Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - xyz

Stran: 1 ... 16 17 [18]
256
/dev/null / Re:Těžké OOP problémy
« kdy: 11. 11. 2019, 23:39:54 »
Jsem tu :-) S tim predikatem jsem to napsal spis jako popichnuti, protoze se vyjadrujes radoby akademickym jazykem a ve vysledku ten odstavec neni moc srozumitelny.
Super! Vsechna cest, ze ses ozval a byl chlapsky uprimnej, klobouk dolu!

Budu taky. Tu vyhradu neberu, prvorade proto, ze se imho snazis aplikovat pojmy z nejakeho formalismu (predikatova logika?) na prirozeny jazyk. Preskakujes ze sveta semantiky ("vlastnost"), ve kterem jsem se pohyboval, do sveta formalismu ("predikat"). To dost dobre samo o sobe nedava smysl, natoz aplikovano na prirozeny jazyk.

---

Jestli to bylo nesrozumitelny, tak se omlouvam. Chtel jsem proste rict to, co jsem napsal pozdeji:
myslím, že jsou to spíš "shades of grey" - čím víc těch "vlastností funkcionálních jazyků" splňuje, tím víc je to funkcionální jazyk...
cili (tak jako vetsina vyrazu prirozeneho jazyka) i "funkcionalni jazyk" je proste fuzzy pojem. Pro nekoho je funkcionalni jenom Haskell a par jazyku, o kterych nikdy nikdo normalni neslysel, pro nekoho je funkcionalni jazyk i Javascript :)

Podle me se ale daji alespon identifikovat nejake vlastnosti, ktere dohromady tvori jakousi pseudoskalu - cim vic z nich jazyk ma, tim vic je funkcionalni. To je cely, zadna veda.

---

Jinak mimo hru: AFAIK (alespon v "normalnich" logikach, u jinych nevim) lze kazdy predikat definovat pomoci mnoziny a naopak kazdou mnozinu pomoci predikatu. Protoze predikat proste rozdeluje univerzum individui na dve disjunktni podmnoziny: pro jednu plati, pro druhou neplati. Takze predikat a mnozina jsou vicemene dva ruzne pohledy na tutez vec, kazdy z jine strany. ...takze ani mnozina predikatu neni zadny velky problem. Muzeme tomu dat semantiku treba takovou, jakou jsem tomu dal ja (fuzzy vlastnost), nebo bysme to mohli treba i v predikatove logice chapat jako (neformalne) "zretezeni pomoci AND" neboli jako prunik tech mnozin, ktere vymezuji ty predikaty. Proc ne? Fantazii se meze nekladou, kazdy si muze co chce nadefinovat jak chce, zejmena semantiku :) (a proto IMHO neni moc moudry temahle pojmama nekoho mlatit po hlave :) )

---

P.S. Ses chlap, respekt!

No a jaky je prinos do diskuze? Ze cim vic vlastnosti z funkcionalnich jazyku, tim vic funkcionalni jazyk?

Mene (prispevku) je nekdy vice :D


257
/dev/null / Re:Těžké OOP problémy
« kdy: 11. 11. 2019, 23:00:25 »
Už jsme ji opravovali dva. Dokud nebudeš chápat rozdíl mezi `{a}` a `a`, tak to nemá smysl. Hlavně že si tu s Idrisem honíte trika.
Nevim, jaky `{a}` a `a` mas namysli.

Ja jsem rekl

"být funkcionálním jazykem" je množina několika různých vlastností

Procez ondrama mi vycetl:
"Byt funkcionalnim jazykem" neni mnozina, ale predikat.

Ty mi tady (pro me) nesrozumitelne povidas o tom, ze mnozina neni funkce a ze {a} neni a. To nejak souvisi s tim, co napsal ondrama? Nebo to je zas nejaka jina chyba?

S vama je to tezky, chlapi. Na me musite pomalu a srozumitelne. Poradne, pomalicku a poporade mi vysvetlit, jak je to spravne a proc, ja jsem jednoduchej kluk z vesnice.

Jsem tu :-) S tim predikatem jsem to napsal spis jako popichnuti, protoze se vyjadrujes radoby akademickym jazykem a ve vysledku ten odstavec neni moc srozumitelny.


258
/dev/null / Re:Těžké OOP problémy
« kdy: 11. 11. 2019, 13:28:16 »
Ze zdejších konverzací však mám pocit, jako kdyby Haskell byl jediným správným funkcionálním jazykem.
To je asi spíš proto, že Haskell je dobrý jako příklad, protože "být funkcionálním jazykem" je množina několika různých vlastností, různé jazyky splňují různé její podmnožiny a Haskell splňuje asi všechno - tj. je hodně čistě funkcionální. Například Erlang nebo Elixir (a AFAIK i Lispy) mají side effecty, což moc funkcionální není.

Zároveň je Haskell ještě relativně dobře známý, protože se často učí na školách. Příklady pro Agda nebo Idris by byly srozumitelné výrazně menšímu počtu lidí.

"Byt funkcionalnim jazykem" neni mnozina, ale predikat. Kdyz uz se vyjadrujes jak hotentot, tak se pokus byt aspon presny. V idealnim pripade se nevyjadruj vubec.

259
Studium a uplatnění / Re:Studium na VŠ po 40
« kdy: 29. 09. 2019, 12:20:53 »
V 40tke riesit VS? Zivot sa da pokazit aj krajsim sposobom, napriklad chlast, prostitutky ..  :)

V 40tke by si uz mal byt zabezpeceny z kazdej strany, venovat sa konickom, rodine, dovolenkam a uzival si kludnu jesen zivota..

Tos trosku prestrelil s tim podzimem, ted zrovna Katerina Nash ve 42 vyhrala svetak v cyklokrosu. Zkus ji rict, ze si uziva jesen zivota :-))


260
Výjimečné chyby ošetříš o pár pater výš a vhledem k jednotnému rozhraní v tom nevidím žádný problém. Granularitu lze kdykoli zjemnit odchycením výjimky a uložením do stacku nové výjimky na vyšším levelu. Tím si zdroj výjimky krásně vytrasuješ.
To "ošetříš" znamená kód, který se díky tomu "výjímečné" moc často nespouští. Je opravdu dobře otestovaný? Netestují se náhodou jen běžné chyby?
Citace

Když upravíš jen kód nebo ošetření výjimek, tak tě na to testy hned upozorní. Toho bych se nebál.
Teoreticky jo. Ale v praxi jsou ty testy kapku míň spolehlivé. Testuje se to, co někoho napadne, nebo co už se jednou vymamlasilo. Na nečekané chyby testy nejsou.

Ze zadání píši testy, podle testů pak produkční kód. Do testů mockuji i chyby filesystému nebo třeba ztrátu spojení s databází. Je snad v něčem problém?

Nesmí se také zapomínat na zotavení z výjimek. Když ho uděláš v main loopu aplikace, tak ti nespadne, ale přejde do nějakého výchozího stavu. Je to taková poslední záchrana. Samozřejmě musíš vše řádně zalogovat, což obvykle není problém.

Produkcni kod je co?

261
Odkladiště / Re:(Rádoby)frikulínská komunikace firem
« kdy: 08. 09. 2019, 10:17:33 »
Ninjové atp. se dají snadno oignorovat a s hirujícím managerem se dá většinou dobrat podstaty. A pokud ne, tak je to jejich problém.

U stanování je potřeba se ujistit, jak moc nepovinné to je.

A z různých "cool" benefitů po některých vysloveně pasu - konkrétně nedám dopustit na dobré kafe a schopné baristky. (Jinak je samozřejmě potřeba se ujistit o tom, že třebas ty fotbálky a jiné nesmysly jsou dost daleko od místa, kde se skutečně pracuje.)

Schopne baristky? Co si pod tim mam predstavit? Co ja mam zkusenosti, tak jednou za den prijde pani a vycisti/doplni automat na kafe :-)

262
Studium a uplatnění / Re:Práce v zahraničí - vyplatí se?
« kdy: 24. 08. 2019, 12:49:05 »
Myslím si ze financne se to nevyplati. Tady pokud je clovek aspon trochu sikovny tak najde praci na IC za 8000Kc / Manday. A vzhledem k tomu ze zivotni naklady v teto zemi jsou nizke tak si myslim ze Cesky programator se ma lepe nez jeho zapadni kolegove.

A co Praha? Je to klise, ale treba by mlada rodina (treba ucitele), chteli dve deti. Tudiz tripokojovy byt. Kouknete na ceny najmu. A o hypotece se jim muze jen zdat. Praha je uz samostatna kapitola a bude to mit i socialni dopady.

263
Distribuce / Re:Boot na druhy pokus
« kdy: 21. 08. 2019, 22:54:23 »
Sem asi debil, rad se od tebe jako chytreho necham poucit.

Rozumne vysvetleni bude v logu.

264
Vývoj / Debugování Spring aplikací
« kdy: 09. 05. 2019, 10:54:08 »
Ahoj,

jak debugujete Spring aplikace? Kazde volani metody nejake spring componenty/service vleze do

process:102, Service (test)
invoke:-1, Service$$FastClassBySpringCGLIB$$ca729fcc (test)
invoke:204, MethodProxy (org.springframework.cglib.proxy)
intercept:669, CglibAopProxy$DynamicAdvisedInterceptor (org.springframework.aop.framework)
process:-1, Service$$EnhancerBySpringCGLIB$$78531b00 (test)

A nez se tim proklikam...

265
Odkladiště / Re:Trening algoritmizacie, logiky, a pamate
« kdy: 13. 04. 2019, 21:41:34 »
Ahoj

Obrovska kolekce uloh na algoritmizaci (z computer science):
https://uva.onlinejudge.org/index.php?option=com_onlinejudge&Itemid=8&category=1


266
Hardware / Re:Tip na ergonomickou klávesnici
« kdy: 26. 02. 2019, 23:52:39 »
Pár měsíců mám v práci MS Sculpt Ergonomic Desktop a píše se na ní neuvěřitelně příjemně (materiál, zdvih, zvuk), lituji, že jsem si ji nepořídil dřív.

Zvykl jsem si tak za týden - zpočátku jsem dělal překlepy v horní řadě kolem rozdělení klávesnice (píšu hodně, poslepu, všemi deseti a dost rychle, ale jako samouk mám vlastní prstoklad :) ), teď už zcela bez chyb.

Přecházení mezi MS Sculpt Ergonomic v práci a MacBookovou klávesnicí doma zcela bez problémů.

V recenzich jsem cetl, ze je problem s Fn klavesama. Programator potrebuje Fn klavesy casto.... Jak je na tom tato klavesnice?

267
Hardware / Tip na ergonomickou klávesnici
« kdy: 21. 02. 2019, 14:10:27 »
Ahoj,

nemate nekdo tip na ergonomickou klavesnici? Je jich strasne moc na vyber. Pozadavky
1) pro programatora
2) pro vetsi ruce
3) nepisu vsema deseti, takze asi ne uplne nejaky futuristicky design

Dekuji

Stran: 1 ... 16 17 [18]