Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - qelurg

Stran: 1 2 [3] 4 5 ... 24
31
Vývoj / Re:Vlastní jazyk pro tvorbu vektorových obrázků
« kdy: 30. 01. 2022, 23:12:11 »
Najprv by som si skúsil pozrieť čo nedokážem urobiť v metapost-e, či to tam nestačí len pridať. Až potom by som niečo začínal. A začínať výberom jazyka pokračovať hľadaním knižnice na parsovanie... neviem či je to správna cesta.

Když kouknu na tohle https://www.root.cz/clanky/metapost-aneb-grafika-v-postscriptu/ tak je to také těžkopádné. Já potřebuji něco jednoduchého, co zvládnou děti na 1. stupni ZŠ, které se učí základy geometrie. Ta jednoduchost je základ.

32
Vývoj / Re:Vlastní jazyk pro tvorbu vektorových obrázků
« kdy: 30. 01. 2022, 23:00:51 »
Ten jazyk co popisujes uz existuje. Vola sa postscript.
Ten je moc složitý a těžkopádný. Já ho chci co nejjednodušší, aby ho mohly používat i děti.

33
Vývoj / Vlastní jazyk pro tvorbu vektorových obrázků
« kdy: 30. 01. 2022, 20:11:40 »
Chtěl bych si naprogramovat vlastní jednoduchý jazyk na kreslení vektorových obrázků, který bych překládal do SVG.

Hlavní záměry jsou tři a to:

1) zjednodušit ruční zápis svg (zbavení se XML omáčky)
2) umožnit používat proměnné pro definici bodu, definici pera a definici přechodu
3) zjednodušit si výpočty, takže třeba pro vykreslení čáry plánuji několik způsobů zadání (x1 y1 x2 y2), (b1 b2), (b1 delka uhel)

Formát by byl jednoduchý:
Kód: [Vybrat]
B b1 = 20 20
B b2 = 20 50
P pero = <definice pera>
L pero b1 b2
L pero b2 50 30°

Naprogramovat to chci v Pythonu. Jaký parser by pro to byl nejvhodnější? Moje znalosti končí znalostí existence nástrojů flex, yacc a bison z dávné minulosti, které jsem nikdy nepoužíval. Koukám, že dnes existuje nepřeberné množství podobných nástrojů. Viz třeba článek https://tomassetti.me/parsing-in-python/ Je toho tolik, že si vlastně neumím vybrat, co je pro mé potřeby nejvhodnější. Umím si představit, že bych to udělal i pomocí regexpu, ale pro pozdější údržbu a rozšiřování by asi bylo lepší mít nějakou gramatiku, ale zase nechci jít s kanonem na vrabce. Možná by se mi líbila i možnost výpočtů typu b3 = b2 + 50 30°.

34
Windows a jiné systémy / Náhrada za Epsilon Notes pro Android
« kdy: 30. 01. 2022, 19:04:26 »
Rád na Androidu používám Epsilon Notes, ale bohužel se od 2018 o něj nikdo nestará a nerozvíjí se, takže hledám náhradu.

Je to zápisník, který používá stromovou strukturu opřenou o filesystem (takže super synchronizace přes dropbox), formát zápisu je markdown + html. Má to pěkná rozšíření, takže v tom jdou dělat tabulky, psát matematické vzorce (mathjax) i hudební noty (abc notace), kódy se zvýrazněnou syntaxí, má to preprocessor, kterým to jde rozšiřovat o vlastní příkazy. Lze z toho tisknout a exportovat to do html či pdf a řadu dalších šikovných věcí. Je to super flexibilní věc na psaní poznámek.  Mám v tom zapsané třeba i grafy v notaci graphvizu. Hlavní nevýhoda je, že to nemá desktopový protějšek, ale protože jedu hlavně na tabletu, tak mi to zas až tak moc nevadí, ale pro větší rozšíření je to asi problém.

Mám v tom zapsány stovky stránek, poměrně dlouhých, plných vzorců a vektorových obrázků, takže bych uvítal něco plus mínus kompatibilního, založené na stejném principu. Ale ať hledám jak hledám, jako by nic podobného neexistovalo. Ale i na ten Epsilon Notes jsem narazil jen náhodou, když jsem před lety pátral, jak mohu na androidu jednoduše zapisovat noty a mít hudební zápisník.

Před tím jsem používal na androidu NoteLynX a ještě před tím ve Windows a Wine TreePAD. To jen aby bylo jasné, jakým směrem se ubírají mé potřeby.

35
Vývoj / Re:Chování seznamu v Pythonu
« kdy: 18. 01. 2022, 20:52:26 »
Děkuji Ink a uetoyo za relevantní odpovědi.
našel jsem stránku kde je to srozumitelně vysvětleno:
https://medium.com/@meghamohan/mutable-and-immutable-side-of-python-c2145cf72747

Ve skutečnosti to není záležitost vlastnosti (im)mutable, ale toho, že Python je objektový jazyk a jeho proměnné nikdy neobsahují hodnotu, ale odkaz na datový objekt. Proměnné 'a' a 'b' nejsou hodnoty, ale odkazy na hodnoty a tyto odkazy na hodnoty se přenesou i do toho seznamu.

36
Windows a jiné systémy / Graphviz a čeština
« kdy: 18. 01. 2022, 20:44:19 »
Mám problém s češtinou v graphviz pod windows.

Zdrojový soubot je v utf-8, výstup jde do svg, kde v záhlaví je také uvedeno utf-8. Ale český text se transformuje na patvary. Třeba slovo "podtřída" na "podt┼Ö├şda". Nevím jak mu říct, aby na to nešahal a nechal texty jak jsou.

Příkaz používám: dot -Tsvg 'input.gv' -o output.svg

37
Vývoj / Re:Python vyhladavanie zhody v array
« kdy: 24. 04. 2021, 07:15:18 »
Zbytečná diskuse. Správná odpověď byla hned ta první. Ten zbytek je honění si trička nad věcmi, na které se ani neptal.

Prosímtě, udělej nám laskavost. Dej původnímu tazateli svůj e-mail a řešte jeho programátorské začátky spolu. Zatímco ostatní se tváří, že si nejsou jisti zadáním, tobě je všechno jasné a tahle cesta bude myslím pro všechny nejpříjemnější.

Ale houby, aaa158 mu bez zbytečných cavyků odpověděl hned v prvním příspěvku, zbytek si honil tričko a jen zhazoval tazatele. Dotaz je formulovaný dobře a kdo s ním má problém, nechť si dá nějaký kurz čtení a chápání textu. Další dotaz může dotyčný položit zase tady na fóru.

38
Vývoj / Re:Python vyhladavanie zhody v array
« kdy: 23. 04. 2021, 06:15:09 »
Zbytečná diskuse. Správná odpověď byla hned ta první. Ten zbytek je honění si trička nad věcmi, na které se ani neptal.

39
Vývoj / Re:PHP výběr obrázku na základě data vytvoření
« kdy: 31. 03. 2021, 15:44:25 »
Pánové, v zadání žádná práce s obrázky (přesouvání, přeumenování) není, natož ve formě nějaké služby. Požaduje se jejich zobrazení pomocí php podle blíže neupřesněného času. Takže v první řadě je potřeba zjistit porle jakého času se to má posuzovat a zda to neběží na filesystému, který uchovává informaci create time nebo zda to má být oddolné proti modifikacím. Teprve pak lze navrhovat řešení, popř. zjišťovat další informace, jako je jak hluboko do historie, zda je to volitelné, zda je to single nebo multi, zda je možnost databáze.

41
Desktop / Re:Ubuntu live spuštěný ve Virtualboxu
« kdy: 30. 03. 2021, 20:43:25 »
Je možné nějakým způsobem rozchodit na Ubuntu Live doplňky hosta pro Virtualbox? Jde mi pouze o přizpůsobení rozlišení obrazovky. Vlastně se může jednat i o nějaký jiný volně šířitelný operační systém, který jde nabootovat v live režimu a zároveň ve Virtualboxu umožňuje využívat plné rozlišení.

Ano je to možné. Já to tak před rokem udělal a rozlišení ubuntu se mi automaticky přizpůsobuje velikosti okna vboxu, sdílím s windows disk a tak dále.

42
JavaScript není dobrý nástroj na úpravu textových souborů. Použij Python. Jeho výhodou je, že je přiložen k řadě programů, třeba Gimpu nebo LibreOffice, takže ho najdeš běžně i v restriktivním firemním prostředí, kde ti nedovolí jen tak si něco nainstalovat.

43
Studium a uplatnění / Re:Jak začít programovat od nuly?
« kdy: 25. 03. 2021, 08:07:49 »
Navíc ty příklady v Go jsou demagogické bláboly. Go má svoje mouchy, ale seriózní diskuse by se zaměřila na podstatné nevýhody. Tohle byl jen stupidní hejt.
komentovat nepodstatnou anglictinu v kodu
Pokud někdo neumí kloudně sesmolit ani pár vět, tam nemá smysl zkoumat jeho kód ;)
Nevěděl jsem, kdo z vás dvou je idiot, ale teď už to vím.

44
Je to potřeba, ale to jsem použil.

45
Studium a uplatnění / Re:Jak začít programovat od nuly?
« kdy: 24. 03. 2021, 12:57:44 »
To je jednoduché, ještě je potřeba se naučit jedničky a pak už to půjde.

Stran: 1 2 [3] 4 5 ... 24