Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - L..

Stran: 1 ... 10 11 [12] 13 14
166
Vývoj / Re:Moderní architektura pro aplikace v Reactu
« kdy: 07. 04. 2020, 15:55:45 »
Pro Redux je přímo od jeho autorů hezká "style guide", kde shrnují best practices a naopak antipatterny: https://redux.js.org/style-guide/style-guide

Co se týče formulářů, doporučil bych na ně knihovnu: https://github.com/final-form/react-final-form#-react-final-form (ukládá je do lokálních stavů).

Pokud byste náhodou z nějakého důvodu potřeboval ukládat formuláře do Reduxu, tak potom: https://redux-form.com/8.3.0/

167
Vývoj / Re:Moderní architektura pro aplikace v Reactu
« kdy: 07. 04. 2020, 10:28:39 »
A tím Angularem je to nesmysl, React se od něj čím dál víc vzdaluje tím, jak s hooky je možné prakticky se komplet vybodnout na komponenty ve třídách a dělat je jen jako funkce. Čímž se to celé dále zjednodušuje. Vezmi si, kolik toho v Anglaru musíš nadatlit, abys udělal komponentu. V Reactu prostě napíšeš jednoduchou funkci. Plus hooky odstranily šílený wrapper hell, který občas nastával.

Ale to jsem odbočil. Lokální stav (useState) a Redux nejdou proti sobě, doplňují se. Stav, který je lokální pro danou komponentu si ukládáš přes useState a nemusíš s ním zaplevelovat globální Redux. Občas se hodí využít dokonce lokální reducer (useReducer). Redux je naopak vhodný pro ukládání stavu, ke kterému potřebuje přistupovat víc komponent, který má přežít lifecycle komponenty atp.

Samozřejmě jedna komponenta může mít něco napojené z Redux store a něco mít v lokálním stavu. Co se týče toho globálního stavu, tak je to samozřejmě ta první z možností, co jsi uvedl (pro každou stránku extra), bastlit to do jednoho slice je hrozná prasárna. Plus tedy to ani nemusí být dělené dle stránek, ale klidně v aplikaci mohou být i jiné logické celky.

168
Vývoj / Re:Zkušenosti s TypeScriptem
« kdy: 28. 03. 2020, 08:27:59 »
No a třeba Céčko je založené na transpilaci kódu do strojáku. Je to taky zhovadilost?
psal jsem o JS, ne o céčku ;-)

No právě. Kompilace se používá naprosto běžně, tak jsem chtěl vysvětlení, proč je v tomto jednom případě fuj a v jiných OK.

Kr*vina je hlavně tenhle bod. OOP v JS byl už dávno přes Typescriptem.
opět jsem nikde nepsal, že OOP neexistoval. Psal jsem jen to, že OOP do světa JS dle mého pohledu nepatří.

Psal jste, že TS "zavádí do JS OOP patten". Což je prostě kravina bez ohledu na to, co si o OOP myslíme.

Stejně jako Flow od Facebooku. Jen s tím rozdílem, že Flow je jen checker a nepotřebuji pro spuštění udělat transpile.

No a umí Flow třeba optional chaining nebo nullish coalescing? Reálně je Flow hodně podobné Typescriptu, jen (pravděpodobně) o něco méně mocné. I Typescript umí udělat jen typovou kontrolu (noEmit). A naopak zdroják ve Flow se musí zkompilovat (transpilovat) do Javascriptu, protože samozřejmě jeho syntaxi standardní JS engine neschroupne.

Poslední dobou mi přijde, že na českých fórech nemůže člověk napsat svůj názor. Jakmile nejde s davem, je to špatně :-)

Jojo, jak s někomu poukážu na faktické chyby a logické nesmysly v jeho příspěvku, hned se rozčiluje, že mu upírám jeho názor :D

Naopak jsem měl možnost pracovat na dvou projektech v TS, které psali rusáci a indové. Větší hnusy jsem snad neviděl. Z 95% všude bylo any nebo tsignore.

Pak ty projekty nebyly z 95% v TS, ale v čistém JS, který tak velebíte ;D

K tomu mě napadá opět jeden klasický citát, kterým se s vámi rozloučim:

Citace
Neexistuje programovací jazyk, ve kterém by se nedal napsat špatný program.

169
Vývoj / Re:Zkušenosti s TypeScriptem
« kdy: 26. 03. 2020, 10:11:43 »
za mě TS moc nemusím a to z několika důvodů:
1) založen na transpilaci kódu a to je z mého pohledu zhovadilost,

No a třeba Céčko je založené na transpilaci kódu do strojáku. Je to taky zhovadilost?

2) zavádí do JS OOP patten, což je taky kr*vina (ikdyž nový TS už umí FC),

Kr*vina je hlavně tenhle bod. OOP v JS byl už dávno přes Typescriptem. Funkcionální programování totéž.

3) pochází od M$

To je asi nejrelevantnější bod z těch tří. Já to vidím tak:

Citace
Většina produkce Microsoftu je sh*t, ale vyprodukoval i dvě dobré věci: Age of Empires a Typescript ;D


Typescript za mě super:

- Umožňuje odchytat spoustu věcí už při psaní
- Typy slouží jako základní dokumentace
- Na jeho základě může IDE hezky napovídat (s čistým JS je to peklo)

Předtím jsem dělal v Javě. Její typový systém se mi líbil, ale duck typing TS jde ještě dál, umožňuje elegantně(ji) řešit situace, kde typový systém člověka zbytečně omezoval. Další věc, co byla v Javě problém byla implicitní nulovatelnost všech objektů (místo objektu mohl přijít NULL a z hlediska typového systému to bylo OK). To Typescript také umí jednoduše řešit plus přidává optional chaining, který umožňuje prázdné hodnoty (když mohou přijít) jednoduše ošetřit.

Jediná nevýhoda je, že díky možnosti operaci nad typy mohou být v TS občas hlášení o neshodě typů dost kryptická - člověk se musí krotit a nedělat věci moc složité :-)

170
Studium a uplatnění / Re:Jak a kdy se zeptat na plat
« kdy: 11. 02. 2020, 17:38:57 »
Citace
a potom sa bezne stava to ze vedla seba sedia dvaja rovnako pracujuci ibaze majuci rozdielne odmeny.

To se naopak stává velmi zřídka, protože lidi mají různou výkonnost. A problém je, že vzhledem k Dunning-Krugerovu efektu ti méně výkonní nepoznají, že jsou méně výkonní. Takže pokud jsou platy veřejné, tak neustále prudí, jak to, že mají nižší plat, vždyť jsou přece stejně dobří nebo i lepší, než ti, co mají plat vyšší. Často i útočí na ty s vyšším platem (= schopnější) a klidně je z firmy vyštípou. Což fakt nechceš. Proto jsou v IT oboru mzdy většinou soukromou záležitostí mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem. Závist je svinstvo.

Abych nebyl úplně OT, tak k tématu: Záleží, jak se to podá. Pokud se v úvodní výměně zeptáš "Moje představa o platu je zhruba taková a taková, je to u vás reálné?" tak je to relativně cajk. Ale pokud je první otázka kandidáta "Jaký budu mít plat?!" tak bude muset být fakt dobrý, aby jsi ho vzal.

171
Vývoj / Re:Váš názor na agilní vývoj - Scrum
« kdy: 06. 02. 2020, 21:40:25 »
Problémem je, že většina týmu nečeká ani na X, ani na Y, takže je to nezajímá a nudí se u toho, a to že jdeš k doktorovi stejně většina z nich do oběda zapomene (od čeho je sdílený kalendář)  :D

Pardon omlouvám se, měl jsem za to, že když já chodím do práce pracovat, tak to máte stejně. Ale vy se tam evidentně chodíte bavit. Tak to pak jo, potom je fakt  nepatřičné, že vás zaměstnavatel týrá nudnými standupy. Doufám, že alespoň v jiných věcech není sketa a nejméně jednou týdně vám tam vpustí spoře oděné děvy. Vždyť se tam přece chodíte bavit.

Ne, vážně, tohle jsme tu už probírali, tedy nemá cenu diskusi opakovat. Viz výše.

172
Vývoj / Re:Váš názor na agilní vývoj - Scrum
« kdy: 06. 02. 2020, 14:12:47 »
Proč přínost nula? Já jsem se i z takovéhohle krátkého reportu dozvěděl hned tři důležité věci:
- Pokud čekám na classu X, tak můžu pokračovat
- Pokud čekám na classu Y, tak bude během dneška nebo spíš zítra
- Když tě budu shánět odpoledne a nebudeš tady, tak nemá cenu na tebe čekat, protože jsi u doktora

173
Toto je samozrejme totalni nesmysl. Ani IT vysoka skola neni zadnou zarukou umeni programovat. Neznam u nas skolu, ktera by se nedala prolezt aniz bys jako programator stal zahovno.

Však to taky netvrdím. Ale přes všechny zdejší mistry světa co je podle nich VŠ naprosto zbytečná mám z desítek let praxe v oboru jednoznačný poznatek: Škola (*) hodně silně koreluje s kvalitou člověka. Není to samozřejmě 100%, ale v náročnějších firmách ani lidi bez VŠ nezvou na pohovory, protože by to byla skoro jistá ztráta času. Je klidně možné, že je to prostě tím, že chytřejší lidé obecně chodí na lepší školy, ale je to prostě tak.

*) Míněno nejen SŠ / VŠ, ale i jaká konkrétní škola

(...) Nie je to tak davno, co firmy nemali problem zaucit si zamestnanca. (...)

"Zaučit" znamená, že ten člověk začne firmě brzy přinášet peníze a to je to, o čem mluvím. Když tam přijde člověk, co nemá vzdělání ani nějakou praxi, jak tazatel, tak bude trvat rok, než bude alespoň k něčemu dobrý, tak to není "zaučit".

Ale chápu, že můj příspěvěk vyzněl tak, že umím akorát patlat weby a informační systémy.

Spíš vyzněl tak, že si to představuješ jako Hurvínek válku. Udělat jakýkoli složitější soft je týmová práce.

174
Předně, jsi rok ze střední. Pokud chceš programovat, ze všeho nejlepší je to vystudovat, ideálně na VŠ. Pak na 99% nebudeš muset řešit, jestli tě někde vezmou nebo ne.

Pokud vysokou fakt nedáš, třeba finančně, tak to stejně bude chtít hodně samostudia. Firma bere člověka proto, aby jí přinášel peníze, ne aby ho učila jeho práci. K tomu je škola. Takže do firmy bych šel až bych si byl jistý, že něco umím a budu jim peníze vydělávat, ne prodělávat.


175
Vývoj / Re:Váš názor na agilní vývoj - Scrum
« kdy: 04. 02. 2020, 22:26:16 »
Opakuju - nezajimaji me obecne postrehy, ale realne zkusenosti z praxe.

Mám zkušenosti s Hangouts, Meetem a dobré. Pro urychlení je dobré mít pořadí lidí určené nějak "algoritmicky", například na místě podle fyzické pozice, remote vyvolává jeden určený člověk podle pořadí v kecátku. Pak se neztrácí čas řešením, kdo má mluvit další. Je dobré mít alespoň avatary, ideálně video, pokud jsou na to technické podmínky. Pokud blbne, tak se s ním akorát ztrácí čas.

Pokud nesedí (vždy) všichni v jedné kanceláři, tak standup nabývá ještě více na důležitosti, protože tam jsou větší komunikační bariéry a přirozený tok informací dost přiškrcený. V kanceláři občas hodíš řeč s kolegou jen tak, ale přes remote těžko.

176
Vývoj / Re:Váš názor na agilní vývoj - Scrum
« kdy: 03. 02. 2020, 15:25:01 »
A to neexistuje jiný způsob, jak můžou ostatní zjistit, na čem dělá kolega, pokud jim po tom něco je - třeba tak, že se mrknou do trackeru nebo se ho, já nevím, zeptají? A scházet se takhle jeden každý den? To mi přijde jako skutečné psycho.

Mě tedy přijde spíš jako psycho když bych musel x-krát denně odpovídat různým lidem co dělám a zda/kdy to budu mít hotové, když bychom si to mohli jednou denně prostě říct všichni najednou :-) Ale proti gustu... Jinak, samozřejmě, jiné způsoby existují, ale taky mají své mouchy. Tickety často nejsou aktualizované, odpovídat neustále na dotazy otravné, lidé se často nezeptají, ale předpokládají. Standupy jsou prostě jen nástroj, ne nutně ve všech situacích nejlepší, ale podle mě pokud se používají správně, tak docela dobrý.

A teď si představte, že se někdo tohle pokouší závést do týmu cca 10 vývojářů, kteří pracují na asi 6 menších projektech a k tomu drží dalších 5 placených servisních smluv na support nějakého SW vyvinutého dříve.

Pokud to není tak, že všichni dělají (víceméně) všechno, tak to není scrumový standup, ať tomu říkají jak chtějí. To je prostě jen report manažerovi.

177
Vývoj / Re:Váš názor na agilní vývoj - Scrum
« kdy: 02. 02. 2020, 12:20:39 »
Standup je o toho, aby každý krátce (!) řekl, na čem dělal včera, co bude dělat dneska a s čím má případně problém (na něčem se zasekl, na něco čeká, ...). A neříká pro pro sebe, ale pro ostatní, aby měli přehled.

Pokud zazní na standupu nějaký problém, neřeší se na něm, ale po něm, jen mezi lidmi, kterých se to týká. Jinak to dopadne tak, že Pepa s Frantou deset minut řeší nějaký problém a dalších pět lidí tam stojí jako tvrdý Y a nudí se, protože je to vůbec nezajímá. Což je samozřejmě špatně.

Ohledně ticketů, před sprintem se ohodnotí náročnost ticketů a podle toho se pak zařadí do sprintu tickety za odpovídající počet bodů. Lidi si berou tickety ze sprintu a na těch dělají. Tedy by rozhodně neměli dělat na něčem, co je v backlogu níže (= nedostalo se do sprintu), nebo na co ticket vůbec není. Pokud je potřeba to kontrolovat, nebo dokonce tou kontrolou trávit nějaké významnější procento času, je něco hodně špatně.

178
Vývoj / Re:Váš názor na agilní vývoj - Scrum
« kdy: 02. 02. 2020, 06:58:29 »
Product owner přece na standupu nemá vůbec co dělat. Ale to je klasika. Vždycky, když někdo nadává na agilní vývoj, tak se ukáže, že je to něčím, co s agilní metodikou vůbec nesouvisí, nebo co je dokonce přímo proti ní.

179
Vývoj / Re:Váš názor na agilní vývoj - Scrum
« kdy: 01. 02. 2020, 22:18:06 »
A pokud tam byl, tak se prodlužovaly proč? Nutil vás, abyste detailně popisovali, co jste dělali? To je ovšem špatně.

180
Vývoj / Re:Váš názor na agilní vývoj - Scrum
« kdy: 01. 02. 2020, 19:18:37 »
Taky mě nadzvedávaly (bohužel doslova) takový kecy, že když je teď standup, ta u toho přece nemůžeme sedět...  :D

To nejsou kecy, to je způsob jak lidi tlačit k tomu, aby se nevykecávali moc dlouho, neodbíhali na standupu k řešení problémů atp.

Stran: 1 ... 10 11 [12] 13 14