Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Standa Blábol

Stran: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 11
61
Vývoj / Re:Synchronizacia real-time dat, s datami z RESTu
« kdy: 22. 05. 2020, 14:44:03 »
Je nejaky duvod, aby prvni davka sla restem a zbytek websocket?
Nemuze to jit pres websocket primo?

Jinak presne na tyto druhy ukolu je Apache/Kafka, udelej si pred to websocket wrapper a hotovo.

Navic Kafka slouzi rovnou jako databaze, zapis do externi nemusi byt potrebny.

62
Hardware / Re:Mobil s dobrou podporou LineageOS
« kdy: 21. 05. 2020, 12:36:13 »
Cose tyde Redmi Note 4, zahlidl jsem tohle.

https://download.pixelexperience.org/mido

Sam jsem nezkousel.

63
Hardware / Re:Mobil s dobrou podporou LineageOS
« kdy: 20. 05. 2020, 10:17:47 »
Je ma dneska nejaky telefon dobrou podporu Lineage este neznamena, ze tomu bude tak zitra.
Ty romky stoji na jednom ci nekolika malo vyvojaru, kdyz se na to vykvaknou tak koncime.

Doporucuju co nejmasovejsi mobil, ktery pouziva Snapdragon SoC.
Snapdragon dava jakousi podporu driveru pro nove androidy a masovost znaci, ze se snad nejaky varic romek najde.
A aby telefon slo odemknout, samozrejme.


64
No ja osobne bych rozhodne nechal stavajici systemovy python jak je a 3.8 bych nainstaloval jako alternativu druhoi v poradi.

Interpretr se pak spousti jako python38, bezny python3 ukazuje na stary systemovy.

https://hackersandslackers.com/multiple-versions-python-ubuntu/

A veskery vyvoj bych delav ve virtualenvech, nejlepe pri pouziti Pycharm, ktery pouziva virtualenvy defaultne.


65
Odkladiště / Re:Argumenty bezpečnosti open-source
« kdy: 28. 04. 2020, 11:56:54 »
Kvalita SW nezalezi na tom, jestli je opensource/closed source.

Opensource ma snazsi moznost nalezeni chyby z prosteho duvodu volnych zdrojaku, jestli ty zdrojaky ale opravdu nekdo prohlizel, je vec jina.

66
Odkladiště / Re:Argumenty bezpečnosti open-source
« kdy: 28. 04. 2020, 11:53:42 »
Uzavřený SW: nikdo kromě vendora nemá velkou šanci ukrytou chybu najít.
Tohle není pravda. Open source pomáhá, když chcete chybu pochopit a když jí chcete opravit. Pro nalezení chyby jsou ale zdrojové kódy jen velmi mizivý přínos.

Takze kdyz mam neosetreny zapis do bufferu, nebo kdyz neresim v pripade UTF-8 rozditl byte vs character delky, coz je podstatna cast nalezenych chyb, pristup k zdrojaku mi nepomuze?
Ono sakra podstatnou cast takovych chyb najde blbej valgrind, akorat to nikdo nedela.


67
IMHO si myslim, ze je to klasicke rekvalifikacni smecko a ze ty ruzne Pavliny, co to tu v threadu vychvalujou, maji ve skutecnosti bimbaska a jsou v onom smecku zainteresovany/i.

Ostatne cely puvod tohoto threadu povazuju za PR aktivitu.

A kdo by se chtel samodomo ucit Jawu, doporucuju standardni Oracle certification path
https://education.oracle.com/oracle-certified-professional-java-se-11-developer/trackp_815

Testy jsou klasicky prometric v cene cca 5000CZK za kus.

68
No a co proste nahulvata namountovat se zapisem pro everyone, pak nechat nainstalovat PG vcetve vytvoreni usera, pak nastavit prava mountpointu jak maji byt?

Nehledal bych v tom vedu.

69
Hardware / Re:Jak si zařídit „moderní televizi“?
« kdy: 15. 04. 2020, 08:10:44 »
Osobne pouzivam krabicku Amiko Viper T2C.

Je to obdoba rapsberry, akorat na MIPS, bezi na tom enigma linux, do ktereho se normalne pripojim SSH a delam si tam co chci.

Youtube a HBbtv1 funguje, ale procesor je slaby.

Dneska bych uz koupil vykonnelsi arm krabicku, neco od Vu+

Pouzivam distribuci OpenATV ale.muzu tam strcit i jinou.
Ma to velice pekny ovladac se vsema potrebnyma spec tlacitkama

70
Vývoj / Re:Doporučte programovací jazyk pro Windows
« kdy: 03. 04. 2020, 23:14:43 »
4) Jak bys v javě za běhu modifikoval třídu a všem stávajícím instancím změnil chování nějaké metody?
Javu moc dobře neznám. V C++ bych asi věděl. Přes věci jako dll injection se dají dělat zajímavé divočiny.
Daleko lepší nápad mi ale přijde, pokud má daný systém nějaké zotavení z pádu, kontrolovaně shodit celý proces a nahradit ho novou verzí.
Jedna možnost - reflexí.
Druhá možnost - něco kolem vzoru interpreter.
Záleží, jak bych to chtěl pojmout. Zda jako hack, nebo jako systém.
(Určitě existují další způsoby.)

Kdyz uz takovou potrebu, ze menim classes za chodu, vybec mam, je neco hodne spatne v architektonickem navrhu.
V realu tohhle vede leda tak k nedefinovanemu bordelu, protoze nedokazu zajistit, aby se objekt nemodifikoval v nejakem prechodovem stavu.

V Jave proto Spring Boot sestavuje aplikaci pri startu, classes kompozice se sestavi jako IoC assembly podle konfigurace, musi vsak splnovat interface, pres ktere to spring via @autowired slepi dohromady. Jak uz aplikace nabehne, do kodu se uz nehrabe, to je hovadina.

Obdobnou funkcionalitu muze poskytnou Java OSGi container, tam se ale za chodu nemeni jednotlive classes, ale services. Tam je mozne uhlidat konzistenci, vymeni se zkratka servica, coz je uplne jina immutable class se stejnym interfacem, stavajici runy zkratka dobehnou, servica se otoci s novou class a hotovo. Je to vlastne obdoba microservices v ramci JVM.
Ma to definovany lifecycle, ostatni spolupracujici servicy zpusobne pockaji, nez se moje servica otoci.
Mutace class za chodu, i kdyz to pres reflection api asi pujde, je tak leda gigabordel.
Dalsi aspekt, jak se ma zachovat serializace? Kdyz ponecham puvidni id serializace, tak lzu, a zpusobim tak leda pad JVM pri deserializaci. Kdyz mam id jine, coz spravne byt musi, je to defacto jina class.

71
Vývoj / Re:Doporučte programovací jazyk pro Windows
« kdy: 03. 04. 2020, 18:48:21 »
Jo, to by me taky zajimalo.
Zvlast kdyz se podivam na nove univerzalni jazyky s potencialem budouciho rozvoje, napr. go, switft, rust, kotlin. Staticky typovane sakumprask vsecko.
Ktery z techto 'univerzalnich' jazyku ma dle tebe potencial nahradit Javascript?

V pripade realne pouzitelneho WebAssmbly vsechny. Spise ale predpokladam cestu Javascriptu jako nizkourovnoveho assembleru, ktery bude cilem transpilace z kvalitnejsich jazyku, napr. Typescript.

72
Vývoj / Re:Doporučte programovací jazyk pro Windows
« kdy: 03. 04. 2020, 18:45:20 »
Viz výše. Prostě nepoužívá a nedává ani žádný smysl, aby tomu tak bylo, že? A tohle tvrdí jinak určitě inteligentní člověk. Takhle ho používají jen ti, kdo s ním neumí, ti kdo ho nechápou, ti kdo ho vnímají jako zmrzačený statický jazyk (být rybou je nahouby, vždyť každý ví, že nemá nohy a proto se nemůže hýbat), kterému něco zásadního chybí. A používají ho většinou z donucení vnějších okolností. Dokud statické typy chápeš jako něco, co ti pomáhá a chybí, místo jako věc, která tě omezuje a která ti překáží, tak nechápeš dynamický jazyk. Jeden z důvodů nepocgopení je, že se statickým typům přisuzují vlastnosti, které jim nepřísluší, viz můj odkaz na staticky typovaný jazyk C. Místo k zamyšlení vedl k nadávkám, protože lidé se svého myšlení vzdávají neradi, je to dost nákladné.
Já jsem jeden z těch, co vnímají statické typy jako pomoc a občas mi zatraceně chybí. Takže bych to využil a zeptal se na nějaké bližší info. Máš nějaké materiály nebo příklady toho, jak má vypadat to přemýšlení, které využívá výhody dynamických jazyků? Něco co by mi ten jiný styl uvažování trochu osvětlilo?

Zatím veškerá omezení, která jsem kdy cítil vycházela spíš z nedokonalé implementace než ze statických typů jako takových. V jazycích s rozumnými generiky a typovou inferencí nemám pocit, že by mě typy nějak omezovaly v rozletu.
Já jsem jeden z těch, co vnímají statické typy jako pomoc a občas mi zatraceně chybí. Takže bych to využil a zeptal se na nějaké bližší info. Máš nějaké materiály nebo příklady toho, jak má vypadat to přemýšlení, které využívá výhody dynamických jazyků? Něco co by mi ten jiný styl uvažování trochu osvětlilo?

Zatím veškerá omezení, která jsem kdy cítil vycházela spíš z nedokonalé implementace než ze statických typů jako takových. V jazycích s rozumnými generiky a typovou inferencí nemám pocit, že by mě typy nějak omezovaly v rozletu.

Nemám. Imho to nejde staticky myslícímu člověku racionálně vysvětlit. Můžeš to zkoušet používat a buď přijde aha efekt a nebo nepřijde. Kdysi na to téma měl přednášku na techtalku Niclas Nilsson https://www.se-radio.net/2007/03/episode-49-dynamic-languages-for-static-minds/ ale imho ti to nepomůže, protože to není otázkou nedostatku informací, ale změny myšlení, a to může přijít jen s vlastní zkušeností. Můžeš si zkusít přečíst pár knih na téma javascript design patterns, kde jsou kodifikovány některé způsoby využití, které by tě asi jinak nenapadly, ale jsem pesimista. Tak jako polovina čechů nepochopí, že demokracie je dobrá, imho nepochopí ani polovina programátorů, že dynamické jazyky jsou dobré. Starý struktury musí vymřít a to špatný nerozujný mládí s tím už takové problém nemá.

Statické typy nejsou jenom o jejich deklaraci, ale o tom, že ti determinují, co můžeš za běhu s programem ještě dělat a co už ne. Zjednodušeně řečeno, statické jazyky rozlišují kód a data, dynamické nikoliv (byť míra implementace je různá).  V dynamickém jazyku můžeš kód používat stejně jako data. Což by ti mělo úplně měnit pohled na program a programování, má to řadu důsledků a možností, třeba javascriptové aplikaci můžeš nový kód posílat jako data a za běhu měnit její funkčnost. A ne jako nějakou nouzovou záležitost, kdy servr opravuje za běhu lokální na js založenou aplikaci, ale jako běžné chování. Staticky myslícím programátorům se z toho zvedá kufr, pro ně je to prasárna, všechno chtějí mít pevné, neměnné, prostě statické předem zkontrolované, dynamicky 'mutujíci se' program je pro ně představa z pekla. Přitom přesně takto webové aplikace fungují, nalinkovaný js do stránky není nic jiného než program poslaný jako data, s každou stránkou se mohou načíst jiné, z pohledu uživatele se to mění za běhu aplikace, dělat změny i za běhu interpretu (zjednodušuji, vím) je už jen drobné rozšíření tohoto konceptu. Nebo třeba autonomně za běhu programu se vytvářející stovky nových tříd/datových typů na základě obsahu příchozích dat, která jsou hodně variabilní (na to aby je programátor předem otypoval všechny ručně), ale mají své časté opakující se vzory, aby stálo za to jim přiřadit vlastní datové typy.

To jenom pro představu možností. To že ty osobně nenarážíš na možnosti statických typů je proto, že myslíš staticky a nechceš proto po nich víc, než ti umožňují. Zkus ale nahradit javascript v prohlížeči nějakým statickým jazykem. Ne že by to nešlo, ale narazíš na řadu omezení a problémů, která to přinese. Ne že by to lidé nezkoušeli, kdo si pamatuje java applety? Jestli tohle ti neumožní alespoň vidět nové možnosti, které přináší dynamické jazyky, tak ti asi nic nepomůže. A pokud ano, tak chápeš nesmyslnost tvrzení, že dynamické jazyky jsou stejné jako statické, ale horší.

Heh, presne neco podobneho jem cekal.
Rozhodne doporucuju precist si povidku Woodyho Allena: "Kdyby byli impresioniste dentisty", ktere popisuji tvurci muka mladeho zubare, co se pokousi vytvret neotrele a inspirativni zubni protezy a je znechucen prizemnosti pacientu, co si stezuji, ze se s tim neda kousat.

Programovani je inzenyrska cinnost, pozadovanym vysledkem je funkcni program za definovanou dobu za pomoci beznych standardu, aby mohl spoluporacovat ci praci prevzit jiny pracovnik.

Libovolne praktiky zmeny chovani programu za chodu je desiva prasecina, ktera ma realny vyznam jenom pri psani pocitacovych viru. Kdyz se divam  do mnou bezne pouzivanych knihoven z pypi.org, nikde jsem takovy hnuj nevidel.

Realita v teto oblasti je jina, je to prosta znouzectnost.
Python je skriptovaci jazyk z roku 1991, o dost starsi nez treba Java. Vznikl defacto jako lepsi bash ci perl a ostatne se takto pouziva dodnes. Kdyz pozdeji tvurci uznali za vhodne, ze do pythonu pridaji prvky OOP, sli na to jednoduchou cestou. Objekt v pythonu je zjednodusene receno shlukem pointeru na funkce, pricemz funkce s magickym nazvem _init_() se spusti pri instanciaci, kde se muze do seznamu pridavat dalsi pointery na atributy (proto se atributy objektu definuji v initu) pricemz tento atribut muze byt i jina nova funkce.
Takze je mozne v pythonu udelat objekt, ketry se za pouziti spravneho ifu v _init_() v utery instanciuje neco uplne jineho, nez ve stredu. Naprosta lahoda udrzovat takovy kod. Ostatne takto v pythonu nikdo nepise.
Tam se v realu pridavaji typehinty a dekoratory jako je @Property, aby tyhle historicke znouzectnosti pouzivat nemuseli.

Nahradit javascript pomerne uspesne umoznije Typescript s transpilaci. Angular2 na nem stoji.
Java applety nezdechly kvuli statickemu typovani, ale z prosteho duvodu, ze byly navrzene debilne, AWT grafika byla otres a byly mimo DOM.

"Přitom přesně takto webové aplikace fungují, nalinkovaný js do stránky není nic jiného než program poslaný jako data"
No to ani omylem, JS over http je prosty deployment kanall.
Standardni JS aplikace pri pageonload nahraje komplet JS zdrojak, (obvykle optimalizovany pouze pro potreby dane aplikace) a browser to zkompiluje do bytecode. Pri page load event se casto spusti init framweorku. Pak uz se jenom volaji JS funkce a to staticky. A i ty v pripade Angular2 vznikly traspilaci Typescriptu.

73
Vývoj / Re:Doporučte programovací jazyk pro Windows
« kdy: 03. 04. 2020, 17:55:36 »
Viz výše. Prostě nepoužívá a nedává ani žádný smysl, aby tomu tak bylo, že? A tohle tvrdí jinak určitě inteligentní člověk. Takhle ho používají jen ti, kdo s ním neumí, ti kdo ho nechápou, ti kdo ho vnímají jako zmrzačený statický jazyk (být rybou je nahouby, vždyť každý ví, že nemá nohy a proto se nemůže hýbat), kterému něco zásadního chybí. A používají ho většinou z donucení vnějších okolností. Dokud statické typy chápeš jako něco, co ti pomáhá a chybí, místo jako věc, která tě omezuje a která ti překáží, tak nechápeš dynamický jazyk. Jeden z důvodů nepocgopení je, že se statickým typům přisuzují vlastnosti, které jim nepřísluší, viz můj odkaz na staticky typovaný jazyk C. Místo k zamyšlení vedl k nadávkám, protože lidé se svého myšlení vzdávají neradi, je to dost nákladné.
Já jsem jeden z těch, co vnímají statické typy jako pomoc a občas mi zatraceně chybí. Takže bych to využil a zeptal se na nějaké bližší info. Máš nějaké materiály nebo příklady toho, jak má vypadat to přemýšlení, které využívá výhody dynamických jazyků? Něco co by mi ten jiný styl uvažování trochu osvětlilo?

Zatím veškerá omezení, která jsem kdy cítil vycházela spíš z nedokonalé implementace než ze statických typů jako takových. V jazycích s rozumnými generiky a typovou inferencí nemám pocit, že by mě typy nějak omezovaly v rozletu.

Jo, to by me taky zajimalo.
Zvlast kdyz se podivam na nove univerzalni jazyky s potencialem budouciho rozvoje, napr. go, switft, rust, kotlin. Staticky typovane sakumprask vsecko.

74
Vývoj / Re:Doporučte programovací jazyk pro Windows
« kdy: 03. 04. 2020, 14:04:11 »

V branzi se pohybuju dlouha leta.
..............
A tak je to se vsim. Pojdme znovu vynalezat kolo, bude "krásné nové mladé".

Tolik keců o ničem. Stačilo napsat "jsem starý a zapšklý".
Ale kdeže, má v mnohém pravdu.
Fakticky se tu navzájem nechápou dvě skupiny lidí, které pracují na projektech s naprosto rozdílným životním cyklem. Tak nějak by si měl každý zkusit ujít pár mil v botách toho druhého.
Na rozdíl od gelurga si nemyslím, že javascript mne jako člověka delajiciho na backendech banky nějak ohrožuje. Ostatně, ta představa že statické vs dynamický jazyk je nějaká změna paradigmatu mi příjde lichá. Změna paradigmatu je přechod na funkcionální programování a tam by se měl cítit pythonista ohrožen stejně jako javista. Nebo taky ne, koneckonců jde jen o změnu myšlení, s tím se zrovna v IT musí člověk vypořádávat každou pětiletku :)

Souhlas, duymamicky proceduralni jazyk se pouziva stejne jako staticky, akoras s hromadou opruzu a dalsich zdroju chyb navic.
Na male veci to staci, odpadne boilerplace definice statickych typu.

Ted si hraju s Kafka Streams, tam je potreba prestelovat mozek na jine mysleni, v pripade Java vs Python ani omylem.

75
Vývoj / Re:Doporučte programovací jazyk pro Windows
« kdy: 03. 04. 2020, 13:52:03 »
Něco takového rozsekávat je z principu nesmysl. Já to vidím tak, že preference programovacího jazyka je dána způsobem myšlení člověka. Je to jako preference politické strany. Z nějakého prostředí vzejdeš a to tě (zde)formuje tak, že už jinak myslet nedokážeš. Změna myšlení je těžká věc, mnozí to nedokážou ani když za to zaplatí životem. Takže tu máme spoustu staticky myslících programátorů, kteří čelí čím dál větší konkurenci ze strany dynamických jazyků, se kterými si nerozumí a rozumět nemohou. Jejich nika aplikačního programování se jim třeba přesouvá na web, kde vládne Javascript. I do dalších oblastí dynamické jazyky pronikají, jim se zmenšuje jejich teritorium, začínají být přežití a je na ně vyvíjen tlak, aby začaly používat ty krásné nové mladé a v ledasčem i blbé dynamické jazyky. To je podobné jako s mnohými frustrovanými důchodci, které nikdo nepotřebuje, protože svět se mění příliš rychle a jejich zkušenosti jsou zbytečné, nikdo o ně nestojí a tomu novému zase nerozumí oni. Takže chápu, že si vylévají svou zlost a nadávají všem okolo, i když se u toho zesměšňují pro vlastní neschopnost.
V branzi se pohybuju dlouha leta.

No jo, uz jsi holt starej, a to te vede k despektu vuci mladym, ne z pozice pravdy, ale arogance stari. A diky tomu se ti povedlo paradni fopa. Protoze ja nejsem zadny MJB, liznul jsem si z lehka jeste eru derovacich stitku a ucil se programovat v ASM na ZX spectru. Ale na rozdil od tebe jsem neuviznul v minulosti.

Heh, v mym textu neni ani stopy despektu vuci mladym, tam je despekt vuci hloupym.
A vez, ze z mladyho blba bude stary blb a stary blb byl mladym blbem.

Kdyz mi nekdo realne zduvodni, proc je muj nazor mylny, nemam problem to uznat. Realny duvod ale neni jasani blba, ze dana vec je "nova krasna mlada"

Ja derovaci stitky nezazil ale taky jsem programoval ASM na Didaktiku.
Ale narozdil od tebe jsem neuvizl v minulosti proceduralniho programovani z dob dernych stitku, python/perl skriptovani neni nic jineho, objekty byly dobastleny pozdeji a pomerne pres ruku.

Stran: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 11