Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - nocturne.op.15

Stran: 1 ... 12 13 [14] 15 16 ... 19
196
Sítě / Re:Internet přes LTE - jak zesílit příjem
« kdy: 10. 02. 2021, 08:40:45 »
TP-link zatracuju už podle jména - nevidím ani tak problém v HW (dneska je to všecko na jedno brdo), jako v jejich otřesném SW. A laborovat s altarnativními firmware mě bavilo, když mi bylo dvacet. Dneska radši rovnou sáhnu po něčem setup&forget

LTE i GSM signál mám bohužel při zemi nulový, takže jsem byl od začátku odkázaný "na něcove výšce" - což bylo v té době Huawei a Mikrotik. Věci s integrovnaou anténou se mi chytaly jen tu a tam - a ještě na vysílač, který je absolutně mimo dohled (a skoro 7km daleko), takže zřejmě jen nějakým odrazem.

Už jsem vzdal snahy porozumět šíření signálu nějak do hloubky, bylo u mě za celou tu dobu několik lidí s různými měřidly a udělátory - a nakonec byly vždycky nejlepší výsledky s tím, co se v té mojí "signálové žumpě" vyzkoušelo prakticky. Nedělám si iluze, že o pár stovek metrů vedle můžou fungovat úplně jiné finty :-)

Jinak ty stěžně, to byl opravdu super tip od známého. 5m štangle váží odhadem 3kg. Bál jsem se o tuhost, ale je to stavěné na několikametrovou plachtu, s tím bubínkem Mikrotiku se to nehne ani při vichřici. Nebál bych se na to ani vylézt, kdyby to bylo pořádně ukotvené...



197
Sítě / Re:Internet přes LTE - jak zesílit příjem
« kdy: 09. 02. 2021, 21:41:02 »
Bydlím taky v údolí uprostřed lesů. Můj problem vyřešily dvě věci:

- 5m karbonový stěžeň z windsurfu přidělaný na komíně (celková výška od zěmě okolo 14m). S cenou okolo 1500,- na bazarech je to nejlevnější způsob, jak pořídit fakt festovní stožár
- Mikrotik SXT LTE (neosvědčil se mi model s větší anténou, která byla moc směrová a nepovedlo se mi to dobře naštelovat)

nějaké antény k shitu od tp-link, zesilovače signálu apod. jsou podle mě zhovadilost. Tenhle MT chytá signál z 5km vzdálené buňky a i s přišernnými parametry běhá jak víno:



download leze někdy až k 16Mbit, v průměru tak kolem 7-8Mbit. Momentálně mladej paří GTA Online, tak naměřím prdlajs :-)

198
Ty pozadavky zakaznika jsou takovy, ze chce minimalne superba za cenu thalie. Ruce pryc od samodomo skladacky. A pripadne ruce pryc od zakaznika.

Do kamene tesat! Lepší přijít o blbého zákazníka, než si samou ochotou vypěstovat blbou pověst.


199
Bazar / Prodám server Primergy TX2540 M1
« kdy: 28. 01. 2021, 20:15:04 »
prodám server Fujitsu Primergy TX2540 M1 - dvousocketová tower platforma pro xeony na bázi Ivy Bridge

- 1x Xeon E5-2420 V2 (6core)
- 24GB DDR3 ECC (6x4GB)
- 2x 450W hotplug zdroj
- 4x 3.5 disk tray, bez disků
- iRMC out of band management
- licence 2012R2 STD

Server můžu po dohodě osadit 48GB RAM (6x8GB). Možné dodat se dvěma nepoužitými 120GB SSD certifikovanými pro Fujitsu, ty jsou v 2.5" rámečkách z jiného serveru.

Server jsem používal jako workstation, je čistý a v dobrém stavu, na víku drobné ooděrky z přepravy.

Vzhledem k váze pouze osobní převzetí - Praha, po domluvě HK.

Cena k jednání - 9000,-

200
Software / Re:Zálohování v rámci sítě
« kdy: 01. 01. 2021, 16:28:02 »

Nějaké konstruktivní odpovědi jsem dostal, za ty děkuji, ale zrovna odpověď od Vás byla úplně mimo. Jsou pracoviště, která prostě mají svá data lokálně a řeší se záloha.


Myslím, že nikdo nepopírá, že existují mizerně vedená pracoviště.

Mám zkušenosti se zálohováním stanic mnoha způsoby komerčními i nekomerčními, všechny stojí vic nebo míň za hovno jako zálohování. Symantec/Veritas BE, Commvault simpana, VEEAM B&R, URBackup, Resilio Sync - i ten směšný Cobian.

Proč stojí za hovno? Stanice jsou živočišné, prostředí se mění > nelze predikovat problémy zálohování a nedají se řešit jinak než manuálně. To je prostě z principu na prd, zálohování závislé na manuální práci je na... Ruby!

201
kolega odmítá, to nechme stranou, jeho boj. Rozhoduje kdo to platí, tečka - na tom se myslím nikdy nic nezmění.

S vaším tvrzením dost zásadně nesouhlasím, vidím tu SPOF při selhání jedné služby jako kráva:
 
- DHCP na levném SOHO prvku: shit správa, mizerné nebo žádné možnosti customizace parametrů (ok, není bezpodmínečně potřeba), případný export nastavení nemusí být kompatibilní se zbytkem světa, šance na selhání se zvyšuje s věkem zařízením + DRAMATICKY pokud jde zárověň o edge zařízení (lze předpokládat shit soho prvek, mizernou ochranu > DDOS na externí endpoint, který ochromí interní provoz? v takovém případě super kombo)

- DHCP na VM - situací, kdy VM nenastartuje, je habakuk. Stačí umrtvená cache v raid poli a rvačka VM o IOPS je taková, že bych si nevsadl na to, která VM nastartuje a která timeoutuje do pekel. Podobných scénářů si umim představit víc, spousutu jsem jich zažil na vlastní kůži. Do Plzně jsem jel zmáčknout enter na řadiči, který neuměl nastartovat bez potvrrzení z degraded pole a out-of-band management serveru byl bohužel na DHCP. DHCP bylo na VM na tom serveru, který nestartoval,  ta samá VM dělala edge router. Hodně blbej design, ale bohužel realita se kterou se potkáváme.

- Rogue DHCP v síti - potom máte opravdu seriozní problém i kdybyste se do sítě dostal. Kdo má správně a striktně nastaveno hlídání DHCP na všech switchích, atď hodí kamenem

Pokud cokoli z toho nastane, máte trabl i pokud se vám povede navázat do té sítě VPN. Takže za mě: core infra vždy na statických adresách, pokud core infra není sama osobě redundantní jak aplikačně, tak hardwarově.

202
Handrkujete se tu o tom, jestli DHCP nebo ne - obojí je dobře.

- pokud mám malou síť, jsou pevné IP adresy pro core infra prakticky nutnost, potřebuju vědět kde mi co běží.

- pokud na dosáhnu určitou úroveň redundance služeb, je mi fuk kde co běží, zajímá mě jen jestli to běží po aplikační stránce. Potom nemá smysl (a u leckterých setupů to ani nejde) adresovat staticky. DHCP ovšem v takovém případě těžko budete řešit na nějakém SOHO routeru od Tendy - předpokládá se civilizované řešení s IPAM, bezchybnou integrací DNS, vysoká redundance na aplikační úrovni.

Žijeme v době, kdy i serverové instance poskytujeme dynamicky, bez ohledu na to, jestli je to kontajner nebo celý OS. Podívejte se třeba na VMWare Horizon - naškáluju si na každé ráno 200 windows terminal serverů, abych je po odhlášení skartoval a nebrzdily mi noční nápočty. To samé určitě někdo provozujete s Dockerem. Chtěli byste TOHLE řešit staticky?

Naopak malá firma s jedním DHCP - tam byste riskovali, že při selhání DHCP ani nezjistíte co chcíplo a pojedete rovnou na místo kvůli blbému zhodnocení tohodle SPOF.


To jsme od původního tématu dost daleko, tohle je obecně platné.

203
Takze v klasicke Win-Lin flamewar diskuzi me nakonec do hajzlu posle jako windowsaka jinej windowsak, kterymu zrovna shodou okolnosti  vsechno funguje? Tomu rikam fakt blba strelba do vlastnic rad :-D

Citil bych, ze je muj zivot lepsi, kdyby me do hajzlu poslal nekdo z ortodox linuxaru, ale svet holt uz neni co byval.

204
Se siti v desitkach pracuju velmi casto a nastavovani z GUI bezne funguje. I nastaveni vice bran s ruznou metrikou jsem tam rozchodil, i kdyz to bezne nepouzivam.

Běžně funguje - a stejně běžně nefunguje. "klasický" dialog funguje docela obstojně, "moderní" už se ani nesnažím používat, ten to obvykle rozbije celé.

205

Jen pro jistotu jsem zkusil pomocí netsh konfiguraci síťovky úplně zahodit a nakrmit ji tam zpátky skriptem. Tadá! Funguje. Takže to beru tak, že GUI dialog pro nastavení síťovky je v aktuálních desítkách rozbitej. Věc, která skoro 40 let fungovala, je ve 20H2 rozbitá.

to není problém 20H2, ale celých W10, WS2019 i 2016 - dialogy pro networking jsou vrtošivé, domrdané a polofukční. Powershell zůstal jako jediná funkční verze, kde bez potíží nastavíte třeba LACP interface  s bránou v jiném subnetu, VLANy apod. .
Doporučuju používat metodu známou z lepších firewallů - script, který má v sobě kontrolní smyčku a pokud ho nepřeruším, vrátí mi nastavení třeba do pěti minut zpátky. Lze buď interaktivně nebo automaticky, ale člověk se neuřízne dáky chybě GUI

V GUI je totiž asi nejčastější radost to, že zmizí nastavená brána a je místo ní nic.

206
Aktuální stav vidím v tom, že příkazová řádka je nedostatečná, a tak mají mladí oprávněnou výmluvu se na ni dívat svrchu.
Vidím hlavně problém v tom, že příkazová řádka je zcela nerelevantní nástroj k tomu, co oni chtějí a potřebují. 

Můžu v reakci na požadovanou výměnu žárovky vytáhnout plynový hořák se slovy "foukej a uč se" ( a já bych to klidně udělal, neb jsem fascinovaný technikou a řemesly), ale pro většinu lidí je to zbytečný diskomfort a i když nabydou nové= vědomosti, nikdy je dál nezpracují a zůstanou u té jedné operace - celkový přínos bude 0 tam, kde není hlubší zájem.

207
flamewar je celkem fajn zpusob, jak si poslechnout ty radikalni konce spektra ktere normalne nepotkam, protoze jsou v businessu nepouzitelni a radsi je nechaji zavreny v serverovne kdyz se jedna s klientem.

 Dospely clovek zhodnoti prinos a zapor v danem nasazeni a podle toho se rozhoduje, ne podle osobnich sympatii k takove kravine jako je OS. Ale radikalni mladi do toho nese cerstvy vitr, obcas prosadi dobrou zmenu, jindy proslapou slepou ulicku. A kdyz si nabiji hubu, maji dost casu zkusit to znovu a lepe - treba BoneFlute ted pujde a na truc dopise pro linux funkcni alternativu AD a za rok ho uvidime ve Forbesu jako technologickeho miliardare

208
[
Já jsem neřekl, že Linux má AD, bez ohledu na feature, které má. To vůbec nekomentuju a nebudu rozvádět.

AD je nástroj k možnosti údržby, takže opět, to není téma, které rozvíjím a komentuji.

Komentoval jsem co jsem komentoval, nesnažte se mě navést do témat, ke kterým jsem se nevyjadřoval.

No, pokud si vzpomenu, původní úvaha byla na téma "Proč se ve školách a firmách používají MS Produkty?" - a AD je jeden ze základních pilířů správné odpovědí. Absence něčeho takového prostě ve spoustě nasazení zavírá linuxu dvěře. Je to super systém, ale na některé věci je prostě nemožně drahý. Snažit se to zmenit je mimo ekonomické možnosti zákazníků samotných, musí ty zákazníky začít poslouchat contributoři.

Osobně si hodně slibuju od současného vývoje postoje MS vůči linuxu - jestli se jim povede zaintegrovat ho do svého ekosystému (a že se na tom maká fest), budee to bomba. Akorát to asi pár cvoků neudejchá a forkne se mimo - nu což, to 1% nikdy nikomu nechybělo, ostatní budou jen těžit z výhod spolupráce.

209

1/ Já nikomu necpu možnost výběru, jak si dozajista můžete přečíst z mého příspěvku.
2/ Co vám nedochází je skutečnost, že já jsem ten, kdo pak dělá ten servis. A Windows nejsou bezúdržbová jak popisujete.

1) to nebylo osobní "cpete" ale plošné "cpete" mířené na všechny ty fanatiky, pro které je možnost volby důležitější než funkčnost kterou potřebuje zákazník. Je jich fakt nebezpečně hodně...
2) mě to dochází a je to přesně ta oneman show, kterou většina firem nechce. Nechci se tím dotýkat vaší profesní způsobilosti, můžete být sebelepší, ale jak už tu někdo zmínil, předávání nestandardního prostředí mezi kolegy nebo nástupci představuje prostě problém v kontinuitě služby. Řeč je stále především o desktopech, to jen pro pořádek

O bezůdržbovosti ani bezproblémovosti win ekosystému jsem nikdy nepsal, obvykle za den vychrlím několik tisíc sprostých slov na adresu indických programátorů Azure. Ale až mi jebne, údržbu po mě převezme bez problému kdokoli další a ty windowsy prostě nějak "uchodí" aniž by musel desítky hodin analyzovat, co jsem si naohýbal. To, že mě systém pod kapotu moc nepustí, je v případě kontinuity služby zákazníkovi prostě plus. Líbit se vám to nemusí, hlavně že to vyhovuje zákazníkům.

210
Buď to člověk chce používat a musí se něco naučit (řešení problémů lze dohledat na internetu) nebo se učit nechce a pak každý systém bude nepoužitelný a to platí pro všechny obecně. Začátečník si na Linuxu aspoň může zvolit distro, kde toho na začátku nebude muset řešit tolik. Uživatel Windows nemá moc na výběr.

Přijde mi, že repozitáře instalaci zjednodušují než naopak. Buď si ten repozitář přidej nebo používej distro, které tvoje oblíbené aplikace už v repozitářích má, např:
Artix linux(repozitář Archu): pacman -S vivaldi, odklepnu ano - pokračovat a je nainsatalováno.

tak to dokonale ilustruje vaši odtrženost od reality. TOHLE je přesně to, co nikdo řešit nechce, nikdo ze škol a nikdo z firem - a ani 99% domácích userů.
Proto sáhnou po obyčejném kanceluářském stroji, který dostanou na stůl s předinstalovanými windows. PC je připravené k práci během deseti minut. 99% uživatelů po žádném výběru netouží ani když mu ho horem dolem cpete.

Proč s lidi do firem nekupují stavebnici kaipana, který je super a je s ním zábava, je sexy a tak? Proč si radši koupěj tu otravnou, nepohodlnou fabii? Protože s ní dojedou k zkaznakovi dřív, než od kaipana nastuduješ návod. F

Stran: 1 ... 12 13 [14] 15 16 ... 19