Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - dzavy

Stran: 1 ... 3 4 [5]
61
Hardware / Re:Chytrá elektroinstalace v bytě
« kdy: 04. 03. 2019, 12:06:01 »
Pomalu si začínám hrát s Home Assistentem běžícím na Raspberry. Nebo spíš jsem to nedávno objevil. Zatím tam mám světla od Xiaomi co se dají ovládat přímo přes wifi, Roborock S50 vysavač a Xiaomi čističku vzduchu. Pak nějaké teploměry atd.
Člověk si s tím může hrát do nekonečna a dělat si čistě svoje moduly třeba z ESP8266 mikrokontrolérů.
Mít průmyslovou automatizaci v bytě mi přijde jednak opravdu overkill a jednak rád do těch věcí zasahuju a mít nějaké řešení kde mi to někdo nastaví a já do toho nemůžu dál hrabat bych fakt nechtěl...

No ja prave nechci zadnou zavislost na wifi a siti obecne, chci vsechno natahat dratama s minimalnima zavislostma. PLC si samozrejme naprogramuju sam, vetsina umoznuje programovani pomoci funkcnich bloku (FBD), coz zvladne kazdej. Ano, samozrejme to PLC muze umrit a pak se nebude svitit/topit dokud ho nenahradim, to je akceptovatelne riziko resitelne napr. zaloznim kusem ve skrini. Jen pro info, cenova hladina je kolem 6k i s DPH, takze pulka ceny ridici jednotky Loxone. Svoje moduly nebo nejaky cinsky kramy z Alibaby tak mozna na hrani nebo nejaky cidla, urcite ne na spinani vetsich proudu, nehodlam kvuli tomu vyhoret.

62
Hardware / Chytrá elektroinstalace v bytě
« kdy: 02. 03. 2019, 22:28:28 »
Velmi stručně - čeká mě kompletní rekonstrukce bytu, chci si pohrát s elektroinstalací a úplně se nevezu na aktuální vlně barevných žárovek ovládaných přes bluetooth. Původně jsem zvažoval Loxone nebo iNELS, ale obojí jsem víceméně zavrhl kvůli předraženým komponentám (vypínač za 2k apod.) a vendor lock-inu. Vymyslel jsem následující řešení a rád bych slyšel kritiku, případně zlepšovací nápady:

V rozvaděči bude:
- "obyčejné" průmyslové PLC, konkrétně SmartAxis s 24 DI (digital input) a 16 RO (relay output), modbus TCP i RTU
- RS485 rozbočovač, co udělá ze sběrnice hvězdu pro snazší kabeláž
- modbus 8-kanálový dimmer
- modbus deska s dalšími I/O

K vypínačům povede hvězdou S/FTP kabel, jeden pár bude modbus k "hloupému" digitálnímu termostatu nebo termo čidlu, druhý pár nějaké napájení a zbylé dva páry na vypínače. Vypínače budou úplně obyčejné tlačítkové ("vracecí"). Světla budou nějaký mix 230V a 12-24V, ovládané buď přímo RO nebo dimmerem. Na každém radiátoru bude termohlavice ovládaná 24V RO, stejně tak kotel bude spínaný RO. Pak tam budou další výstupy na větráky na záchodě/v koupelně, zvlhčovač vzduchu, vstupy z S0 (měřiče energií), záplavových čidel atd.

PLC by bylo zcela soběstačné, bude naprogramovanou logikou "řídit" světla, topení, větrání atd. K němu bude přes modbus TCP připojené Raspberry s nainstalovaným OpenHAB, který bude sloužit jako interface pro ovládání přes web/mobil/nějaký touchscreen. Termostaty v jednotlivých pokojích budou zobrazovat aktuální teplotu, nastavenou teplotu a bude možné tu nastavenou teplotu změnit (dočasně, do dalšího cyklu nastaveného v PLC).

Takže byt bude zpětně kompatibilní s babičkami - vypínače budou fungovat klasicky, teplotu si dokážou poladit na termostatu a zároveň nám umožní vychytávky typu vypnutí všech světel při odchodu, v noci na záchodě světlo jen na 50%, zapnutí topení cestou z letiště, atd. Navíc celé řešení používá standardní/otevřené technologie, takže je slušná šance, že to bude fungovat i za 10 let. Dává to smysl? Udělali byste něco zásadně jinak?

Stran: 1 ... 3 4 [5]