Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - L..

Stran: 1 2 [3] 4 5 ... 18
31
Hardware / Re:Doporučte „chytré“ hlavice pro radiátor
« kdy: 10. 10. 2022, 19:56:06 »
Beztak se nic neušetří, paušálem se platí většina.

V paneláku s centrálním vytápěním možná. Pokud máš rodinný dům (nebo byt) s vlastním kotlem, tak co neprotopíš ušetříš.

Spíš mě zajímá, jestli někdo reálně ušetřil dočasným snižováním teploty. Přijde mi, že pokud to není nějaký tragicky nezateplený dům, kde teplota padá rychle dolů, tak úspory musí být minimální (v řádu jednotek procent max).

32
Software / Re:Čím rozmazat SPZ ve videu?
« kdy: 25. 09. 2022, 09:39:31 »
Trochu OT: Akorát tedy moc nevím, čím si zveřejněním videa pomůžeš. Nebylo by lepší dát ho policii a tu značku nerozmazávat, aby si na dotyčného došlápli?

33
Vývoj / Re:AI: jak najít nejziskovější variantu?
« kdy: 16. 08. 2022, 14:37:36 »
Jen takový malý dotaz: Víte, že sázkové společnosti podezřele úspěšné sázkaře odstřihávají?

34
Studium a uplatnění / Re:Živnost při práci
« kdy: 08. 08. 2022, 10:48:33 »
Jako že bys fakturoval té samé firmě, ve které jsi zaměstnán, navíc tu samou činnost? No to se asi finančáku moc líbit nebude :-)

35
Server / Re:SQL dotaz: defragmentace tabulky
« kdy: 06. 08. 2022, 08:42:50 »
No, jak bych to... Napsal jsi tu pět příspěvků a stále jsi nesdělil, jakou konkrétní SQL databázi tam máte. Jestli takhle komunikuješ i se supportem, tak se nedivím, že není schopný dát rozumnou radu.

Jelikož je ta DB tak tajná, tak mohu poradit jen obecně: Nevím o tom. že by nějaká SQL DB měla operaci "rebuild tabulky jen z určitých záznamů". Pokud by bylo potřeba něco takového dělat, tak viz předřečník - potřebné záznamy se odlijí do nové tabulky a tabulky se nějakým způsobem vymění.

V případě historických tabulek (reporty atp.) kam rutinně přibývají a odmazávají se řádky se to řeší partitioningem, kdy se pak dropne najednou celý partition - například měsíc nebo rok dat.

Nicméně tohle je, podle toho co píšeš, spíš nějaký číselník (?) Samozřejmě, pokud je takhle "průtočný" a má sloupeček s datem vytvoření, tak se to tak řešit dá taky. Ale je to tedy docela zvláštní pattern.

Dál stojí za poznámku, že DB operace jsou (pokud jsou dobře indexy) většinou log(n). Tedy pokud odmažeš 3/4 záznamů, tak to nejspíš pomůže, ale řádové zlepšení bych si od toho nesliboval. Maximálně kdybyste se potom najednou zase vlezli do cache, ale na to bych nespoléhal.

Celkově mi přijde, že by se na to měl nejdřív kouknout někdo, kdo DB rozumí, aby zjistil, v čem je přesně zakopaný pes. Trochu blbý v těchhle situacích je, že support aplikace sice zná aplikaci, ale nevidí do DB, aby zjistil, na čem přesně to vázne. DB admini zase koukají jen na DB a že je nějaká aplikace pomalá je nezajímá.

Na tohle téma mám takovou vtipnou historku: U jednoho mobilního operátora jsme měli aplikaci od vendora, co ukládala reportingová data do DB. Najednou se ukládání dat do DB hrozně zpomalilo, data se hromadila ve frontě v aplikaci a reporty se zpoždovaly víc a víc. DB admini lehce arogantně tvrdili, že u nich to není, že oni tam nic nedělali, že jsme určitě něco zmršili my. Udělal jsem nějaké testy a došel k tomu, že ta DB je prostě podivně pomalá, ale ani to s nimi nehlo. Po několika dnech, když už situace začínala být kritickou, manažer zákazníka donutil DB adminy ať se na to přeci jen kouknou. Poměrně rychle zjistili, že se na DB stroji projevil bug v ZFS, kdy se po překročení určitého procenta zaplněnosti výrazně zpomalil zápis na FS. Oprava byla jednoduchá - prostě odmazali nějaký balast, takže procento zaplnění disku spadlo pod kritickou mez a DB se zase zázračně rozjela. No, sypali si popel na hlavu docela dlouho.

Ta historika slouží pro ilustraci, že výkonové problémy jsou často komplexní a musí je řešit někdo, kdo má přístup ke konkrétní DB a potřebné znalosti.

36
Windows a jiné systémy / Re:Jak aktivovat Office 2021 Pro?
« kdy: 18. 07. 2022, 12:50:19 »
A podpora Microsoftu na to říká co?

37
Bazar / Re:Prodám - Elitebook 430 G3 Touch + dock
« kdy: 15. 07. 2022, 09:13:28 »
A má to tedy numerickou klávesnici ?

UTFG

Zkoušel jsem a na "Elitebook 430 G3 Touch" našel Google pouze tuhle diskusi. A pak nějaký ProBook, ale to je jiná řada. Možná používám špatný Google (?)

38
Windows a jiné systémy / Re:Skusit BSD?
« kdy: 12. 07. 2022, 06:32:55 »
Jasne. Kup si Macbook Pro alebo Mac Mini a garantujem Ti, ze uz nikdy v zivote nebudes chciet ziadny iny pocitac.

Měl jsem MB Pro (2020?) jako pracovní počítač. Teď bych ho mohl mít taky, ale nechci. HW má vysoký cool faktor, to je fakt a UNIXový základ systému je fajn, ale jinak je ten OS dost podobný Windows, akorát s jinými f*ckupy.

39
Fascinuje mě, jak uživatelé podobných kurvítek vždycky hledají chybu všude možně, jen ne v tom kurvítku, co si nainstalovali.

40
Odkladiště / Re:Nefunční zabezpeční Alza.cz
« kdy: 01. 07. 2022, 08:29:21 »
Facebook nebo google bežně ukazují IP posledních přihlášení, aktivních relací a nepovedených přihlášení na vlastním účtu, ...

Ta to asi používáte nějaký jiný Facebook a Google než já. Protože mě to ukazuje pouze info typu "Android on Blackberry v Praze", ale IP rozhodně ne.

41
Odkladiště / Re:Nefunční zabezpeční Alza.cz
« kdy: 30. 06. 2022, 23:52:14 »
U nás, kdyby zákazník nahlásil, že se mu někdo naboural do účtu, tak se to bude hodně řešit na technické úrovni a ne že necháme support mlžit.

No a kolik těch zákazníků máte? Máte alespoň desetinu toho, co Alza? To těžko, protože to byste nedělali nic jiného, než že byste "hodně řešili na technické úrovni" různé podobné podivné věci.

Netuším, kolik podobných "hlášení o podivnostech" má Alza denně, ale tipoval bych minimálně desítky, spíš stovky. A že drtivá většina toho bude chyba / zmatení na straně uživatele, nebo různé náhodné chyby. U tak velké firmy prostě nejde řešit věci individuálně, to by se zbláznili. Musí na to jít statisticky. Kdyby jim za den najednou přišlo třeba o sto hlášení víc, že se lidem objevila na účtu cizí objednávka, tak by to už asi někdo řešil, protože to už smrdí nějakou systematickou chybou.

42
Odkladiště / Re:Nefunční zabezpeční Alza.cz
« kdy: 30. 06. 2022, 21:54:43 »
Jestli jim přijde lepší to zatlouct a tvářit se, že se mi někdo nabourává do účtu...

Tak to záleží, jak probíhal ten hovor. Pokud jsi nastoupil rovnou s tím, že se ti někdo naboural do účtu, tak se nediv, že neřešili, jestli se někdo neuklikl.

mně se někdo zkoušel přihlásit na učet ale neprošel přes dvoufázovou kontrolu. Odmítali mi sdělit IP že prej by to bylo porušování soukromí, takže jsem neměl šanci zjistit odkud kdo to zkoušel.

IP adresa je za určitých okolností osobní údaj, takže to udělali správně. Ostatně, co myslíš, že bys z ní zjistil? Stejně to nejspíš byl nějaký vyhackovaný počítač a ne přímo počítač útočníka.

43
Vývoj / Re:Jaký jazyk bych se měl učit?
« kdy: 01. 06. 2022, 10:26:22 »
V cem je typescript tak skvely? Nejaka konkretni featura, ktera jinde neni?

Pokud bych měl vypíchnout jednu featuru, tak by to byl duck typing a s tím související typová aritmetika.

Ale hlavní důvod, proč TS mám tak rád je v jeho elegantním a vyváženém designu. Věci dávají smysl, dělá to co má, není to overbloated...

44
Vývoj / Re:Zadávání údajů ve formuláři dnes a před lety
« kdy: 08. 04. 2022, 22:56:38 »
policko par milimetru
Ergonomie take znamena, ze se usetri misto a uzivatel ma na jeden pohled mhohem vice informaci.

Ne nutně, občas je to méně přehledné. A ne vždy je těch údajů tolik, aby se místem šetřit muselo. Prostě pokud to dává smysl, tak se použije malé políčko, ale ne vždy to smysl dává.

data na straně serveru kontrolovat musíte ... Na tom neco je. Drive (pred webem) se to vetsinou nedelalo a ty aplikace taky desetileti fungovaly.

Ano, na bezpečnost se dřív hodně kašlalo. Pak z toho byly telefonáty typu "A opravdu se váš syn jmenuje Pepa'; drop table users;?" :-D

Dnes se rika, ze si uzivatel otevre pres F12 vyvojove prostredi webu a muze udaje manipulovat i pote, co je client zkontroloval ... no ja nevim, kdyz se to udela pres webassembly, tak bych takoveho uzivatele chtel videt.

Útočník si hlavně může request komplet celý vytvořit a poslat sám, nic měnit nemusí.

Ja jsem myslel, ze cifry jsou v kazdem fontu vsechny stejne velke ...?

Jak se říká: "Myslet znamená houby vědět"

pro zaškolené uživatele co je používali velmi často.
ano, prave na takove aplikace myslim. Klasicke 'rich-client' aplikace

Pak ovšem nevím, proč řešíte běžné webové aplikace, které jsou určeny pro úplně jiné podmínky a podle toho vypadají. I webové aplikace pro zaškolené uživatele se dělají, ale k těm se samozřejmě běžně nedostanete, protože jsou interní.

na jo, to je pravda, jestlize se ma aplikace pouzivat soucasne na mobilu a na 50" obrazovce tak to chapu, ze se musi udelat nekde nejaky kompromis. A ten vede k tomu, ze efektivita prace musi byt nutne suboptimalni. Me skutecne prekvapuje, ze to jeste nikoho nenapadlo a hlavne ze zakaznici neprotestujou.

A proč by měli protestovat? Jistě by bylo možné optimalizovat aplikaci pro různá zařízení od mobilu po tu 50" obrazovku, ale vývoj by byl o dost nákladnější a to se jim prostě nevyplatí. Maximálně se občas dělá mobilní verze nebo webová a mobilní aplikace, kde je to fakt užitečné.

Nekdy kolem roku 1988 jsem pro nemeckeho zakaznika predelavali stavajici aplikaci, ktera byla novell-dosovska na unix a u prejimky ten sef posadil k terminalu po rade zamestnance z nakupu a odbytu a nechal je editovat ty zakazky a objednavky a meril stopkama kolik potrebujou casu.

To je další věc. V 80. letech se běžně zaměstnávaly armády makaků, kteří nedělali celý den nic jiného, než přepisovali věci z papíru do počítače. Tam byla samozřejmě efektivita zadávání naprosto kritická. Nicméně dneska se to už dělá jen výjimečně, buď se komunikuje elektronicky, nebo to nahradilo OCR.

Zadal jsem tedy '//////////////2345234523423////////456345634//////' a kdybych chtel, tak zadavam jeste ted, ale presto vsechno se mi nezda, ze to co zadavam vypada jako nejake smysluplne datum.

A proč byste něco takového zadával do datumu? Když by to byla aplikace, tak by vám po opuštění pole vynadala, že to není platné datum, takže cajk. Optimalizovat aplikaci, aby se při takovém nesmyslném vstupu chovala "co nejlépe" je zbytečná práce.

Mimochodem, právě dělám na jedné interní aplikaci, kde je rychlost zadání v nějakých UC kritická. Takže řešíme věci jako "A když sem kliknu se shiftem, tak bude ve zobrazeném dialogu aktivní druhé políčko a ne první, abych ho mohl rovnou přepsat a ušetřil stisknutí tabu." Ale vstupy čísel jsou normální inputy, do kterých mohou napsat cokoli, žádné filtrování, zarovnávání na desetinou tečku a podobné nesmysly, dokonce ani nejsou zarovnané doprava a uživatelé jsou s tím úplně v pohodě. Kdybych jim vysvětloval, že to tak podle nějaké socialistické normy musí být, asi by koukali, jestli jsem nespadl z Měsíce :D


45
Zadavani se drive resilo tak, ze caret se pri vstupu do policka posadil na desetinou tecku a zacala se zadavat ta celociselna cast toho udaje. Pritom se caret nepohyboval a jednotlive cifry se v policku objevovaly zprava jak na kalkulacce.  Pote uzivatel zmacknul znak desetinne tecky a caret se presunul do prvniho desettineho místa za tou teckou a uzivatel zadal nyni to nejvyssi  desettine misto. Od desetinne tecky se to editovalo tedy jako text. Samozrejme, ze byly blokovany ty sipky a jine 'zle' znaky.

Vždycky, když něco takového potkám, tak mám chuť autorům provést něco strašného. Třeba pomazat medem a přivázat do mraveniště. Nebo jim zlámat obě ruce nadesetkrát, aby už nikdy nenapsali ani řádek kódu. Nebo ještě něco děsivějšího - donutit je ten jejich neergonomický paskvil denně používat.

Stran: 1 2 [3] 4 5 ... 18