Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - latrik

Stran: [1] 2
1
Sítě / Re:Rozšíření wi-fi sítě v RD a zahradě
« kdy: 12. 05. 2020, 20:31:43 »
Jak se to chova, kdyz se clovek pohybuje po prostoru? Zvlada notebook/telefon prechazet bez vypadku signalu mezi jednotlivymi pristupovymi body?

Jede to bez výpadku, přepne až po nějaké chvíli, když signál oslabí, ale přepne, což je důležité. A SSID pro 2,4 i 5 GHz máme sloučené pod jením jménem. Zkoušel jsem se dostat k bodu, kdy to při přechodu mezi mesh úplně vypne, ale nepodařilo se mi - za což jsem rád.

1) Unifi key (alespon 1. generace) neni asi uplne povedene. Daval bych si pozor i na vypadky proudu, protoze jsem cetl, ze pri nekorektnim vypnuti dochazi ke korupci MongoDB a pak je Unifi controller nefunkci -> jedina cesta obnova ze zalohy. Rozhodne doporucuji v dohledne dobe odmigrovat na neco jineho. Me dobre slouzi ARM deska s dockerem, kde Unifi controller spokojene bezi.

Souhlas, Cloud Key mě zklamal. Mám na mysli ne-spolehlivost, kterou jsem už uváděl. U aktualizací fw na dálku mě vždy mrazí a čekám jak to dopadne. Navíc minimálně jedenkrát do měsíce v dané lokalitě vypínají el.proud, takže nezbylo, než NAS a switch se zapojeným konrolerem zálohovat přes UPS. Časem tam pořídím něco, co tenhle krám nahradí.

2) Unifi USG asi neni spatne zarizeni, ale za danou cenu toho moc neumi a po HW strance je slabe. Pokud clovek bude chtit nejake specificke nastaveni, tak se musi rucne editovat konfiguracni soubory pres SSH. Coz bohuzel neni uplne trivialni. Nejakou dobu jsem pouzival Turris Omnia, ale ta me take nenadchla. Takze po kratsi prestavce (zpusobene Turrisem) jsem se vratil k pfSense, ktere je mnohem schopnejsi a existuje k nemu spousta dokumentace, clanku a videi. Ale chapu, ze mit vse v na jednom miste je pohodlne na spravu.

No rodiče tam měli postarší TP-Link, který by to taky uroutoval, ale nakonec jsem se rozhodl pro USG, už jen ze zvědavosti, jak se to celé bude chovat. Vzhledem k tomu, že RD obývají dva důchodci a síť využíváme hlavně při návštěvách a každodenních zálohách ze čtyř IP na NAS, tak výkon USG je zatím dostačující. Ale IPTV tam v HD frčí na dvou televizích 24/7 Oni jsou to sice důchodci, ale totálně závislí na multimediích :) Já musím vyseknout poklonu jihočeskému providerovi Starnet, který do takové díry (je to dokonce osada, ne obec) zvládá pojítkem přitáhnout 50 Mbps. Mazec! Uvidíme, jak se tohle železo bude chovat dál. Časem připojíme IP kamery a nějaké IoT prvky.

2
Sítě / Re:Rozšíření wi-fi sítě v RD a zahradě
« kdy: 11. 05. 2020, 21:45:27 »
Ahoj všichni, jakožto autor prvního příspěvku považuji za slušnost poskytnout zpětnou informaci, jak celý projekt pokrytí wifi signálem dopadl. Zabralo to sice nějaký čas, ale už je konečně hotovo.

Realizace

Jedna věc je to celé zplánovat na papíru, druhá je samotná realizace. Co nás zaskočilo jako první jsou metrové kamenné zdi, které opravdu poctivě filtrují veškeré signály, ať už wifi nebo GSM. Záměr co bude statické bude na kabelu se ukázal jako nejpracnější (vrtání, protahování, úchyty).

Rozmístění wifi prvků jsme řešili poměrně amatérským způsobem za pomoci aplikace WiFiman pomocí obyčejného notebooku, iPhonu i Androidu. Co jsme večer považovali za ideální rozmístění se ráno ukázalo jako nedostačující. Zlatá oboustranná páska, která nám umožnila pohodlné přemisťování. Nakonec se podařilo a celý objekt, včetně zahrady je pokrytý. Jižní cíp zahrady má sice slabší příjem, ale v nejzazším bodě drží 20 mbps up/down spolehlivě.

Problémy se železem

Co mě překvapilo, tak to je velká nespolehlivost kontroleru "Cloud key", ke kterému se bylo možné připojit přes BT podle toho, jak se mu chtělo. Také se čtením originál přiložené SD karty měl z počátku problém. Jednou ji načetl, podruhé ji neviděl - bylo to dost o nervy a musel jsem dvakrát resetovat všechny prvky, abych se dostal do nastavení. To samozřejmě není problém, ale když už se musí lítat po žebřících, tak to nakrkne. Kdybych tam měl novější NASku, určitě bych Cloud Key řešil přes Docker.

Navíc se mi povedlo zničit USG bránu :( V pracovně jsem umístil USG a 8W switch, jen jsem - idiot - prohodil napájecí koncovky a zapojil je obráceně. Konektory jsou úplně stejné, ale napětí je na každé jiné, takže se USG odporoučel do věčných lovišť. Reklamaci mi ale uznali, takže to dopadlo dobře, ale i s reklamovaným kusem jsem chvíli zápasil. Resetovací tlačítko umístěné vzadu zkrátka neresetuje a jediná možnost, jak ho k resetu donutit bylo přes SSH.

Zkušenosti

Když pominu prvotní problémy, musím podotknout, že nastavení sítě Unifi jako celku je jednoduché a zvládne to i laik. Oceňuji hlavně informaci, co je do jakého portu ve switchi zapojeno, hrozně to usnadňuje identifikaci kabeláže. Generovaná mapa zapojení infrastruktury včetně připojených klientů, tak to se vývojářům povedlo. Taková pitomost, ale kdokoli neznalý se na schema podívá, bude hned vědět. Za to palec do Ubiquiti nahoru! Všechny mesh prvky mám připojené přes POE, tedy přiložení POE injetory jsem ani nepotřeboval. Nejdelší úsek kabelu do mesh je 64 metrů a maká spolehlivě - tam jsem netušil jako to dopadne.

Suma sumárum na mě produkty Ubiquiti působí jako solidní střední třída, se kterou si poradí kde kdo. Nejvíc mě krká Cloud Key a jakmile to půjde a zapojím novou NASku, půjde do Dockeru. Za ty prachy je to poměrně nespolehlivý.

Kdyby se mě dnes někdo zeptal, jestli bylo to řešení ideální a mohu jej doporučit, řekl bych ano, ale upozornil bych, že všechny switche i usg mají pasivní chlazení a opravdu hodně topí. Ruka se na tom udržet dá, ale Turris Omnia, co mám doma je proti tomu vlažná (a že topí dost). V domě jsme prvky rozmístili tak, aby vyzářené teplo nikomu nevadilo, ale v malém panelákovém bytě bych to nechtěl. A také zvolené mesh prvky nepodporují wifi 6, což teď sice nevadí, časem ale možná bude. Kdybych byl nyní na začátku projektu, volil bych cíleně na šestku.

Závěrem mohu říct, že síť přede jako dobře namazaný stroj a wifi signálu si mohou bohatě užít i sousedé :) My máme plně pokryto!

Použité HW prvky

1x Bezpečnostní brána UBNT UniFi Security Gateway
1x Kontroler UBNT UniFi Cloud Key
1x Switch UBNT UniFi Switch 8 150W
2x Switch UBNT UniFi Switch 8
3x UBNT UniFi AC Mesh
1x UBNT UniFi HD In-Wall


Tímto všem dodatečně děkuji za náměty, rady a tipy! Dííííky moc!

A finální mapa:
3
Sítě / Re:Rozšíření wi-fi sítě v RD a zahradě
« kdy: 03. 10. 2019, 17:13:30 »
Pánové, díky všem za cenné rady a poznatky! Teoreticky mám všechny prvky poskládané, teď to jen zrealizovat.

Super, že se je na koho obrátit :)

5
Sítě / Re:Rozšíření wi-fi sítě v RD a zahradě
« kdy: 02. 10. 2019, 20:09:35 »
Pokud zadne z tech zarizeni nedisponuje embeded controllerem...

Ha! Měl jsem za to, že uvedený router controller obsahuje, alespoň z popisu:

UniFi Security Gateway lze snadno konfigurovat díky intuitivnímu softwaru UniFi Controller, pomocí kterého lze konfigurovat i ostatní UniFi zařízení.

Zdroj: https://www.i4wifi.cz/cs/210617-bezpecnostni-brana-ubnt-unifi-security-gateway

6
Sítě / Re:Rozšíření wi-fi sítě v RD a zahradě
« kdy: 02. 10. 2019, 19:44:01 »
Proč volíš tento switch https://www.czc.cz/ubiquiti-unifi-switch-8x-gbit-lan/197224/produkt ? Ty na něco využiješ SFP+ ? Pokud ne tak jsou to zbytečné prachy navíc.

Tento uvažuji jako investici do budoucna. Bude umístěn ve stodole před NASem, časem server s dockerem, home assistant pro IoT a IP kamery (přes POE).

7
Sítě / Re:Rozšíření wi-fi sítě v RD a zahradě
« kdy: 02. 10. 2019, 12:16:43 »
Mnou uvedený wi-fi router řady AmpliFi je asi nevhodné řešení...

Na základě doporučení bych tedy volil následující komponenty z jedné řady UniFi:

1x https://www.czc.cz/ubiquiti-unifi-security-gateway-3x-gbit-lan/209660/produkt
1x https://www.czc.cz/ubiquiti-unifi-switch-8x-gbit-lan_3/208497/produkt
1x https://www.czc.cz/ubiquiti-unifi-switch-8x-gbit-lan/197224/produkt
1x https://www.czc.cz/ubiquiti-unifi-ac-long-range/195449/produkt
2x https://www.czc.cz/ubiquiti-unifi-ac-mesh/208488/produkt

Vidíte v tom někdo nějaký zásadní nedostatek nebo problém, který by mohl být překážkou? Bude to takto dostačující?

Upravené schéma8
Sítě / Re:Rozšíření wi-fi sítě v RD a zahradě
« kdy: 02. 10. 2019, 09:52:53 »
LivingLegend@ Díky za tip!

Byl by to zásadní rozdíl mezi řadou Unifi a Edge? Je škoda, že navrhovaný Ubiquiti UniFi Security Gateway, 3x Gbit LAN má jen tři LAN porty. A co model Ubiquiti AmpliFi HD Home Wi-Fi Router, který je ze stejné rodiny a má o jeden port navíc plus wifi? Je adekvátní alternativní volbou nebo je to jen designová krabička? Místo třech prvků (router, switch, AP wifi), bych měl v ložnici 1 prvek jeden.

9
Sítě / Re:Rozšíření wi-fi sítě v RD a zahradě
« kdy: 01. 10. 2019, 16:17:42 »
Celou situaci jsem probíral se známým a doporučil mi následující řešení, které by prý mohlo stačit.

1) Router Tp-link vyměnit za Ubiquiti EdgeRouter ER-10X. Více portů se samozřejmě využije.

2) Na půdě zapojit přes Ethernet Ubiquiti UniFi UAP-AC-LR a směrovat jej skrz střechu na kůlnu na zahradě, viz šipka na schématu. Pro pokrytí stodoly by mohl být naprosto dostačující a střecha by pro prostup signálu neměla být problém?

3) Na kůlně zapojit všesměrový Ubiquiti UniFi AP AC Mesh, který by snad mohl stačit na vykrytí zahrady i za cenu pouze 2,4 GHz.

Pokud by to takto stačilo, pak mi to přijde elegantní a cenově dostupné.


Upravené schema


10
Sítě / Re:Rozšíření wi-fi sítě v RD a zahradě
« kdy: 01. 10. 2019, 13:53:09 »
Já mám Devolo adaptér taky přes dLAN, ale max po domě, protože u ostatních 230V zásuvek (stodola, dílna atp.) je přenosová rychlost hodně degradovaná (max 2 Mbps). Původně jsem to tak zamýšlel, ale silové rozvody jsou zřejmě předpotopní. Pro vytažení wi-fi mimo uvedené místnosti je tento způsob nepoužitelný. To je taky důvod, proč mám pro NAS vytažený UTP kabel.

11
Sítě / Re:Rozšíření wi-fi sítě v RD a zahradě
« kdy: 01. 10. 2019, 12:24:16 »
Já bych moc rád, kdyby stačilo jedno AP. Pokukoval jsem po Ubiquiti UniFi UAP-AC-PRO, ale mám pochyby, jestli signál nezastíní stromy, které jsou celkem husté a vzrostlé. Vykryje jedno AP takovou vzdálenost?. Navíc bych ale potřeboval ještě jeden AP ve stodole, kde jsem v současnosti bez signálu.

12
Sítě / Re:Rozšíření wi-fi sítě v RD a zahradě
« kdy: 01. 10. 2019, 11:35:54 »
Kabelem to nepůjde, leda vzduchem. A tady bych právě potřeboval poradil, co pro tenhle účel bude nejlepší.

13
Sítě / Rozšíření wi-fi sítě v RD a zahradě
« kdy: 01. 10. 2019, 08:38:56 »
Ahoj komunito,
prosím o pomoc s odbornou radou, která by mi ukázala správný směr, jak ideálně rozšířit stávající wi-fi.

Záměr

Ve starém rodinném domě (metrové zdi) jsem v minulosti řešil rozšíření wi-fi signálu po domě za pomocí dLan (230 V), které sice funguje, ale se vzdáleností kvalita a rychlost přenosu významně klesá. Nyní potřebuji wi-fi rozšířit tak, aby vykryla celý dům (navíc stodola), ale také celou zahradu.

Současný stav i požadovaný záměr shrnuje zjednodušený plánek (viz níže), kde stávající vykrytí wi-fi 2,4 GHz je vyznačeno zeleně a požadované vykrytí červeně.

Moje zjednodušená představa

Představuji si nějaké AP odolné povětrnostním podmínkám, u nichž by přenosová rychlost s rostoucí vzdáleností významě neklesala, resp. aby v nejzazším konci zahrady nebyla rychlost omezena.

Technologické otázky a překážky

Neznám přesný model stávajícího wi-fi routeru, do kterého je přiveden WAN (dům je rodičů a nemám teď přístup), ale bude to nějaký levný model od Tp-linku se čtyřmi LAN porty (dodal poskytovatel internetu - StarNet). Přes půdu vedu z tohoto routeru dva UTP kabely (cca 50 m) až do stodoly. Do jednoho UTP je zapojen NAS Synology, druhý je k dispozici. V obytné části domu jsem řešil LAN přes silovou síť 230V, protože přes zdi se mi opravdu nechtělo (metrové zdi z kamene). Přes půdu mohu téměř kamkoli.

Aby budované řešení nějaký čas vydrželo, nevím jestli v případě zahrady řešit jen 2,4 GHz wi-fi nebo současně 5 GHz. A rozhodně netuším, jak to celé propojit, resp. jaké prvky pořídit.

PlánekMůžete, prosím, poradit ideální nebo alespoň vhodné a funkční řešení? Díky za každou radu.

14
Sítě / Re:Domácí síť - nedostatek GbE portů v routeru
« kdy: 06. 06. 2019, 14:54:22 »
...omlouvám se že budu "opakovat po ostatních", mám tenhle příspěvek rozepsaný už asi půlden a mazat se mi to nechce... :-(

Pane Ryšánku, díky za vyčerpávající, pro mě v podstatě akademický příspěvek! Budu muset nasát ještě hodně informací k topologiím sítí a do budoucna se o vaše zkušenosti rozhodně opřu! Jen ten nešťastný pronájem v malém bytě situovaném západně jde proti všemu co hlučí a hřeje :/


Pokud používáte Windows 10 a rozumnou NAS (na obrázku Synology), může zkusit využít funkci Multichannel v rámci protokolu SMB, více info např. zde.

Vlastním DS718+, což je výkonostně stejný typ, jen dvoušachta. Jakmile pořídím druhý switch, pohraju si s tím.


Navrhuji vyzkoušet novinku posledních let - 2.5GbE a 5GbE standard, myslím, že v tomto případě by to mohlo dávat smysl. Našel jsem např. NETGEAR GS110EMX, který papírově na doma nevypadá vůbec zle. A je fanless.

Díky za tip, mrknu na něj.

HDMI extendery záleží jaké použijete...

Tady budu teprve konkrétní model HDMI extenderu vybírat. Poslední, co jsem zkoušel (zápůjčka) jsou tři roky staré modely. Ale fungovaly spolehlivě.

15
Sítě / Re:Domácí síť - nedostatek GbE portů v routeru
« kdy: 06. 06. 2019, 12:27:06 »
Uvidíme, co mi z toho po zapojení vznikne za "paskvil" :) Jdu se poohlédnout po nějakém tom "levném" přepínači.

Ještě si mi podařilo dohledat článek, který mě inspiroval ve využití dvou síťovek mezi NAS a PC a proč jsem to tak uvažoval, tak pro úplnost uvádím link.

Stran: [1] 2