reklama

Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - f-k-r

Stran: 1 [2]
16
/dev/null / Re:Auta na baterky - má to budoucnost?
« kdy: 28. 08. 2019, 19:40:38 »
Kvůli investování do akcií se zaobíral tím, jakou budoucnost mají auta na baterky oproti fosilním palivům v horizontu nadcházejících 40 let.

Elektromobily v současné podobě nemohou nahradit auta se spalovacími motory, vyjma speciálních situací, například desítky let dobře sloužící ještěrky. Tedy pokud se nestane zázrak a nebude objeven/vynalezen nový zdroj elektrické energie (viz Akce L, František Běhounek) nebo alespoň nový způsob její skladování. Nebo pokud vlády nevydají zákaz spalovacích motorů.

17
Bazar / Re:Koupím digitální osciloskop
« kdy: 27. 08. 2019, 16:42:55 »
Samozřejmě je to scam, ten zdroj hned vedle za 2tis Kč stojí 120 tis. Kč.

http://www.saneras.cz/Nov%C3%A9-v%C3%BDpisy-Laboratorn%C3%AD-nap%C3%A1jec%C3%AD-zdroj-Keithley-2401-qvJyWgxE-p-4295.html

https://www.google.com/search?q=Keithley+2401&source=lnms&tbm=shop&sa=X&ved=0ahUKEwiVm__5haPkAhUDYlAKHQr2C2QQ_AUIEygD&biw=1792&bih=905

Na Vašem druhém odkazu vidím jako druhý přístroj
Keithley - Sourcemeter 20V 1A 20W - 2401
10 323 360,00 Kč od prodejce Farnell
KEITHLEY - SOURCEMETER 20V 1A 20W - 2401

Deset milionů se mi zdá dost, i  když je od Farnella, tak jak to je?

18
Odkladiště / Re:Jak zdrhnout z IT?
« kdy: 27. 08. 2019, 11:17:01 »
Bratranec je drevorubec.

Tak tohle co jsi řekl je přesně TO co mě totálně se re na moji práci. Celý život jsem se jenom učil a vydával svoji duševní energii na získání nějakého nového skillu, a teď mám tvl nadváhu a z práce dojdu domu duševně vysáty.

No, jen počkej, až tomu bratranci bude 40. On člověk nemládne a lézt na stromy bude těžší a těžší. A do důchodu daleko. To je obecně problém těchhle řemeslných profesí. Šikovný řemeslník si vydělá docela dobře, asi ne jak špičkový programátor, ale žít se s tím dá :) Jenže tělo začne časem odcházet. Třeba takový plynař nebo instalatér na tom je ještě dobře, ale zedníci, pokrývači, ti to mají blbé. A rizikové kácení bych viděl ve stejné kategorii.

A to nesmí mít smůlu a spadnout nebo se zranit. Ono je toho více, známý se téměř celý život živil jako natěrač výškových konstrukcí, nejčastěji stožárů vysokého napětí, domů jezdil na víkendy nebo i méně často. Téměř to odnesla manželka, žila v trvalém stresu, aby se nezabil nebo nepotloukl jako někteří jeho spolupracovníci (měl štěstí, teď je spokojený důchodce).

19
Sítě / Re:Zapojení dvou routerů
« kdy: 26. 08. 2019, 20:17:21 »
Tak jsem to vyzkoušel, a dělám asi něco špatně, pořád mi to nejde. :-(

Co to znamená, "pořád mi to nejde"? Můžete se k tomu Zyxelu připojit (přes wifi)? Pokud ano, dostane připojené zařízení IP adresu?

Předpokládám, že máte oba routery propojené zásuvkami LAN (světýlka mrkají?) a že ten Asus funguje včetně přístupu přes wifi a DHCP serveru. Je potřeba zkontrolovat/nastavit Zyxel:
* vypnout v něm DHCP server
* wifi:
  * nastavit jiný kanál než na Asusu (pro jistotu)
  * nastavit jiné SSID než má Asus (abyste věděl, k čemu se vlastně hlásíte)
  * nastavit šifrování, heslo atd.

Ty dva routery fungují na sobě zcela nezávisle, žádný roaming jako u mobilů, přehlašovat mezi nimi se asi budete muset
ručně.

20
Odkladiště / Re:Pripojky dilny na zahrade
« kdy: 24. 07. 2019, 08:30:40 »
Presne, natahnout optiku jak uz kdosi doporucil. Rovnou ji strcit do obycejny chranicky. Klidne si nech udelat 120ti metrovej patch kabel optickej, nebo si pak proste pozvi nekoho na provareni, dneska to dela kde kdo. A budes mit nadosmrti klid :-)

Optika je samozřejmě dobré řešení. Někdy by ale mohlo vadit, že i na jejím konci musí být aktivní prvek, je tedy potřeba počítat s jeho napájením; u metaliky se dá použít PoE, centrální zálohování pomocí UPS atd. Jistě, v daném případě bude do toho šmajchlkabinetu dotaženo silové napájení.

21
Server / Re:Logování činností roota
« kdy: 26. 06. 2019, 22:25:18 »
Trochu off-topic. V historických dobách (1984) byla biblí bezpečáků Oranžová kniha neboli Kritéria hodnocení spolehlivosti počítačových systémů (Trusted Computer System Evaluation Criteria). Ta rozlišovala čtyři základní kategorie: D, C, B, A. To, co Vy chcete, by asi spadalo do kategorie B3 - a jí vyhovovalo jen velmi málo systémů.

https://en.wikipedia.org/wiki/Trusted_Computer_System_Evaluation_Criteria

22
Sítě / Re:Tečka za doménou udělá hokej?
« kdy: 24. 06. 2019, 11:43:01 »
Řekl bych, že DNS funguje, jak má, tedy vrátí IP adresu http serveru; tečka na konci říká, že jde o absolutní cestu, což je ve Vašem případě pravda.
Jenomže pak následuje http komunikace (http get) s dotyčným serverem, v níž se mu předává Vámi zadaný text, tj. adresa i s tou tečkou na konci, no a server nedokáže tento text interpretovat.

23
Sítě / Re:Síť po dvou drátech
« kdy: 17. 04. 2019, 18:12:44 »
Nicméně nejrychleji proveditelný, levný, nicméně hodně pomalý řešení bylo použití 2 fax modemů proti sobě s napájením přes 9V adaptér do kabeláže. Ovšem tahle rychlost je dnes už dost nepoužitelná...

Tos ale musel mít modemy, který šly přepnout do režimu pronajatýho okruhu (leased-line); drtivá většina co mi prošla rukama, uměla fungovat jen prostřednictvím alespoň pobočkový ústředny. Takhle spatra mě napadají USR Courier a vyšší modely Microcom. Zyxely a Zoltrixy jsem s touhle fičurou nepotkal.

Vím o takových modemech, dokonce na ně koukám, bohužel mi ale neříkají pane. Motorola Codex 3266 (Fast), svého času pro profesionální použití, za dost velké peníze. Mají ovládací panýlek s displejem a spoustu různých nastavení včetně vyšolíchání parametrů linky - manuál měl asi 250 stran.

24
Bazar / Re:Kde sehnat Cisco/MikroTik šrot na testování
« kdy: 17. 04. 2019, 11:06:12 »
Pokud jde o Cisco, hodně se toho dá zadarmo vyzkoušet v aplikaci Cisco Packet Tracer.

A na to, na co už to nestačí, tak sleduj Aukro..  na většinu věcí na otestování ohledně switchů stačí stará 2950, která se dá koupit za stovku nebo dvě, stomegabitová 2960 se občas za podobnou cenu uloví také. Z routerů bych doporučil řadu 1800, je to celkem malá krabička, hodně toho umí, dá se updatovat na IOS 15 a koupit se nechá za 3 až 5 stovek.

Díky, ano 2950 přesně koupím, díky za tip na router.

Mimochodem jsem z Ostravy/Třince, kdyby se někdo chtěl něčeho zbavit, tak dejte vědět (ale tím fakt nemyslím něco 10 let starého za 2000 Kč).

Ta 2950 už je dost stará, pro začátek stačí. Kdyby byla, spíše bych ale doporučoval 2960, jen bacha na písmenka, mezi 2960 a 2960X je pořádný rozdíl :-). Ohledne routeru 1800 - před upgrade IOSu (ten ovšem není volně ke stažení) je potřeba ověřit, jestli má dost velkou RAM a flesku (je tam CF flash; ne každá se hodí).

25
Sítě / Re:Zkušenosti se síťovými PowerLine adaptéry
« kdy: 11. 03. 2019, 13:15:23 »
Poprosil bych jen o jedno, buďte ohleduplní a zkontrolujte si elmag rušení a soulad s normami pro ně.

To zkontroluju jak? Nehlede na to, ze dnes jsou ve vsem spinane zdroje a treba kvuli zdrojum k bodovym halogenum se leckde uz ani neda poslouchat AM radio.

Jojo, je to tak. Běžný uživatel si koupí zařízení a používá je. Že existuje nějaké rušení vůbec netuší a nezajíma jej to (pokud by se netýkalo jeho), což je logické. Kromě bodových halogenů ruší i LED svítidla a to fest. No a nejen že se nedá poslouchat AM rádio, ale týká se to prakticky celého krátkovlnného páasma (3 - 30 MHz). To musely být časy, kdy se s jednoelektronkovým vysílačem a dvojelektronkovým přijímačem komunikovalo s celým světem :-).

(118 MB)
ftp://vs172.server4u.cz/Historicke_QSL_Listky/Zapojeni_vysilacu_predvalecnych_radioamateru_v_Ceskoslovensku.pdf

26
Sítě / Re:Odstítění WiFi od sousedů
« kdy: 11. 03. 2019, 08:57:20 »
Díky všem moc za reakce! Vyzkouším ještě ty folie a nátěr uvidím. Cvičně jsem před časem zkoušel svůj router (Huawei, který dává PODA) vložit do krabičky pokryté alobalem ale na mobilu/ntb se síla signálu nijak neprojevila. Tak buď o bylo rukama nebo alobal nebyl alobal:) Ale o tom, že by to mělo blokovat signál jsem četl na více zdrojích, tak tipuju, že  to bylo spíše rukama a budu ještě experimentovat

Pokud má stínění opravdu fungovat, musí se udělat pořádně, a v mikrovlnných pásmech to platí obzvlášť. Zapomeňte na alobaly a hraběcí rady typu "udělej si Faradayovu klec". Stačí se podívat na profi mikrovlnná zařízení, rozhodně se tam materiálem nešetří, krabičky bývají frézované, konektory robustní, pokud se někde vyskytují šrouby nebo nýty, pak velmi nahusto. Při údržbách radarů (vojna) se vlnovody před smotováním čistily čistým lihem; mastná skvrna, třeba otisk prstu, by mohla změnit vid šíření vlny.
Byl jsem při vývoji zařízení, pro které se použila na vyzařování certifikovaná bedýnka tuzemského výrobce. Zákazník přesto požadoval provedení testů ve zkušebně, no a piksla neprošla. Hledala se příčina, výrobce byl nešťastný, a pak na to přišel - použily se jiné nýty, než při certifikačním měření. Při něm byly plné, na dodané bedně byly trhací, tj. původně s dírkami - ty sice byly roztemovány, ale nestačilo to.
Závěr? Mikrovlny jsou jiný svět. Kdo se jim chce skutečně věnovat, musí hodně studovat a bude potřebovat speciální pasáže matematiky. Ohledně běžných uživatelů - wifinářů; tam je to jedno, budou se pohybovat stejně jen na povrchu věci a vystačí s jakoukoliv představou.

27
Sítě / Re:Odstítění WiFi od sousedů
« kdy: 08. 03. 2019, 21:04:57 »
Já to zkoušel v paneláku, kde skrz jednu zeď na sedm metrů chytám naprd i 2.4GHz. 5GHz bylo samozřejmě mimo, funguje jen v obýváku - vlastně funguje "na přímou viditelnost". Zkoušel jsem to i doma na vesnici v novém domě, kde zdi jsou z Ytongu (tvárnice). Opět funguje jen v obýváku (tam, kde je vysílač). Takže 5GHz ne, díky.
asi mas smecko router, nemam problem s 5GHz sikmo pres 2 zdi(porobeton) a 1 strop, vzdalenost celkem ~15m, router TP-Link TL-WDR4300 s OpenWRT (default image)
V tý bytovce ten "router" se set-top.boxem v jednom od UPC bude určitě bůhví jaká kvalita... Ale doma mi jede Mikrotik 433 s kartou (tuším) R52HnD a to už si nemyslím, že by bylo šméčko. Možná koncový zařízení (mobily, noťasy) - bůhví, jaký v nich jsou antény... Ale jedu dál na 2,4GHz a nestěžuju si. Počítače stejně jedu přes kabely, když to jde.

TP Link Archer AC750, panelák. Na 5 GHz mi to bez problémů proleze napříč bytem od jedné obvodové zdi až na balkón na druhé straně, tj. přes jednu plnou stěnu a druhou s oknem a dveřmi.

28
Sítě / Re:Odstítění WiFi od sousedů
« kdy: 07. 03. 2019, 19:32:04 »
Když se dívám do telefonu přes WifiAnalyzer, tak na 5GHz není ani jedna. Změří běžný mobil i 5GHz sítě (Honor 6x) nebo to je tím, že to změřit neumí?

Podle recenze by Váš mobil měl pásmo 5 GHz umět. Čekal bych ale, že v paneláku byste i na tomto pásmu něco vidět měl, zkuste to u okna. Jo - možná blbost - pásmo 5 GHz je dost široké a ani na displeji naležato je nevidíte celé naráz, je potřeba WifiAnalyzer trochu pošudlit prstem (já vidím kanály 40-64, pak je díra a pak 100-112).

Stran: 1 [2]

reklama