Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - 🇺🇦LarryLin

Stran: [1] 2 3 ... 42
1
Mohlo by pomoct prejst z virtualbox na qemu/kvm?
Jak správně popsal k3dAR, tak qemu je více variabilní. Třeba rychlost odezvy virtuálního disku můžeš zvýšit nejen ovladači virtio, ale i nastavením caching disku.
Těžko říct jestli to pomůže zrovna ve tvém případě. Dle mojí zkušenosti je nejdůležitější ve Windows vypnout klasické zpomalovače - jako antivir.

2
Server / Re:Virtualizace desítek systémů
« kdy: 28. 11. 2022, 17:29:44 »
Rad bych efektivne dynamicky sdilel zdroje hardware, kdy kazda instance potrebuje cca 5GB diskoveho prostoru (ale neperzistentniho), 2GB RAM a nejakou neprilis velkou cast CPU vykonu, ale nepotrebuje tyto zdroje nutne staticky rezervovane.
Sdílet diskový prostor by šlo jednoduše tím, že by všechny virtuálky používaly jeden disk přes  NSF, Sambu nebo nějaký cloud.  Řešení je více. Co se týká RAM, tak tady máš pro inspiraci ballooning nebo memory hot plug/unplug. Tady je Detailnější popis příkazů pro memory hot plug/unplug pro libvirt.

Chceme se drzet co nejniz k hardware a nelze pouzivat nastroje typu qemu ... Uvazujeme o XEN para-virtualizaci
Qemu má také paravirtualizované ovladače (virtio).

Idealni by bylo, aby system uvnitr nemel zadnou moznost detekovat, ze je virtualizovan nebo tuto moznost alespon minimalizovat.
Obávám se, že s para-virtuálizací možnost detekce zvýšíš.

navic vmware je asi pomerne dobre detekovatelny z hostovaneho systemu (napr. se to dalo/da poznat z graficke karty apod.)
proto uvazujeme smerem k necemu, co ma bliz k hardware
I u XENu o kterém uvažuješ určitě půjde z grafické karty poznat, že OS běží uvnitř virtuálky. Aby to nešlo poznat z grafické karty, tak bys musel fyzickou grafickou kartu předat (pci-passthrough) nebo sdílet (Intel GVT-g, SR-IOV), NVIDIA (Nvidia VGPU, SR-IOV) a AMD (AMD SR-IOV), více info. Pro 50-150 VM dost nerálné = drahé. Pokud budeš používat cokoliv jíného (tzn. virtuální GPU), tak půjde zjistit, že OS běží uvnitř VM. Jedině, že bys přesně věděl z jakých informací se daná aplikace dozvěděla, že běží uvnitř VM a ty informace bys jí potom podstrčil falešné (kdyby si třeba zjišťovala informace z dmidecode, tak tam (např. u Qemu) není problém dmi informace podstrčit.

jeste se jen zeptam, jestli je tu nekdo, kdo ma silny nazor nebo praktickou zkusenost pro porovnani ruznych virtualizacnich reseni s ohledem na to, jak moc (ne)ma hostovany system moznost poznat, ze je virtualizovan (napr. osahavanim virtualizovaneho/proxovaneho hardware, inspekci prostredi co do toolu pro sdileni periferii a obecne pro zlepseni user experience pri praci ve VM, ktere jsou asi typickym zpusobem jak detekovat sebevirtualizaci)
Např. aplikace které dodává výrobce základní desky si zjišťují na jaké desce běží. Kdysi jsem se snažil takovou aplikaci spustit ve VM tím, že jsem jí podstrkoval různé falešné informace o základní desce, ale bez úspěchu. Nebylo to nic důležitého, takže jsem tomu nevěnoval čas. Je to v podstatě vytváření cracku - nejdříve musíš zjistit podle čeho si daná aplikace ověřuje licenci (nebo to že běží uvnitř VM) a na základě toho uděláš crack, který jí podstrčí ony konkrétní falešné informace.

3
Hardware / Re:Viete mi pomôcť s nacenením PC zostavy?
« kdy: 29. 10. 2022, 11:38:35 »
Jak funguje hraní her se 100GB RAMdiskem? Znamená to, že před spuštěním hry musíš nejdříve zkopírovat hru z SSD na RAMdisk, pak v konfiguraci Steam clienta nastavit správnou cestu na hru v RAMdisku a až pak hru spustit? Když se hra zaktualizuje, tak se zaktualizuje jen na RAMdisku a na SSD ta hra zůstane stále nezaktualizovaná?

4
Server / Re:Pomoc s nastavením SAMBA
« kdy: 27. 07. 2022, 09:14:22 »
Se sdílením dokumentů jako takovým problémy nejsou, ale s tou FANDovskou aplikací ano, občas se rozbijou indexy apod.
Takže ani tak neřešíš problém se Sambou, ale spíše s programem PC FAND, který si zřejmě nerozumí se "zamykáním" souborů a proto dochází např. k reindexaci? Popis na stránkách technické podpory vypadá jako problém, který řešíš:
Citace
Stručně základní nastavení:
Podle zkušeností z praxe by se měl oplock vypnout vždy, když je podezření na problémy při práci se soubory v síťovém prostředí. To jest občasné chyby na souborech, bezdůvodné reindexování, neobvyklé zpomalení aplikace, ... V podstatě na Win NT, 2000, XP nám není známo jiné nastavení systému Win, které by mělo na souborové operace v síti LAN nějaký zřetelný vliv.
V některých diskuzích na NETu se uvádějí i možnosti optimalizace OPLOCKu, ale to asi bude dost individuální pro jednotlivé aplikace a hlavně pro konkrétní instalaci sítě.
Zdroj: https://www.alis.cz/cs/pc-fand/technicka-podpora/oportunisticke-zamykani

5
Hardware / Re:Lenovo již nenabízí laptopy s Fedorou?
« kdy: 16. 02. 2022, 12:35:18 »
Nechapem co vam brani v tom kupit si proste notebook bez os a dat si tam co chcete.
Brání v tom nedostupnost servisu a služeb, které bych v případě předinstalovaného stroje měl od výrobce/prodejce. Např. služba výměny vadné komponenty přímo u zákazníka není nijak neobvyklá a využívají ji i menší živnostníci.

6
Hardware / Re:Lenovo již nenabízí laptopy s Fedorou?
« kdy: 16. 02. 2022, 12:25:33 »
např. německé Tuxedo
Ano, nebo třeba americká firma System76. V zahraničí je takových firem víc a právě k tomu míří moje otázka, jestli jsou takové firmy i v ČR.

Acer si teda škrtám (nabízí jen text-only Linux). Lenovo sice nabízí laptopy s Linux cerifikací (Rhel, Ubuntu, Fedora), ale Ubuntu a Fedora je předinstalovaná pouze na jednom stroji. Takže zatím to vypadá, že nejvíce jich nabízí Dell (jen  Ubuntu).

7
Hardware / Re:Lenovo již nenabízí laptopy s Fedorou?
« kdy: 15. 02. 2022, 21:21:38 »
V podání Aceru tak, že v tom nefungovalo asi nic. Nebyly tam tenkrát ani Xka, nabootovalo to do textového režimu. Jen to z nějakého důvodu nechtěli prodat bez OS, tak tam dali tohle.
To je smutné. Jak se dívám, tak to tak asi Acer skutečně dělá:
Citace
Acer Aspire NX ... The OS was supposed to be Fedora-based Linpus Linux. But what we got was a root-only and text-only laptop.

8
Hardware / Re:Lenovo již nenabízí laptopy s Fedorou?
« kdy: 15. 02. 2022, 21:02:22 »
Ja som si kúpil X1 GEN9 práve kvoli "podpore" Fedory a musím povedať, že to nie je žiadna hitparáda. Mal som nainštalovanú F33 a F35 a v oboch problémy so suspend aj po upgradovaní firmware.
Přišel jsi na tom v čem byl problém se suspend? Jestli to byla nějaká SW prkotina nebo nějaký neřešitelný problém související s HW?

Narazil jsi na nějaké jiné problémy (kromě suspend)? Např. kamera, audio, touchpad, wifi,
Fingerprint Reader, GPU ovladač...

9
Hardware / Re:Lenovo již nenabízí laptopy s Fedorou?
« kdy: 14. 02. 2022, 23:29:07 »
Oficiální podpora od výrobce nestačí? :) https://support.lenovo.com/cz/cs/solutions/pd031426-linux-for-personal-systems
Vidím, že jsou asi 3 možnosti při rozhodování jaký koupit laptop:
1.) Najít na stránkách oblíbeného distra doporučované laptopy, třeba OpenSuse má velkou přehlednou databázi.
2.) Najít na stránkách výrobce laptopů informaci, která distra (nějakým způsobem) výrobce otestoval (certifikoval).
3.) Najít laptop na kterém je Linux již nainstalován z výroby.

Nejvíc mě zajímá varianta 3, protože si myslím, že je tam největší šance na bezproblémový běh Linuxu. Případně bezproblémová reklamace. Varianta 2 (certifikace) by taky ještě šla, ale našel jsem jen certifikace od Ubuntu, RHEL, SUSE.

červená čepice je super OS
Trošku se obávám, že cena za RHEL nebo SUSE by byla vyšší než cena NTB :)

U podporovaných laptopů je pak u Lenova v manuálu seznam doporučených distribucí kde je zmíněná Fedora ...
No ale není náhodou Fedora doporučovaná jen u jednoho laptopu - ThinkPad X1 Carbon 9th Gen?

10
Hardware / Re:Lenovo již nenabízí laptopy s Fedorou?
« kdy: 14. 02. 2022, 15:01:48 »
za život asi jednoho člověka, který buznil, že nechce mít licenci windows v laptoptu, protože ji nebude používat
Když si koupíš NTB do firmy s Windows a přeinstaluješ tam Linux, tak nejde o těch pár korun navíc za licenci Windows, ale o to, že když ti začne blbnout třeba touchpad, tak nemůžeš jednoduše zavolat na podporu nebo řešit reklamaci. V takovém případě budeš muset (na vlastní náklady) zjišťovat jestli jde o HW nebo SW problém, vracet tam zpátky Win... ...prostě starosti navíc. Proto je lepší mít na NTB z výroby takový OS jaký hodláš používat.

11
Hardware / Lenovo již nenabízí laptopy s Fedorou?
« kdy: 12. 02. 2022, 23:47:19 »
V roce 2020 proběhla informace, že Lenovo začíná oficiálně nabízet laptopy s Fedorou. Nyní vidím, že nabízí jen 2 laptopy z linuxem, ale Fedora je jen na jednom (ThinkPad X1 Carbon Gen 9 Intel (14")) a navíc s Fedorou 33, které skončila podpora minulý rok. Na druhém Laptopu nabízí Ubuntu 20.04.

Když na odkazu kde by měly být laptopy a desktopy s linuxem rozkliknu první 3 destopy, tak tam je taky jen Ubuntu.

1.) Nevíte jestli Lenovo s Fedorou skončilo? Případně důvod?
2.) Díval jsem se na laptopy Acer a Dell a nabízí předinstalované taky jen Ubuntu. Kdybych si chtěl v Česku koupit od větší zavedené firmy nějaký laptop s oficiální podporou Linuxu, tak mám možnost jen zmíněné Ubuntu? (Nepočítám nějakou speciálně placenou individuální podporu.)

Předem dík za info.

12
Díky pánové, zkusím teda ten AXAGON EE35-XA3 a uvidím.
V popisu se uvádí "zasune do těla boxu a čelo se upevní dvěma šroubky přibaleným šroubovákem.", takže to nebude splňovat tvoji podmínku "aby šel disk jednoduše vyměnit (bez šroubů apod.)".

Pro desktop považuji a nejlepší řešení šuplíček, např. https://vymenne-kity-boxy.heureka.cz/externi-box-akasa-ak-ien-05/#prehled/
Nic nezavazí na stole a nemá se tam moc co pokazit, ale pro NTB nebo pro časné přenášení se to použít nedá.

13
Software / Re:Sdílení iGPU ve virtualizaci
« kdy: 04. 01. 2022, 23:34:47 »
Citace
Má Looking Glass nějakou výhodu oproti Remote-vieweru?
Looking glass zkopíruje paměť framebufferu VM na virtuální grafickou kartu a poté ji klientská část(guest) zobrazí. To je velmi rychlé.
Já vím, taky používám Looking Glass pro VGA-passthrough s NVidia kartou. Jen mě zajímalo jestli při použití GVT-g je Looking Glass lepší než Remote-viewer.

14
Software / Re:Sdílení iGPU ve virtualizaci
« kdy: 04. 01. 2022, 22:47:01 »
K zobrazení obrázku používám looking glass
Má Looking Glass nějakou výhodu oproti Remote-vieweru?

PS (I apologize for the spelling, I just started to learn Czech
Přeju ti abys byl, alespoň tak slavný jako Gavin nebo Jen nebo ten génius Jack, který se naučil plyně česky za 4 měsíce :)

15
Sítě / Re:Zkušenosti s nefunkčním powerline
« kdy: 03. 01. 2022, 09:34:33 »
Ale Adolf uvedl, že může fungovat pouze jedna sada (P2P) a ostatní "prostě chodit nebude". :)
Shitlíreček tady toho vubec napsal.... ;-)
Proto jsem ho chtěl zkonfrontovat s obchodníkem, aby diskuze měla nějaký "výsledek". Vypadá to, že Adolf do konfrontace nepůjde a jeho nepodložené tvrzení mělo za cíl jen flame v diskuzi.

Stran: [1] 2 3 ... 42