Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Tomas-T

Stran: [1] 2 3 ... 8
1
Vývoj / Re:Pár otázok na C++
« kdy: 24. 11. 2020, 20:41:47 »
Zrovna Windows a Microsoft bych z téhle nekompatibility neobviňoval.
CR+LF používal už systém CP/M od Digitalu.
Od něj to zdědily DOSy (PC DOS, MS DOS) s ním následně Windows 3.x a Widnows 95/98 (=nadstavby DOSu) a další verze už neměly důvod na tom něco měnit.

2
Odkladiště / Re:Jak ukrýt důležité heslo?
« kdy: 15. 11. 2020, 20:34:22 »
Pokud chci mít heslo snadno zapamatovatelné a špatně napadnutelné hrubou silou (= dlouhé) používám celé věty + nějakou jednu specialitku.
Obranou proti napadení hrubou silou není dlouhé heslo, ale heslo, které má co nejvíc možností. Když použijete větu složenou z existujících slov, útočník samozřejmě nebude zkoušet nesmyslné shluky znaků, ale jen existující slova. Vy jste použil větu o 5 slovech. Dejme tomu, že běžná slovní zásoba je 5000 slov (a ponechme teď stranou, že v češtině máme skloňování, což počet slov zvyšuje; a že slova ve větě na sebe musí nějak navazovat, což zase počet možností snižuje). Pak vám to dává 50005 kombinací, tj. 3,125 × 1018 variant. Jedenáctiznakové heslo z malých a velkých písmen anglické abecedy má 7,5 × 1018 variant, tedy je silnější, než ta vaše věta.
Vaše úvaha je ale založená na znalosti skladby hesla - což je hodně vyjímečná znalost.
Navíc jste do propočtů vůbec nezahrnul použití nestandardních nebo žádných oddělovačů, varianty s malými a velkými písmeny, varianty s diakritikou, těch 5 vykřičníků na konci jako jednorázovou specialitu (mohlo tam být cokoliv jiného jednoduše zapamatovatelného) - pomocí slovního útoku to heslo nezískáte, délku neznáte, nakonec zase budete zkoušet všechny kombinace znaků - a také je pořád daleko zapamatovatelnější než 11 náhodných anglických znaků.

3
Sítě / Re:Jak na protažení kabelu v podhledu
« kdy: 15. 11. 2020, 18:04:12 »
Tvrdý drát nebo protahovací pero by mohlo pomoci. Nebo, pokud máš možnost do toho prostoru dostat dostatečně dlouhou tyč, tak tu. Přivážeš/přilepíš páskou kabel na konec toho pevnějšího nástroje uvedeného výše a posuneš podhledem k díře pro AP a tam si ho vytáhneš ven háčkem)

Nebo opačný postup - malou dírou u AP zastrkáš dovnitř do podhledu 2-3 metry kabelu. Druhou větší dírou u racku zasuneš dovnitř drát s háčkem na konci, zašmátráš a kabel si za nějakou smyčku přitáhneš.

4
Odkladiště / Re:Jak ukrýt důležité heslo?
« kdy: 15. 11. 2020, 17:53:42 »
Pokud chci mít heslo snadno zapamatovatelné a špatně napadnutelné hrubou silou (= dlouhé) používám celé věty + nějakou jednu specialitku.
Např: "Muj-sef-je-neskutecnej-blbec!!!!!"  :)
Ale nesmím takovéhle heslo použít v práci k něčemu, kde by hrozilo, že ho budu muset prozradit nadřízenému, až budu dlouhodobě nemocný.  ;D

5
Software / Re:Obsah oddílu je obrazem celého disku
« kdy: 13. 11. 2020, 20:03:30 »
Protože viditelně nejde o tvá data (jinak bys asi věděl, čím to bylo vytvořené), bylo by asi nejsprávnější to jen smazat a ne se pokoušet dostat dovnitř.
To špekuluješ špatně. Je to můj disk na který jsem dělal dělal zálohu nějaké flashky nebo nefunkčního notebooku....
Proč bych špekuloval špatně? Já nepsal o disku, ale o datech, u kterých ani netušíš z čeho přesně jsou.
Třeba se mýlím a jsou to tvoje data, ale pak ti tam musela ležet roky, že už jsi zapomněl o co jde a čím to bylo zazálohované. Takže asi nic důležité a taky adept na smazání. :-)

6
Software / Re:Obsah oddílu je obrazem celého disku
« kdy: 13. 11. 2020, 13:51:04 »
Protože viditelně nejde o tvá data (jinak bys asi věděl, čím to bylo vytvořené), bylo by asi nejsprávnější to jen smazat a ne se pokoušet dostat dovnitř.

7
Vývoj / Re:PHP MySQL vs MSSQL
« kdy: 06. 11. 2020, 13:56:40 »
Zrovna teď mám na stole zakázku na překlopení web aplikace (odhadem tak 100k řádek, 99% SQL kódu přímo v aplikaci) z MS SQL na MySQL při zachování veškeré funkčnosti.
Je to naceněné a odsouhlasené na 20 dní práce.
SQL jazyk je sice teoreticky stejný, ale rozhodují právě ty drobné rozdíly v názvech a parametrech funkcí, v default vstupních a výstupních hodnotách (třeba CONVERT(datetime,@date,104) mi MySQL opravdu neskousne) - bude to potřeba celé projít otestovat a upravit.

8
Vývoj / Re:Kotlin nebo Scala pro backend?
« kdy: 06. 11. 2020, 13:37:05 »
Pre mňa je to neexistencia obyčajných funkcií. Túto nepochopiteľnú chybu okopírovali aj v C#; potom
sa to snažili nejako napraviť cez built-int delegáty, ale nie je to ono.
Podľa mňa to vyplýva z toho, že Java je ako sa dnes hovorí opinionated jazyk; všetko musí byť objektovo.
Pre veľkú časť úloh objektové programovanie nie je potrebné a dokonca je zbytočné. Nemožnosť tvoriť
obyčajné funkcie zabrzdil rozvoj Javy ako jazyka a oproti moderným jazykom pôsobí zastaralo. Nuž, keď
sa raz základy zle postavia, tak už stavbu neprerobíme.
Když si v aplikaci uděláš jednu statickou Common třídu (nebo klidně víc podle zaměření, když by jich bylo moc), tak její metody můžeš používat úplně stejně jako obyčejné funkce - nebo ne? 

9
Objednal jsem si 12.9. spodní plastový kryt na notebook HP (v méně běžné červené barvě) a včera mi ho přivezlo pošťáckéké auto - s trackovacím číslem z Belgie.
Přitom číňan na stránky napsal trackovací číslo s YP na konci.

10
já sem bakalářku psal v AmiPRO :)
a diplomku ve Wordu a vubec sem se nestaral o to, jestli je to GNU nebo ne .... :)
Jo to bývaly časy  :)
Já psal jednu diplomku také v AmiPro a druhou ve Ventura Publisheru.
A výkresy do školy kreslil v MaxonCadu na Atari 500 a tiskl na A3+ jehličkové tiskárně. ;D

Jinak jakýkoliv Office balík (LO, MO) považuju na tvorbu diplomky za naprosto dostačující - není to časopis ani obrázková encyklopedie.

11
Hardware / Re:Výběr pracovního notebooku do cca 20 tis.
« kdy: 21. 09. 2020, 00:10:55 »
Můj minulý pracovní notebook byl cca od roku 2014 HP450 G0 ( i5-3230M, 8GB RAM, 128GB+1TB HDD, Radeon HD 8750M, cena kolem 18k) v provozu minimálně 12 hodin denně, 1x odešel displej (výměna v záruce), 1x výměna baterie, od roku 2018 ho doma intenzivně používá syn.
Nyní mám od listopadu 2018 HP470 G5 (i7-8550U, 16GB RAM, 256GB + 2TB HDD, GeForce930GX, cena kolem 26k).

Za mě s kvalitou HP Probook spokojenost, jediné, na co nadávám, je napájecí konektor, který se pořád pomalu vysunuje, pokud pracuju s notebookem na klíně.

12
Studium a uplatnění / Re:Office a remote práce po pandemii
« kdy: 28. 07. 2020, 22:08:28 »
Ještě nikdy se ti nestalo, že jsi o něčem pracovním nezávazně kecal s kolegou u oběda a o týden později se ti to hodilo v projektu?
Mně už víc než jednou - jako by se problémy podobného druhu a jejich řešení v čase shlukovaly  ;D .

13
Sítě / Re:UTP kábel a elektrický kábel blízko seba ?
« kdy: 24. 07. 2020, 14:47:24 »
Tady se neřeší samotné natažení UTP venku, ale to že povede 25 metrů společně s 220V kabelem.

Zažil jsem si nedávno doma podobnou zkušenost s anténním kabelem k TV (3m dlouhý).
Vždy všechno fungovalo, ale po přidání set-top boxu na DVB-T2 žádný nový DVB-T2 multiplex nešel naladit. Po jedné výměně set-top boxu a různém laborování jsem zjistil, že když anténní kabel nevedu za skříní (společně s 220V a UTP kabely), ale před ní, tak se DVB-T2 multiplexy najednou naladit dají.
Koupil jsem nový anténní kabel a ten funguje bez problémů i za skříní - starý měl zřejmě nějak poškozené/neuzemněné stínění a stačil 1,5m společně vedený, aby to zarušilo frekvence, na kterých byly DVB-T2 multiplexy (DVB-T1 byly na nižších frekvencích a fungovaly i na starém kabelu).

14
Vývoj / Re:Zmena poradi prvku nested set modelu
« kdy: 23. 07. 2020, 15:09:23 »
Třeba jsem jen blbý a neznalý, ale mě to připadá už od začátku nějak divně navržené.

Pokud do tabulky ukládám stromovou strukturu dal bych tam položky:
id - číselné, unikátní, neměnné, začínající od 1
parentId - root položky mají 0, ostatní jejich nadřazenou položku
localOrder - lokální pořadí v rámci jedné podskupiny
jakékoliv další položky, pro řazení nevýznamné

Pro zobrazení celého stromu najednou buď použiju rekurzi, nebo bych si musel dodefinovat složený globalOrder (složený ze všech localOrder položek od dotyčného prvku až do rootu) a ten při změně pořadí vždy aktualizovat všem prvkům podstromu posunutého prvku.
Pokud budu chtít cokoliv přetřídit v rámci některé podskupiny, použiju jako filtr parentId (identifákátor podskupiny) a tam jednoduchým algoritmem přeházím localOrder hodnoty.

15
Před pár lety jsem takhle na Alixu koupil náhradní displej na číňana (Jiayu) a ten který přišel byl jiný než původní v telefonu - jiná tloušťka i počet jednotlivých vrstev při pohledu zboku.
Navíc tam přesně neseděl (byl asi o desetinu mm větší než původní) takže mi při montáži praskl.

Stran: [1] 2 3 ... 8