Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Ink

Stran: [1] 2 3 ... 30
1
Vývoj / Re:Ruby v roku 2022 (je mrtve?)
« kdy: Dnes v 09:24:40 »
A to jsou které?
WORA
To umí i spousta jiných jazyků.

Asi tak. V Pythonu to je v zásadě standard (i s GUI třeba přes PyQt), dtto Ruby, Perl, PHP... A pokud nevadí build pro více platforem (což není žádná hrozná práce), platí to i pro většinu jazyků, které překládají do strojáku. A pak to je obyčejně i bez nutnosti instalovat další závislosti.

2
Studium a uplatnění / Re:Strategie na recesi
« kdy: 19. 01. 2022, 11:07:16 »
Je důvod se obávat? Jak se na krizi připravit? Šetřit vzhledem k inflaci není moc dobrý nápad, investovat vzhledem k pravděpodobnému propadu taky moc ne. Je vůbec cesty ven?

To, že akciový trh občas zažije propad, ještě neznamená, že není dobré do akcií dlouhodoběji investovat. Co neprožereš, to se Ti znásobí - vždycky. Nech si na spotřebu, kolik fakt potřebuješ, to za Tebe nikdo stejně nezodpoví. A i kdybys měl peníze ve slamníku, což nedoporučuju, i po inflaci z nich furt něco zůstane. Co projíš a propiješ, z toho zbyde "nic".

Pokud zainvestuješ do kvalitního HW a SW, případně výukových materiálů či kursů, to se Ti taky zřejmě neztratí.

3
Hardware / Re:Připojení 2,5" NVME P4510 do bežného PC
« kdy: 17. 01. 2022, 07:20:01 »
Jenže pozor, dochází ke zmatení pojmů (s dojmy)
VY mluvíte o SSD v provedení M.2 - malá kartička, já mluvím o SSD U.2 - což je vizuálně nomální 2,5" disk - jen s NVMe rozhraním.
A na ty karty u nás prostě nejsou. Proto ten rychlý Ali.

Aha, tak sorry, to jsem po ránu přehlédl.

4
Hardware / Re:Připojení 2,5" NVME P4510 do bežného PC
« kdy: 17. 01. 2022, 06:50:30 »
Mám AXAGON PCEM2-D, umí připojit zároveň jeden NVME a jeden SATA SSD. Mám jenom NVME a funguje v pohodě. Karta mě stála v českém eShopu míň, než Tvoje řešení z čínského blešáku.

5
Vývoj / Re:Chování seznamu v Pythonu
« kdy: 05. 01. 2022, 11:40:20 »
Ahoj, může mi někdo vysvětlit toto chování Pythonu?
Proč se v c nevytvoří seznam s hodnotami [[1],[2]] ale instance a a b?
Pro jiné datové typy např. kdyby a,b byly int se to chová normálně.
nebo poslat odkaz na vysvětlení, nikde jsem nic nenašel...

Kód: [Vybrat]
a = [1]
b = [2]
c = [a, b]
a[0] = 2
print(c)
>[[2], [2]]

Budeš muset zreevidovat, co je "normálně", jak se v Pythonu pracuje s mutable a immutable typy apod.  Jinými slovy, zainvestovat do pořádného pochopení, každý jazyk se z různých důvodů chová po svém a ne tak, jak bys nutně předpokládal.

6
Vývoj / Re:JS Promise
« kdy: 02. 01. 2022, 08:48:28 »
[…] preto som nemohol/nechcel nic vratit.

return () => events.close by stacilo
Pokud se nemá nic vracet, tak se té streamovací funkci může předat kontext (v tomto případě prázdný objekt), funkce v něm nastaví ctx.cancel na tu lambdu, kterou jiní navrhují vrátit, a volající pak zavolá ctx.cancel(). Je to v zásadě to samé, jen se explicitně nic nevrací.

Taky dobré řešení. Obecná zkušenost - pokud něco vypadá zbytečně složitě, je dobré zvolenou cestu zrevidovat a zkusit najít jinou. Ale hlavně je dobré (což OP nakonec udělal) osvětlit celý problém vedle žádosti o radu s již rozpečeným řešením.

7
Vývoj / Re:JS Promise
« kdy: 01. 01. 2022, 14:41:20 »
Tvoje "Čistší, jednodušší, průhlednější, kratší." riesenie exportuje internu implementaciu funkcie ktoru caller nema vobec so riesit.

Tohle mě zajímá; co je u Tebe export interní implementace, snad ne tohle:

Kód: [Vybrat]
  return () => events.close();

8
Skus "lepsi" inkognito rezim:

Kód: [Vybrat]
#!/usr/bin/env bash

rm -rf /tmp/p
google-chrome --incognito --user-data-dir=/tmp/p >/dev/null 2>&1
rm -rf /tmp/p

Nebo "lepší" browser.

9
Já měl Pascal jen dávno v prváku, u zkoušky jsem ho viděl naposled. Ale minimálně výrazně ovlivnil jiné jazyky a napravil některé divnosti Algolu.
Tak jsem si pročetl srovnání Algolu a Pascalu od Tanenbauma (je to online v pdf) a musím říct, že v něčem ten Algol měl dost výrazně navrch. Bezpečnější práce s recordy, definice proměnných uvnitř bloku, výrazová orientace jazyka, náhodný přístup k souborům, dokonce printf... Původní Pascal byl dost omezující, byť teda ten kompilátor (jednoprůchodový) byl celkem jednoduchý a pekelně rychlý. Ale jasně, něco měl Pascal lepší.
Možná mě klame paměť, ale nebylo to porovnání s Algolem 68? Pascal je založený na Algolu 60 (potažmo X a W), Algol 68 se od těchto verzí dost lišil.

Jo, Algol 68 to byl. Teď to dává větší smysl, dík.

10
Já měl Pascal jen dávno v prváku, u zkoušky jsem ho viděl naposled. Ale minimálně výrazně ovlivnil jiné jazyky a napravil některé divnosti Algolu.

Tak jsem si pročetl srovnání Algolu a Pascalu od Tanenbauma (je to online v pdf) a musím říct, že v něčem ten Algol měl dost výrazně navrch. Bezpečnější práce s recordy, definice proměnných uvnitř bloku, výrazová orientace jazyka, náhodný přístup k souborům, dokonce printf... Původní Pascal byl dost omezující, byť teda ten kompilátor (jednoprůchodový) byl celkem jednoduchý a pekelně rychlý. Ale jasně, něco měl Pascal lepší.

11
To Ruby mě tedy zaráží - to je někde ve Švýcarsku, ne?
BTW proč zrovna Švýcarsko? Tamní IT trh neznám, ale v čem by se měli lišit?

Z nějakého důvodu jsem měl zafixováno, že tam působíš...

12
Co je “zjednodušené OOP”?
Daleko od Smalltalku a blízko k Pascalu.
Tak Pascal byl na svou dobu celkem fajn. Stejně jako Algol. Kdyby měl rozhraní/traity, tak je slušně použitelný i dnes. Smalltalk nemá typovou kontrolu, co je cesta do pekel (na rozdíl od ObjC, které typy přísně kontroluje — včetně typových parametrů a jejich variance, ovšem můžu explicitně říct, že typovou kontrolu nechci + nemá tracing GC). Ale jo, to už to historie, teď v inzerátech na backend (jiné nesleduju) vládnou Go, čím dál více Rust a z nějakého divného důvodu Ruby.

U mě to (Turbo) Pascal prohrál v momentě, kdy jsem zkusil Turbo C s jeho bohatou knihovnou. A taky jsem si prošel Učebnici jazyka C od Herouta a srovnal s akademicky zaměřenou učebnicí Pascalu, kterou jsem měl. To Ruby mě tedy zaráží - to je někde ve Švýcarsku, ne?

13
Co je “zjednodušené OOP”?

Používá se třída spíše v roli namespace, než aby architektura byla nějak propracovaná a "čistá". Daleko od Smalltalku a blízko k Pascalu. Což o to, já jsem taky příznivcem post-OO programování.

14
Tohle má jednoduché řešení — brát jen seniory. U nás se to náramně osvědčilo.

Jakkoliv se s tím dá souhlasit a pro spoustu situací je to jediné ekonomicky zvládnutelné řešení, pokud by se tak chovali plošně všichni, seniory by nebylo kde brát, aby se jím člověk stal, musí si projít juniorní i mediorní fází. Což ale nejde, když junior nedostane šanci...

Zásadní problém není, že junioři neumějí. Problém je, když jsou hloupí a líní, případně ke všemu i namyšlení a asociální. Nábor seniorů je v tomto snazší, ti mají historii, ze které se dá leccos odvodit.

15
Rust - když v něm nenapíšeš dostatek kódu a nevracíš se k tomu, budeš s ním (zas) bojovat. […] Aby Tě začal "odměňovat", musíš mu dost věnovat a možná na to musíš mít i specifický mozek, abys netrpěl jako pes.
Hehe, asi mám “specifický mozek”, páč mi Rust přijde snadný a většina jeho “netypických” vlastností má svou vnitřní logiku. Ale na druhou stranu mě nijak zvlášť “neodměňuje”, v C++ bych to napsal stejně dobře (a ne o moc nečitelněji) :)

V C++ určitě můžeš napsat stejně dobrý program jako v Rustu, ale v Rustu máš slušnou jistotu, že i všichni ostatní píšou "rozumně", jelikož si to kompilátor hlídá a návrháři jazyka se moc nerozšoupli. K tomu bezvadný tooling včetně řízení závislostí - tohle myslím C++ pořád nemá. K tomu absence obskurního vynálezu zvaného preprocesor. Já se vracet nechci, Ty si to klidně užij.

Že to Tvůj mozek ale pobírá, je vzhledem k Tvé znalosti FP a podobných legrací, zcela pochopitelné. Tam většina programátorů není - mnozí končí zhruba u cyklů a "vylepšují" to zjednodušeným OOP.  :D

Stran: [1] 2 3 ... 30