Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Martin Poljak

Stran: [1] 2 3
1
Vývoj / Re:Vývoj webových aplikací pro nenáročné
« kdy: 29. 05. 2021, 10:55:17 »
Pořád jsi neřekl, v čem je podle tebe ten zmatek. Vizuálně je to velmi podobné. Ano, i JSX se dá napsat prasácky (většinou je problém ve vytváření příliš velkých komponent), ale to není problém JSX, nýbrž programátora.

Sice nevím, o čem jste se bavili ani nevidím smysl v podobném flamu, ale problém JSX není ani tak ve velkých komponentách, to je další oblíbený poměrně povrchní omyl, ale v tom, že ho spousta (neřku-li většina) lidí používá jako šablonovací systém, kterým ale není a nikdy nebyl. Jakmile o něm vývojář začne uvažovat prostě jako o syntactic-sugar pro tvorbu DOM elementů a jejich struktur napříč kódem, je pak o něco snesitelnější a hlavně najednou začne jakž takž dávat smysl.

2
Hardware / Re:Macbook na prácu - stále je to problém?
« kdy: 08. 09. 2020, 14:25:06 »
proc chce nekdo na praci macbook, pokud mu nejde o programovani na apple platforme?!?!
ja bych si vzdycky vybral radsi vykonejsi normalni notas nez apple, nota bene na programovani a kompilaci.

PROC????

Protože je ten systém víceméně unixový a funguje. Což vám píši jako vývojář na Linuxu. Výkon už dávno moc zajímavý není, na to stačí (tedy alespoň pro linuxové prostředí) skoro cokoliv za patnáct tisíc pokud dá člověk pozor, co je uvnitř za CPU a RAM si doplní do 16 GB.

3
Hardware / Re:Macbook na prácu - stále je to problém?
« kdy: 08. 09. 2020, 14:23:15 »
Doporucuju slusny NTB s W10 a na tom zprovoznit Hyper-V a WSL2.

Pro "C#, Kotlin, Java, Python, C, Javascript frameworky"? Máte ho za masochistu? Co vyřeší na Linuxu pár příkazy bude zrovna v tomhle případě na Windows řešit polovinu dne. Neřeknu, kdyby chtěl čistě C# a vyvíjet aplikace pro Windows, ale zrovna pro tohle Windows nedávají žádný smysl.

4
Hardware / Re:Macbook na prácu - stále je to problém?
« kdy: 08. 09. 2020, 14:20:28 »
dcera 12 let je jak silena a chce na narozeniny apple iphone, sama si mensi cast nasetrila a zbytek doplatit od
nas na narozky. zadne presvedcovani o cene, vykonu na ni neplati.

Když si na něj sama vydělá...  ;)

5
Studium a uplatnění / Re:Uplatnění v IT s průmyslovkou
« kdy: 02. 09. 2020, 17:36:34 »
[...]

se prospěchu týče, tak jsem na tom tak nějak průměrně, tj. trojky, u některých odborných předmětů jsem na tom lépe, s matematikou těžce bojuju na pomezí 3-4. S praxí jsem na tom bohužel hodně bídně, loni jsem byl na projektech na FEI VŠB (což je taková pseudopraxe, přestože to bylo normálně na pracovní smlouvu), letos mi bohužel, vzhledem ke COVIDu, všechno vybouchlo.

[...]

Budu si takhle vůbec schopen po maturitě něco sehnat (v programátorském oboru a ne, nemyslím programování hamburgerů v McDonald's), ideálně tady v kraji, nebo bude lepší jít na VŠ (i kdyby to měla být blbá VŠB) a snažit se nasbírat praxi, přestože se mi tam opravdu hodně nechce?

Praxe je, ze zkušenosti, to jediné, co zaměstnavatele zajímá. Tedy kromě toho, že jste někdy něco alespoň chvíli studoval. Jestli jste to taky vystudoval už nezajímá naprosto nikoho. Být vámi bych tak (na základě vlastních zkušeností) někde studoval dva roky nějakou školu (ostatně třeba vás to začne bavit, i takoví byli) a u toho se snažil získat tolik praxe a znalostí, co to jen jde. Ostatně nejlepší lidé z tohohle oboru co znám se ho prakticky bez výjimky naučili sami.

To by vám mělo stačit abyste se v pohodě chytil a zaměstnavatelé ve vás měli důvěru. Jen bych tedy nečekal, že seženete něco za odpovídající peníze v kraji i když v Liberci asi nějaké firmy budou. V Plzni, Praze, Ostravě nebo Brně budete mít zrovna v IT výplatu často bez potíží dvojnásobnou.


6
Studium a uplatnění / Re:Uplatnění v IT s průmyslovkou
« kdy: 02. 09. 2020, 17:31:47 »
VŠ v IT téměř nikdy není nutná ve smyslu, že by chtěli ten papír, co se ale hodí, jsou ty znalosti, které získáš.

Při vší úctě, třeba studium na FJFI ČVUT mi pro praxi dalo maximálně tak základy algoritmizace. Všechno ostatní bych tam mohl buď učit nebo mi to bylo až dodnes (deset let poté) úplně k ničemu. Ono taky docela záleží, s čím na tu VŠ přijdete a nakolik vás nedejbože napadne věnovat se při studiu praxi. Velmi často to pak totiž končí solidní ztrátou jakékoliv další studijní motivace.

7
Hardware / Re:zivotnost SSD sifrovaneho na urovni OS
« kdy: 02. 09. 2020, 17:28:08 »
Jaks prisel na to, ze u sifrovaneho disku se zapisuje vice dat, nez u nesifrovaneho?
Jednoduse. Zasifrovane jsou vsechny bloky zarizeni. Obsazene i neobsazene. To vytvari podobnou situaci, jako kdyz je disk zcela zaplneny.
Jinak receno i blok nealokovany zadnym souborem je zasifrovan a ukozen. Takze z pohledu disku se nelisi neobsazeny sektor a sektor ktery j obsazeny, ale bez pristupu.

Minimálně v LUKS lze, jak tu někdo psal, povolit TRIM passthrough, takže se zapisuje stejně dat a označování prázdných bloků probíhá stejně jako u nezašifrovaného disku.

8
Server / Re:Jiné cesty "zviditelnění NASu"
« kdy: 01. 09. 2020, 17:39:58 »
Omlouvám se za další lamerský dotaz, ale rád bych věděl zda je možné docílit laicky "zviditelnění NASu" či domácího webservru odkudkoli přes internet jiným způsobem než pronájmem VPS  nebo pronájmem tunelu (což si myslím mělo být levnější neboť tunel toho dělá méně než VPS.) Existuje kromě IP tunelu jen obyčejný  TCP tunel?
Za kolik se dá každé sehnat? Lze třeba VPSza 30 Kč měsíčně?

existují jiné možnosti?  Něco co mě vůbec nenapadlo.

V podstatě jste to IMHO vyjmenoval celkem dobře. Pokud tedy za "tunel" budeme považovat i případnou placenou VPN. Nejlevnější VPS, které jsem potkal stojí tuším cca 80 Kč měsíčně u WEDOSu. Pokud by někdo měl tip na levnější, vadit mi to taky určitě nebude. Ostatně i k tomuhle ten VPS server používám.

9
Standardní řešení je "dhcp snooping" and "ip source guard".

https://en.wikipedia.org/wiki/DHCP_snooping
https://www.ciscopress.com/articles/article.asp?p=1181682&seqNum=7

Doporučuju to alepoň zkusit udělat nějak standardně a vyhnout s skriptům které jsou navázané na nějaké inotify na nějakém DHCP serveru, které se potom buhví jak přihlašují na nějaké switche a pouští tam bůhvíjaké commandy.

Mimochodem všechno tohle jde snadno obejít odychcením broadcastů, které dnes kdeco vysílá a následně nastavením MAC adresy a IP adresy ze zdrojových zařízení. Samozřejmě tam, kde nebroadcastuje nic má člověk smůlu ale často (minimálně ze zkušenosti) to pro skončí tak, že zmatený switch začne tomu falešnému zařízení normálně doručovat. Jednou jsem takhle víceméně nechtě na nešifrované bezdrátové síti jednoho pražského poskytovatele odchytal bůhvíkolik mailů jejich zákazníků. Kdybych se snažil, určitě bych tam našel i nějaká nezašifrovaná hesla, toho provozu tam bylo fakt dost. Mým cílem ovšem fakt nebylo tu síť cracknout, takže jsem to nějak hlouběji nezkoumal.

10
Sítě / Re:O2 SmartBox a VPN
« kdy: 31. 08. 2020, 10:55:57 »
Z hlediska LAN ale bude default GW ten puvodni router, to podle mne fungovat nebude. IPv6 mi nebude resit zabezpeceni, ja nemam problem tam na routeru propagovat porty te interni sluzby, to je aktualni stav, to by mi nijak nepomohlo. Chci ten pristup proste zabezpecit.

Nestačilo by za router od poskytovatele vrazit něco dalšího (RPi, cokoliv jiného) kde do jednoho portu přijde WAN, do druhého LAN, poběží na tom DHCP server, celé to bude NAT a pokud tedy ta věc od poskytovatele umí alespoň port forwarding nebo routovat dovnitř, je to úplně v pohodě a můžete mít VPN server přímo tam a pokud ne, levné VPS, na kterém vám může ten VPN server běžet stojí asi osmdesát korun měsíčně? (Sám to takhle používám.)

Rodiče předpokládám nic, na co by nutně potřebovali veřejnou IP nepoužívají a i to pak jde snadno řešit.

11
Sítě / Re:Oddělená síť pomocí raspberry pi 4
« kdy: 31. 08. 2020, 10:45:58 »
Za cenu Mikrotik HAP lite to asi ani nestoji sa babrať s Raspi:
https://routerboardy.heureka.cz/mikrotik-rb941-2nd-tc/

Pro vás je to babrání se s RPi, pro mě je to zase babrání se s Mikrotikem. Nemluvě o tom, že kdybych něco takového dělal, přesně jak píší ostatní, jednak použiju jedno z těch asi tří RPi co tu mám nevyužité z jiných projektů a druhak využiju to, co znám, na co prostě na kartu z image hodím víceméně standardní Linux a nakonfiguruju to přesně stejně, jako jakýkoliv jiný linuxový stroj, který má něco někam routovat. A ještě si na tom potenciálně spustím celkem cokoliv linuxového co budu chtít.

K tomu nějakou další krabičku od Mikrotiku tak nějak jaksi nepotřebuju.

12
Sítě / Re:Oddělená síť pomocí raspberry pi 4
« kdy: 31. 08. 2020, 10:38:50 »
1. clanek neni o NAT, ale o Bridge, takze zarizeni pripojena pres SSID:RPi4 budou dostavat IP z routeru nadrazeneho RPi4-ETH a budou v totozne siti

No, to je pravda. Škrtám slovo přesně. Pardon.

2. tazatel nechce ani NAT, protoze ten umozni zarizenim ZA NATem komunikovat sezarizenim pred NATem (opacne nikoliv), ale on psal ze nechce umoznit komunikaci ani z jedne strany do druhe

On tazatel hlavně přesně neumí popsat co potřebuje, takže to lze jen odhadovat například z jeho věty: "Tedy aby to vypadalo jako, že všechno jde z Raspberry a za ním už nic není."

13
Software / Re:Google Chrome po aktualizacii blbne
« kdy: 28. 08. 2020, 18:08:16 »
Hm, rozhodně bych pro začátek tu hardwarovou akceleraci vypnul:
https://www.howtogeek.com/412738/how-to-turn-hardware-acceleration-on-and-off-in-chrome/

Není to samozřejmě samo o sobě řešení; vytížení CPU stoupne a složitější animace stejně nejspíš pojedou s nižším framerate. Ale minimálně by vám ty prohlížeče mohly zase fungovat. A alespoň uvidíte, jestli má Chrome problém s hardware nebo nějakým systémovým API případně sám se sebou.

14
Sítě / Re:Oddělená síť pomocí raspberry pi 4
« kdy: 28. 08. 2020, 18:01:46 »
Představuji si, aby nikdo z hlavní sítě nemohl komunikovat se zařízením v sítí druhé a opačně. Tedy aby to vypadalo jako, že všechno jde z Raspberry a za ním už nic není.

Jasně, chápu. Čili očekáváte klasický NAT. Přesně to popisuje ten článek, co jsem nalinkoval. Ať slouží.

15
Software / Re:Google Chrome po aktualizacii blbne
« kdy: 28. 08. 2020, 17:12:06 »
vid priklad

Tak trochu to vypadá třeba jako problém s GPU akcelerací renderování. Jak vypadá váš výpis z chrome://gpu/?

Stran: [1] 2 3