Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - nocturne.op.15

Stran: 1 ... 12 13 [14] 15 16 ... 18
196
Handrkujete se tu o tom, jestli DHCP nebo ne - obojí je dobře.

- pokud mám malou síť, jsou pevné IP adresy pro core infra prakticky nutnost, potřebuju vědět kde mi co běží.

- pokud na dosáhnu určitou úroveň redundance služeb, je mi fuk kde co běží, zajímá mě jen jestli to běží po aplikační stránce. Potom nemá smysl (a u leckterých setupů to ani nejde) adresovat staticky. DHCP ovšem v takovém případě těžko budete řešit na nějakém SOHO routeru od Tendy - předpokládá se civilizované řešení s IPAM, bezchybnou integrací DNS, vysoká redundance na aplikační úrovni.

Žijeme v době, kdy i serverové instance poskytujeme dynamicky, bez ohledu na to, jestli je to kontajner nebo celý OS. Podívejte se třeba na VMWare Horizon - naškáluju si na každé ráno 200 windows terminal serverů, abych je po odhlášení skartoval a nebrzdily mi noční nápočty. To samé určitě někdo provozujete s Dockerem. Chtěli byste TOHLE řešit staticky?

Naopak malá firma s jedním DHCP - tam byste riskovali, že při selhání DHCP ani nezjistíte co chcíplo a pojedete rovnou na místo kvůli blbému zhodnocení tohodle SPOF.


To jsme od původního tématu dost daleko, tohle je obecně platné.

197
Takze v klasicke Win-Lin flamewar diskuzi me nakonec do hajzlu posle jako windowsaka jinej windowsak, kterymu zrovna shodou okolnosti  vsechno funguje? Tomu rikam fakt blba strelba do vlastnic rad :-D

Citil bych, ze je muj zivot lepsi, kdyby me do hajzlu poslal nekdo z ortodox linuxaru, ale svet holt uz neni co byval.

198
Se siti v desitkach pracuju velmi casto a nastavovani z GUI bezne funguje. I nastaveni vice bran s ruznou metrikou jsem tam rozchodil, i kdyz to bezne nepouzivam.

Běžně funguje - a stejně běžně nefunguje. "klasický" dialog funguje docela obstojně, "moderní" už se ani nesnažím používat, ten to obvykle rozbije celé.

199

Jen pro jistotu jsem zkusil pomocí netsh konfiguraci síťovky úplně zahodit a nakrmit ji tam zpátky skriptem. Tadá! Funguje. Takže to beru tak, že GUI dialog pro nastavení síťovky je v aktuálních desítkách rozbitej. Věc, která skoro 40 let fungovala, je ve 20H2 rozbitá.

to není problém 20H2, ale celých W10, WS2019 i 2016 - dialogy pro networking jsou vrtošivé, domrdané a polofukční. Powershell zůstal jako jediná funkční verze, kde bez potíží nastavíte třeba LACP interface  s bránou v jiném subnetu, VLANy apod. .
Doporučuju používat metodu známou z lepších firewallů - script, který má v sobě kontrolní smyčku a pokud ho nepřeruším, vrátí mi nastavení třeba do pěti minut zpátky. Lze buď interaktivně nebo automaticky, ale člověk se neuřízne dáky chybě GUI

V GUI je totiž asi nejčastější radost to, že zmizí nastavená brána a je místo ní nic.

200
Aktuální stav vidím v tom, že příkazová řádka je nedostatečná, a tak mají mladí oprávněnou výmluvu se na ni dívat svrchu.
Vidím hlavně problém v tom, že příkazová řádka je zcela nerelevantní nástroj k tomu, co oni chtějí a potřebují. 

Můžu v reakci na požadovanou výměnu žárovky vytáhnout plynový hořák se slovy "foukej a uč se" ( a já bych to klidně udělal, neb jsem fascinovaný technikou a řemesly), ale pro většinu lidí je to zbytečný diskomfort a i když nabydou nové= vědomosti, nikdy je dál nezpracují a zůstanou u té jedné operace - celkový přínos bude 0 tam, kde není hlubší zájem.

201
flamewar je celkem fajn zpusob, jak si poslechnout ty radikalni konce spektra ktere normalne nepotkam, protoze jsou v businessu nepouzitelni a radsi je nechaji zavreny v serverovne kdyz se jedna s klientem.

 Dospely clovek zhodnoti prinos a zapor v danem nasazeni a podle toho se rozhoduje, ne podle osobnich sympatii k takove kravine jako je OS. Ale radikalni mladi do toho nese cerstvy vitr, obcas prosadi dobrou zmenu, jindy proslapou slepou ulicku. A kdyz si nabiji hubu, maji dost casu zkusit to znovu a lepe - treba BoneFlute ted pujde a na truc dopise pro linux funkcni alternativu AD a za rok ho uvidime ve Forbesu jako technologickeho miliardare

202
[
Já jsem neřekl, že Linux má AD, bez ohledu na feature, které má. To vůbec nekomentuju a nebudu rozvádět.

AD je nástroj k možnosti údržby, takže opět, to není téma, které rozvíjím a komentuji.

Komentoval jsem co jsem komentoval, nesnažte se mě navést do témat, ke kterým jsem se nevyjadřoval.

No, pokud si vzpomenu, původní úvaha byla na téma "Proč se ve školách a firmách používají MS Produkty?" - a AD je jeden ze základních pilířů správné odpovědí. Absence něčeho takového prostě ve spoustě nasazení zavírá linuxu dvěře. Je to super systém, ale na některé věci je prostě nemožně drahý. Snažit se to zmenit je mimo ekonomické možnosti zákazníků samotných, musí ty zákazníky začít poslouchat contributoři.

Osobně si hodně slibuju od současného vývoje postoje MS vůči linuxu - jestli se jim povede zaintegrovat ho do svého ekosystému (a že se na tom maká fest), budee to bomba. Akorát to asi pár cvoků neudejchá a forkne se mimo - nu což, to 1% nikdy nikomu nechybělo, ostatní budou jen těžit z výhod spolupráce.

203

1/ Já nikomu necpu možnost výběru, jak si dozajista můžete přečíst z mého příspěvku.
2/ Co vám nedochází je skutečnost, že já jsem ten, kdo pak dělá ten servis. A Windows nejsou bezúdržbová jak popisujete.

1) to nebylo osobní "cpete" ale plošné "cpete" mířené na všechny ty fanatiky, pro které je možnost volby důležitější než funkčnost kterou potřebuje zákazník. Je jich fakt nebezpečně hodně...
2) mě to dochází a je to přesně ta oneman show, kterou většina firem nechce. Nechci se tím dotýkat vaší profesní způsobilosti, můžete být sebelepší, ale jak už tu někdo zmínil, předávání nestandardního prostředí mezi kolegy nebo nástupci představuje prostě problém v kontinuitě služby. Řeč je stále především o desktopech, to jen pro pořádek

O bezůdržbovosti ani bezproblémovosti win ekosystému jsem nikdy nepsal, obvykle za den vychrlím několik tisíc sprostých slov na adresu indických programátorů Azure. Ale až mi jebne, údržbu po mě převezme bez problému kdokoli další a ty windowsy prostě nějak "uchodí" aniž by musel desítky hodin analyzovat, co jsem si naohýbal. To, že mě systém pod kapotu moc nepustí, je v případě kontinuity služby zákazníkovi prostě plus. Líbit se vám to nemusí, hlavně že to vyhovuje zákazníkům.

204
Buď to člověk chce používat a musí se něco naučit (řešení problémů lze dohledat na internetu) nebo se učit nechce a pak každý systém bude nepoužitelný a to platí pro všechny obecně. Začátečník si na Linuxu aspoň může zvolit distro, kde toho na začátku nebude muset řešit tolik. Uživatel Windows nemá moc na výběr.

Přijde mi, že repozitáře instalaci zjednodušují než naopak. Buď si ten repozitář přidej nebo používej distro, které tvoje oblíbené aplikace už v repozitářích má, např:
Artix linux(repozitář Archu): pacman -S vivaldi, odklepnu ano - pokračovat a je nainsatalováno.

tak to dokonale ilustruje vaši odtrženost od reality. TOHLE je přesně to, co nikdo řešit nechce, nikdo ze škol a nikdo z firem - a ani 99% domácích userů.
Proto sáhnou po obyčejném kanceluářském stroji, který dostanou na stůl s předinstalovanými windows. PC je připravené k práci během deseti minut. 99% uživatelů po žádném výběru netouží ani když mu ho horem dolem cpete.

Proč s lidi do firem nekupují stavebnici kaipana, který je super a je s ním zábava, je sexy a tak? Proč si radši koupěj tu otravnou, nepohodlnou fabii? Protože s ní dojedou k zkaznakovi dřív, než od kaipana nastuduješ návod. F

205
Ti jsou vsude. A dekuj za optani, ziju v Praze, je jich tu vic nez dost :-) Nicmene jejich existence je nezavisla na komunite, tak nejak organicky se vyskytuji napric vsim.

206
Kdybyste volal na support placeného RHEL, budou s váma taky jednat v rukavičkách - to se nebojte.

Takže místo vendor locku u microsoftu budeš u red hatu, protože nikdo jinej support na linux neposkytuje (dobře, ještě je tu suse) a za licence budeš platit tak jako tak

No a? Tak buď chceš support, nebo ho nechceš. Buď budeš platit za licence, nebo za lepšího (nebo víc) adminů. TCO na jedno pracovní místo bude podobné.

There is no such thing as a free lunch

Připomíná mi to nedávnou diskuzi s jedním vývojářem, diskutovali jsme o vývoji eshopu který jsem poptával. Došlo i na konkurenci - měl taky plnou držku vendor locku, když prý půjdu ke komerčnímu, prefabrikovanému eshopu, on prý napíše lepší. Když s ním týden nebyla žádná komunikace (byl snad na dovolené nebo co), tak jsem ho poslal slušně někam, eshop žena naklikala za tři dny na tom hrozném prefabrikátu a od té doby funguje. Je to odladěné, dělá to 99% věcí které potřebujeme samo od sebe - tak nevím, co by mě táhlo k vlastnímu /nebo zakázkovému/ vývoji. Mám i celkem jistotu, že když někdo z jejich týmu bude mít dovolenou, vyřeší můj problém i někdo jiný.
Těch pár drobotin, které to neumí nebo dělá jinak než bychom si představovali je tak marignální nedostatek, že mi to zatím nestálo ani za mail providerovi...

207
To je asi zbytečné to brát takhle útočně. Tady ty kluky nikdo neplatí, je to prostě komunita která si řeší svoje "techničtější" věci a nedivím se, že s dotazem na zástupce se nikdo moc zabývat nebude. Až budeme řešit nějaké to balíčkovací peklo, diskuze bude mnohem plodnější, protože to prostě ty lidi bude zajímat.

EDIT: on to v podstatě ani ten dotaz na zástupce nebyl, diskuze je o něčem jiném. Vlastně nikdo s radou ani přispěchat neměl, tak není divu že nepřispěchal.

Kdybyste volal na support placeného RHEL, budou s váma taky jednat v rukavičkách - to se nebojte.

Komunitu bych obviňoval jen prostě jen z toho, že nikým neřízený vývoj prostě nestačí dohánět trendy v uživatelské přívětivosti. Nic víc, nic míň.

Mladá generace má v ruce víc mobil než vlastní penis (připadně cizí, pokud jde o dívky), takže prostě po instalaci aplikace očekává ikonku na ploše. NEdá se to ignorovat, nemá smysl s tím bojovat na tvrdé frontě a měnit funkční zvyky za každou cenu, můžeme to jen evolučně posouvat.


Večer poreportuju, jak snadno a rychle se povede na tom HP rozjet čtečku na pazoury. Čekám spoustu radosti a hledání - ale třeba budu mile překvapen a bude to taky operace na minutku. Nakonec to snad sepíšu jako seriál...

208
Odhaduji chyba intalátoru. V mém případě zmáčknu vyhledávat, napíšu "int" (jako internet), a hned ho mám. Proč se babrat s nějkým shortcutem? Ještě to tak.

Jo - ale ty to znáš. Starám se o mraky uživatelů - a že i ve win funguje léta něco jako indexace a vyhledávání, to pochopilo tak 5%. Práce se start nabídkou je pro ně i po skoro třiceti letech hightech, potřebují ikonu na ploše. Jsou to doktoři, učitelé, obchoďáci - ale třeba i programátoři PLC - zkrátka napříč celým spektrem specializací
.
BTW, v tomhle konkrétním případě se balíček opravdu v tichosti nenainstalovat, prostě se při poklikání nestane nic. Po příčině budu možná pátrat já, ty, ale ne ten strejda od vedle, kterej viděl u Franty super prográmek, stáhnul si ho a "vono mu to nejde"

Jako dobrej příspěvek z druhé strany. Osobně mi přijde, že z tebe hodně mluví Windows zvyky. Stejně jako ty prskám já, když mám dělat ve Windows s jeho UI z pravěku.

Každopdádně je to tak, každý máme svoje návyky a všechno je to subjektivní. Jen jsem zkusil popsat, jakýma peripetiema se bude prokousávat dneska člověk, který místo proklikání OOBE dostane do ruky poslední Debian, který já osobně považuju za takový standard.

80% lidí skončí u nefunkčního touchpadu v instalátoru - tabulátor a enter prostě lidi nepoužívají, instalátor jim to nikde neřekne.
Zbytek zabijí hlouposti jako je nefunkční instalátor té super Frantovy aplikace, chybějící záznam v sudoers díky kterému jim zkrachuje 90% návodů z internetu a tisíc dalších drobností. Ti lidi,které znám jako zákazníky, to řešit nechtějí, protože je to nezajímá. Je to pro ně technicky složité a ekonomicky nesmyslné - když si s domů přinesou nejaký ten shnilý Pavilion nebo Ideapad, jsou na fejsbůčku za pět minut s plnou funkcionalitou a je jim úplně jedno, jak se to stalo. V práci totéž - do nového PC se zalogují svým pracovním mailem a  heslem které znají, zbytek se "zázračně" sám nastaví a můžou pracovat.

Tohle zabíjí Linuxový desktop, pořád ještě se na tom změnilo strašně málo, ikdyž ty změny se dějí. Zajímalo by mě třeba, jak jsou na tom dneska továrně předinstalované Linuxy, to může být už úplně jiná liga než samodomo instalace pro fandy

209
Takovej příklad k zamyšlení, jak je na tom dneska linux na desktopu. Většině z vás to možná bude připadat triviální...

Nejdřív trochu background - živím se jako ajťák, sepcializuju se právě na MS ekosystém, převážne Exchange/AD, PS automatizaci a security. Ale nebojím se používat  linux taa, kde to situace vyžaduje nebo tam, kde je k tomu jiný důvod - licenční, flexibilita a tak. Výsledkem je obvykle hybridní prostředí se vší parádou.  Nejsem linux guru ale ani ne úplný ichtyl.

Tahle diskuze mě dokopala vytáhnout ze šuplete Probook 430G1 a podívat se, jak je na tom linux s desktopem - jdeme do toho ,co obvykle použiju i na serveru - Debian 10, tentokrát obohacený o naklikané "kde plasma".

Když pominu zhovadile dlouhou instalaci na točkadisku, vše skoro problémů.

Czech jako locale nezná - hm, ok. Hlavně že mi nabídne Zimbabwe nebo co, to musí být dobrý cílový trh.
 
Nefunkčnost touchpadu v prostředí instalátoru je relativně snesitelná, po instalaci se to spraví a kurzor jezdí.

Touchpad nekliká. Mouse to není, musím fakt vyhledat touchpad - no tak s tím si asi poradím, nejsem blb.

Chci si nainstalovat browser - předinstalovaný Firefox je stejně jako IE dobrý jen pro nouzové operace. NEBUDU ho používat, nebudu nebudu nebudu. Stahuju DEB balíček Vivaldi browseru - super, nemusím se srát s repozitářema.

"open with app installer" a ejhle - nikde nic, nikde mi nevznikl shortcut. Je to chyba instalátoru, KDE, mám si ho vyrobit sám, mám ho někde hledat? Jak to dozadeke mám vědět a hlavně - PROČ by mě to mělo zajímat?
 No nedalo mi to, po bližším ohledání se zdánlivou instalací DEB balíčku nic nestalo. Vygooglil jsem manuál pro ruční instalaci, hurá lemra. Jdu se srát s repozitářema. Celkem asi po půlhodině mám browser.

Mám tam všecky ovladače? Všechno vypadá funkčně, ale spustím Device viewer a podívám se. Cože? to tam fakt nic není? Baterka, cpu a disk? Jsem přesvědčený, že můj NTB sestává z více součástí. No čert je vem, nějak to jede, tak je to tak asi správně.

Dál se dneska nedostanu, je skoro zítra.

Tak takhle dneska vypadá setkání s linux deskopem u někoho, kdo není uplná totální lama a nebojí se otevřít si terminál, dokonce zhruba tuší, co s ním.
Věci, které vám, co používáte linux desktop připadají normální, jsou ve skutečnosti dodneska řešené jak z jiné planety. Uživatelská přístupnost nedosáhla ani Windows 95. Může to být napakované super myšlenkama, filozofí,  technologií, může to pod kapotou mít moderní security principy a miliardu featur, může to být pokokot stabilní -  ale uživatelsky je to totálně nahovno pokud počítačem nežijete a nechcete žít. Tak asi proto, no...

210
Vytvořte návod pro laiky, jak udělat vše, co škola/firma potřebuje, na linuxu. Centrální správa, sdílené adresáře, každý uživatel svůj adresář, atd..
Ty firmy a školy používají MS prostě proto, že nic jiného neznají.

Nevytvářejte návod, dejte dohromady team a vytvořte groupware produkt, integrující nejen správu účtů, ověřování, pravidla zabezpečení -  ale i maily a kalendáře, teamovou práci na dokumentech,instant messaging, prezentační platformu, platformu pro distanční výuku. To celé navrhněte tak, aby to šlo škálovat alespoň na desítky tisíc uzlů bez velkých zásahů a máte myslím docela vyhráno. Já tomu fandím, uvidíme se tak za sto milionů let

Stran: 1 ... 12 13 [14] 15 16 ... 18