Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Trident Vasco

Stran: 1 ... 4 5 [6] 7 8 ... 16
76
Bazar / Re:Co se starými součástkami (a jiným haraburdím)?
« kdy: 15. 07. 2022, 11:18:27 »
Sam tridim, bohuzel ale musim rict, ze muj dojem z toho je hodne rozpacity. A to at jde o vse mozne - plasty, bioodpad, elektroodpad, sklo. Recyklovat neco je zatim celkem draha sranda, takze to jsou pod poklickou spis takove penezovody na ruzne dotace. Na zacatku byla treba dobra myslenka (napr. bioodpad), realizace je ovsem tristni - svazi to z dalky ti co vozi komunalni odpad, takze palime naftu, a plnime neci kapsy. Podobne variace jsou u zbytku. Elektroodpad a "obaly" znam i z druhe strany, toho, kdo plati.

Sice tim tady blbe znehodnocuji recyklaci, se kterou vnitrne souhlasim, ale soucasna realita je tomu na hony vzdalena. Presto recykluju, primarne u sebe, bez nasavacu dotaci (kompost, atd.).
Recyklace nikdy nebyla "zdarma". I mirne zaporny nebo nulovy vysledek je velmi dobry protoze se tim tolik nezahnoji prostredi. Pripadne recyklace muze mit nizsi dopad na prirodu nez tezba nerostne suroviny - narazim treba na to stribro.

Pokud budeme srovnavat naklady na energii pro recyklaci je nutne si uvedomit ze z energii nelze primo vyrobit nerostne suroviny (nejsme ve star treku). Nektere zeme je maji a nektere nemaji. Je to omezeny a vycerpatelny zdroj ktery vyzaduje treba i mezinarodni dopravu lodi na humus palivo TTO/mazut pres pul sveta. Takze se muze i vyplacet svazet material k recyklaci pres pul republiky a s mensimi emisemi.

77
Bazar / Re:Co se starými součástkami (a jiným haraburdím)?
« kdy: 14. 07. 2022, 18:37:11 »
Citace
Na to exsituje směsný odpad... ;-)
To jako vážně? To mi přijde jako ta nehloupější varianta vůbec. Všechno tyhle věci jsou ze své podstaty docela toxické, už minimálně kvůli olovu v pájce. O množství využitelných vzácných (a často taktéž toxických) kovů nemluvě.

Závisí samozřejmě na místě, pražská spalovna by to asi odloučila, ale někde jinde nevím, leckde se pořád alespoň část skládkuje, a dát tohle do přírody je fakt humus.
ano, naprosto vážně. Osobně používám směsný odpad na vše, proto ho i musím platit. Jestli si myslíte, že váš "tříděný" odpad nezkoníč na skládce, tak jste na omylu, ale vymlouvat Vám to opravdu nebudu.

Citace
osobně si myslím, že pro těch pár korun, co z toho bude, nemá cenu něco takového podnikat.
Uvažoval jste o možnosti, že to člověk nedělá pro peníze, ale prostě pro dobrý pocit, že se věci dále používají, a když už to nejde (nebo se prostě jen nenajde ta správná příležitost), tak se alespoň rozumným způsobem zklikvidují?
o peníze nejde a na dobrý pocit si nehraju. Nevím, proč by někdo měl dostat něco "zadarmo", nejsem charita, takže cokoliv vyhazuji, to ničím... :-)

No... mam chut odpovedet invektivem protoze z individui tveho typu se mi dela zle. Protoze generace mych deti a generace jejich deti ten bordel po tobe bude uklizet v dobe kdy z tebe uz bude bioodpad. Tim spis ze automaticke separacni spalovaci linky smiseneho odpadu napr. s pyrolyzou jsou u nas spis v plenkach a tak nejpravdepodobneji to pujde na skladku v horsim pripade nebo v lepsim na tridicku.

Hlavne v posledni dobe kdy je nedostatek surovin se recyklace dostava dost do popredi. Stare stroje maji docela slusny obsah medi olova,stribra a zlata. A to neberu v potaz spoustu oceli. Nechapu jak nekdo muze byt tak tak... (to slovo jeste nevymysleli) a netridit hlavne vzhledem k tomu ze staci kdyz ti dneska ze zeme kouka kus medi a druhy den uz je pryc.

Mensi nahled: https://13ekp.fel.cvut.cz/doku.php?id=recyklace:kpostupy

Drive se vsude taky povalovaly olovene baterky. Dneska to nikdo nedela protoze jen na olovu je u male autobaterky vykup pres stovku, mozna uz i o par desitek kc vic.

Ani sklo urcite na skladce nekonci, jen je ten plyn jaksi drahy (tedy pro sklarny ktere zatim pouzivaji zemni plyn).
Takove flaskove technologie jako elektronky obsahuji i drahe kovy.

78
Pokud něco slibují, tak je jednoduchým testem, jestli to chtějí splnit, aby to bylo v pracovní smlouvě. To platí v ČR i u jiným zaměstnavatelů.

Z mojí zkušenosti se ve velkých korporátech nedá upravovat standardní šablonová smlouva. Takže pokud člověk chce nějakou specialitku (typu "budu si každoročně brát pár týdnů neplaceného volna navíc"), tak se musí spolehnout na slovo svého budoucího šéfa.
Zde se omlouvám. Asi jsem to nedostatečně vysvětlil.

Bylo myšleno to, co slibuje zaměstnavatel. Zkušenost je, že mají problém dodržovat i to, co je vymahatelné právně např. mzdový předpis. Ústní dohody nemá smysl brát v úvahu. Je spíše milé překvapení, pokud jsou dodrženy.

Samozřejmě je to primárně o kvalitě všech zúčastněných a v případě, že to nefunguje, tak je lepší změnit působiště než si něco vyřvávat.
Nejsme v casti sveta a ani v kulture kde by se ustni dohody braly vazne. Nehlede na to ze jsou spatne vymahatelne pokud strana ktera neco slibila se nemuze k dohode vyjadrit/potvrdit/vyvratit.
Uz od staroveku platilo co je psano to je dano.

Jinak sablony smluv maji moznost nejakeho dodatku. Porad jsem vuci cezu mirne optimisticky. Ta firma se meni. Pomalu ale meni.

 Asi nejstatictejsi smlouvy jsem zazil v Siemensu. Tam neco zmenit ve smlouve znamenalo prakticky prevrat ve firme a zmenu v top managementu. Nehlede na sliby ceskeho managementu. Nemci radeji nic neslibovali. Cesky management sliboval veci ktere pak nemohl splnit.

Snazsi nez zmenit smlouvu v Siemensu bylo presvedcit Merklovou o vyhodach jaderne energetiky.

79
1. Zapomen na to ze budes mit levnejsi elektrinu. Tohle nikdy nefungovalo.
2. Mista v CEZu byla kdysi silne prominentni pres znameno znamych za tucny uplatek. Najednou se vzbudili a zjistili ze jim dedkove (strilim do vlastni rodiny) odchazi do duchodu. Je nutne se pripravit na kulturni "zaprdenost" nez se to za dekadu procisti.
3. Bezny korporat - se zanedbanym prechodem na elektronickou evidenci. S tim jak jdou stari dedci do duchodu se snazi ikvidovat papirovani.
4. Vysoke nebezpeci typickych ceskych manazeru.
5. Cestina vsude - pro nekoho vyhoda pro nekoho nevyhoda. Mezinarodni spoluprace tohle pomalinku meni.
6. ICT services je pouze podpurna organizace tzn. muzez byt vedouci ale jses povl na urovni zelenace a uklizece. Kdejaky cerpadlar je daleko pred tebou.
7. Dobry start kariery pokud se nebojis korporatnich procesu.
8. Muzez byt soucasti kriticke infrastruktury statu (se vsemi vyhodami a nevyhodami).

80
Sítě / Re:Divná elektřina v bytě rozbíjí síť
« kdy: 01. 06. 2022, 20:48:26 »
Mrknul bych jestli neleakuje neco pres zemeni utpcek. Tyhle propojeny zeme s temi co jsou v zasuvkach. Tuhle chybu delaji i projektanti lokálních siti.

Zemni,zemni az to vsechno totalne prozemni. Rozkaz znel jasne. Vse musi byt uzemneno. Vsude. Bez toho aniz by byly reflektovany rozdilne elektroinstalace nebo potencialy. Nemas nekde takhle pospojeny prvky ze troj a dvou vodicovych zasuvek?

81
Sítě / Re:4KA vyzaduje APN
« kdy: 01. 06. 2022, 17:17:48 »
Podla mna tie APN pre kazdeho operatora ma ten modem ulozene v internej pamati, na Androide to tak je, v /system/etc/apn/apns-conf.xml sa nachadza ta konfiguracia.

...a problem OP bude ze ma stary firmware ktory APN pre 4ku este nema, takze to musi zadavat rucne. Tym nehovorim ze existuje novsi firmware ktory to ma lepsie...
1.<to co pises>
2. nefunguje automaticky provisioning informaci pro nastaveni APN - je treba ho vyvolat pres operatora. Config nemusi byt staticky v zarizeni. Provisioning funguje uz od doby GSM phase 2+.
3. zarizeni nezere info pro automaticky provisioning
4. 4ka neumi automaticky provisioning a je treba nastavit rucne/opsat/zeptat se tety na helpline/web operatora
5. nefunguje default setup jako "internet" + vse automaticky atd.
6. Zarizeni "radeji" nepodporuje provisioning - kdysi davno jeste bez IMSI+PIN validace to byl dobry vektor utoku.

82
Sítě / Re:Divná elektřina v bytě rozbíjí síť
« kdy: 30. 05. 2022, 13:17:05 »
Pokud nechceš zasahovat do rozvodů, tak nejlevnějším řešení je nějaká malá UPSka s filtrací, ochranou přepětí, podpětí a bonus máš při výpadku funkční síť :) Myslím, že za dva tisíce pořídíš...

To prave nechci. Jsem tady prvni kdo bydli, takze pry "nova" elektrika. Ale kdyz jsem se ptal elektrikare, rikal ze jsou vsechny rozvody jen 2 vodicove (PEN/L) vyjma koupelny a kuchyne, kde je to rozdeleno na PE/N/L a je tam chranic.

Switche jsou za UPS, ten co nepada je za APC Back-UPS RS 1500VA (desktop vezicce), a ten co pada za APC SMT2200RMI2U v racku.

Mam z minulosti takove filtry co se davali do hracich automatu na 220V vstup.
To bych mohl predradit pred padajici switch treba?

...
Jo, simulovat vypadky muzu (test tlacitko na proudovem chranici), a optiku protahnout skrze dualport X520 v bridge rezimu, at vidim jak se strany ovlivnuji / rouge pakety.

FW jsou posledni/aktualni.
Novy byt a dvouvodicove zasuvky? Uz jsi reklamoval? Urcite mas jeste zaruku.Je byt novy ve smyslu stavebnim nebo ve smyslu ze o nem tak uvazujes jako o novem vzhledem k nabyti vlastnickeho prava?

 To je hnus velebnosti. Zapojeni TN-C. Tohle spis vypada na nejakou castecnou rekonstrukci - nejspis koupelna/jadro. Coz vzbudilo pochybnosti o tom zda-li se jedna o "novy" byt. Pokud se jedna skutecne o novy byt nechal bych to v ramci reklamace predelat.

83
Nekvalifikované síle musíš stát nonstop za zadkem, jinak zmastí co se dá - takže je iluzorní si myslet, že se cosi ukáže prstem a načmárá na zeď a tím to končí. V podstatě jako kvalifikovaný elektrikář děláš parťáka/mistra nekvalifikované síle.
Coz nijak nevylucuje co jsem napsal. Bud tam porad strasi a nebo prijede jednou denne a natahuji se terminy protoze delnici to nekolikrat rozflakaji, nejsou sehrani s mistrem/elektrikarem.

Proto mit taky dobrou  zacvicenou nekvalifikovanou silu se kterou se da domluvit a rozumi si s elektrikarem/mistrem je dulezite
 Pak elektrikar netrati tolik casu jen dozorem.

Je tu jista paralela i s programatorskymi tymy. Za sehrany tym se plati nejvic.  Neni vubec samozrejme ze lidi budou chvili bez dozoru pracovat dle představ.

Krasne to lze videt na ruznych
dodavatelech stavebnich praci. Pokud můžu beru lidi ktere u firmy delaji delsi dobu a vidim dobrou komunikaci.

Ne typicky "italsky" system managementu ceskych staveb.

84
Tedy mozna je to v chudych regionech jine, ale radovi elektrikari nedrazkuji, jen ukazují prstem, znaci,sprejuji kudy vest kabely, zapojuji, reviduji, meri,nadavaji na stavebni delniky a dale jiz dle specializaci a vyhlasek.
Najit elektrikare s pikovackou( tu stejne u modernich staveb az tolik netreba) je osmy div sveta. Tohle resi vetsinou nejake nekvalifikovane sily. Protahovani kablu taky.

 Neni se co divit - cena prace elektrikare jak jiz bylo zmineno je velmi draha. Dana vysokou kvalifikaci a nutnou obnovou. A to je jen zaklad. Pak mate specificke montazni systemy, postupy,  interakce s delniky a stavebni slang. Nikdo se z vasi vyhlasky na zadek neposadi. Je to jen propustka do procesu.

 Doby kdy pantata v monterkach udelal vse za pakatel vcetne revize jsou pryc.

Základní pravidlo, které musíš přijmout už na učňáku: nic nejde podle 100x vytelefonovaného plánu a není zakázka, kde by člověk nemusel improvizovat, nebo předělat hotové skříně (opět, vytelefonované mezi projektantem, investorem a stavebním projektantem a vedoucím). Vyrobíš je a v den odeslání zavolají, že v té místnosti kde mají stát skříně postavili doprostřed sloup, místo vývodu/přívodů vrchem najdeš v podlaze tunel a co naplat, že jsi spotřeboval 250 m měděné pásoviny (15 spojených skříní), 200 km vodiče, navrtal skříně a osadil průchodky, musí se to předělat a 5 lidí takové skříně vyrábí měsíc. Samozřejmě se to zaplatí, ale ten čas chybí v další zakázce. Taková jsou základní pravidla plánu a reality.

Je elektrikář a elektrikář. Nemá si cenu nic nalhávat, lempl zapojující maximálně zásuvky nedostane stejné peníze jako elektrikář, který natahá vodiče a zapojí kritické rozvody urgentní péče (JIP), nebo protipožární řízení v chemičce. Ačkoliv oba mají před sebou plán, označené vodiče ... rozdíly v náročnosti tam jsou. Stejně tak jiné peníze dostane elektrikář, který na dílně ty rozvaděče staví, sem tam najde botu/prostor pro zlepšení v plánů a musí ty skříně vyrobit. Zakládám si na poctivé práci (bezpečnost, 100% funkčnost, rezerva, estetika a musí se to dobře zapojovat na místě), které je tou nejlepší reklamou a referencí, proto se zákazníci vrací i když je člověk dražší. Vyplatí se jim to.

Ucho, které nedokáže vydrážkovat zeď, natáhnout vodiče/svazky správně a na zásuvku potřebuje hodinu + plechovku sádry si moc nevydělá, naproti tomu klukům dávám 35-45 čistého, plus finanční odměny a mám stálý spokojený mančaft. Další věc je nářadí, jen taška na nářadí vyjde na 80 tisíc a nemůžeš jim dát nějakou cetky, musí to být Knipex, Wera, Fein, Bernstein ... tedy základ v podobě příruční tašky s kleštěmi, šroubováky, krimpováním ... plus kufr s vrtačkou, flexu a vysavač. Dále lisy na oka, drážkovače, raznice a samozřejmě vlastní Caddy se zástavbou. Dělají-li revize, musí mít všechny měřáky a notebook s telefonem. To auto je prostě "jejich". Za 5-6 let pořizuješ nové, protože ročně nalítají s přehledem 100 000km. Jde o tvrdou a precizní práci a rozhodně se nechodí spát s čistou hlavou (to je taková naivní představa).  Každá práce se musí naučit od základů a že právě vyšel ČVUT nic neznamená, protože neumí vůbec nic, natož aby dělal precizně, rychle a na první dobrou. Zná teorii, ale posaď ho k pájecí stanici, měření a pak to projedeme RTG. Něco lehčího, odizolování a svorkovnice, kde si musí vypěstovat cit.

Nic není zadarmo.

85
ZFS nemá fsck, používá se jen scrub
Na extremni pripady a pro ucely data recovery "zdb".

86
Studium a uplatnění / Re:Kam po ZŠ?
« kdy: 16. 05. 2022, 18:10:25 »
Nedavno mne tu nejake jelito i poucovalo ze nevim jak funguje trh prace a ze mam byt rad za ty penize. No kalkulace existencniho minima pri roku docasne prace neschopnosti a nutnosti nekde bydlet uz tak uzasna potom neni.

A bohužel jsem tě poučoval neúspěšně, protože to zjevně stále nechápeš. Ale aspoň mohu říct, že jsem to zkusil. Není zač. Pokud svůj koncept výpočtu nástupního platu ze svých potřeb myslíš vážně, tak se tam vrať do vlákna a poraď tam archeologovi.
Nepochopil. Mam nejakou pozici tak se z ni snazim vytriskat co nejvic abych se pojistil na horsi casy. Je to obchod. Nabidka/poptavka. Nekdy to uhadam a nekdy ne. Neustale prehodnocuji svoji pozici vuci pozadavkum trhu - menim i povolani v ramci IT nebo korporatu.
A ciste nahodou delam v oboru kde mam silnou vyjednavaci pozici a nejsem ani vazan na trh v CR. Takze si mohu zasahnout vetsi trhy.

Jsou zamestnavatele kteri reflektuji narocnost povolani a jsou kteri nereflektuji - jejich smula a smula tech ovci ktere najdou. Svagrove taky vysvetlovali v soukrome ordinaci jak funguje trh prace. Pochopila velmi dobre. Sbalila se a pracuje v nemecku - z jejiho platu uzivi celou rodinu a jeste jim zbyde na dum.

Tak funguje trh. Az se mi to prestane vyplacet nebo nebudu schopen(viz vyhoreni) pujdu delat toho skladnika. Coz mi moc vadit nebude protoze uz budu mit vyreseny zakladni zivotni potreby.

Zcela v pořádku.
To je dobře, že tvoje švagrová nedala na tvoje teorie a prostě odjela jinam, místo toho, aby si spočítala minimum a trvala na něm i když by byla vysoko nad reálnou tržní cenou.
V ramci jakeho trhu? Jake oblasti? Z ceho podle tebe vychazi realna trzni cena? Cim ji definujes pokud treba refresh jednoho skoleni stoji 60-90kkc za rok? Nemuzu chtit CCIE a dat mu 70k. Nebo fajn muzu. Ale castecny uvazek. A bude to nejaky chudak co zdrha pred valkou. Do roka utece za lepsim.
Muzeme se maximalne shodnout na tom ze urcity trh nakrmi jen omezeny pocet techto expertu.  Jenomze ja celou dobu uvazuji v celosvetovem meritku. Pokud tu mas treba IT hub nejakeho korporatu oteviraji se ti uplne jine trhy. Najednou ti nestaci jeden na celou CR ale potrebujes jich treba 5-10 pro region.

87
Studium a uplatnění / Re:Kam po ZŠ?
« kdy: 16. 05. 2022, 15:54:11 »
Kousek do diskuse - pozdeji v praci jsem mnohdy potreboval prave ty predmety, ktere me na skole nebavily. Pravda, slo spis o VS nez stredni. Pointa je v tom, ze studijni plan me donutil naucit se i to na co bych se jinak vykaslal.

A divim se, ze nezaznela jeste dalsi dulezita vec - spoluzaci.
1. Na gymplu budes mit i spoluzacky a nebude jich malo. Kamosi z prumyslovek meli na cele skole min holek nez my na gymplu ve tride.
2. Znami - lidi se rozprchnou a z gymplu budes mit kamarady a zname v mnohem vetsi skale profesi.
Pravda. Zdravy potazmo sexualni vztah dokaze podporit sebevedomi/testosteron do budouciho studia. To je kvalitni prispevek. Neco co je dost opomijene. Sportovat se da ale chlap je chlap. Citova a sexualni deprivace dokaze porazit i nadejneho studenta.
Pokud ani k jednomu nedojde tak aspon ziskas trochu soft skills pri spolupraci s zenami. Tech je v IT cim dal vic a tento obor celkem dobre filtruje fuchtloidni barbie girls.

88
Studium a uplatnění / Re:Kam po ZŠ?
« kdy: 16. 05. 2022, 15:46:38 »
Nedavno mne tu nejake jelito i poucovalo ze nevim jak funguje trh prace a ze mam byt rad za ty penize. No kalkulace existencniho minima pri roku docasne prace neschopnosti a nutnosti nekde bydlet uz tak uzasna potom neni.

A bohužel jsem tě poučoval neúspěšně, protože to zjevně stále nechápeš. Ale aspoň mohu říct, že jsem to zkusil. Není zač. Pokud svůj koncept výpočtu nástupního platu ze svých potřeb myslíš vážně, tak se tam vrať do vlákna a poraď tam archeologovi.
Nepochopil. Mam nejakou pozici tak se z ni snazim vytriskat co nejvic abych se pojistil na horsi casy. Je to obchod. Nabidka/poptavka. Nekdy to uhadam a nekdy ne. Neustale prehodnocuji svoji pozici vuci pozadavkum trhu - menim i povolani v ramci IT nebo korporatu.
A ciste nahodou delam v oboru kde mam silnou vyjednavaci pozici a nejsem ani vazan na trh v CR. Takze si mohu zasahnout vetsi trhy.

Jsou zamestnavatele kteri reflektuji narocnost povolani a jsou kteri nereflektuji - jejich smula a smula tech ovci ktere najdou. Svagrove taky vysvetlovali v soukrome ordinaci jak funguje trh prace. Pochopila velmi dobre. Sbalila se a pracuje v nemecku - z jejiho platu uzivi celou rodinu a jeste jim zbyde na dum.

Tak funguje trh. Az se mi to prestane vyplacet nebo nebudu schopen(viz vyhoreni) pujdu delat toho skladnika. Coz mi moc vadit nebude protoze uz budu mit vyreseny zakladni zivotni potreby.

89
Studium a uplatnění / Re:Kam po ZŠ?
« kdy: 16. 05. 2022, 11:16:27 »
Nakonec to dopadlo tak, že jsem šel do Jičína na průmku na IT. Po třech dnech ve škole jsem si uvědomil, že to byl fakt špatný nápad - učitel, kterého jsme dostali na IT byl strašný amatér, a už tam ani není. I ten co ho nahradil z doslechu dobrý není. Rozhodl jsem se tedy přestoupit na elektrotechniku, specializace automatizace. Tam je to docela fajn, na teorii máme skvělého mladého učitele, zbytek taky ujde. Akorát matematika je takový velký ups, ne že bych to nechápal, ale nezvládám počítat jako robot, takže na vysvědčení 3 :D Uvědomil jsem si, že ani IT do budoucna dělat nechci a půjdu nejspíše směrem aerospace. Pořád ale nevím, zda rozhodnutí nejít na gympl lituji nebo ne, určitě by tam byla spousta výhod ale ty má i průmka, akorát jiné - mohu trávit čas v laborkách po vyučování a mám asi i více času, takže mám při škole práci jako programátor a budu si teď dělat piloťák. Takže jsem ve finále docela šťastný a ty čtyři roky to tam vydržím a pak půjdu felit :)
Je pekne ze se nekdo rozhodne ze IT delat nechce. Ciste IT s sebou nese nektere osklive veci jako vyhoreni a hodne totalni vycerpani. Je to obcas i hodne asocialni prace kolikrat s abstraktnimi vecmi kde nic nevidis a za 2 roky projekt zabiji. Nedavno mne tu nejake jelito i poucovalo ze nevim jak funguje trh prace a ze mam byt rad za ty penize. No kalkulace existencniho minima pri roku docasne prace neschopnosti a nutnosti nekde bydlet uz tak uzasna potom neni.
Pokud mas neco s IT spjateho je to vzdy lepsi nez ciste IT. V IT potkas i docela slusnou davku divnolidi co bydli s maminkou a staci jim 35kkc za to ze muzou commitnout kod do kernelu protoze je vyhodili i jako asaka z matfyzu.

Za mne velka nevyhoda prumek je naprosto mizerna anglictina. Chlapci daji cteni datasheetu ale to je tak vsechno. Chovam blahovou nadeji ze dnes je to lepsi a ze alepson se da rozumet tomu co rikaji.

Jinak pri IT se da pilotak docela dobre zaplatit ze sveho. Problem je cas(pokud mas alokovany u zamestnavatele je to super) a taky CR je proste malinka a clovek se casto dostane do pruseru ze preleti nekam kam nema. Pokud budes letat jeV letnanech jsme kvuli zelenym gumam na to meli i spolecny budget na prusery. V US to fakt nikdo neresil. Tam spis doletis nekam do bubakova kdyz si let spatne rozpocitas nez abys platil pokuty. Na uceni zakladni teorie doporucuji stare svazarmovske ucebnice. V antikvariatech se vyvazuji zlatem ;-)

Z jineho soudku... Vodochody nebo Honeywell?

90
Studium a uplatnění / Re:Plat embedded programátora po škole
« kdy: 09. 05. 2022, 10:54:59 »
Děkuji za odpovědi.
Rád bych se dostal k alespoň trochu konkrétnějším číslům. Dejme tomu, že teď jsem bral 35 tisíc (přepočteno na full time.) Přijde vám rozumné říct si u pohovoru třeba 45 tisíc?  Nebo rovnou 50?
Nejdi pod 60kkc. Po roce chtej pridat. Pokud nepridaji odejdi okamzite. I tak na tobe vydelavaji.

Meritko 25kkc bere skladnik, 30kkc lepe placena pokladni a o trochu vic jeji vedouci. Za 35kkc za fulltime ses nechal pekne zdirat ale coz - prvni zamestnani je vetsinou opruz. To nebyl ani muj prvni nastupak v praze pred mnoha desetiletimi.

Neznám současné platové poměry, abych tazateli poradil, kolik je reálné pro absolventa v embedded.
Jenom vím, že embedded bylo vždy hůře placené než např. java (protože na projektech v javě firmy více vydělávají, protože javové projekty zadávají jiní zákazníci, kteří lépe platí).

Ale hlavně nedej na lidi, kteří argumentují stylem, že když pokladní bere 30 (což je mimochodem na pokladní špičkový plat u několika málo supermarketů), tak programátor MUSÍ brát tolik a tolik už od nástupáku. Takhle pracovní trh nefunguje. Programátora (ve srovnání s pokladní) mnohem déle zaškoluješ a následně jsou mezi nimi mnohem větší rozdíly ve výkonu. Takže je logicky mnohem větší rozptyl v platu jak mezi jednotlivými programátory se stejnou dobou praxe, tak mezi absolventem a člověkem s 20 lety praxe.
No vyborne ;-) Nekdo na rootu mne bude poucovat jak funguje pracovni trh. Beru si popkorn a poustim si monoskop... Tak nestudujte a bezte delat k pasu do fabriky nebo toho skladnika - tech 25-28kkc je realny nastupak tady ve vidlakove (pro prazaky: pobliz outletu s dinosaurama).

Jaky argument si tedy predstavujes? Doba se trochu posunula od doby co jsi studoval. Treba naklady na bydleni, prace ve stavebnictvi a energie. I takove socialni Brno uz neni tak levne jako kdysi.

Pokud by tam nebyl na teto pozici vyssi plat nikdo by to delat nesel. Kde jsou vsechna ta odstudovana leta a oceneni za znalosti? Kazdy muze delat embedaka po tydnu zauceni jak ta pokladni?

Ta prace je neuveritelne stresujici, porad si neco cpes do hlavy a nestaci jen zabouchnout dvere kanclu a padla. Tak mozek nefunguje.

 Potom dostavas na starosti i novacky (coz je + 1/2 prace navic denne), postupne vedes projekty. Mezitim si neco porad cpes do hlavy. Technologie se pretahuji s politikou a korporatnim bullshitem (pravda zde zalezi na nadrizenem a velikosti firmy).
Lidi ci si rikaji mrzky plat vubec nic netusi o narocnosti zamestnani nebo maji velmi nizkou uroven sebevedomi a respektu k sobe sama.

Rada programatoru konci velmi brzo vyhorenim a jejich produktivni doba je mnohem kratsi nez treba u te pokladni. Takovy programator pak jde delat neco zcela jineho - chovat ovce, sosat prachy ze statu pres neziskovky, delat remeslnika atd.

Chces-li jeste vedle toho mit konicky nebo rodinu zakladem je dostatecny plat a vedet kolik si muzes rici. Je to i kvuli horsim casu nebo neocekavanym vydajum. Uz nejsme v devadesatkach kdy si clovek musel pujcovat jak jelito pomalu i na mobil nebo domaci spotrebic.

Stran: 1 ... 4 5 [6] 7 8 ... 16