Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - nocturne.op.15

Stran: 1 ... 16 17 [18]
256
Server / Re:cold storage
« kdy: 31. 07. 2019, 06:59:18 »
Čistě pragmaticky - nepotřebuju. Dalo by se to nahradit jedním dvanáctidiskovým polem narvaným velkými disky. Kdybych byl svůj zákazník, doporučil bych si to...
Ale:
- technologie microserverů je nakoupená a funguje, tenhle hw byl dar z nebes
- investovat do 12TB při njakých 9000,- kus se mi  moc nechce, momentálně chci investovat do jiných hraček
- je to velmi nezávislé, pokud jeden z nodů chcípne, zbytek funguje dál
- většina kapacity je většinu času offline, nežere proud a disky "nenatáčí" zbytečné hodiny
- nezanedbatelný aspekt téhle hovadiny je, že mě to zajímá a baví, takže vzniká "proč ne" efekt :-)

disky jsou zastoupené zhruba tak, jak se pohyboval ideální poměr cena/výkon - 2,3,4TB většinou WD RED v poměru 10,10, 8,

257
Server / Re:cold storage
« kdy: 30. 07. 2019, 22:19:44 »
aktuálně je nodů 6, po pěti diskách každý. To se blbe nahrazuje za málo peněz. Microserver ve své době stál 3500,- nový, tomu dodnes žádná NAS nekonkuruje :-(

Na GlusterFS jsem už někde narazil, ale zatím jsem to ignoroval. Začtu se do toho - díky za tip.

258
Server / Re:cold storage
« kdy: 30. 07. 2019, 20:50:32 »
protože jsem závislý na starobylé NFR licenci, která mí neumožní hnout se z opravdu historického systému. Software bez podpory a bez komunity, bez možnosti upgrade a uzavřený k tomu.
Proto hledám udržitelnější alternativu, tohle pochopitelně ještě nějakou dobu fungovat klidně může.

259
Server / Open-source řešení domácí cold storage
« kdy: 30. 07. 2019, 20:08:48 »
Zdravím,
potřeboval bych lehce revidovat domácí storage.

V současnosti používám jeden z enterprise backup/archiving systémů, který při přístupu k archivovaným datům umí pomocí WOL probudit příslušný storage node. Sedí to celé na soustavě HP Microserverů N54 s několika hromadami disků. Výhoda je, že celé to dohromady nic nežere, protože je to většinu času spící. Přichází ale čas na změnu - celé je to staré, komplikované a do budoucna nepříliš perspektivní. Nicméně dost jsem si na to zvykl, nemusím řešit stpořebu ani hluk a jen navyšuju storage kapacitu.

Jak byste dneska řešili podobnou věc, ideálně opensource/free?
K dispozici je dostatek HW i virtualizačního zázemí (hyper-V), vše v síti lze probudit přes WOL, případně iDRAc/iRMC. Cílem je, že uživatel by měl soubory vidět vždy (je tedy nutná přítomnost nějaké formy "proxy", která bude držet metadata a informace o tom, kde soubory reálně jsou. Není potřeba automatický tearing, vystačím si s manuálním. Nepříchází v úvahu nic v cloud/online světě, chybí konektivita, jinak bych šel do Amazon Glacier.

Napadá mě tak jedině auditování přístupu ke složkám a na základě výstupu z audit logů scriptovat události probuzení, ale nebude to moc elegantní věc :-/ Internet je na podobné technologie poměrně skoupý, přestože se každý honí po minimalizaci spotřeby domácího "NAS"

260
Technicky to není problém v powershellu nascriptovat, je sto stejně pohodlnější než tvořit uživatele ručně v GUI. Ovšem funkčně to zadání smysl nedává pokud ho tedy chápu správně.

Jak už tu zaznělo,
- posílat přihlašovací údaje někomu ven je totální bezpečnostní fail
- posílat někomu přihlašovací údaje interně s tím, že aby si je přečetl, potřebuje znát právě tyhle přihlašovací údaje je poněkud hloupé a docela se nám to pěkně zacyklovává.

reálně by mi smysl dávalo třeba poslání hesla SMS na telefon zavedený v AD - to je celkem použitelná recovery procedura i pro případ obnovy hesla v případě ztráty. Pamatujte, že SMS by neměla obsahovat celé credentials, ale třeba jen heslo! Návodů jak scriptnout SMS v PS je všude miliarda, jen si vybrat...

Telefony musí spolu s podklady pro založení uživatele dodávat personální, jako IT bych se od jejich získávání distancoval.


261
Odkladiště / Re:Přípojky dílny na zahradě
« kdy: 24. 07. 2019, 09:56:27 »
LivingLegend: přesně. Já mám optiku zaženou mezi serverovnou ve sklepě a podružnou rozvodnou v podkroví, zbytek metalika, kvůli POE pro UnIFI a Mikrotiky

K ceně pro JurajP - protaženo 8x20m patch kabel po cca 400,-, nasvíceny dvě trasy 1Gbit (pro horní rozvodnu zatím nemám 10Gbit switch, v serverovně osazený Ubiquiti ES 16). Dohromady zatím nějakých 16000,-, SFP jsou posbírané všude možně + ebay)

262
Odkladiště / Re:Přípojky dílny na zahradě
« kdy: 24. 07. 2019, 09:49:46 »
JurajP: rychlosti dnešních HDD se nepohybují v řádech 200MBit jak píšeš, ale bez problémů kolem 150MB/sec. Moje diskové pole pro zálohy je reálně trvale schopné zapisovat kolem 450MB/sec, Pokud zápisy v nárazu pochytá cache, tak je to číslo samozřejmě násobně vyšší. Pokud zapisuješ paralelně na víc než tři obyčejné točivé disky, je 1Gbit prostě málo.

Podotýkám, že moje infra není žádný drahý highend. Dvanácidiskové vyřazené chassis supermicro, v tom namontovaná jakási itx deska s celeronem, řadič 3ware za "patnáct padesát" z ebaye a hromádka WD RED - myslím že spousta z nás provozuje podobné slepence k naprosté spokojenosti.


263
Odkladiště / Re:Přípojky dílny na zahradě
« kdy: 23. 07. 2019, 19:32:08 »
u optiky chlapi počítejte i s další věcí - 1Gbit je na ústupu. slušně provedená optika 10Gbit zvládne v pohodě, jen se vymění koncové kousky. Slušně provedená metalika sice 10Gbit provede taky, ale na podstatně kratší vzdálenost.

A proč doma 10Gbit? Protože rychlá záloha = dobrá záloha. Záloha mimo primární lokalitu provedená rychle je dvakrát dobrá záloha. A dílna mimo dům vyloženě svádí k tomu mít ji i offline když zrovna nepracuju a neběží záloha :-)

Už slyším jak je to celé zbytečné - ale to byl před pár lety 1Gbit taky.

264
Odkladiště / Re:Pripojky dilny na zahrade
« kdy: 22. 07. 2019, 18:09:26 »
doporučil bych místo ethernetového kabelu natáhnout optiku, převodníky dneska nestojí majlant a není nutné bát se při bouřce. Krom toho, souběh je pak bezproblémový s libovolnou elektrikou bez nutnosti držet odstupy. A kabel dneska navaří kde kdo.

S návrhem místo chráničky použít HDPE vodovodní trubku se jen a jen ztotožním - je to potom na furt. Stejně tak je fajn zatáhnout tam i svazeček silných silonových vláken - až se za pár let bude třeba měnit technologie, bude nový drát protažený za deset minut.

265
Bazar / Re:Daruji ThinkPad R60e v perfektním stavu
« kdy: 10. 06. 2019, 18:12:30 »
hotovo, R60 má nového majitele. Možno archivovat...

266
Bazar / Re:daruji: Thinkpad R60e v perfektním stavu
« kdy: 10. 06. 2019, 10:39:54 »
zadáno do dnešních 17:00 (JV)

267
Bazar / Daruji ThinkPad R60e v perfektním stavu
« kdy: 10. 06. 2019, 10:08:23 »
Ahoj,
bylo mi líto ho vyhodit, třeba se bude nějakému Thinkpad fandovi hodit do sbírky, je fakt v hezkém stavu. Je to Thinkpad R60e s nějakým Celeronem, 3GB RAM, 60GB HDD a kupodivu dobrou baterií - tvrdí něco kolem 3h.

Pouze osobní převzetí - Praha 5, pokud mě ujistíte že o něj bude postaráno, je za odvoz. 
kokes@czech.systems

268
Nabízím zakázku / integrace eshopu do stávajícího WP webu
« kdy: 21. 04. 2019, 09:54:59 »
Sháním někoho, kdo by realizoval integraci jednoduchého eshopu do stávajícího WP webu. Já na to nemám čas ani chuť se tomu věnovat.

Stávající web: atelier26.cz

Požadavky:
- výběr free nebo komerčního řešení eshopu a jeho nasazení do stávajícího webu, předpoklad je max 100 položek 
- možnost platby kartou, případně další platební metody
- správa eshopu přístupná pro poučeného uživatele
- podporu celého řešení v domluveném rozsahu (to je asi na další diskuzi)

Prosím o referenci podobné již realizované zakázky.
Zpětné reference poskytneme v plném rozsahu.

kontakt na mailu kokes@czech.systems

Stran: 1 ... 16 17 [18]