Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - neregistrovany

Stran: [1] 2 3 ... 34
1
Odkladiště / Re:Nelze vytvořit adresář s názvem con
« kdy: 07. 03. 2023, 01:03:13 »
S ChatGPT a pod. bude ještě mrzení… taková nic moc navigace na steroidech. Ty zástupy poučených laiků co budou třískat odpověďmi chatrobotů do stolu s tím že jim to takhle řekla AI a tak to tak je.

Včera mi GPTChat (napočtvrté) sestavil správný kód pro specifické užití HTMX. Předtím bylo na Stackoverflow tyden ticho a na HTMX Discordu jen blbý kecy... Za mě uplne super

2
Sítě / Re:Ethernet přes koaxiální kabel
« kdy: 05. 02. 2023, 03:26:57 »
Tady jsem našel nějakej čipset podle normy ITU G.hn. Koukám, že to jede svého druhu TDMA. Resp. je tam i zmínka, že to umí autodetekovat podmínky na lince a případně zvolit FDMA... není moc podrobné to povídání :-)

Xingtera je zbytecne draha, tady se spis setkate s resenim na bazi MaxLinear chipu https://assets.maxlinear.com/web/documents/mxl_ghn_flyer.pdf ale o pristupu k mediu tam, pravda, nic nepisou.

3
Sítě / Re:Ethernet přes koaxiální kabel
« kdy: 04. 02. 2023, 19:08:52 »
Podle mého ty dedicated modemy pro přenos internetu po televizním koaxu jedou full duplex na bázi echo cancelation. Nebo možná frequency-division duplex - nevím.

Jak kterej protokol. Asi nejběžnější Homeplug AV vypadá takhle https://www.imgpaste.net/image/KBuNbI

U media powerline je casovani zaveseno na 50Hz v siti, ale jede to i bez toho. Pokud detektor frekvence vykuchate, bezi to dal (prakticky ozkouseno)....

4
Sítě / Re:Ethernet přes koaxiální kabel
« kdy: 03. 02. 2023, 17:27:58 »
Jsem lenoch a frikulín. Než přemejšlet, jak přesně vypadá aloha v podání 802.11 CSMA-CA, mám radši jistotu, že co se vejde do fronty, to projde skrz.

Proc nepouzit nejakou proprietarni TDMA enabled wifi?

5
Sítě / Re:Ethernet přes koaxiální kabel
« kdy: 03. 02. 2023, 14:23:49 »
To mě na hrátkách s wifi odrazuje asi nejvíc: že je to pořád half duplex.

k cemu je vam full duplex? Jenom proto ze to je cool?

6
Sítě / Re:Ethernet přes koaxiální kabel
« kdy: 03. 02. 2023, 12:29:39 »
Jinak proč by po koaxu nechodil internet? Skoro  každý domek na vesnici honí připojení po koaxu, páč anténu maj za komínem a APčko připojený pigtailem na půdě.

Skoro každý domek na vesnici honí připojení po koaxu? Tak to bych opravdu rád viděl. Možná u vás, ale tady u nás mají lidé normálně ponatahovaný ze střech klasický ethernet. Tedy minimálně všichni sousedi, o kterých vím a to to nejsou žádní technici. Nebo možná právě proto.No co já jsem viděl, tak spousta lidí má pořád na střeše panelovku (anténu) a od ní jde koax do APčka na půdě. Z toho APčka pak už jde ethernet do routru. Takže ten jejich celej internet běhá po tom koaxu k anténě.

Ano, ale to je specializovaný coax (pigtail) pro vyšší frekvence. Tady je řeč o již existujícím TELEVIZNÍM coaxu a to je výrazný rozdíl.

7
Sítě / Re:Ethernet přes koaxiální kabel
« kdy: 03. 02. 2023, 09:20:54 »

Dutý napájecí konektor sám o sobě mnoho neříká.

rika presne tolik ze je za nejakou spinackou (raritne trafem) ale hlavne ze napajeni je dvouvodicové (tedy ze v zarizeni neni pritomna PE/PEN zem).

8
Sítě / Re:Ethernet přes koaxiální kabel
« kdy: 03. 02. 2023, 09:11:50 »
Wifi pres TV coax prestante resit, je to nesmysl.
Proč?
protoze TV coax neni vhodne medium na prenos wifi.

- TV coax má impedanci 75 ohm (namísto 50 ohm u wifi kabelu).
- Totéž konektory. SMAčko na TV coax nedáte, budete tedy muset shánět redukci rSMA <-> F, navic budete omezen výběrem krabičky s externími konektory.
- TV coax není stavěný na takto vysoké frekvence (běžné TV kabely končí u 1Ghz resp 1.5Ghz). Starsi kabely jeste nize.
- Protokoly 802.11 nepočítají s vysíláním "do kabelu", nybrz do vzduchu a muzou se chovat nepredikovatelne (cinitel zpetneho odrazu a pod).
- MIMO krabicky (a jine se dnes uz prakticky nedelaji) primo pocitají s jakýmsi posunem odrazu mezi ruznymi spatial streamy (moc tomu nerozumim) a vyuzivaji to pro navýšení rychlosti. Co to udělá když to uslyší jen jeden stream nikdo nedokáže s určitostí říct.

Zkrátka uživatel si bastlením zadělává na hromadu problémů.

On pravdepodobne ani nema na obou stranach coaxu trvale bezici stroje s PCIe či USB.
No tak si pořídí wifi routříky. Při tvém řešení bude mít velikostí a spotřebou stejně velké trvale běžící krabičky (a pokud náhodou na jednom konci takovou věc má, tak stejně bude muset mít tu extra krabičku).
[/quote]

Bude muset mit krabicku s antenami na konektorech, a tech je na trhu vyrazna mensina. Musi shanet krabicku ktera cisty umoznuje L2 bridge.

Proč to řešit takhle debilně, když existuje standardizovaná technologie s názvem Ethernet Over Coax (EoC) ??
Chápu, občas si nepřečteme pozorně celé vlákno kam reagujeme, takže rekapitulace: možnost použití HW který už možná má, univerzální interoperabilní standardy a následná vyměnitelnost (v případě závady), upgradovatelnost a méně nečekaných bugů a možnost problémy řešit standardními nástroji, velmi pravděpodobně nižší cena, možnost použití stejného HW i pro jiné účely.
[/quote]

Specializovane krabicky s vysokou pravdepodobnosti pripoji a zapomene na ne.

9
Sítě / Re:Ethernet přes koaxiální kabel
« kdy: 02. 02. 2023, 15:55:38 »
Bál bych se ale toho, co udělá galvanické spojení zemí obou stran - dovedu si představit, že budou-li od sebe počítače vzdálenější, po stínění kabelu poteče nezanedbatelný vyrovnávací proud. Radši bych na druhý konec koaxu dal anténu..

Síříte FUD, nedělejte to. Radši napište že tomu nerozumíte.

1. Coax v tomto pripade primo do pocitace nezapojite. Proste proto ze pocitace nemivaji interface na coax.
2. Prevodnik ma na coax vystupu galvanicke oddeleni (stejne jako snad jakekoliv jine metalicke vedeni)
3. Pocitac ma na ethernetu galvanicke oddeleni v podobe trafa.

galvanicky spojeno tu nic byt nemuze

Naopak bych řekl, že koaxové vstupy mívají stínění spojené s kostrou zařízení (čest výjimkám), a u zařízení bezp.tř. I to skončí až na kolíku v zásuvce. Souhlasím, že toho bych se trochu bál. Tato situace by mohla nastat, pokud by na obou koncích byly počítače s rádiem na USB nebo MiniPCI/M.2, a kostrou uzemněnou na PE v zásuvce.

Pokud bude v datové cestě aspoň jeden spoj metalickým ethernetem (CAT5e) tak máme v sérii dvě signálová trafa, a wifi AP. Pokud AP má oddělený napájecí zdroj, tak je teoreticky po starostech.

I pokud budu uvažovat scénář, kdy na obou koncích koaxu je APčko s lokálním Ethernetem a napájením ve tř.II (bez uzemnění na kolík v zásuvce) tak je mi ještě reziduální otázkou, zda průsak napájecího adaptéru (řekněme max 50 Hz / 1 mA) nebude dost silný na odpálení vstupu na středovém pinu wifi rádia. Nebo statika na 12 metrech koaxu. Spíš si ale myslím, že to zbytečně hrotím. Protože 50 Ohmů jmenovitá impedance. V = I*R, 1 mA * 50 Ohm = 50 mV... tenhle scénář bude nejspíš OK.

Kdybyste někdo někdy narazili na problémy se zbytkovým průsakem 50 Hz skrz Y-cap ve spínaném napájecím zdroji tř.II, může být řešením náhrada modelem určeným pro "medical" použití. Třeba v TME jde podle "použití" filtrovat a najdete přehršel modelů zn. MeanWell, které toto splňují. Mají průsak výrazně menší než konzumní konfekce.

Pokud chcete použít dvojici wifi APček jako "bridge" mezi dvěma sítěmi, hledejte model AP, který umí v nějaké podobě four-address mode. Aby se viděla zařízení na obou sítích navzájem bez omezení počtu MAC adres, oběma směry. Třeba Mikrotik tohle umí.

Dále, wifi rádia (konkrétně pozorováno na Mikrotiku) nemají ráda příliš silný signál. Tuším u Mikrotiku maximum bylo asi -50 dBmW RX level - výš se to chovalo jako při špatném/zarušeném signálu. Stačilo dát dvě větší paraboly na pár desítek metrů a byl problém. Řešením bylo, snížit v konfiguraci vysílanou úroveň - ale je mi otázkou, zda by rozsah nastavení stačil na krátkém kabelu s nevýznamným útlumem. Případně vložit útlumový článek, jak už tu někdo navrhoval.
Z mého pozorování tehdy také vyplynulo, že citlivější na příliš silný signál bylo 802.11n než 802.11a (5 GHz). Po starém koaxu bych každopádně poslal pásmo 2.4 GHz - má lepší šanci prolézt.

Redukci konektorů RSMA na F bych sháněl nejspíš v TME nebo SKT - pokud nebude přímá cesta, tak možná přes dvě redukce. Ony totiž systémy 50 a 75 Ohmů mají své typizované a navzájem nekompatibilní tloušťky kabelů a modely konektorů. Případně se kompatibilitě dá trochu dopomoci cestou mírného bastlu :-)

Pokud je pravda, že se wifiny zamčené v kabelu dá chytit nejdál na pár centimetrů od kabelu, tak bych se nebál, poslat po drátě 802.11ac se šířkou kanálu 80 MHz :-) pokud to v pásmu 2.4 vůbec rádia dovolí nakonfigurovat.

hezký elaborát, ale už v první větě jste ho (tou bezp. třídou) vymezil na množinu zařízení blízkou nule. EoC krabky co jsem viděl mívají power input via barrel jack. Vestavěný zdroj mají možná multiAVLN master jednotky (což není tento případ), ale i tak na straně Slave bude zas jen barrel jack (Slejva s vestavěným strojem jsem ještě neviděl).

Navíc on má ten coax v rámci jedné budovy, kde rozdíl potenciálů nelze předpokládat.

10
Sítě / Re:Ethernet přes koaxiální kabel
« kdy: 02. 02. 2023, 15:49:56 »
Bál bych se ale toho, co udělá galvanické spojení zemí obou stran - dovedu si představit, že budou-li od sebe počítače vzdálenější, po stínění kabelu poteče nezanedbatelný vyrovnávací proud. Radši bych na druhý konec koaxu dal anténu..

Síříte FUD, nedělejte to. Radši napište že tomu nerozumíte.

1. Coax v tomto pripade primo do pocitace nezapojite. Proste proto ze pocitace nemivaji interface na coax.
2. Prevodnik ma na coax vystupu galvanicke oddeleni (stejne jako snad jakekoliv jine metalicke vedeni)
3. Pocitac ma na ethernetu galvanicke oddeleni v podobe trafa.

galvanicky spojeno tu nic byt nemuze
On ale mluví o wifi kartě, a tam je závit SMAčka typicky připojený na zem zařízení. Pokud je to plastový routřík napájený dvojitě izolovaným zdrojem, tak asi OK, pokud je to "PCčko" v kovové kastli (a PCIe/USB wifi karta) tak to bude spojené se skutečnou zemí.

Wifi pres TV coax prestante resit, je to nesmysl. On pravdepodobne ani nema na obou stranach coaxu trvale bezici stroje s PCIe či USB.

Proč to řešit takhle debilně, když existuje standardizovaná technologie s názvem Ethernet Over Coax (EoC) ??

11
Sítě / Re:Ethernet přes koaxiální kabel
« kdy: 02. 02. 2023, 10:44:14 »
Bál bych se ale toho, co udělá galvanické spojení zemí obou stran - dovedu si představit, že budou-li od sebe počítače vzdálenější, po stínění kabelu poteče nezanedbatelný vyrovnávací proud. Radši bych na druhý konec koaxu dal anténu..

Síříte FUD, nedělejte to. Radši napište že tomu nerozumíte.

1. Coax v tomto pripade primo do pocitace nezapojite. Proste proto ze pocitace nemivaji interface na coax.
2. Prevodnik ma na coax vystupu galvanicke oddeleni (stejne jako snad jakekoliv jine metalicke vedeni)
3. Pocitac ma na ethernetu galvanicke oddeleni v podobe trafa.

galvanicky spojeno tu nic byt nemuze

12
Sítě / Re:Ethernet přes koaxiální kabel
« kdy: 01. 02. 2023, 10:26:24 »
splitteru těsně pod domovním zesem :-D ...než jsem si všiml, že to je "diplexer - TV+data" tzn. nikoli nějaký hybridní splitter, ale selektivní slučovač (teoreticky).

Ono to samozřejmě umí pracovat po přímém kabelu = STA není podmínkou nutnou, spíš je to "taky schůdná varianta".

EoC diplexer neni nic jineho, nez kombinace low-pass a high-pass filtru v jedne krabicce. nehledejte v tom žádnou magii

https://shop.ethernetovercoax.tech/index.php?route=product/product&path=62&product_id=57

13
Sítě / Re:Ethernet přes koaxiální kabel
« kdy: 01. 02. 2023, 10:20:58 »
Po koaxu funguje dobře Televes CoaxData Modem, v ČR dodává Antech Břeclav.

Televes je zbytecne drahej, protože Španělé. Uvnitř je obyčejnej HomePlugAV (2) chip jako v cinskych krabickach za polovinu. Je je to hezky zabalený a má to na webu krásný PDFka.

14
Sítě / Re:Ethernet přes koaxiální kabel
« kdy: 31. 01. 2023, 18:32:38 »
Odkazujete standard ktery kazdy vyrobce nejak implementuje.
Objevil jste ameriku, kazdý standard nekdo nejak implementuje ;-)
Citace
Nekdo nabizi teoretickou ruchlost 1500Mbps, nekdo 80Mbps.
IEEE1905 definuje fyzickou plus linkovou vrstvu s sirkou pasma 7.5-65Mhz a maximalni dosahovanou rychlosti 300Mbps HD. Rychlosti okolo 80Mbps typicky dosahoval protokol HomePlug AV s sirkou pasma 2-30Mhz. Protokol HomePlug AV2 ma sirku pasma 2-86Mhz a dosahuje rychlosti 450Mbps HD, plus to pro medium powerline definuje 2x MIMO ktere dosahuje 900Mbps HD.

Všechny mnou uvadene rychlosti jsou na MAC vrstve, vyrobci uvadeji z marketingových důvodů rychlosti na fyzicke vrstve, a ty byvaji o cca 40% vyšší.

Citace
 
Mit v domacnosti prevodnik je jeden dalsi zdroj problemu, cim min zarizeni tim min problemu. Ma prakticka zkusenost byla takova, ze to sice chodilo ale prevodniky stali za kulovy. Nekdy zamrzli, nekdy rychlost bezduvodne klesala az na par bajtu, nekdy se to tvarilo tak ze protikus vubec neexistuje. Po 4 mesicech trapeni jsem to vzdal a natahnul ethernet ktery jsem nejprve mel na gigabitu, pozdejc jsem ho zmigroval na 10Gbit. Tolik ke standardnimu reseni.

Ze jste si koupil nejakej kram a udelal s nim spatnou zkusenost (tipnul bych si na nejaky early model Wodaplug) nic nevypovida ani o standardu ani o technologii. Vypovida to prave jen o tom, ze jste vy jste si koupil kram....

15
Sítě / Re:Ethernet přes koaxiální kabel
« kdy: 31. 01. 2023, 12:51:15 »
IgniteNet G-Linq
viz. https://telekomunikace.cz/d/39663-ethernet-pres-koax-75-o

Je to master klient, klient má wifi a pod... Nevhodné pro tento účel.

Stran: [1] 2 3 ... 34