch v místnosti B, např. 10xGLAN? Zatím o tom tak uvažuju, ale spekuluju nad tím, jak jednotlivé prvky zapojit a ulehčit routeru. Jde i o to, jak pak agregovat linky mezi NAS a PC. Nezmínil jsem wifi, ale konkrétně z routeru se přes wifi celkem často streamuje HD video do dalších dvou zařízení (tablet, mobil).

Nebo snad pořídit osmiportový router namísto Omnie? Díky za každý tip.

Schema:

Stran: 1 [2]