Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Marek Staněk

Stran: 1 ... 16 17 [18] 19 20 ... 23
256
Hardware / Re:Pidi notebook
« kdy: 10. 07. 2020, 13:21:21 »
Šéfová po Asusu T-100TA přesedlala na Acer One 10 (https://www.alza.cz/acer-one-10?dq=5137503) a já mám pro cestování nalehko Acer B115 (s SSDčkem), ale oboje už se nějakou dobu nedá sehnat. Tak jedině nějakého nástupce. Rozhodně ať to nemá systém na plotnovém disku, z toho by tě trefilo.
Další možnost je chromebook, pokud si s jeho systémem vystačíš.
Nebo, pokud nemáš problém s připojením, mít výkonný počítač přístupný dálkově, a pak je jedno co budeš mít u sebe.

257
/dev/null / Re:proč mi všecko mažete??
« kdy: 10. 07. 2020, 13:13:47 »
Nebude to tím, že bojují proti terorizování uživatelů texty, jejichž čtení způsobuje poškození mozku?

258
Windows a jiné systémy / Re:Licence pro Windows 10
« kdy: 13. 06. 2020, 10:49:52 »
To je konspirační teorie. Je to proto, že údržba několika generací operačního systému je nesmyslně nákladná, a pro ně je výhodnější všechny mašiny se starou verzí bezplatně převést na co nejnovější, generačně shodný. Průšvihy díky neudržovaným starým verzím je špatná reklama a kazí reputaci, a ta má svoji cenu. Mnohem vyšší než nějaký směšný procento nezaplacených licencí.

259
Windows a jiné systémy / Re:Doporučte antivirus pro Windows
« kdy: 11. 06. 2020, 08:18:21 »
tak hlavní antivirová ochrana ve Windows (a to tu myslím nepadlo) je zásadně nepracovat pod admin accountem, to je věc kterou praktikuje 90% všech domácích uživatelů a i ve firmách se s tím často setkávám.
To je doslova koledování si o malér a taky jim to často vychází..

Přesně; první dvě pravidla jsou správně používat účty a používat na netu mozek.
Osobně používám jen Defender + SmartShield a jednou za čas sken portable verzemi ClamAV a SpyBot.
BTW perlička Defender mi 14 dní zpátky zahlásil, že v UWP verzi RawTherapee z MS Storu je remote control trojan #facepalm

260
Windows a jiné systémy / Re:Licence pro Windows 10
« kdy: 11. 06. 2020, 08:13:05 »
Není pravda nejprve musí ten kdo podává žalobu podat "důkazy" jinak vůbec žádný soud nebude, sám jste to napsal...

"najdou u Vás kupu SW, ale zjistí se, že není legální, protože jste ho koupil od někoho, kdo Vás podvedl"

Nesmysl to od koho jsem co koupil nijak neurčuje nakolik je co legální a mimochodem v mém počítači nemá co kdo pohledávat.

To je hodně naivní názor.
Např. tvůrce SW z telemetrie tohoto SW zjistí, že aktualizace si stahuje instance, k níž není evidována licence. To je důkaz nelegálního užití, a postačuje.
To, žes byl podveden, je TVŮJ problém. Vzniká ti povinnost SW odinstalovat nebo licence dokoupit, a pak máš nárok uplatňovat náhradu škody v občanskoprávním sporu vůči tomu, kdo ti ty licence podvodně prodal. Blbé je, že ten v tom momentě v lepším případě už čelí trestnímu stíhání, v horším případě už subjekt nemusí vůbec existovat nebo se po prodejci-fyzické osobě slehla zem.
Tough luck, bite the bullet and fork over the money. Life goes on.

261
Windows a jiné systémy / Re:Windows 10 jako webový server
« kdy: 11. 06. 2020, 08:05:48 »
Divné, že po instalaci windows serveru jsem musel v první řadě odinstalovat IIS, abych mohl spustit apache (verze 2016 až 2019). Ale možná to tam dřív defaultně nebylo.
V Evropě je přeprodej licencí legální. Nebo tohle už neplatí?
https://curia.europa.eu/jcms/upload/docs/application/pdf/2012-07/cp120094cs.pdf

Se ti nejspíš praly naslouchací porty :-)

Platí, ale ne vždy. Záleží na hodně věcech.
Zejména to neplatí při prodeji přes hranice EU, tedy když prodávající nebo nakupující nemá sídlo v EU nebo ty licence budou používány mimo EU (tedy ani pro non-EU pobočky).
Dále, pokud jejich uživatel není součástí majetkové struktury původního majitele (dceřinka, holding), nelze je použít v produkčním prostředí, pokud se z důvodu licenčního modelu původního nákupu jedná o sublicence.
Takže pro soukromé použití a pro vývojové prostředí spíše OK, ale pro produkci nebo dokonce další prodej firemnímu zákazníkovi recept na hodně drahej průšvih, a fakt doporučuju si na eventuální prodej dál do firemního prostředí nechat udělat právní analýzu od někoho, koho tahle oblast živí, a zaplatit mu za to. Akorát je dost velká šance, že jednodušší a levnější bude rovnou koupit normální licence a nevstupovat na tenký led.

262
Windows a jiné systémy / Re:Licence testovacích strojů
« kdy: 11. 06. 2020, 07:51:47 »
Pokud jsem v licenčních podmínkách nepřehlídnul nějakou změnu, mělo by pro vývoj být možné používat Evaluation licence, ovšem samozřejmě s tím, že po 180ti dnech vyprší (dá se to při kreativním výkladu a nastavení aktivace přes KMS nepřipojené do internetu na konci lhůty natáhnout na 270) a je nutno přeinstalovat. Což je pro pokračování vývoje tzv. "tvůrčí" výklad, ale poradil mi to přímo maník od MS s tím, že oni to berou tak, že když to nepoužíváš jako produkční prostředí, jsou jen rádi když pro platformu něco vyineš a přivedeš svoje zákazníky.

263
Je velká škoda, že Opera ukončila vývoj svého mailového klienta, ten to sypal do struktury složek jako txtčka. Samozřejmě to byla pro mašinu poměrně velká zátěž a hledání mělo rychlost srovnatelnou s deskovou tektonikou (i když na flashce nebo SSD to bylo OK), ale přesně pro tenhle případ to mělo výhody.
FileHistory měly už sedmičky, jen to tam nikdo nikdy nepoužíval, protože se to debilně nastavovalo a občas to přestalo fungovat.
Osobně bych jí v InComputer koupil Asustor 6102T. Za 4ku s DPH jsou v tom 2x 1TB disky v hotplug šuplících, a umí to privátní cloudové úložiště; klient umí nastavit jak synchronizaci a přístup zvenčí, tak zálohování zvolených složek. Za hodinu to máš nacvakáno a v případě potřeby se do toho dostaneš odkudkoli. Umí to několik druhů virtualizace včetně dockeru a virtualboxu, a kromě toho je tam věc zvaná LinuxStation, což je přes LXC možnost si nad systémem NASu (tuším se to jmenuje ASM a je to postaveno na debianu) na celkem asi tři kliknutí pustit debianovský server nebo stanici.
Nebo můžeš obětovat hromadu času a udělat to na malině nebo PCčku s FreeNAS nebo něčím podobným.
Nahrávání činnosti operátora má smysl asi jen u dispečerů IZS pro dokladaci při stížnostech. Hledat chybnej úkon v desítkách hodin videa o ničem fakt nechceš.

264
V tuto chvíli využívám VPN server integrovaný ve Windows 10, ale je velmi problematické, že v tomto případě může být k VPN připojený vždy pouze jeden uživatel.
Neexistuje nějaký VPN server pro Windows, ke kterému bych se mohl připojovat z více zařízení současně?

Jestli máš nebo plánuješ NAS od Synology, QNAP nebo Asustoru, tak tam máš velmi komfortní VPN servery jako instalovatelnou aplikaci v ceně. Na routeru na to jen nasměruješ potřebné porty (tady bych s návrhem nechat to udělat "samo" přes UPnP asi neuspěl), v aplikaci nastavíš rozsah adres a další věci, a zapneš to. Další možnost je si L2TP nebo OpenVPN server nainstalovat na malině nebo na virtuálním stroji (ten má nevýhodu, že ho asi budeš mít na relativně výkonném počítači, který bude v době nečinnosti žrát zbytečně moc elektřiny; NAS je v tomhle směru lepší volba a vyřeší ti obrovskou hromadu věcí jedním vrzem).
Pokud máš nějaké železo s dobrým poměrem výkonu ke spotřebě, měl by VPNserver umět pokud vím i FreeNAS, a pak to nebude stát ani korunu.

265
Děkuji za rady. Po změně IP adresy routeru se upravil i rozsah těch přidělovaných. Tisk funguje, nicméně se mi tiskárna nezobrazuje v seznamu zařízení v rozhraní routeru, abych ji mohl rezervovat onu IP. [...]
1. co je to za router
2. foto rozhrani v routeru kde nevidis tiskarnu

To bude, jak už bylo napsáno, případ routeru který nevypisuje všechny partnery na síti, ale pouze klienty DHCP s líznutou adresou (tedy jako bonus po vypršení životnosti vypnutý klient vypadne). Cokoli se statickou IP se tam neobjeví vůbec. Bohužel i takové "stroje" existují.

Děkuji za rady. Po změně IP adresy routeru se upravil i rozsah těch přidělovaných. Tisk funguje, nicméně se mi tiskárna nezobrazuje v seznamu zařízení v rozhraní routeru, abych ji mohl rezervovat onu IP. [...]
MAC adresa by měla být na nálepce buď na výrobním štítku tiskárny, nebo poblíž jejího síťového rozhraní. Taky se k ní dá obvykle dostat z menu vyžádáním výpisu konfigurace (buď se vytiskne, nebo zobrazí). Pak ji stačí do DHCP serveru na routeru opsat (je potřeba v konvenci, kterou router používá, někdy jsou to dvojtečky, někdy pomlčky, jindy samostatná pole, a nebo se to píše v celku bez oddělovačů), přidělit jí adresu (asi tu co má teď), a po resetu do továrního nastavení si adresu od routeru slízne. Bude to mít výhodu, že při výměně tiskárny pak stačí v routeru přepsat MACadresu u daného záznamu MACkou nové tiskárny, a nová tiskárna po připojení k síti dostane tu samou IP.

266
Windows a jiné systémy / Re:Android ve firmě
« kdy: 23. 05. 2020, 22:40:42 »
My jsme loni všem nakoupili firemní telefony, tím se to vyřešilo definitivně. Předtím to bylo jak píšete, ne všem se líbilo dávat si do osobního mobilu firemní účet. Poslední kapku tomu nasadil loni právě Google - firemním účtům povinně zapnul vzdálenou správu zařízení, a zaměstnanci, když si četli popis změn, nás s tím poslali hezky rychle víte kam. Google tam píše věci jako "správce domény může zablokovat/smazat obsaz zařízení" a s tím by souhlasil málokdo.

Jednoduchá odpověď: na služební věci máš služební telefon; tady mi podepiš převzetí a seznámení se směrnicí a odchod. Další!

267
Bazar / Re:Thinkpad 8 je ZLO i s Windows 10
« kdy: 22. 05. 2020, 09:15:19 »
No snad bude sloužit ... s nějakou lehkou distribucí linuxu by to mohlo jít. Já měl kdysi za úkol jen na nich přeinstalovávat Windows pro průmyslové nasazení a bylo to pomalé neuvěřitelným způsobem ... Od té doby se přešlo na HP X2 nejprve s Intel core Y a pak i s Intel Core-U ... mnohem lepší, ale pořád relativně k prdu ... téměř ve všem bych radši bral malý ntb. Microsoft asi musí dělat něco lepším způsobem, když je Surface ve třídě 2v1 s windows tak populární ...

Je to především o úložišti.
Kdysi jsem měl Acer d150 (Atom N270, 1,5GB RAM); s továrním plotnovým 160GB Seagatem (5100rpm, 8MB cache) to používat fakt nešlo, ale dal jsem do toho 80GB Intela 310 a bylo to ve většině úloh včetně startu Office 2007 rychlejší než Dell Vostro 1310 s Core2Duo 8400 s 8GB a plotnovým diskem. Holt ta latence cca 1us proti 20ms byla ZATRACENĚ znát.

A MS to se Surface dělá tak, že místo EMMC karty tam, stejně jako Apple do ipadů a iphonů, dává NVMe SSDčko.

Jinak mám starej Acer W3-810 s 2GB RAM a 64GB EMMC na 2jádrovým Atomu, a s výjimkou příšerně dlouhýho bootu a občasnýho zakuckání se to na kancelářskou práci na cestách používat dá, ale už jsem rozbil displej a je na něm celkem prd vidět, baterka místo osmi hodin vydrží něco přes hodinu, hodně zlobí čtečka karet, a někdy nefunguje BT ani wifi, takže jeho optimální použití už je jen jako snadno přenosnej tenkej klient k externímu monitoru a USB dokině s klávesnicí a myší, kde si na dálku otevřu plochu pracovního stroje, a asi brzy poletí do křemíkovýho nebe. Mimo jiné i proto, že 1) pouze 32bit, a 2) grafika v procesoru, kterou dělalo ještě PowerVR a nefungujou na tom aktuální ovladače a následně jsou aktualizace Windows zaseklý někde kolem 201609.

Takže jestli je ten Lenoch ještě volnej a hardwarově funkční, mohl by se mi hodit.

268
Jestli to chceš na doma, tak máš nejjednodušší si na aukru koupit sekundární licenci 2016 DataCenter a 50 RDS clientpack a máš to za cenu OEM W10Pro; jako bonus nemusíš nic bastlit a ohejbat, a ještě se s tím naučíš dělat,což se ti bude v korporátu hodit.

269
Hardware / Re:Jak si zařídit „moderní televizi“?
« kdy: 18. 04. 2020, 18:11:08 »
Jo už je mi to asi jasné. Na Asustoru je operační systém ADM, který je postavený na linuxu a lze na něm spouštět různé linuxové aplikace. Jednou z aplikací je mediaCast další je TVMosaic, další je třeba Drupal. Každopádně u toho mediaCastu je podmínka, že Asustor musí být k TV nebo monitoru připojen přes HDMI, což se mi nezdá moc optimální, aby mně v obyváku hučel NAS s několika HDD. Nebo to lze i bez HDMI?
Mám to v pracovně nad hlavou (tuším 6201, dvoušachta, 2x 1TB WD Red, celeron N3090 s iGPU, větrák na automatiku) a nevím o tom. V době kdy to prodávali (už jsou novější modely) se to inzerovalo právě jako mediální stanice k televizi; streamovat na aplikaci v NASu a z ní zase někam dál by smysl asi moc nedávalo, že ne?

270
Hardware / Re:Jak si zařídit „moderní televizi“?
« kdy: 17. 04. 2020, 08:17:06 »
YT apod se na NASech obvykle spouští jako separátní aplikace. většinou tam je i appka pro googlecast a DLNA renderer, takže si pustíš apku v telefonu, najdeš si co chceš, naházíš do fronty, a pošleš do televize; jako když máš v TV zapíchlej chromecast.
Můžeš uvést nějaký příklad té "separátní aplikace"? Nějak si to neumím představit. Pokud je na NASu Linux a TV je k NASu připojent LAN kabelem, tak mě nenapadá žádná linuxová apka, která by uměla video z YT streamovat po LAN kabelu do sítě. Vlastně ani kdyby byl NAS k TV připojen přes HDMI mě nenapadá žádná linuxová YT aplikace. Ptám se protože mě zajímá jestli může být TVmosaic nějakým konkurentem Kodi, kde lze spustit i addon pro iVysílání nebo iPrima atd.

Třeba zrovna Asustor má (s ohledem na ovládání pro mě ideální) mediaCast. Udělá to z NASu chromecast, takže si na telefonu v aplikaci nacvakáš frontu a pošleš ji tam. Je to mnohem pohodlnější než přes ovládání od televize nebo NASu. Samozřejmě funguje i to, že si to naplníš na jakýmkoli počítači s Chromem nebo Chromiem a vysíláš z něj.

Stran: 1 ... 16 17 [18] 19 20 ... 23