Dám reálný příklad, co bych chtěl vyřešit. Firma cca 15 PC. 1 server.
Chtěl bych dát boot ze sítě a přihlašování na terminál.
Každý uživatel má svou plochu a svůj adresář s nějakou velikostí.
Emaily: zdarma od googlu, aplikace v pc - jde o to, aby po přihlášení na terminál viděl uživatel svůj email a nemusel se přihlašovat 2x
nějaký instant messaging
libreoffice je jasný
vše na jedné interní síti
Našel jsem nějaký LTSP, což by mělo zdá se řešit. Prý to umí načíst root adresář klienta ze serveru a aplikace spouštět lokálně, což je přesně, co chci. Centrální správa přes web.
Některá PC bohužel kvůli proprietárnímu softu nemůžu dát na linux. Výrobní systém firmy je založen na offline excelu. Software pro ražbu jen win. Soft na docházku jen win. Kamerový systém jen win/mac. Soft pro celní úřad jen win. Ve výsledku můžu dát na linux jen polovinu PC.
Pokud koncová PCčka nemají fyzicky připojený konkrétní obsluhovaný hardware, není problém je přelít do virtuálních strojů a přistupovat na ně z tenkých klientů. Má to výhodu v nezávislosti na hardwaru; až bude server starý, prostě se to odmigruje na nový a jede se dál. Řeší to i problém se starými operačními systémy, pro které už třeba nejde sehnat hardware. Chce to pak trochu hledání, který hypervisor požadovaný předpotopní systém umí, ale dá se tak při životě udržet systém, který bys jinak musel nahradit.
Pokud je obsluhovaný HW připojený přes RS232 nebo USB, existují RS232oIP a USBoIP řešení. Je to obdobné síťovým printserverům; krabička, té dás IP adresu, k zařízení ji připojíš na kabel kde bylo původní PC, a do pecky přemigrované do virtuálu nahraješ ovladač a nasměruješ na patřičnou IP adresu. Dělá to např. Advantech, Moxa, a spousta dalších. Průmyslové verze jsou sice trochu dražší než pro domácí bastlení od Conrada, ale zato jedou bez závad dlouhá léta. Máme takhle provozovaných pár modemů na SMS, které jsou pomocí RS232oIP zpřístupněné službám na windowsovských failover clusterech, a nejstarší z nich jsme dodávali kolem roku '98.
Kamery... pokud jsou IP a používají nějaký standardní protokol, dají se přehodit na NAS nebo k tomu určený server a koukat na ně přes prohlížeč. Pokud jsou starší (proprietární nebo analogové), je nejlepší to udělat jako plánovanou modernizaci, jakmile začnou kamery umírat.
V podstatě je to jen otázka rozpočtu.