Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - qelurg

Stran: 1 ... 4 5 [6] 7 8 ... 25
76
Vývoj / Re:Python factorial
« kdy: 15. 01. 2021, 08:31:41 »
Nebo takto:
Kód: [Vybrat]
cislo = 5
b = -cislo + 1
for y in range(b, cislo):
    m = cislo - abs(y)
    print(''.join([str(x) for x in range(1, m+1)]))


A z toho krypticky takto:
Kód: [Vybrat]
c = 5
for y in range(-c+1,c):print(''.join([str(x)for x in range(1,c-abs(y)+1)]))

Ma to 75 znaku, jde to jeste kratsi?

77
Vývoj / Re:Python factorial
« kdy: 15. 01. 2021, 08:13:17 »
Jeste trochu jiny zpusob:

Kód: [Vybrat]
cislo = 5
b = -cislo + 1
for y in range(b, cislo):
    m = cislo - abs(y)
    for x in range(1, m+1):
        print(x, end='')
    print()

78
Odkladiště / Re:Elektrická zásuvka - rozbočovač/rozvodka
« kdy: 05. 01. 2021, 08:10:18 »
qelurg: Seš si jistej? Z toho, co o tom vím (ne moc :-)), tak IMHO klidně můžeš na II zemnit např. kovovej kryt, kterej je od živé části oddělenej patřičnou izolací.  IMHO norma nezakazuje připojení PE vodiče k spotřebiči třídy II, ale jen požaduje, aby toto připojení bylo izolované od živých části stejně, jako "uživatel". Ale rád se nechám poučit, pokud to je jinak....
A v jakém případě je PE připojení zdroj rizika? Když teda neberu to, že to je "zfušovaný" a přístroj neplní ani požadavky na I, ani na II, nebo když je mezi PE a živejma částma nedostatečná izolace, která může vést k požáru?

Jsem. Zdrojem rizika je především vodič PEN, který se sám při poruše (přerušení v rozvodech) může stát sám nebezpečný a zavléct na kryt nebezpečné dotykové napětí. Kovový kryt u zařízení s ochranou třídy II je spolehlivě oddělen od el. zařízení a el. soustavy a proto ho k této soustavě nepřipojujeme, snižili bychom tím bezpečnost zařízení. Zařízení s ochranou třídy II může používat PE vodič, ale čistě z funkčních důvodů (třeba odrušovací kondenzátor připojený k zemi), nikoliv z důvodu ochranny před úrazem el. proudem.

79
Odkladiště / Re:Elektrická zásuvka - rozbočovač/rozvodka
« kdy: 04. 01. 2021, 16:30:06 »
Elektrické spotřebiče třídy II uzemněné být nesmí a případný ochranný vodič je u nich zdroj rizika. A to nemluvím o el. spotřebičích, které jsou chráněny ochranou oddělení obvodu a rovněž se zemnit nesmí.

80
Jenže to GUI stojí za houby. Třeba většinu rodičů by zajímalo řízení přístupu dětí ke hrám. Jenže GUI to neumí. Microsoftí správa rodiny funguje jen online přes web, což asi každý nebude chtít. I kdyby ano, nejde tam nastavit od kdy do kdy děti k jakému programu mohou, jen časový limit, což je úplně k ničemu. A vrchol všeho je, že hry z GOGu tam vůbec nejsou.

Ale prd. Většina rodičů s tím nechce mít žádné starosti - takže buďto svoje děti vychovají k poslušnosti (i bez vynucení v počítači), nebo si raději využijí ty možnosti, které se dnes nabízejí. Ten odklon je právě kvůli tomu, že lidé se s tím patlat nechtějí. Když se s tím patlají, zjistí, že akorát pak řeší spoustu nekompatibilit, spoustu vedlejších efektů, které neumějí domyslet a ke kterým jim nikdo podporu neposkytne. Nemluvě o tom, že děti převážně hrají na mobilech, případně konzolích - tam je potřeba kontrola daleko víc, než na počítačích, které už jsou okrajová platforma pro hry. Tam už se onlinu nevyhnete.

Ale prd, právě proto, že nechtějí mít starosti, tak potřebují jednoduchou správu programů pro své ratolesti. A windows k tomu nenabízí nic a proto nastavá odklon lidí od windows, je to předpotopní systém, který nejen jednoduše neřeší problémy lidí, ale dokonce jim hází klacky pod nohy a ruší i věci, které fungovaly.

A na androidu je to přitom tak jednoduché, mám tam kids place, v něm rozdělím programy na skupiny (telefon, vzdělání, hry, atd, co se mi zlíbí) a každé skupině nastavím od kdy do kdy může běžet a celkový čas po který může běžet. Tohle nastavení je per dítě. Jednoduché a efektivní, žádné patlání, nic na tom není. Ve Windows je to ale neřešitelný problém, to co nabízí microsoft prakticky nic neumí a ještě to nefunguje.

Zvláštní, zrovna MS Family zrovna mě funguje. Ale přes tu webovou stránku je to pravda debilní, mělo by to jít na rodičovském účtu na klientovi a přes microsoftí účet se to umět rozhrnout na ostatní zařízení.

BTW líbí se mi ten bumerang, kdy bych taky mohl prudit, že když to jednomu nefunguje nebo nesedí, znamená to že to je blbě. Ale kašlu na to.

Tak si schválně nainstaluj hru z GOGu, vůbec se v tom seznamu aplikací neobjeví, nedají se řídit. Také nedává žádný smysl nastavovat každé hře časový limit. Mně je přece jedno, zda dítě hraje jednu hru hodinu, nebo tři hry každou 20 minut. Chci aby dítě nehrálo víc než hodinu denně v pracovní den od 15 do 18 hod. a dvě hodiny o víkendu od 6 ro 18 hod. Jak to nastavuješ?

Jednoduše. Mají povolené provozní hodiny, školní věci na whitelistu, na hry co se tam objeví mají denní penzum, a co tam není, mi vyskočí na telefonu a buď zelenou dostanou, nebo ne. Vědí to a berou to na vědomí. A stačí to.

Povolené provozní hodiny není to samé, jako omezený časový limit. A ten je přece podstatný. Je úplně jedno jestli si dítě zahraje v pracovní den ve dvě nebo v sedm či o víkendu v sedm ráno nebo v sedm večer. Podstatné je, že u toho nebude sedět déle než hodinu, ti mladší půl hodiny. Jak toho docílíte? Také mám několik různých skupin programů, pro každé mám jiné limity. Nejsou jen školní věci a hry, já je mám na androidu rozdělené na 6 skupin. Ppvolené provozní hodiny to nejen neřeší, ale jsou také krátké na prázdniny, svátky atd. To bych musel nastavovat to kdy v pídstatě pro každý den zvlášť, protože ani pondělí není jako pondělí, jinak je to v sudých, jinak v lichých týdnech. A je to prostě jedno, kdy, důležité je kolik. Takže kdy je dobré pro omezení, aby nehrálá v noci míst spaní a tím to končí, ten podstatný nástroj microsoft nenabízí. To, že windows o řadě programů a her ani neví a nejdou nastavit z této záležitosti dělá zcela nepoužitelnou věc.

81
A třetí pohled: core prvky mají statickou konfiguraci IP a zároveň jsou zadané v DHCP.

Ano, toto se používá právě u těch prvků, které musejí zajistit, aby vše ostatní už fungovalo samočinně. K takovému řešení se kloním, ale snažím se, aby těch závislých na statické konfiguraci bylo co nejméně.

Ono ostatně není na škodu, když se problém projeví co nejdříve. Pro jeho řešení je daleko lepší, než když něco nefunguje vůbec, než když nefunguje napůl. Přemíra užívání statických IP adres vede k tomu, že část služeb se "dovolá domů" a část ne. Pak příčiny hledají déle, než když to nefunguje vůbec. Nejen kvůli technikům - ti obvykle problém najdou - ale i kvůli uživatelům. Dokud "nefunguje jen něco", tak uživatel nemá motivaci (čas) volat podporu a raději pracuje v omezeném prostředí, aby jen dokončil svoje pracovní úkoly. Mezitím se problémy hromadí.

Jako příklad můžu uvést intranetovou appku. Ta na statických IP adresách bude fungovat, i kdyby bylo zemětřesení. Jenže ta appka samotná může dotahovat část dat z externích zdrojů, které na DNS závislé jsou. Setkal jsem se s tím, že uživatelé pracovali a ignorovali "drobné chyby", které jim to hlásilo, ale vše vypadalo, že běží. Během několika hodin se v datech udělalo tolik problémů, že je bylo potřeba dva dny ručně řešit. Kdyby appka spadla celá, protože DNS nejelo (dobře), zastavili by práci a problém by byl vyřešen rychleji.

Ale to jsme někde jinde, než jsme začali. U core prvků a serverových OS platí jiné zásady. Bavili jsme se o tom, že Windows na deskopu nejsou optimalizovány úplně "na klikačku" řešit více statických adres, metrik a přepínání mezi nimi. To je prostě fakt a důvodem je to, že se nepředpokládá, že by to byla úplně běžná situace v síti.

To je naprosto zcestné a zvrácené. Datová bezpečnost a integrita postavená na tom, že radši všechno selže a uživatelé budou dřív hlásit problém, to je opravdu dobrý vtip.

82
To je úplná hloupost. Naopak chci jako profesionál mít možnost vše konfigurovat z jednoho místa. Jedna úprava a stroj má adresu, jakou si přeji. Ze správné VLAN, kterou musím stejně z jednoho místa nastavit. Vy se bavíte o nějaké garážovce.

Slriptovat rutinní činosti není špatná ale dobrá praktika. U nás ve firmě, stovky pc, pravděpodobně přes tisíc strojů, mají všechny statickou adresu.

Podle toho, co máte na mysli. Běžná správa se scriptuje, ať už na Linuxu, nebo na Windows - resp. tam přednostně přes politiky skupin. Fungovat na statických adresách lze, ale má to své nevýhody. Podobně jako auto bez klimatizace: nemůže se sice porouchat, levněji se servisuje - ale nechladí.

Ve Windows Home jsou nástroje pro správu skupin zrušeny. Ono je to naopak, s dhcp nějak fungovat jde, prí laiky je to dobrý nástroj, protože se jim to nějak samo nastaví a nějak to většinou funguje (i když jsem si tedy užil se síťovým AVR, NAS a DLNA, které začlo být v domácnosti spolehlivé právě až po nastavení statických adres), ale pokud je síť spravovaná profesionály, kteří tomu rozumí, je jednodušší mít předvídatelné pevné/statické nastavení než náhodné dynamické.
Jak jste přišel na to, že se statické adresy nedají konfigurovat z jednoho místa?

83
Hardware / Re:Vybírám tablet k Vánocům
« kdy: 22. 12. 2020, 08:43:06 »
bohuzel jeste jsem nevidel android tablet co by nebyl po roce na vyhozeni.
petiletejch zcela funkcich ipadu celkem hodne.
mozna jsem mel smulu, ale kdyz mama chtela tablet nebylo co resit...

Tomu bych věřil jen kdybys přiznal, že jsi viděl jediný android tablet za 2000 Kč. Já jako AVR ovladač ještě používám Samsung Galaxy (P1000), tedy ten úplně první tablet, který u nás prodávali. A to už je deset let. Druhý můj tablet v pořadí, Sony Xperia Z3 tablet compact rovněž používám, i když jemu bohužel mikrofon, takže už ho nepoužívám jako telefon a netahám ho všude s sebou.

84
Slriptovat rutinní činosti není špatná ale dobrá praktika. U nás ve firmě, stovky pc, pravděpodobně přes tisíc strojů, mají všechny statickou adresu.

Podle toho, co máte na mysli. Běžná správa se scriptuje, ať už na Linuxu, nebo na Windows - resp. tam přednostně přes politiky skupin. Fungovat na statických adresách lze, ale má to své nevýhody. Podobně jako auto bez klimatizace: nemůže se sice porouchat, levněji se servisuje - ale nechladí.

Ve Windows Home jsou nástroje pro správu skupin zrušeny. Ono je to naopak, s dhcp nějak fungovat jde, prí laiky je to dobrý nástroj, protože se jim to nějak samo nastaví a nějak to většinou funguje (i když jsem si tedy užil se síťovým AVR, NAS a DLNA, které začlo být v domácnosti spolehlivé právě až po nastavení statických adres), ale pokud je síť spravovaná profesionály, kteří tomu rozumí, je jednodušší mít předvídatelné pevné/statické nastavení než náhodné dynamické.

85
Chci aby dítě nehrálo víc než hodinu denně v pracovní den od 15 do 18 hod. a dvě hodiny o víkendu od 6 ro 18 hod. Jak to nastavuješ?

Já třeba výchovou dětí. Můj názor je, že striktním omezením maximálně naučíte děti tomu, že co není pod třemi zákazy, dvěma zámky a jednou pokutou, jako kdyby nebylo. Myslím, že s podobnou vizí funguje i to omezení doby, které má dát do ruky nástroj před excesivním chováním, ale nemá nahrazovat výchovu. Uznávám, že to je věc názoru a nechci se přít nad styly výchovy.

Z technického hlediska mluvíte o detailu, ke kterému může nejen každý rodič, ale i každá firma (zde Microsoft) přistupovat jinak. Že Vám to nastavení nevyhovuje - budiž, může být. Ale že by bylo na prd - jakožto univerzální pravda?

Ano, jelikož to o řadě nainstalovaných programů jednoduše neví, tak univerzální pravda je, že to nefunguje. A protože to neumožňuje smysluplné nastavení, je to na 'prd', což je váš výraz. Něco málo by šlo dosáhnnout klasickými právy a skupinami, byť velmi nepohodlně a ve velkém jen těžko udržitelně, ale i tomu microsoft hází klacky pod nohy, pro normálního uživatele jsou dnes skupiny ve windows nedostupné. Prostě windows a jejich gui jsou předpotopní polofunkční příšera, která žije z minulosti a kdysi získané mohutnosti.

86
Na statických adresách nic nesprávného není, právě naopak, je výhodou, když vím pod jakou adresou které zařízení najdu. Skriptování rutinných činností je o dost jednodušší.

Ukazuje to na špatné praktiky. Na stanici obvykle nic scriptovat nepotřebujete (proboha, proč by bylo?), a pokud ano, tak od toho jsme už před nějakým časem vynalezli DNS.

Slriptovat rutinní činosti není špatná ale dobrá praktika. U nás ve firmě, stovky pc, pravděpodobně přes tisíc strojů, mají všechny statickou adresu.

87
Jenže to GUI stojí za houby. Třeba většinu rodičů by zajímalo řízení přístupu dětí ke hrám. Jenže GUI to neumí. Microsoftí správa rodiny funguje jen online přes web, což asi každý nebude chtít. I kdyby ano, nejde tam nastavit od kdy do kdy děti k jakému programu mohou, jen časový limit, což je úplně k ničemu. A vrchol všeho je, že hry z GOGu tam vůbec nejsou.

Ale prd. Většina rodičů s tím nechce mít žádné starosti - takže buďto svoje děti vychovají k poslušnosti (i bez vynucení v počítači), nebo si raději využijí ty možnosti, které se dnes nabízejí. Ten odklon je právě kvůli tomu, že lidé se s tím patlat nechtějí. Když se s tím patlají, zjistí, že akorát pak řeší spoustu nekompatibilit, spoustu vedlejších efektů, které neumějí domyslet a ke kterým jim nikdo podporu neposkytne. Nemluvě o tom, že děti převážně hrají na mobilech, případně konzolích - tam je potřeba kontrola daleko víc, než na počítačích, které už jsou okrajová platforma pro hry. Tam už se onlinu nevyhnete.

Ale prd, právě proto, že nechtějí mít starosti, tak potřebují jednoduchou správu programů pro své ratolesti. A windows k tomu nenabízí nic a proto nastavá odklon lidí od windows, je to předpotopní systém, který nejen jednoduše neřeší problémy lidí, ale dokonce jim hází klacky pod nohy a ruší i věci, které fungovaly.

A na androidu je to přitom tak jednoduché, mám tam kids place, v něm rozdělím programy na skupiny (telefon, vzdělání, hry, atd, co se mi zlíbí) a každé skupině nastavím od kdy do kdy může běžet a celkový čas po který může běžet. Tohle nastavení je per dítě. Jednoduché a efektivní, žádné patlání, nic na tom není. Ve Windows je to ale neřešitelný problém, to co nabízí microsoft prakticky nic neumí a ještě to nefunguje.

Zvláštní, zrovna MS Family zrovna mě funguje. Ale přes tu webovou stránku je to pravda debilní, mělo by to jít na rodičovském účtu na klientovi a přes microsoftí účet se to umět rozhrnout na ostatní zařízení.

BTW líbí se mi ten bumerang, kdy bych taky mohl prudit, že když to jednomu nefunguje nebo nesedí, znamená to že to je blbě. Ale kašlu na to.

Tak si schválně nainstaluj hru z GOGu, vůbec se v tom seznamu aplikací neobjeví, nedají se řídit. Také nedává žádný smysl nastavovat každé hře časový limit. Mně je přece jedno, zda dítě hraje jednu hru hodinu, nebo tři hry každou 20 minut. Chci aby dítě nehrálo víc než hodinu denně v pracovní den od 15 do 18 hod. a dvě hodiny o víkendu od 6 ro 18 hod. Jak to nastavuješ?

88
Prsimtě, co přesně je podle Tebe principiálně nesprávně na tom, že pecko bude mít předem přidělenou statickou adresu, protože před 30+ lety někdo interním předpisem rozhodnul, že se DHCP v konkrétních LAN používat nebude? (a ne, není to moje síť, a vím o ní jen ty IPny, který dostanu přidělený).

Třeba to, že v DHCP se dá přenést spousta nastavení, ne jen IP adresa.
Třeba to, že IPv6 DHCP nezná (resp. pro úplně jiný účel než u IPv4).
Třeba to, že se těžko hlídají kolize.
Třeba to, že pak si lidé vylejvají srdíčko v diskusích nad něčím, co už svět IT dávno překonal.

Na statických adresách nic nesprávného není, právě naopak, je výhodou, když vím pod jakou adresou které zařízení najdu. Skriptování rutinných činností je o dost jednodušší.

89
Jako hezký příklad je i Microsfot Teams a Google Calssroom. Ten první můžete provozovat pouze a jenom na Windows, ten druhý jen přes prohlížeč,a  to je mému srdci blíže.

Ahoj, to sice jo, ale co se týče kvality zvuku, z mojí zkušenosti Teamsy jsou liga sama pro sebe, pak strašně dlouho nic, a teprve někde daleko vzadu jsou ostatní.

Kvalita zvuku je mizerná. Jediný nástroj použitelný na distanční výuku hudebky je Skype, ten jediný přenese jakž takž zvuk klavíru, aniž by ořezal výšky a hloubky a bez zkreslení, že jdou poznat sluchem chyby v harmonii, třeba jestli se hraje C nebo C7.

90
Jenže to GUI stojí za houby. Třeba většinu rodičů by zajímalo řízení přístupu dětí ke hrám. Jenže GUI to neumí. Microsoftí správa rodiny funguje jen online přes web, což asi každý nebude chtít. I kdyby ano, nejde tam nastavit od kdy do kdy děti k jakému programu mohou, jen časový limit, což je úplně k ničemu. A vrchol všeho je, že hry z GOGu tam vůbec nejsou.

Ale prd. Většina rodičů s tím nechce mít žádné starosti - takže buďto svoje děti vychovají k poslušnosti (i bez vynucení v počítači), nebo si raději využijí ty možnosti, které se dnes nabízejí. Ten odklon je právě kvůli tomu, že lidé se s tím patlat nechtějí. Když se s tím patlají, zjistí, že akorát pak řeší spoustu nekompatibilit, spoustu vedlejších efektů, které neumějí domyslet a ke kterým jim nikdo podporu neposkytne. Nemluvě o tom, že děti převážně hrají na mobilech, případně konzolích - tam je potřeba kontrola daleko víc, než na počítačích, které už jsou okrajová platforma pro hry. Tam už se onlinu nevyhnete.

Ale prd, právě proto, že nechtějí mít starosti, tak potřebují jednoduchou správu programů pro své ratolesti. A windows k tomu nenabízí nic a proto nastavá odklon lidí od windows, je to předpotopní systém, který nejen jednoduše neřeší problémy lidí, ale dokonce jim hází klacky pod nohy a ruší i věci, které fungovaly.

A na androidu je to přitom tak jednoduché, mám tam kids place, v něm rozdělím programy na skupiny (telefon, vzdělání, hry, atd, co se mi zlíbí) a každé skupině nastavím od kdy do kdy může běžet a celkový čas po který může běžet. Tohle nastavení je per dítě. Jednoduché a efektivní, žádné patlání, nic na tom není. Ve Windows je to ale neřešitelný problém, to co nabízí microsoft prakticky nic neumí a ještě to nefunguje.

Stran: 1 ... 4 5 [6] 7 8 ... 25