Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - eMko

Stran: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 31
61
Hardware / Re:Notebook na střední školu
« kdy: 04. 09. 2014, 15:02:06 »
Tímhle způsobem jsem kupoval tu T420. Původní cena CZK40,000 , po roce používání za 20. Jediná nevýhoda byla kratší záruka (pravda, že jsem měl celkem vítr, protože tohle byla první série se značkou Lenovo - vyrobená nedlouho po tom, co IBM koupili Číňani - nabízené to bylo ještě jako IBM ThinkPad, ne Lenovo ŤinkPád :-) ). Výhodou kromě ceny byla i švédská klávesnice - nikdo, kdo neuměl psát všema deseti (= spolubydlící, rodiče), se mi v noťasu nehrabal.

62
Hardware / Re:Notebook na střední školu
« kdy: 03. 09. 2014, 20:40:47 »
RAM pokud půjde rozšířit bez ztráty záruky, tak mám doma 2x4GB DDR3 ram ze starého NTB.

Ano, jde. Otázka, zda-li doma. Měl jsem ThinkPad T420 a tam bylo ptřeba oddělat touchpad, což bez porušení záruční pečeti nešlo - takže pokud by byl v záruce (naštěstí tou dobou už ne :-) ), musel bych do servisu, což stojí nějaké peníze. Dobrá zpráva je, že většině servisů je celkem jedno, co Ti montují do noťasu, pokud Ti na to nemusí dát záruku, takže svoji RAMku můžeš využít. Ale jestli jsem to dobře pochopil, tak ten noťas má pouze 2 sloty pro paměti => budeš tam mít max 8GB. Což teď v pohodě stačí.

63
Hardware / Re:Notebook na střední školu
« kdy: 03. 09. 2014, 07:43:09 »
Stačit bude. Nicméně osobně bych uvažoval o rozšíření paměti - 4GB jsou na hraně, pokud na tom chceš opravdu vážně programovat. 4GB samozřejmě stačí na NetBeans (Javu), ale pokud si budeš chtít hrát např. se Scalou nebo Clojure, už budeš narážet (pro rýpaly: mám to z vlastní zkušenosti - NetBeans platform aplikace, Maven, některé moduly napsané v Clojure a Scale).

Jinak radím ještě rok s výběrem noťasu počkat, zvlášť jestli máš PC a necestuješ mezi intrem a domovem. Příští rok budou ceny notebooků opět trochu jinde a za 9000 si pořídíš lepší. Na studium střední školy by noťas neměl být potřeba; na výšce, kde i na netechnických oborech čteš tuny literatury, z nichž ne všechny se dají rozumně sehnat v papírové podobě a kde často potřebuješ 20 stran z celkových 500, je to jiné kafe. To samé týmové programovací projekty - není nad to si sednout do čajovny/kavárny s noťasama, tedy pokud se v takovém prostředí donutíte fakt pracovat.

64
Odkladiště / Re:Ice bucket challenge - kedy bude koniec?
« kdy: 02. 09. 2014, 10:39:57 »
Je to dost kktina, ale aspoň se o tom mluví. Nedávno si toho všiml i jeden komix, který je primárně o letectví http://www.chickenwingscomics.com/?p=1978

Aspoň to udělalo reklamu...

65
Vývoj / Re:Céčko s gcc
« kdy: 01. 09. 2014, 22:31:51 »
Jenda: tohle je přesně ten typ příspěvku, po kterém se často strhne flame. Zvlášť toto fórum je na to snad až příliš náchylné.

66
Vývoj / Re:Erlang a komentáře
« kdy: 27. 08. 2014, 20:33:37 »
Očekával bych, že je skutečně zarovná sám, ale nevím to - musíš se podívat do dokumentace k tomu pluginu nebo to vyzkoušet.

Erlang neznám, stejně tak neznám plugin pro Erlang do Emacsu (a ze znalosti pluginu pro Common Lisp zde bohužel vyjít nelze; pravděpodobně budou jiné). V tom textu je použito slovo "expect", tedy to ukazuje pouze na úmluvu - nic víc ani míň z toho nevyplývá.

67
Vývoj / Re:Erlang a komentáře
« kdy: 27. 08. 2014, 19:18:13 »
sorry, mám tam překlep "a jeden znak bude použit pro komentář na konci řádku"

68
Vývoj / Re:Erlang a komentáře
« kdy: 27. 08. 2014, 19:16:51 »
Citace
Why are there multiple percent signs at the start of the line? The Erlang Emacs mode
and many other Erlang tools expect the number of percent signs to indicate levels of
indentation. Three percent signs (%%%) means that the comment will be formatted flush
left, two percent signs (%%) means the comment is indented with surrounding code, and
a single percent sign (%) is used for comments on the end of a line

Citace z knihy Introducing Erlang by Simon St. Laurent

Asi si to špatně překládám, ale nechápu výklad tří a dvou za sebou jdoucích procent.

"Proč se vyskytuje více znaků % na začátku řádku? Mód pro Erlang v Emacsu a mohé jiné nástroje pro Erlang předpokládají, že počet znaků % bude korespondovat s úrovní odsazení. Tři znaky znamenají, že komentář bude zarovnán vlevo, 2 znaky, že bude zarovnán s okolním kódem a jeden znak bude použit pro komentář na konci kódu."

pravděpodobně je to myšleno takto


%%% Komentář zarovnán vlevo
class aFirstClass {
     %% komentář k funkci
     private viod someFunction(int* a) {
          if (null == a) {
               return; %tuto konstrukci v Erlangu nepotkáte
     }
}


69
Vývoj / Re:Co se učit za programovací jazyk?
« kdy: 06. 08. 2014, 09:41:08 »
Tak po tom, co jsem si reálně vyzkoušel C++ 11 musím říct, že je to dobrý posun oproti předchozím verzím, byť do výstřelku poslední módy to má daleko. Ostatně módní jazyky/frameworky nejsou "bezpečnou" volbou pro učení se a shánění zaměstnání, za 5 let se po nich pravděpodobně slehne zem.

C, C++ (jak starší tak novější norma, je dobré znát oboje), Java a C# jsou rozšířené a ne-módní jazyky, jsou to nejpoužívanější jazyky současnosti a zcela jistě nejsou špatnou volbou. Je dobré jich znát víc, zvlášť u C# se dá občas narazit na to, že existuje nativní knihovna, kterou potřebuješ zavolat z .Netu - pak je dobré vědět, jak ji obalit slušným a dobře použitelným C rozhraním a použít přímo z C# případně umět použít managed C++, už se mi to párkrát vyplatilo.

Případně na platformě Javy lze nalézt také zajímavé jazyky jako Scala nebo Clojure. Z hlediska sehnání práce to asi nebude "bezpečná" volba, ale dokáže to rozšířit obzory a udělat z člověka lepšího programátora s větším rozhledem.

70
Vývoj / Re:Jak dlouho se dá živit programováním?
« kdy: 05. 08. 2014, 22:10:23 »
Ve firmě jsem potkal týpka, senior architekta, který skutečně je seniorem. V lednu řešil, že vnoučata jdou letos k magisterským státnicím.

Má hromadu zkušeností, ledacos zažil a i když nedokáže z paměti odříkat poslední novinky v C# 6, stále pracuje a jeho práce je pro firmu velkým přínosem.

40 letý programátor je jako 40 letý hokejista (promiň Jardo  :) ). Bývá to žalostný pohled.

Pravděpodobně to jsou vývojáři, na který byl žalostný pohled i v jejich pětadvaceti.


71
Vývoj / Re:Čo programujete v Jave?
« kdy: 21. 07. 2014, 06:32:13 »
Teď píšu jednu aplikaci v Clojure + GUI v NetBeans Platform (Java 8).

NetBeans Platofrm / Eclipse RCP možná nejsou snadné na naučení, ale rozhodně to jsou frameworky pro snadnou tvorbu velkých desktopových aplikací. V C++ ani .Netu jsem neviděl nic, co by se tomu přibližovalo. Možná Prism, ale ten nechává některé věci na programátorovi; Qt, GTK, WinForms i WPF jsou pouze knihovny, které řeší zobrazení oken + mají některé podpůrné funkce, ale rozhodně neřeší celkový životní cyklus aplikace.

Jo a Java je jen a pouze jazyk. Tvrzení že použití Javy implikuje něco neznamená, že Java není jen a pouze jazyk (logicky). To je jako říct, že C# není jazyk, protože implikuje nutnost nainstalovat .Net. Nebo že C++ není jazyk, protože vyžaduje instalaci msvcr11.dll.

72
Studium a uplatnění / Re:C++ - co všechno se naučit?
« kdy: 14. 07. 2014, 16:35:42 »
V tomto případě je dobré držet se novějších standardů. Dále knihovna Boost má pár dobrých věcí - některé již ve standardu jsou, některé ještě ne a některé nikdy nebudou. Příklad takové, která pravděpodobně nikdy nebude, je spolupráce s Pythonem. Zatím obecně platí, že cokoliv co je potřeba volat odjinud, ne z C++, je potřeba obalit Cčkovým rozhraním*, viz např.

http://blog.eikke.com/index.php/ikke/2005/11/03/using_c_classes_in_c.html

Boost.Python toto dokáže řešit (minimálně ve většině případů).

*Je to z důvodu nekompatibilních ABI (application binary interface) mezi různými C++ kompilátory - knihovnu zkompilovanou v jednom obecně nelze použít z programu zkompilovaného jiným. U Cčka je to vyřešené - je jedno, kterým C kompilátorem se zkompiluje knihovna, použít se dá i z programu zkompilovaného jiným (při dodržení platformy).

73
Studium a uplatnění / Re:C++ - co všechno se naučit?
« kdy: 14. 07. 2014, 14:56:48 »
Nedávno jsem implementoval ne zcela triviální kompresní algoritmus v C++. Obrovský rozdíl je mezi C++11 a staršími standardy. Pokud máte jako já výhodu v tom, že si můžete zvolit novou normu, tak zcela určitě je to dobrá cesta - více to připomíná vysokoúrovňový jazyk.

Pokud tu možnost nemáte a jdete na nějaký stávající projekt, je třeba se naučit starší věci. Existuje celkem dost knih - stačí probrat amazon a podívat se na míru prodávanosti a recenze čtenářů. Každému sedí něco jiného a ve Vašem příspěvku je málo informací na konkrétní radu.

74
pokud chces extremni vykon, napis si to v Ccku.

A strávit na tom nemalé množství času. A klidně se to dá napsat i v Pascalu, to tady nepadlo: http://wiki.lazarus.freepascal.org/Portal:Web_Development

Technologie je pouze nástroj. Jak vypadá ten web, který chceš vytvořit? To a jedině to by mělo ovlivnit volbu technologie. Chceš se na tom sám učit něco nového? Chceš aby to udržovalo více lidí a bylo snadné je najít? Chceš levný a dostupný hosting, nebo máš vlastní server? Vše, co tu padlo, vč. C, jsou smysluplné odpovědi pro nějaké situace a nesmyslné pro jiné.

Jinak já bych, pokud by to byla větší aplikace, kde je potřeba trochu víc výkonu než můžeš rozumně dostat z PHPčka, šel na Microsoft MVC (případně nové Web.Forms, pokud by MVC bylo vyloženě nevhodné na daný projekt) a jako jazyk C# (nemáš-li touhu používat Visual Basic). Pokud chceš levnější hosting, zkusil bych Play! framework nad Java Virtual Machine.

75
Distribuce / Re:pracovní stanice - hardware / software
« kdy: 10. 07. 2014, 08:48:17 »
Poprskaná klávesnice od kafe ....

U mě to byl čaj :-)

Stran: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 31