Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - L..

Stran: 1 ... 12 13 [14] 15
196
Předně, jsi rok ze střední. Pokud chceš programovat, ze všeho nejlepší je to vystudovat, ideálně na VŠ. Pak na 99% nebudeš muset řešit, jestli tě někde vezmou nebo ne.

Pokud vysokou fakt nedáš, třeba finančně, tak to stejně bude chtít hodně samostudia. Firma bere člověka proto, aby jí přinášel peníze, ne aby ho učila jeho práci. K tomu je škola. Takže do firmy bych šel až bych si byl jistý, že něco umím a budu jim peníze vydělávat, ne prodělávat.


197
Vývoj / Re:Váš názor na agilní vývoj - Scrum
« kdy: 04. 02. 2020, 22:26:16 »
Opakuju - nezajimaji me obecne postrehy, ale realne zkusenosti z praxe.

Mám zkušenosti s Hangouts, Meetem a dobré. Pro urychlení je dobré mít pořadí lidí určené nějak "algoritmicky", například na místě podle fyzické pozice, remote vyvolává jeden určený člověk podle pořadí v kecátku. Pak se neztrácí čas řešením, kdo má mluvit další. Je dobré mít alespoň avatary, ideálně video, pokud jsou na to technické podmínky. Pokud blbne, tak se s ním akorát ztrácí čas.

Pokud nesedí (vždy) všichni v jedné kanceláři, tak standup nabývá ještě více na důležitosti, protože tam jsou větší komunikační bariéry a přirozený tok informací dost přiškrcený. V kanceláři občas hodíš řeč s kolegou jen tak, ale přes remote těžko.

198
Vývoj / Re:Váš názor na agilní vývoj - Scrum
« kdy: 03. 02. 2020, 15:25:01 »
A to neexistuje jiný způsob, jak můžou ostatní zjistit, na čem dělá kolega, pokud jim po tom něco je - třeba tak, že se mrknou do trackeru nebo se ho, já nevím, zeptají? A scházet se takhle jeden každý den? To mi přijde jako skutečné psycho.

Mě tedy přijde spíš jako psycho když bych musel x-krát denně odpovídat různým lidem co dělám a zda/kdy to budu mít hotové, když bychom si to mohli jednou denně prostě říct všichni najednou :-) Ale proti gustu... Jinak, samozřejmě, jiné způsoby existují, ale taky mají své mouchy. Tickety často nejsou aktualizované, odpovídat neustále na dotazy otravné, lidé se často nezeptají, ale předpokládají. Standupy jsou prostě jen nástroj, ne nutně ve všech situacích nejlepší, ale podle mě pokud se používají správně, tak docela dobrý.

A teď si představte, že se někdo tohle pokouší závést do týmu cca 10 vývojářů, kteří pracují na asi 6 menších projektech a k tomu drží dalších 5 placených servisních smluv na support nějakého SW vyvinutého dříve.

Pokud to není tak, že všichni dělají (víceméně) všechno, tak to není scrumový standup, ať tomu říkají jak chtějí. To je prostě jen report manažerovi.

199
Vývoj / Re:Váš názor na agilní vývoj - Scrum
« kdy: 02. 02. 2020, 12:20:39 »
Standup je o toho, aby každý krátce (!) řekl, na čem dělal včera, co bude dělat dneska a s čím má případně problém (na něčem se zasekl, na něco čeká, ...). A neříká pro pro sebe, ale pro ostatní, aby měli přehled.

Pokud zazní na standupu nějaký problém, neřeší se na něm, ale po něm, jen mezi lidmi, kterých se to týká. Jinak to dopadne tak, že Pepa s Frantou deset minut řeší nějaký problém a dalších pět lidí tam stojí jako tvrdý Y a nudí se, protože je to vůbec nezajímá. Což je samozřejmě špatně.

Ohledně ticketů, před sprintem se ohodnotí náročnost ticketů a podle toho se pak zařadí do sprintu tickety za odpovídající počet bodů. Lidi si berou tickety ze sprintu a na těch dělají. Tedy by rozhodně neměli dělat na něčem, co je v backlogu níže (= nedostalo se do sprintu), nebo na co ticket vůbec není. Pokud je potřeba to kontrolovat, nebo dokonce tou kontrolou trávit nějaké významnější procento času, je něco hodně špatně.

200
Vývoj / Re:Váš názor na agilní vývoj - Scrum
« kdy: 02. 02. 2020, 06:58:29 »
Product owner přece na standupu nemá vůbec co dělat. Ale to je klasika. Vždycky, když někdo nadává na agilní vývoj, tak se ukáže, že je to něčím, co s agilní metodikou vůbec nesouvisí, nebo co je dokonce přímo proti ní.

201
Vývoj / Re:Váš názor na agilní vývoj - Scrum
« kdy: 01. 02. 2020, 22:18:06 »
A pokud tam byl, tak se prodlužovaly proč? Nutil vás, abyste detailně popisovali, co jste dělali? To je ovšem špatně.

202
Vývoj / Re:Váš názor na agilní vývoj - Scrum
« kdy: 01. 02. 2020, 19:18:37 »
Taky mě nadzvedávaly (bohužel doslova) takový kecy, že když je teď standup, ta u toho přece nemůžeme sedět...  :D

To nejsou kecy, to je způsob jak lidi tlačit k tomu, aby se nevykecávali moc dlouho, neodbíhali na standupu k řešení problémů atp.

203
V Barclays na IČO neberou. Dík čemuž tedy nemohu poskytnout žádné další informace o ní :-)

204
Studium a uplatnění / Re:Přechod PHP -> Java
« kdy: 13. 12. 2019, 12:50:58 »
Jinak, kdybych měl vybrat, co chci dělat nejméně, bylo by to právě JS. Je tam momentálně sice obrovská poptávka, ale z mnoha důvodů, které leckoho asi napadnou, mě to neláká.


Jako, napadnou. Namátkou:

- Nechci se učit kompletně nové paradigma
- Vůbec nechápu funkcionální programování
- Nedokážu pochopit koncepty jako destrukturování objektů, imutabilití objekty ve stavu aplikace, ...

Trefil jsem se? ;-)

205
Studium a uplatnění / Re:Hodinová sazba programátora
« kdy: 13. 12. 2019, 10:43:52 »
Tak jasně, pro nějakého extra dobrého vývojáře to zajímavé není. Ale buď pro toho schopného studenta, nebo člověka, co má podobný projekt třeba ještě jeden to může být zajímavé. Navíc je tam 100% homeoffice, tedy může být klidně z nějaké zapadlé vesničky a pak ta odměna zas vypadá jinak.

Podmínky mi přijdou docela cajk. Včetně toho, že dotyčný tuší něco o business doméně.

206
Studium a uplatnění / Re:Přechod PHP -> Java
« kdy: 13. 12. 2019, 07:52:46 »
naopak nechápu striktní dělení na frontendisty a backendisty. Nejlepší backend vzniká organicky podle potřeb frontendu, když se backendista nepodílí na vývoji frontendu, nedopadá to dobře.

Tohle možná platí u nějakých hodně malých / amatérsky vedených projektů. U normálních projektů se rozhraní dělá na základě analýzy (která ty potřeby zohledňuje) a tedy není nutné, aby se backendista (přímo) podílel na vývoji frontendu. Naopak, vzhledem k rozdílu v technologiích a často i v programovacím jazyku je většinou to dost neoptimální.

207
Studium a uplatnění / Re:Hodinová sazba programátora
« kdy: 13. 12. 2019, 07:48:18 »
Chcete se pobavit?  :)
https://www.pirati.cz/tiskove-zpravy/a-vyberova-rizeni-inzerat.html

Je to 30-40 tisíc za půlúvazek, tedy 60-80 tisíc za celý úvazek. Vzhledem k tomu, že hledají "holku pro všechno", tak evidentně půjde o patlání nějakých malých webíků; to není úplně mimózní. (Jasně, tady by nikdo za míň jak 200k nevstal ani z postele, ale víme...)

208
Vývoj / Re:objektové úložisko...
« kdy: 10. 12. 2019, 22:41:12 »
Mají data povahu stromu (jsou hierarchická)? Jestli jo, bude ti stačit nějaká dokumentová databáze (Mongo atp), jestli jde o obecný graf (jsou tam cykly, článek obsahuje seznam komentářů a ty zas říkají, v jakém článku jsou), potřebuješ něco sofistikovanějšího. Doporučil bych se držet hierarchických dat, pokud je to možné.

Ten obecný graf už zvládá i Mongo. Akorát je trochu komplikovanější třeba vyhledávat podle políček navázaného (nevnořeného) dokumentu.


209
Vývoj / Re:Návrh frontend/backend model-view-controller
« kdy: 08. 12. 2019, 21:44:23 »
Jelikož tam bude jedno view a jedna/dvě operace (úvodní load / refresh), tak se nějak moc patlat s MVC nemá IMHO smysl.

Nicméně si nemyslím, že byste si změnou technologie nějak výrazně pomohli, co se týče customizovatelnosti. Customizovatelné třeba na základě konfiguračního souboru se dá udělat i to Qt. Maximálně že by si to zákazník mohl sám přestylovat pomocí nějakého pluginu do prohlížeče co umí vnutit stránce styl, ale to nepředpokládám, že by byla cesta schůdná pro větší počet firem.

210
Vývoj / Re:React a jQuery
« kdy: 30. 11. 2019, 17:16:46 »
Já bych to dělal tak, že dynamická část používá komponentový přístup a v té statické se ikonky přidávají přes DOM manipulaci. Aby DOM manipulace neměla dynamickou část se dá zajistit například přes "značkovací" CSS třídu.

Stran: 1 ... 12 13 [14] 15