Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - m1x

Stran: 1 [2]
16
Odkladiště / Re:Jak bezpečně skladujete data doma?
« kdy: 31. 12. 2019, 19:59:07 »
Doma? Předloni jsem si dal předsevzetí že až budu mít trochu času tak to dotáhnu do podobného stavu jako tazatel. No, zatím nic.

Tak aspoň fyzicky pod zámkem a síťově za zdí a pod heslem, sem tam i šifrované. Internetovým službám to nesvěřuju. Kromě sshd obvykle žádné další služby nemám zapnuté trvale. Ani wifi atd., už kvůli výdrži noťasu a mobilu.

Důležitá (malá) data zálohuji častěji a snažím se mít je na více zařízeních, kdekoliv to jde a nemít vše ve stejné budově. V době disket jsem se naučil že systematické zálohování nemusí stačit a že ztráta dat bolí, tak přidávám chaos a občas šoupnu archiv kamkoliv to zrovna jde bezpečně (starší hdd, fleška v kapse, sdkarta, DVD, ...) a kde může pár let ležet. Videa apod. pak občas na externí hdd, uložený v jiné budově.

Přemýšlím jak zajistit abych archiv dokázal zaručeně rozšifrovat když budu mít třeba jen jedno zachráněné médium a jinak nic a přitom aby to bylo nemožné když chtít nebudu. Jen heslo je mi málo.

Nejpodstatnějších pár hesel si pamatuju (protože často používám), na něco mám zapsané pomůcky co mi heslo připomenou a hesla k miliónu kdejakých registrací mám prostě na papíře.

17
Hardware / Re:V notebooku nefunguje jiný LVDS monitor
« kdy: 31. 12. 2019, 15:31:15 »
No, někdy to funguje (stejné zapojení signálů v konektoru), někdy to nefunguje ale aspoň cosi to zobrazuje (trochu jiné zapojení konektoru, nebo vadný konektor) a někdy se z toho parádně zakouří, i plamínek vyskočí... měl jsi štěstí.

18
Software / Re:Problém s mazáním souborů z externího disku
« kdy: 06. 12. 2019, 03:40:12 »

Že ty si windousák. Formátování disku znamená inicializaci stop a sektorů na povrchu disku atd. a už cca 30 let to dělá výhradně výrobce disku. Nijak to nesouvisí ani s rozdělením disku na oddíly (=partitions, používám třeba cfdisk), ani s vytvořením resp. znovuvytvořením souborového systému (mkfs.*, třeba mkfs.ext4 nebo mkfs.ntfs apod.).

Nejdřív si ujasni pojmy. Pak teprve přemýšlej co chceš a co nechceš.
Ách, ty jsi jedním z těch lidí, co z nesprávně použitých termínů, hned vyvodí, že musím být windowsák, a tedy blbec co linuxu vůbec nerozumí. (...)

Nejen že jsem špatně vyvodil, ale tímhle způsobem jsem odpovídat neměl. Promiň.


2.3) Dá se otestovat filesystém na konkrétním oddílu, když je předpoklad že hardware je OK.
nějaký příklad tohoto způsobu, z těch to tu ještě nikdo neuvedl?

Pro tenhle případ se už snad nedá nic dodat.

Jinak mívám kompletní md5sum těch složek na kterých mi záleží a v případě problémů můžu ověřit že nedošlo k poškození dat v některém souboru nebo ke ztrátě souborů.


4) Nebo ho prostě znova rozděl a znova vytvoř filesystém. A uvidíš. Budeš mít za pár minut hotovo a jestli je hardware v pohodě tak máš prázdný disk k použití. Jestli je hw v nepohodě, časem znova narazíš.
To je právě to, lze to v linuxu s ntfs udělat?
A pokud to s ntfs nejde, jaký souborový systém, který tam z linuxu mohu dostat, by to měl být? Aktuální disk je > 2TB, tudíž tam tuším nemůže být FAT, ale já chci, aby disk mohl být přístupný i pro ostatní operační systémy (prostě se může stát že to někdy budu potřebovat připojit k něčemu jinému než vlastnímu počítači)

Podle mě snadno. Párkrát jsem jakési mkfs.ntfs použil na USB flash a fungovalo mi to bez problému, kamkoliv jsem přišel (jen windows, nevím jaké, kdo co měl). Jen když jsem potřeboval víc oddílů a linuxový jsem dal před windowsový tak mi to jakési windows nevzaly. Víc jsem nezkoušel. (Zajímavé. Disk je nejrychlejší na začátku a velmi pomalý na konci. Windows si vynutily začátek.)

Přihodí někdo vlastní zkušenosti s přenosným souborovým systémem?

Nevím jaký je nejkompatibilnější fs pro různé OS. Použil bych nfts, i když nerad.



Výpis pomocí parametru --help je nepřehledný a často ho člověk špatně pochopí. Používám ho jen když už vím co potřebuju připomenout.
man je nejen kompletnější, ale i mnohem srozumitelnější. Navíc se dá dobře prohledávat. Doporučuju používat jako první.

19
Software / Re:Problém s mazáním souborů z externího disku
« kdy: 05. 12. 2019, 03:08:46 »
Že jsem se ale zase rozepsal  :D

20
Software / Re:Problém s mazáním souborů z externího disku
« kdy: 05. 12. 2019, 03:06:42 »
Příkazová řádka má svoje zvyklosti. Napíšeš název programu a parametry se kterými se má provést. Těch parametrů bývá hodně naráz. Právě to je ta síla, dává ti možnost udělat co chceš. Jenže ono to udělá přesně to co zadáš a ne to co chceš... !

Samozřejmě si nepamatuju ty spousty parametrů ani syntaxi zápisu. Když máš nějaký program nainstalovaný, tak spolu s ním máš nainstalovanou i jeho manuálovou stránku. Je to jeden dlouhý text, většinou vypadá dost podobně a není promárně určený k tomu abys ho četl, ale aby se v něm zkušený uživatel zorientoval za pouhých pár vteřin, našel co potřebuje a použil to. Zrovna u smartctl to moc neplatí... ale dá se použít. V příkazové řádce se nauč používat less
 a man . Např.:
man ls
man less
man bash
man fsck
man smartctl
...

Pokud ještě nemáš představu, můžou ti zdejší rady připadat složité. Nejsou, jen zatím nevíš jak to číst.

A čti anglickou variantu, český překlad je někdy matoucí. Zkus třeba man -a ls

21
Software / Re:Problém s mazáním souborů z externího disku
« kdy: 05. 12. 2019, 02:32:49 »
Že ty si windousák. Formátování disku znamená inicializaci stop a sektorů na povrchu disku atd. a už cca 30 let to dělá výhradně výrobce disku. Nijak to nesouvisí ani s rozdělením disku na oddíly (=partitions, používám třeba cfdisk), ani s vytvořením resp. znovuvytvořením souborového systému (mkfs.*, třeba mkfs.ext4 nebo mkfs.ntfs apod.).

Nejdřív si ujasni pojmy. Pak teprve přemýšlej co chceš a co nechceš.

1) Tyhle soubory tam evidentně nejsou. Tak vytáhni všechno na čem ti tam ještě záleží a nezapomeň oba oddíly odpojit než budeš cokoliv zkoušet.

2) Připadá mi, že buď je poškozený filesystém (tedy jen datová struktura), nebo disk (tedy hardware). Takže zjistit.

fsck.ntfs neznám, ale obvykle musíš zadat jako parametr to /dev/sdf2 , aby věděl co chceš zkontrolovat. Linux tvoje myšlenky nečte. Linux ne.

Možná to ten fsck.ntfs i opraví a bude hotovo.

Jenže otázka je proč se to takhle rozdrbalo, možná máš špatný kabel, nebo jsi s diskem trochu ťuknul za chodu... když to nevychytáš tak naděláš další škodu.

2.1) Dá se testovat přímé čtení z disku (ne soubory ale přímo data z disku) třeba pomocí dd a trochu zakvedlat kabelem... a hledat tuhle chybu. Taky je to vlastně "test povrchu".

2.2) Dá se říct disku, aby sám provedl interní diagnostiku (smartctl). To už je opravdový test povrchu a trvá několik hodin, ale pak víš jestli máš ještě harddisk nebo už jen šrot. Samozřejmě že /dev/sdf a /dev/sdf1 a /dev/sdf2 je pořád tentýž fyzický disk. Proto je výpis stejný. Rozdělení disku přece není provedené fyzicky  :D (nožem, pilou, sekerou ...)

smartctl vlastně nic netestuje, jen zobrazuje co mu disk poslal. S.M.A.R.T. je rozsáhlá funkčnost uvnitř harddisku a smartctl jen posílá požadavky a zobrazuje odpovědi.
Umí říct hodně.

2.3) Dá se otestovat filesystém na konkrétním oddílu, když je předpoklad že hardware je OK.

3) jestli je disk a kabel v pořádku, můžeš si hrát se samotným /dev/sdf2, třebafsck.ntfs nebo mkfs.ntfs. Když nebude důvod měnit rozdělení disku tak bych *fdisk vůbec nepouštěl. Nemá smysl oddíl smazat a zase vytvořit jen proto že ho chceš "zformátovat" ... Takže by mi bylo jedno co je ten /dev/sdf1 zač, řešil bych jen /dev/sdf2 .

4) Nebo ho prostě znova rozděl a znova vytvoř filesystém. A uvidíš. Budeš mít za pár minut hotovo a jestli je hardware v pohodě tak máš prázdný disk k použití. Jestli je hw v nepohodě, časem znova narazíš.

22
Hardware / Re:Hyperthreading na desktopu?
« kdy: 03. 12. 2019, 23:56:59 »
Předpokládám, že popsaná skupina zranitelností L1TF a MDS, která souvisí s HT, se netýká pouze procesorů Intel, jako některé/většina ze zranitelností za poslední cca 2.5 roku, ale týká se všech CPU s HT. Je tento předpoklad správný?

Myslím že chyba PortSmash se týká všech CPU které někdy někde něco nějak sdílejí. Myslím že nelze vyloučit ani AMD.

Na domácím desktopu bych se tím netrápil a nechal to SMTneboHTneboco zapnuté. Případný škodlivý kód mi může nadělat z dat marmeládu i snadnějšími způsoby.

23
Sítě / Re:Prolomení hesla do Wi-Fi sítě z Linuxu
« kdy: 03. 12. 2019, 01:08:50 »
Sice bez linuxu, ale zato ze života:

Měl jsem na chvíli fyzický přístup k routeru, takže jediný problém byl vybrat si z té spousty možností (vyfotit si router zespodu kde je WPS PIN; nebo ťuknout do WPS tlačítka; připojit se na drátěný ethernet za routerem a zkusit konfiguraci; ...)

Použil jsem WPS tlačítko a android mobil a po připojení jen tak pro legraci nakliknul http://192.168.1.1/ konfiguraci routeru, kde jsem si přečetl heslo. Nedělám si srandu, za minutku hotovo. (Router patří kamarádovi, používám ho legálně. Když změnil heslo a nebyl v dosahu, bylo jednodušší se tam nakliknout a říct mu to až pak. Zabezpečení doteď nepořešil...)

Je spousta postranních cestiček. Nelámej hned hesla, hledej, lidi je sami nabízejí  :D někdy stačí fotka z fejsbůku s heslem na monitoru...

24
Pro barevné prostory založené na míchání světel, např. RGB, YUV, HSV, PAL, SECAM, atd. :

Trojice násobitelů pro RGB upraví vyvážení bílé, tedy whitepoint, white balance, barvovou teplotu. Zároveň změní i vyvážení šedé (někdy k horšímu).

Lze taky přičíst trojici bázových hodnot k RGB pro vyvážení černé. (To ovlivní i bílou a šedou.)

Dokonalé vyvážení různých hladin šedé není snadné, protože úrovně jasu nejsou lineární problém, na to se zapomíná. Částečně pomůže trojice gamma korekcí.

Pro převod mezi různými barevnými prostory je potřeba rotace vektorových bází. Na to je ta matice 3x3. Pro samotné vyvážení bílé je to sice nadbytečné, ale použitelné.

Pro tisk nic z toho nestačí, ten je složitější protože jednotlivé složky  mají vlastně jen "černou" a "bílou", dva body vedle sebe mají jiné celkové pokrytí než dva nezávislé body a navíc barviva spolu různě reagují. Lineární převod do CMY nedává lineární výsledek, je nutné CMYK a navíc v RGB jsou i barvy které se v CMYK vyjádřit nedají a naopak v CMYK jsou barvy které neexistují v RGB. A bílá je určená barvou papíru  :P

Stran: 1 [2]