Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - nocturne.op.15

Stran: 1 [2] 3 4 ... 18
16
Software / Re:SW pro archivaci (ne zálohování)
« kdy: 06. 09. 2023, 15:39:35 »
Ak by to bolo mozne, prispel by som mozno jednym az 5 TB volneho, online, miesta na prapomalej linke (neviem, ci mam 30/3Mbps, alebo 60/6). Otazka je technologicka (ak by to bolo ako "boinc projekt", tak to mi staci poslat link :D).

PS: Neberiem, ze som archiv, alebo zaloha, ale proste diverzifikacia rizika...

Díky, ale 5TB někde na druhem konci sveta, s tim nevim, co bych si pocal.

17
Software / Re:SW pro archivaci (ne zálohování)
« kdy: 05. 09. 2023, 22:37:54 »
na Archivematicu jsem narazil, ale koncepce tohodle SW je mi totálně záhadou. Budu asi muset načíst hromadu dokumentace, intuitivní to na první pohle fakt není. Nastuduju, uvidím...

18
Software / Re:Levnější alternativa k Acronis
« kdy: 05. 09. 2023, 22:36:22 »
tak obecně linux a samba, to je jako windows a UTF-8 - je to prostě nezvládnutý kus hovna. Ani by mě nenapadlo sypat to přímo na sambu, mám jen jedny nervy. Používam Zalman ZM-VE400/VE500 ze kterých bootuju z ISO clonezillu a v kombinovaném modu na ně ukládám image. Možná to není nejskvělější způsob jak to používat, ale funguje.

19
Software / Re:Levnější alternativa k Acronis
« kdy: 05. 09. 2023, 16:51:02 »
Jednoznačně nejlíp mi na tohle funugje Clonezilla. Formát je kompatibilní dlouhá léta, u acronisu bych si na to úplně nevsadil.

Připojení pod windows já osobně řeším kopií do VHDX ve VM - origínální image potom držím striktně read-only. Je to zdržení, ale vzhledem k rychlosti dnešních SSD je naprosto zanedbatelné a nic se mi pod rukama nepodělá, jako kdybych přijoval originální image.

Cena Clonezilly je na podobný SW velmi slušná, sotva pořídíš levnější.

20
Software / Re:SW pro archivaci (ne zálohování)
« kdy: 05. 09. 2023, 09:35:02 »
Jak říkáš, mnou produkovaný obsah má már giga i s fotkama - to tak prostě je. Ten pochopitelně i zálohuju.

Archivace se týká věcí, které sbírám - staré video, highres audio. Pro někoho je to možná úchylka, ale věřte mi, že už jsem narazil na velkou hromadu věcí, které nenávratně zmizely. Někdo je možná má, ale na internetu už se asi nikdy neobjeví - namátkou jediné  album zaniklé skupiny Faraon Mystic Duo nebo studenty přemluvená parodie na pána prstenů, postavená na animované verzi  z roku 1978. Na kvalitní remaster filmu "Dopisy v krajkách" si asi počkáme do...nikdy. Netflix ho asi dávat nebude.

Jak se ukázalo po komunikaci s ČT, třeba dílů "hledání ztraceného času" mám o pár kousků víc, než mají ve svém archivu oni - jim se podařilo některé díly nenávratně ztratit, případně od nich ztratili autorská práva. Kompletní to možná nebudeme mít nikdy, pokud nedostaneme pod kontrolu něčí soukromé VHS zdroje.

Za katalogizací takové sbírky jsou stovky hodin práce - obvykle se nashromáždí několik verzí, případně se z nich složí jedna lepší verze. Podobně je to s audiem.

Celkem nemalou část tvoří archivy webových projektů třetích stran. Třeba archiv ovladačů IBM - Lenovo ho stáhlo myslím v roce 2009 a nebýt fanouškovského webu thinkpads.com, byly by v háji. A protože staré thinkpady sbírám, má to pro mě hodnotu a často se k tomu aktivně vracím. A takových zdrojů jsou desítky z mnoha oborů, které jsou mi blízké - techniky, chemie, historie - je jen otázka, kdy se zdánlivě "rock stable" web odebere někam mimo internet a na půlvodní stránce najdete už jen sadu reklamních bannerů. Archive.org taky není odpověď na všechno.

Celkem jde asi o 80TB a stále pomalu roste. Velikost HDD sice stoupá, ale držet to jen na live médiu je risk. Zálohování v téhle velikosti už je taky problém, takže držet na diskách co je + archiv je asi nejefektivnější možnost. Tak asi tak.
21
Software / Re:SW pro archivaci (ne zálohování)
« kdy: 04. 09. 2023, 20:32:59 »
Celkem rád bych využil stávající LTO tier, protože je to věc, o kterou se človek musí minimálně starat. Pásek mám (teoreticky) nekonečně mnoho + se samovolně obnovují po pár letech :-) Nahraju na pásku a dokud mám katalog, vím, co na ní je. A pokud ne, oblíznu ji a znova se to dozvím.

Cold storage servery jsem tu měl - a abych se pořád bál, že mi to vyhoří s elektrikou a podobné radosti. Halda Microserverů, startovaných přes WOL, pokud se přistoupilo k sekci dat, která byla linkovaná z "jejich" adresáře. Trochu to fungovalo, ale nikdy jsem to neodladil ke 100% spokojenosti. Vlastně jsem z toho byl 90% času nasraný, abych byl přesný

Deduplikaci na ZFS (ani jinde) nevyužiju, nejde o komprimovatelná data - kompresí a deduplikací na nich ušetřím tak 1-3%. ZFS jsem netestoval, ale nevěřím, že by do toho vnesl moc rozdílu.

22
Bazar / Re:Koupím: Fibre Channel (FC) switch 8Gb
« kdy: 04. 09. 2023, 19:53:10 »
Poslal jsem mail, něco se mi tu válí.

23
Software / Re:SW pro archivaci (ne zálohování)
« kdy: 04. 09. 2023, 19:52:34 »
Zdá se, že tahle otázka je skoro mrtvé téma mimo enterprise.

Jinak by třeba ceník ArchiverFS (MLTek) nevypadal, jako kdyby 1TB byla nějaká nedosažitelná modla. V zásadě je levnější držet všecko na SSD tieru, než řešit jejich appku. Nenapadá mě jediný smysluplný scénář, kde nasadit něco s cenou 680$za 1TB. 18TB HDD stojí dneska klem 5k...no dejme tomu, že dlouho neaktualizovali web.

Japonci (UNITEX) mají v podstatě SW, který bych do puntíku ocenil, ale prodají ho jen s jejich -  a teď se podržte - USB3 LTO9 mechanikou :-D OK, asi na to mají klientů dostatek, ale je to umělý a zcela zbytečný vendor lock, do kterého nejdu. Pro člověka, který má trvalý přísun enterprise-grade HW a může tak v klidu a v podstatě grátis jít v pravidelných obnovovacích cyklech nemá smysl kupovat domů LTO9

Takže hledám dál. Dřív tohle uměl v základní formě kdejaký archivátor filmů na CD/DVD, ale asi už se to nenosí.

24
Software / SW pro archivaci (ne zálohování)
« kdy: 04. 09. 2023, 09:38:29 »
Zdravíčko,
doba dospěla k tomu, že domácí úložiště potřebuje konsolidaci.  Díky snadné dostupnosti relativně velkých disků jsem odstavil většinu storage serverů a konsolidoval to na pár kousků. Při probírání dat jsem došel k tomu, že velkou část z nich je možné zaarchivovat.

Dřív jsem se snažil postavit si to sám na principu cold storage serverů, které se podle potřeby (přístup do složky) budily přes WOL, ale řekněme si na rovinu, úspěšnost byla ne úplně ideální. USB disky by asi byly rychlejší a strávený čas na ladění jsem mohl třeba prochlastat a pořád by to bylo lepší.

Chci se zeptat na vaše zkušenosti s archivačními SW. Doporučíte něco rozumného? Já si ve volném čase rád projdu dostupná řešení, ale osobní zkušenost může být k nezaplacení. Zkušenost mám s Commvault, to mi vyhovuje (hlavně snadnost vytažení z archivu je fenomenální) , ale na doma je to pořád trochu overkill, hlavně finančně.


Priority:
- snadný recall z archivu (je jedno jestli plugin do exploreru, tlustá appka, webové rozhraní nebo něco - prostě aby to bylo snadno použitelné i pro rodinu)
- podpora vícevrstvého úložiště jako archivačního cíle(diskové pole, LTO loader)
- podpora Windows 2016/2019 - klidně to může běžet na linuxu, jen potřebuju minimálně bezproblémovou spolupráci se SMB na win
- ideálně automatické ověření archivů v daném intervalu
- samozřejmě cena. Pokud ušetřím ročně 20k za nákup disků a 10k za elektřinu, můžu si dovolit nějaký ten kus SW, ale znáte to - čím míň, tím líp.

Díky za tipy.

25
Bazar / Re:Prodám - Linux gaming konzole Mioo mini v2
« kdy: 30. 08. 2023, 12:09:04 »
vyřízeno, hodně zábavy. Já na to nějak neám čas, tak je škoda, aby to jen leželo...

26
Bazar / Prodám - Linux gaming konzole Mioo mini v2
« kdy: 29. 08. 2023, 10:43:57 »
Prodám tuhle miniaturní gaming konzoli, postavenou na linuxu (používám OnionOS, https://github.com/OnionUI/Onion). Je to jedno z nejlepších ultraportable zařízení na trhu. 

Konzolka je hraná minimálně, bez jakéhokoli poškození. Zvládá hry pro kdejakou konzoli GB/GBC/NES/SNES apod. až po Playstation 1 (Pandemonium potěšilo) nebo MS-DOS. Výdrž baterky cca 6hod. Opravdu luxusní displej.

Konzolka je v barvě bílé, pevné pouzdro, kablík, manuál a 128GB solidní Micro SD karta (sandisk extreme pro myslím) + původní shit karta, která je tak akorát pro zlost.

Cena - 1700,-
27
Bazar / Re:Sháním - starý notebook
« kdy: 28. 08. 2023, 16:54:21 »
Thinkpady by tedy udělaly radost mě, pokud jde o starší kusy. Případně se s majitelem vlákna rád domluvím na výměně za něco jinšího, pokud nemá vyhraněný vkus na konrkétní model/značku a bude souhlasit :-)

28
Bazar / Re:Sháním - starý notebook
« kdy: 28. 08. 2023, 14:29:38 »
Tak to je škoda, do Prahy se v dohledné době nedostanu, takže to asi nedopadne :( Každopádně tenhle model podle spec vypadá velice pěkně :)

Není na to spěch, když třeba někdy pojedeš, klidně dej vědět. Leží mi tu už nejakou dobu a než se k nim dostanu, ležet budou, zbavovat se jich nehodlám.  Kdyžtak mi mailni na root@czech.systems

29
Bazar / Re:Sháním - starý notebook
« kdy: 28. 08. 2023, 11:06:27 »
Pokud mě paměť neklame, mám doma několik notebooků z řady Thinkapd 600E/600X, které čekají, až z nich poskládám jeden pěkný. Pokud je to pro tebe zajímavé, poskládáš mi jeden hezký a zbytek je tvůj - ono to myslím si na dva slušné kousky dá, všechny co mám jsou víceméně funkční. Dej vědět, udělal bych inventuru. Ale nechce se mi to nikam posílat, tak jen po Praze a okolí...


30
Bazar / Prodám - HP Microserver G7
« kdy: 27. 08. 2023, 15:11:12 »
Prodám 2ks HP Microserver G7, koupené tady na fóru. Oba funkční, v jednom chybí záslepka na 3.5" slot.

- N35L, 4GB RAM, bez disků
- N40L, 4GB RAM, bez disků

Každý za 1000,-

Disky do 500GB přidám klidně grátis v jakémkoli množství, měl bych jich mít dostatek. Osobní převzetí - Praha 5 nebo Radotín.
Stran: 1 [2] 3 4 ... 18