Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - L..

Stran: 1 ... 10 11 [12] 13 14 ... 18
166
/dev/null / Re:Práce pro české společnosti
« kdy: 01. 04. 2021, 12:56:08 »
Za mizerných 250k měsíčně bych ani nevstal z postele!

167
/dev/null / Re:Práce pro české společnosti
« kdy: 31. 03. 2021, 09:11:59 »
Já si tedy stěžovat nemůžu.

168
Software / Re:Hledám skutečně svobodný eshop
« kdy: 17. 03. 2021, 09:00:16 »
cely tohle EU dotacni svinstvo
Neházejme to na EU. O dotace žádají ČEŠTÍ žadatelé a schvalují je především ČEŠTÍ úředníci.

Holt jednodušší lidi potřebují mít jasného nepřítele, kterého mohou nenávidět a svalovat na něj vinu za všechny špatnosti světa. Nebo alespoň za většinu. Takové detaily, jako že EU dotace Babišovi stopla, zatímco čeští úředníci je dál proplácí s absurdními argumentacemi jako "dospěli jsme k názoru, že se na nás ten zákon nevztahuje", to už nepobírají. Ostatně, zrovna před pár dny si Babiš poslal pár miliard do svých firem a firem kámošů jako "odškodné za COVID". A EU s tím nemá do činění vůbec nic.


169
Windows a jiné systémy / Re:Presli jste z Mac na PC?
« kdy: 23. 02. 2021, 11:56:46 »
Já dělal na Macu v minulé práci. Za mě:

- Nejvíc mě iritovalo jiné ovládání kursoru (Home / End). Na to jsem si za celou dobu nezvykl.

- Systém fullscreen aplikací je v principu dobrý, ale poněkud nedotažený. Dost mě štvalo, že nahoře není vidět lišta. Takže když člověk chtěl vidět, kolik je hodin, musel si ji zobrazit. Když náhodou zajel k hornímu okraji myší, tak se zobrazila a celé to poskočilo. Když tam zajel s úmyslem ji zobrazit, tak se pro změnu zobrazit nechtěla.

- Plus se mi stávalo, že aplikace co byla fullscreen otevřela modální okno, to se ale otevřelo na normální obrazovce, která v tu chvíli nebyla vidět, takže jsem klikal do aplikace a ona stále nereagovala.

- Nepodařilo se mi tam nějak rozumně dostat Double Commander. Pořád to chtělo při každém startu jít v admin módu do nastavení a to spuštění potvrdit. Celkově systém "instalování" je takový dost zvláštní.

+ Nerestartuje se sám od sebe

+ Až na některé věci výše je to ovládání docela hezky vymyšlené a kozistentní, přes touchpad se gesty ovládá příjemně.


170
A živnostenský list se na to udělat v tomhle oboru nedá bez odborného vzdělání.

Ugh?! A co je asi obor živnosti volné "Poskytování software, poradenství v oblasti informačních technologií, zpracování dat, hostingové a související činnosti a webové portály"?


171
Vývoj / Re:Náhrada PHP nebo ASP.NET Core
« kdy: 16. 02. 2021, 13:46:51 »
...

Ducktyping je úplně jiné paradigma, umožňujících celou škálu nových věcí (třeba typovou aritmetiku). To je jako kdybys řekl, že elektromotor se liší od spalovacího motoru jen implementačními detaily, ale jinak je to vlastně totéž.

Naopak znaky a terminologie jsou implementační detaily.

No a namespaces jsou featura Javascriptu, ne Typescriptu.

Takže zase všechno špatně, gratuluju :D

172
Vývoj / Re:Náhrada PHP nebo ASP.NET Core
« kdy: 16. 02. 2021, 13:03:32 »
Zkratka je to porad nejlepsi a postupne se doiterovavame k vynalezeni kola, viz Typescript, cop Jave ze zadnice vylezl.

Jak říkám, nomen omen. Typescript používá typový systém založené na úplně jiné filosofii, než Java (a podobné jazyky).

173
Vývoj / Re:Náhrada PHP nebo ASP.NET Core
« kdy: 16. 02. 2021, 12:16:01 »
NodeJS je jeden velky singlethread bordel s callbackama navic s Javascriptem, Typescript se prosazuje velice pomalu.

Ta přezdívka je opravdu nomen omen. Další, má nutkavou potřebu se blamovat dáváním svých neznalostí na odiv.

NodeJS může být i multithread, callback hell je dávno minulostí a větší projekt dneska už v čistém JS nikdo příčetný nezačíná.

174
Hardware / Re:Výběr notebooku Lenovo vs. HP
« kdy: 12. 02. 2021, 17:05:15 »
Pres jeden USB-C se da procpat 100W. Dell precision ma na nekterych modelech dva USB-C PD konektory a jejich dockina na vystup na oba dva. Tady bych problem nevidel. (Koukal jsem, ze ma Dell dockinu, ktera umi dat pres dva USB-C i 180W.)

Klasický rovnák na vohejbák. To už můžu rovnou zapojovat USB-C kabel na porty a normální power kabel, dva kabely jako dva kabely. Jednoduchost klasické dokiny - zacvanku, vycvaknu, žádný kabel je ta tam.

175
Hardware / Re:Výběr notebooku Lenovo vs. HP
« kdy: 11. 02. 2021, 23:46:58 »
> Jen bych doplnil, že dockování přes nějaké proprietární porty jsou pasé,
> takže USB-C dockování u Elitebooku 855 G7 není nevýhoda, ale v dnešní době vlastnost.

Bohužel, je tomu tak. Používal jsem léta HP s custom dockem a bylo to skvělé řešení bez jediného problému, všechno fungovalo. Takže to nějaký chytrák nutně musel "vylepšit". A nový notebook už uměl jen USB-C, kde nefungovalo power delivery (protože přes USB-C tolik wattáže procpat nejde), grafika fungovala pouze ta neakcelerovaná (omezení Windows, stačilo pár let a opravili to). No a co se týče univerzálnosti USB, tak to také není slavné, třeba Macy jsou dost vybíravé a  Mac přes můj dock prostě odmítal posílat obraz, musel jsem koupit ještě extra USB-C HDMI dongle :-\

176
Hardware / Re:Vývojářský počítač: notebook vs. stolní PC
« kdy: 11. 02. 2021, 13:16:12 »
Při nečekaném výpadku proudu je velká výhoda baterie.

To se dá pořešit UPSkou.

177
Studium a uplatnění / Re:IT firma pro starší programátory
« kdy: 01. 02. 2021, 09:29:19 »
"Hledáme programátory ve Fortranu 77" :D

178
Server / Re:Jak začít se současnou webařinou?
« kdy: 30. 01. 2021, 12:01:23 »
Ad "dělí se na frontend a backend": V tom je trochu bordel. V poslední době mi přijde, že se názvosloví kloní k tomuto:

- backend: Poskytuje (REST) API, které volá frontend, buď ze serveru, nebo z prohlížeče, nebo z obojího
- (frontend) server-side: Renderování HTML na serveru
- (frontend) client-side: Vytváření HTML na klientovi

Předpokládám, že tebe budou zajímat ty dvě části frontendu.

Původně byl web jen server-side (statické stránky, stránky generované SSI, PHP, ASP.NET, JSP, atp.). Postupně se do něj kvůli interaktivitě dodělávalo víc a víc client-side, tedy Javascriptu (začalo to cca 20 let zpátky), vznikly knihovny jako jQuery atp. Nicméně jak se do client-side přesouvalo víc a víc funkčnosti, tak začal být nepříjemný problém s tím, že server-side a client-side technologie byly různé, což znemožňovalo sdílení kódu mezi nimi.

Tedy vznikly technologie, které umožňují udělat celý web client-side. Víc začaly být rozšířené tak před pěti lety, kdy vznikly věci jako Angular a React. Nicméně čisté client-side má taky své nevýhody. Velmi špatně na takových webech funguje SEO, aplikace se musí načíst, než uživatel něco rozumného uvidí atp.

Takže pokud chceš opravdu moderní webové technologie, tak jsou to ty, kterým se říká isomorfní a které spojují výhody server-side a client-side přístupu. Pro React ekosystém je to třeba Next.JS. První render aplikace proběhne na serveru. Uživatel dostane už vyrenderované HTML, takže rychle vidí aplikaci zobrazenou, stejně tak vyhledávače dostanou normálně HTML k indexování. Dál aplikace běží na klientovi, takže je tu i potřebná interaktivita. Přitom to všechno je jeden jazyk a jeden framework. Úplně bezešvé to není, člověk musí na sever-side myslet (třeba při používání window objektu, který na serveru logicky není dostupný), ale to je většinou pár míst v kódu.

Ohledně React vs Angular vs Vue je to tak, že Angular a Vue staví na technologii HTML šablon. To je přístup, který vychází se starších JSP / ASP.NET frameworků. Má výhodu v tom, že lidé, co ty starší technologie znají na ně snáze přejdou. React na to šel "od lesa" a strom komponent se tam generuje čistě funkcionálně, žádné HTML šablony. Mě to přijde jednodušší, pružnější a lépe využívající možností nové technologie, ale to je můj osobní názor.

Každopádně, celé je to velmi rozsáhlá problematika, lepší je, vybrat si nějakou z těch technologií a věnovat se jí víc do hloubky.

179
Vývoj / Re:Jak posunout vývojáře k CI/CD
« kdy: 27. 01. 2021, 20:22:36 »
Už to tu párkrát v různých obměnách zaznělo, ale klidně to zopakuji: Podstatný je business důvod, proč by k té změně mělo dojít. Například:

- Zavedením CI/CD se zkrátí doba vývoje o 20% a čas potřebný na deploy o 80%
- Nebudou se stávat situace, kdy někdo vymaže kód aby následně zjistil, že ho vlastně potřeboval a musí ho složitě lovit po zálohách nebo psát znovu.
- Nebudou se stávat situace, kdy člověk, co dělal projekt onemocní a nikdo to po něm nemůže převzít, protože rozumně aktuální verze zdrojáků je jen na jeho počítači.
- Nebudou se stávat situace, kdy nasazení projektu trvá tři dny, protože u programátora to funguje, ale na serveru ne.

A tak podobně.

Naopak důvody "prostě se to tak dělá" nebo "chci si hrát s CI/CD" nejsou pro business relevantní. Pokud si to budeš dělat sám ve volném čase, tak asi cajk, ale investovat do toho prostředky dalších lidí bez přínosu pro firmu je bláhový požadavek.

Pokud pro to business důvody jsou, tak je vysvětlit managementu, pak nadřízenému těch vývojářů, sestavit s ním plán zavedení a vysvětlovat programátorům. Pro mě jako pro programátora je verzování přínos i když dělám sólo, právě kvůli snadnému chození tam / zpět, vidím, do kterých souborů jsem aktuálně sahal atp. Ale pokud ti lidé nemají s VCS zkušenosti, tak tyhle výhody nevidí, to je jasné, musí se jim vysvětlit.


180
Software / Re:Sdílený adresář
« kdy: 21. 01. 2021, 19:28:08 »
A co tam udělat nějaký malý partition s FAT32?  :D ;D

Stran: 1 ... 10 11 [12] 13 14 ... 18