reklama

Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - eMko

Stran: 1 2 3 [4] 5 6 ... 31
46
Vývoj / Re:Vyvoj J2EE aplikaci
« kdy: 18. 05. 2015, 13:13:51 »
Kdovi jestli tohle neni budoucnost IT. I kdyz se mi to nelibi, tak kolem sebe vidim pristup: "Kasleme na udrzovatelnost aplikace, kasleme na cistotu kodu, kasleme dokonce i na data quality. Hlavne aby to bylo co nejlevnejsi. Byznys nam na tohle stejne nikdy neda penize. Stejne to za 5-7 roku shodime ze skaly a kompletne to cely napiseme znova - a pouzijeme na to uplne jiny framework nez pouzivame ted"

Nejen budoucnost, souhlasím s Tebou že do jisté míry i současnost. Existuje mnoho aplikací, především webových UI, jejichž životnost je právě 2-5 let (a tedy max po 3 až 4 letech musíš uvažovat o přepisu). V takovém případě je na místě použít co nejnovější framework a jazyk, ve kterém se rychle píše a kde programy se dají co nejrychleji dostat na server (a třeba i upravit za běhu přímo na produkčním serveru, pokud si to situace žádá). Takový jazyk zcela jistě bude interpretovaný, dynamicky (a klidně slabě) typovaný. Třeba JavaScript pro klient i server nebo JavaScript na klientovi a server v PHP/Pythonu/Ruby. To, že není pořádná podpora IDE ani pro jazyk ani pro framework nemusí být až tak na škodu nebo že se programátoři seznamují s technologií při psaní produkčního kódu nebo že výkon interpretu jazyka je tragický oproti .Netu/Javě.

Priorita takového segmentu trhu je někde jinde a Java EE pro takový segment není zajímavá technologie.

Co se ale dá udělat, tak že se kolem stabilního systému udělají webové služby (WCF Rest, JAX-RS...) a uživatelské rozhraní se "naplácá" v něčem, co jsem popsal výše. Jedná se o "validní" a ne až tak raritní byznys model.

Věci jako PHP (a tuna frameworků), RoR, Node.js ... by tu nebyly, kdyby je nikdo nepoužíval. Ale přístup typu "napatlat to co nejrychleji a nejlevněji" nelze použít na systémy, které mají mít delší životní cyklus než právě několik málo let. Pak je z toho nepřehledný paskvil a náklady na údržbu jsou naprosto nereálné.

47
Rootacek: 400MB mi přijde moc, i kdybys instaloval obě dvě. Nemůže to být tím, že nepoužíváš KDE a snažíš se nainstalovat KDevelop? Ten má závislost na polovině KDE balíčků, takže tam to jde do stovek MB.

48
Vývoj / Re:Vyvoj J2EE aplikaci
« kdy: 18. 05. 2015, 00:04:25 »
To sice ne, ale i tak je na tom dost dobře (žádná tragédie se nekoná) a IMHO se to zlepšuje.

49
Nedávno jsem používal Geany na kombo C + ASM. Šlo to.

Jinak slušné IDE a nízké nároky na HW nejdou do kupy. To je bohužel fyzika. Jak říká Luboš, opravář traktorů LKT81, "Nenaděláš nic".

KDevelop docela s HW nárky ujde, Anjuta taky.

50
Vývoj / Re:Vyvoj J2EE aplikaci
« kdy: 17. 05. 2015, 22:43:52 »
Scala je fajn jazyk, ale co se týče komplexity, nezadá si s C++. Osobně mám raději Clojure, který je (z jazykového hlediska) mnohem jednodušší - byť křivka učení pro většinu lidí bude strmější - jedná se o LISPový jazyk a nejlepší vývojové prostředí je Emacs (heh, Netbeans Platform framework jsem se naučil dřív než kombo Clojure+Emacs!).

Ale do typického korporátního prostředí plného patlalů (téměř) bez základního vzdělání bych to nedával - tohle chce (minimálně "zatím") malý tým motivovaných lidí, ne prostředí, kde o nasazených technologiích rozhodují manažeři, kteří o nich nemají ani páru a používat to budou i lidé, kteří v životě nečetli ani GoF Design Patterns.

Sorry, ale z hlediska hledání zaměstnání v ČR to není nejlepší volba.

Java EE "is here to stay". Jak už zaznělo - korporátní prostředí chce stabilní vývojové prostředí a v naší firmě (za stěnou máme Javisty; já jsem .Neťák) vidím projekty v Java EE 5 (teď je nejnovější 7; Java 8 je stále jen ve verzi SE). Prostě 10 let staré aplikace musí fungovat, když odejde člověk, musí se rychle zaučit nový (nováček v produkci = s*ačka ve verzovacím systému; se s*ačkou v Javě se pracuje mnohem lépe než ve Scale nebo v Clojure - jednoduchý, "bezpečný" (minimálně přítomnost garbage collector nutná), silně staticky typovaný jazyk s dobrým vývojovým prostředím (které podporuje automatický refaktoring) je nutnost). A hlavně žádné časté změny, každá novinka zvyšuje finanční náklady (musí se zaučit stávající lidi + ti, kteří to za 10 let budou udržovat, přijdou do kontaktu s nekonzistentním kódem - někde se bude dělat "po novemu" a jinde "po staru"). Nicméně TOHLE je častá realita běžného života, ne žhavé novinky. Je to úplně jiný svět než lze vidět na weblozích nadšenců píšících o nejnovějším server-side JavaScript frameworku, mnozí z nich si nikdy nesáhli na aplikaci s delším životním cyklem než 2 roky od zrodu do hrobu. A v .Netu to není jiné, já jsem nedávno dostal na stůl úpravu ASP Classic (technologie nevyvíjená snad 15 let!) aplikačky, která stále běží v produkci. V posledních 10 letech se o to nikdo moc nestaral a vystřídala se na tom kupa programátorů, kteří tu technologii v životě neviděli (jako třeba já). Podle toho ten kód vypadá - s*anec jak cyp. Nikdo to nebude přepisovat - dokumentace neexistuje a nejsou peníze na vývoj nové. "Welcome to corporations." Volba technologie není o tom, co chcou lidi dělat a jak chctějí profesně růst, ale jak manažerům vyjdou čísla - ostatně programátoři jsou čísla v položce "náklady" a to ne zrovna malá čísla.

Spring Framework je hodně oblíbený (ale spíš na menších projektech) a byť ke svému běhu potřebuje "jen" Java SE (takže lze využít Java 8), je zaměřený na podobnou klientelu, která by jinak nejspíš sáhla k Java EE (EJB+ESF). Spring 4 rozhodně není o tunách XML kódu a přehnaných složitostech, Spring Boot dokáže dokonale "vykopnout" (funkční aplikačka během pár vteřin), dokumentace je fajn (i pro mě - člověka rozmazleného z MSDN) a hostování na serveru je záležitostí spuštění příkazu "java -jar myKillerApplication.jar". Byl jsem velmi mile překvapen. Když jsem hledal kvalitní hosting pro malou triviální aplikaci (která ale musí běžet furt, jinak přijdu o "reputaci"), zjistil jsem, že ceny cloud serverů jsou velmi podobné cenám lepšího hostingu - tak co bych se (byť i na triviální web) štval s nějakým PHP nebo platil licence za Windows, když mám tohle zadarmo. Radost pracovat. Jenomže tohle je "můj kšeft", můj server (na kterým si dělám co chci já) a náklady jdou z mojí kapsy - úplně jiný svět než korporace.

O Wicketu je též hodně slyšet. Ale je to trochu jiná liga než Spring - Spring chce být kompletní náhrada za Java EE a Spring MVC je MVC framework, Wicket je čistě webový framework s komponentovou architekturou (ne MVC). Wicket je tedy framework na "vyšší úrovni abstrakce" než Spring MVC (což podle mě není dobře, ale názory se různí - JSF je též komponentový fwk). Znáš-li Play, zkus Spring MVC přes Spring Boot. Je to asi tak nejblíž (už jsem zmínil - přes Spring Boot si můžeš vybrat, jestli výstup bude .jar s integrovaným kontejnerem nebo .war - je to otázka drobné změny v pom.xml).

51
a člověk ani neví jak a při 4,5 násobku hrubé mzdy není problém zaplatit pár set tisíc.

Tak takovou hrubou mzdu bych chtěl mít, aby 4,5 násobek činil "pár set tisíc"... :-)

52
Studium a uplatnění / Re:Kde dělat low level programování?
« kdy: 25. 12. 2014, 10:12:46 »
Jestli myslíš Tieto v Ostravě, tak:

Ostrava je celkem dupa (jak zpívá Nohavica - tři sta tisíc havířů a jinak zdechnul pes :-) ), Tieto je největší zaměstnavatel, stále se nabírají lidi protože dost lidí odchází. Je asi nejsnažší se tam dostat. První pracovní místo stejně není o tom zůstat tam celý život, ale mít záznam v životopise. Co se týče Tvé vysněné oblasti, když neseženeš nic v Ostravě, co třeba víc na jih (Brno, Vídeň?) nebo na západ (Praha? Něco za hranicema?) - nejseš-li vázaný rodinou/bydlením, můžeš jít pryč. My, ženatí, už to máme horší ;-)

Jestli chceš víc podrobností o Tietu, tak mi napiš na PM. Veřejně nic šířit nebudu (ne, že by to bylo něco hroznýho, to ne, ale "bo moralka py*o" - nedělá se to).

53
Já si takovouto pojistku z blbosti platím, akorát ji mám zhruba za polovic. Nicméně lidi, co znám (vč. mě) to mají "jen tak kdyby náhodou". Neznám nikoho, kdo by ji fakt použil. Spíš jsem se setkal s tím, že když se něco rozfláká omylem, firma to neřeší (není-li to často).

A to, že pojišťovny hledají hromadu výmluv jak se vyhnout placení, není novinka. Je prostě potřeba si přečíst pojistné podmínky dopředu a porovnat je, případně zajít za pojišťovacím makléřem.

54
Vývoj / Re:Podpora češtiny v jazyce C
« kdy: 23. 10. 2014, 07:33:33 »
Ano a proto jsou definovány typy jako wchar_t . Je dobré je používat ;-)

55
Sítě / Re:Existuje ještě projekt Ronja?
« kdy: 20. 10. 2014, 16:38:43 »
Já jsem viděl jejich použití na sídlišti, ale bylo s nimi celkem dost problémů. Do toho počítám i sousedy, kteří si stěžovali na to, že jim to svítí do oken :-) .

Už před těmi cca 10 lety jedna česká firma vyráběla laserová pojítka, která měla vyšší rychlost a nepoužívala viditelné světlo. Stejně tak se i do našeho malého Afghanistánu rozšiřovala 5GHz wifi, která byla rychlejší a spolehlivější, byť dražší.

Dnes je situace na poli wifi trochu jiná - náklady na pořízení routeru a dobré antény jsou nízké, i v zarušeném prostředí fungují lépe a konfigurace je tak jednoduchá, že ji zvládne i Forrest Gump (před 10 lety by si musel přečíst návod). IMHO důvody pro optické spoje z velké části pominuly.

56
Vývoj / Re:Podpora češtiny v jazyce C
« kdy: 20. 10. 2014, 16:29:15 »
Přímo v jazyku C pro to podpora není. Není důvod, aby byl.

Ve standardní knihovně jazyka C také ne - autoři se ji snažili udržet minimalistickou, od r. 1972 se zas až tak extra nezměnila.

Buď si hraj s kódováním znaků, což zpravidla podporuje operační systém nebo s nějakou knihovnou - po internetu se jich válí celkem dost. Např. GLib https://developer.gnome.org/glib/stable/glib-Character-Set-Conversion.html

57
Hardware / Re:Kam se podělo LightScribe?
« kdy: 17. 09. 2014, 06:56:43 »
Asi před rokem jsem dostal svoji první LightScribe mechaniku - od tchána, kterému ležela nevyužitá ve skříni (a ani nevěděl, že tu funkci má). Můj notebook tehdy odešel do věčných lovišť, novej už jsem nechtěl - poskládal jsem si PCčko. No a DVD mechaniku jsem tam použil starou - nemá smysl kupovat novou, když se skoro nepoužívá (v dnešní době...).

Nevěřil jsem, jaký problém je LightScribe média sehnat - skoro nikde je nemají a pokud ano, jsou neuvěřitelně drahé. Pravděpodobně tato mechanika dopadne jako drtivá většina ostatních jejího druhu - LightScribe nebude za celou dobu života mechaniky použito.

58
Hardware / Re:Notebook na střední školu
« kdy: 05. 09. 2014, 08:24:35 »
ArchiCAD licenci dostaneš ze školy? Na vysoké škole je běžné, že školy dávají studentům licence jak na běžícím páse (i když ne na všechen software, co je opravdu třeba, ale aspoň něco), ale na střední jsem se s tím ještě nesetkal.

Anebo Tě licence za něj jen "netrápí"? Jestli je to tak, pak Tě nemusí "trápit" ani licence za Windows; kromě toho licence Windows Home edition většinou moc nestojí - byť já bych si ji nepořídil bo je hodně ořezaná a nestačí mi.

j: Ono záleží na tom, jak se k tomu noťasu chováš. Znám lidi, co mají "plasťáka" za 10 a vydržel jim bez problémů 6 let. Znám lidi, co dokážou rozflákat Tčkovej ThinkPad.

59
Hardware / Re:Notebook na střední školu
« kdy: 04. 09. 2014, 18:33:25 »
Li-ion baterie jsou bohužel chemicky ne-zcela-stabilní (viz třeba když začínaly a nebylo vše úplně vychytané, tak tu a tam některá shořela/vybuchla) a výsledek toho je, že časem půjde do kytek. Osobně jsem počítal u baterky životnost max 2 roky. Jestli teď koupíš notebook s výdrží na baterce 8 hodin, za půl roku budeš rád za 6 a za rok 3-4. Baterku bych fak nijak zvlášť neřešil, jestli ji nutně (fakt nutně) nepotřebuješ. Do školy jsme vždy nosili rozdvojku a prodlužovačku.

60
Vývoj / Re:Vývoj pro ARM
« kdy: 04. 09. 2014, 15:04:17 »
Znáš-li C#, proč nezkusit Javu? Pokud vím, tak pro Raspberry je dostupná.

Stran: 1 2 3 [4] 5 6 ... 31

reklama