Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - L..

Stran: 1 [2] 3 4 ... 18
16
Studium a uplatnění / Re:Skoro Ing. - přechod na webařinu?
« kdy: 30. 11. 2022, 22:18:23 »
Na téhle diskusi mě baví, jak lidem fakt, že k tvorbě webových aplikací přičichli maximálně tak z rychlíku nebo před deseti plus lety (nejlépe pak z rychlíku před deseti lety) vůbec nebrání v tom, mít silný názor na to, o čem ta webových aplikací je :-D

17
Studium a uplatnění / Re:Neochota firmy zvednout plat
« kdy: 22. 11. 2022, 16:01:56 »
Komplexní nákladové výpočty a výhodnost IČO vs HPP nechme na akademickou půdu, lidé po škole vůbec neřeší.

Ale zaměstnavatel by měl řešit, jestli za člověka zaplatí 80k měsíčně (a další náklady půjdou za ním, protože je neřeší) nebo 160k měsíčně a navíc mu musí proplácet dovolenou a má s ním další náklady.

Švarc je naše CZ anomálie a čekám, že za pár let se s tím zákony nějak srovnají.

Práce na kontrakt je docela normální i jinde.

18
Studium a uplatnění / Re:Neochota firmy zvednout plat
« kdy: 22. 11. 2022, 14:20:20 »
Superhrubá mzda již neexistuje, takže s tím se počítat nedá. Zaměstnanec vždy počítá s tím, co má na účtu. Náklady zaměstnavatele mohou být různé a ne vždy to lze přepočítávat jen přes přímé náklady.

Superhrubá mzda samozřejmě dál existuje. Je to prostě mzda včetně všech odvodů za zaměstnance, i těch, které "jako" platí zaměstnavatel. Jediné, co se změnilo je, že z té části co "jako" platí zaměstnavatel se neodvádí daň.

Náklady zaměstnavatele na sociální / zdravotní pojištění jsou dané zákonem a tedy stejné.

Jinak uvažování stylem "MD rate je totéž jako čistá mzda, protože mi přistane na účtu stejně" je dost kuriózní, s váma bych chtěl dělat obchody :D

19
Studium a uplatnění / Re:Programovat může každý?
« kdy: 18. 11. 2022, 14:49:08 »
Mam "vystudovanu" strednu skolu, 34 rokov a 17 rokov profesionalnu prax cisto len v backend systemoch, databaze, servre. Dufam zeby si ma prijal na pohovor....

Ne, protože na tyhle pozice nepohovoruju ;D Jinak tedy není důležitý jen počet let, ale taky konkrétní technologie / pozice / firma.

20
Studium a uplatnění / Re:Programovat může každý?
« kdy: 18. 11. 2022, 13:28:40 »
Dokonca poznam firmy, ktore uz odmietaju brat ludi, ktory nemaju vystudovanu IT vysoku skolu, lebo prisli na to, ze tym usetria cas a peniaze.
LOL, to je strasna blbost.

Proč? Dospěl jsem k podobnému poznání. Ne, že by neexistovali dobří lidé bez (relevantní) VŠ, ale šance na takového narazit je velmi malá. Takže je efektivnější soustředit se na ty, kteří VŠ mají. Bez VŠ bych pozval člověka na pohovor jen pokud jeho životopis byl jinak velmi zajímavý.

21
Vývoj / Re:Je Rust jazyk budoucnosti?
« kdy: 06. 11. 2022, 07:51:40 »
Podla mna buducnost je Go, Zig, Java a JavaScript.

Co se týče ostatních nevím, ale místo JavaScriptu bych dal Typescript. JS nemá statické typování a tak v něm vyvíjet větší aplikace je dost neefektivní.

22
Zas lepší, než vyhořet a pak strávit půl roku v léčebně.

23
a me zas stve, ze me napadne x ruznych reseni a pak nevim, ktere pouzit.

No to je právě ta inženýrská programátorská dovednost, vybrat to nejvhodnější pro danou situaci :-)

24
V zkratce, uz to je nejakych 20 let, co jsem navrhl a implementoval svou prvni tridu v C++...

No... Člověk tak nějak po čtyřicítce (odhaduji). S nepříliš použitelnou angličtinou. Bez relevantního vzdělání. Jehož jediná praxe za 20 let je sedm projektů, každý o zhruba deseti CPP souborech (odhaduji podle těch projektů, co jsou na GitHubu). Nic ve zlém, mě ty reakce firem přijdou adekvátní.

25
Desktop / Re:Výběr vyzrálého desktopového prostředí
« kdy: 24. 10. 2022, 09:19:10 »
zlatej Mac.

Myslíte ten Mac, kterej má zvrzanou i takovou věc, jako modální okna nad fullscreen aplikací?

26
.. aby vůbec bylo možné udělat merge request, musí být splněné ... že to prošlo přes code review ...

Eh?!?!?! Vždyť to code review se dělá právě v tom merge requestu. To je nějaká korporátní Hlava XXII, že aby mohl být merge request, musí být hotové code review, ale aby se mohlo dělat code review, musí být merge request, takže nikdo nemůže nic zamergovat (a je to super bezpečné!!!)? :D

Možná by bylo dobré si ujasnit, o jakém systému se tu bavíme. Ale klasicky v GITu se merge requesty dělají z (feature / bugfix) branche do nějaké jiné branche (release / main / master / ...), ne z commitů. Do své branche si mohu commitnout, co chci - někdy jsou nastavené git hooky, které nepovolí commitnout kód, co neprojde lintem / testy, ale to je spíš convenience pro vývojáře, aby se nestávalo, že commitnou a pushnou kód a o půl dne později zjistí, že jim vlastně neprochází testy. Ty hooky se dají když tak při commitu vypnout, aby bylo možno pushnout kód a ten nehnil rozdělaný na vývojářově stroji.

27
Programuju komerčně už přes 25 let, ale že by unit testy dělal jiný člověk, než ten kód, s tím jsem se ještě nesetkal. V určitých případech by to smysl dávat mohlo - například když by zadání bylo tak jasné, že by se daly napsat předem. Pak by je třeba mohl napsat zadavatel/senior a následně nechat na juniorovi, ať napíše implementaci. Nicméně aby unit testy dělal někdo jiný ex-post podle kódu, to mi nedává vůbec smysl.

Co se týče původního dotazu: Za mě jsou vývoj a operations (včetně devops) dva obory. Je samozřejmě možné, aby je dělal jeden člověk, ale je to skoro vždy na úkor kvality obou. Podobně, jako když je někdo fullstack programátor.

28
V prípade ak JS nie je k dispozícii, sa využije poslanie FormData cez štandardný natívny HTML (žiadny JS), a odpoveď sa nehydratuje (teda sa nevolá ani invalidate), namiesto toho sa vráti nové celé HTML

Díky za potvrzení, že jsi lhal, když jsi psal:

a máš plne funkčný interaktívny web, ktorý funguje bez JS, a je drobný veľkosťou

BUĎ máš web, kde se posílají jen malé patche, ale to vyžaduje JS
NEBO máš web, co funguje bez JS, ale musíš vždycky přenést celou stránku
Žádná možnost "a" neexistuje.

Mimochodem, jak Svelte řeší problém paralelních requestů, kdy může přijít request z už neexistujícího prvku?

29
No jasně, ale jak to souvisí s tím, že si web upravuje zákazník sám, když chce třeba přidat článek? To je to, co IMO rozhodně nebyl mainstream.

30
V minulosti se klasicky udelal obycejny web za pomoci html a css, dodal se zakaznikovi, a ten si, mel-li alespon zakladni orientaci, mohl web sam modifikovat - menit obrazky, pridavat clanky atp.

Dělám weby už skoro čtvrt století, ale tohle jsem teda nikdy nedělal. Pokud se to někdy používalo, tak jen v hodně specifických případech, kdy se zákazník vyznal v tom, co dělá. Jinak by jsi každou chvíli řešil telefonát "mě se ten web nějak rozbil a nevím co s tím".

Ve skutečnosti se na tohle už hooodně dlouho používá CMS, buď custom, nebo nějaký obecný, asi nejznámější je WordPress.

... Klient (browser) stiahne pár kB (alebo len bajtov), a máš plne funkčný interaktívny web, ktorý funguje bez JS,

A ten request na server a následny patch HTML zajišťuje co? Že by JS? ;-)

Stran: 1 [2] 3 4 ... 18