Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Ink

Stran: [1] 2 3 ... 23
1
On ten Rust není nutně až tak low level. Jde o to, že ten jazyk člověka naučí rozumět tomu, co se v programu děje a jaké to má důsledky.
Low-level přinejmenším ve smyslu, že v podstatě nemá runtime, což ostatně Google uvádí jako důvod, proč je jeho použití povolené ve Fuchsii, na rozdíl od mnohých podobných jazyků.

OK, z tohoto pohledu ano.

2
K technologiím: Je-li (budoucí) zájem o low-level, doporučuji naučit se Rust, to má perspektivu (možná ne přímo Rust, to se teprve uvidí, ale určitě koncepty, na kterých je založen). Zároveň splňuje požadavek být “challenging”, neb je údajně pro začátečníky těžší na naučení oproti jiným běžným jazykům. Poměrně dost firem už hledá juniory znající Rust.

Obecně ke studiu: Jakmile to půjde, doporučuji podívat se do zahraničí, člověk pozná, jak to chodí jinde, a pořádně si procvičí angličtinu (i třeba v Německu, Holandsku apod., AJ je v rámci Erasmu lingua franca, tím spíše v IT).

On ten Rust není nutně až tak low level. Jde o to, že ten jazyk člověka naučí rozumět tomu, co se v programu děje a jaké to má důsledky. Samozřejmě souhlasím - uč se Rust.

3
V malé firmě by tě štvalo zase něco jiného.

Pradávné příklady z pár malých firem.
  • Kdo dělal tudle funkci? Ty? Je v tom bug, tak to oprav, ale nikam to nevykazuj. Bugy se neproplácí.
  • Jak dlouho na tom děláš? 2 hodiny? Co na tom děláš 2 hodiny? To je práce na 1 hodinu a my už to prodali za 1 hodinu?
  • Jak dlouho by trvalo to tam přidat? Hodinu? To se zákazníkovi nelíbí. Prý je to práce na 5 minut.

V korporaci si můžeš odpočnout na meetingu, v malé firmě budeš dřít jako kůň 120% času, aby si dostal alespoň 100% výplaty.... V malé firmě si moc dobře spočítají, že se jim vyplatíš.

Takže možná by byla cesta nějaké střední firma (10-20 vývojářů), kde už se neřeší minuty, je tam prostor na změny, ale už tam fungují základní procesy a je šance tam zavést změnu.

Pracoval jsem v několika menších firmách a tohle jsem v žádné nezažil. Kromě toho, že blbé vedení se může vyskytnout kdekoli, je asi dobré vědět, co ta firma dělá. Pokud je to "parta borců" z okresního města, která udělá "za dobrou cenu" software na míru každému majiteli večerky, nedivím se.

4
Je to už celkem otrava. Přišel jsem si hrát s technologií, ale tohle mi už leze krkem. Říkám si že je to jinde i horší, ale je tomu vážně tak?

Hledáš si alibi, proč nevadí, že to snášíš?

5
Tento parametr jsem zkoušel a bohužel bez úspěchu, neaktualizuje se celý "filelist".

Pokud to neumi zobrazovat obasah adresare, jenom seznam souboru, je to asi problem. Ale zkusil bych neco takoveho:

https://stackoverflow.com/questions/12264238/restart-process-on-file-change-in-linux/12264265

6
Citace
Zhoubným problémem je diskriminace na základě stáří, která je v oblasti IT na vzestupu – a není vždy snadné ji dokázat. 
https://businessworld.cz/kariera/tichy-zabijak-kariery-v-it-diskriminace-na-zaklade-veku-15522

A jak vy? Obáváte se, že vaše vytříbené znalosti Cobolu jednou nedojdou docenění?  8)

Nesmysl. Pokud je člověk co k čemu, má cenu i v 70.

7
Studium a uplatnění / Re:ČVUT FEL vs ZČU FEL
« kdy: 06. 07. 2021, 07:30:25 »
Použil bych řešení z Futuramy, kde ta opice s chytrým kloboukem byla nešťastná a poté, co se jí klobouk poškodil a jel na poloviční výkon, šla opice na ekonomku a to pro ni bylo to pravé ořechové.

Ale teď vážně: Pokud nejsi úplný tupec a nechceš mít za každou cenu samé jedničky, není důvod ležet pořád v učení. Spíš si polož otázku, jestli ta studijní léta chceš strávit v Praze nebo vezPlzni, když nemáš jiný silný důvod pro tu nebo onu školu. Chodil jsem na FEL ČVUT, ale IMO je to jedno, ty zkušenosti jsou přenositelné.

8
Vývoj / Re:Rada při návrhu db tabulek
« kdy: 23. 06. 2021, 15:21:12 »
Ink:Problematičnost OOP se týká toho, jestli a jak je správné "bundlovat" data a kód - a to se vůbec netýká toho, jak jsou data uložena. Kolekce nějakých datových struktur a potřebu jejich persistentního uložení (často včetně požadavků na transakce) máš snad u každého (reálně použitelného) programátorského paradigmatu.

A říkám, že ne? Podle mě to jsou ale spojené nádoby - jestliže nějak strukturuješ/modeluješ aplikaci, má to vliv i na to, jak nakládáš s daty při ukládání nebo rekonstrukci z DB. Pokud je řádek z tabulky struktura/n-tice, prostě ji pošleš dál nebo ji něčím rozšíříš, abys dostal kýžený tvar, se kterým chceš pracovat. Jakmile musíš řešít, jestli ta struktura je autonomní chytrý objekt, jehož vnitřní uspořádání je zapouzdřené a nikomu do něj nic není, najednou se to blbě napasovává třeba na relační databázi...

9
Vývoj / Re:Rada při návrhu db tabulek
« kdy: 23. 06. 2021, 10:54:25 »
No já vidím takový fundamentální problém. Objektové databáze mohou teoreticky dosahovat stejných výkonů, jako relační. Jenže, aby toto opravdu nastalo, bylo by potřeba objekty a vlastnosti popsat tak definitivně, že by si takový popis svojí složitostí nezadal s relačními databázemi.

Fundamentalni problem je OOP jako takove. Vsechno ostatni jsou nasledky.

10
Vývoj / Re:Rada při návrhu db tabulek
« kdy: 22. 06. 2021, 21:07:10 »

Mám dva druhy dat - první se pohodlně vlezou do 1 GB a bydlí si v paměti, to je problém pro Pentium 3 Tualatin.
A data nad 10 TB....a to je problém i pro můj cluster.

No a já znám i další druhy dat, na které se skvěle hodí relační databáze. I kdyby byla celá v RAM, pořád na ně bude vhodnější než NoSQL.

11
Software / Re:btc peněženka - terminálová verze
« kdy: 19. 06. 2021, 13:16:13 »
Bech32

12
Studium a uplatnění / Re:FIT ČVUT - zkušenosti
« kdy: 10. 06. 2021, 11:03:53 »
Dobrý den, chtěl bych se zeptat jestli někdo nemáte zkušenosti se studiem na FITu? Jediné co jsem o té škole slyšel bylo to, že tam hodně vyhazují studenty kvůli matice a také kvůli nedostatku znalostí ze sš v oblasti IT.

Takhle to nefunguje. Na technické VŠ vždycky chodily různé skupiny studentů - gympláci měli výhodu v matice a fyzice, studenti z průmyslovek zase měli lepší znalosti v daném oboru. To ale neznamená, že z principu danou zkoušku nemohl zvládnout student z gymplu, SPŠ nebo i učňáku s maturitou, akorát se holt musel o něco víc snažit.

Základem je mít přehled o rozsahu daného učiva, sehnat si vhodná skripta a hlavně co nejvíce materiálů z cvičení, případně příkladů, které se na zkouškách vyskytovaly a ideálně se je naučit řešit (a pochopit). Nechodil jsem na FIT, ale na FEL v době, kdy tam působilo docela dost učitelů, kteří pak na FIT přešli. Včetně spravedlivého a drsného prof. (tenkrát doc.) Tvrdíka a jeho obávaného předmětu Paralelní systémy a algoritmy https://vzdelani.fandom.com/wiki/36PAR_Paraleln%C3%AD_syst%C3%A9my_a_algoritmy , který myslím na FITu v této podobě ani není. Je potřeba se zajímat, co se chce u zkoušky a na zápočet a věnovat tomu dostatek péče.

13
Vývoj / Re:Zlepšení čitelnosti vlastního kódu
« kdy: 07. 06. 2021, 19:26:14 »

.... Jenže u programování se nejen vždy znovu vynalézá kolo, to se montuje do celé sestavy a to často za běhu motoru a s cestujícími na palubě, ale během cesty se z původního stroje stává často něco zcela jiného, než bylo původně zamýšleno a zdokumentováno.

a tenhle nesmyslny styl prace vylepsime tedy tim, ze budeme psat srozumitelnejsi komentare, budeme psat jen 65 znaku na radku .... ?

Ten "nesmyslný styl práce" je dán byznysovým nastavením, na to má programátor malý nebo žádný vliv. Může se, v rámci svých kompetencí, snažit situaci zlepšit na vymezeném prostoru.

Je samozřejmě možné, že jsem nepochopil, co jsi chtěl říci, ale za pravděpodobné považuju, že jsi zvolil špatný příměr a tudíž bych byl rád, kdybys přišel s lepším vysvětlením, jak si představuješ správné psaní kódu a jak to v reálu zajistit.

14
Vývoj / Re:Zlepšení čitelnosti vlastního kódu
« kdy: 07. 06. 2021, 15:35:25 »
kdyz jsem procital diskuzi, tak jsem si rikal, jestli je rok 1980.

Ale tenkrat vlstne root jeste neexistoval. No nic, asi ten vyvoj nejde tak rychle - tedy jak jsem si to ja kdysi predstavoval.

Pred nedavnem jsem byl u znameho ve firme. Tam jsem ve vyrobni hale na stolech videl taky takove predpisy, navody, pracovni postupy, jak je co treba delat. Rikali tam tomu vykres. Bylo dost prekvapive, ze kazdy tem navodum rozumnel - dokazal je cist. A dokonce ani neznali toho, kdo ty navody(programy  :)) ) psal.
Ani tam nepouzivali tu metodu, jak ji tady nekdo propaguje v diskuzi, totiz ze by u soustruhu stali 2 zamestnanci a delali by na jedne veci spolecne.
Co je podobne je ten review - to u tech vykresu taky nekdo dela, je tam dokonce kolonka, kde ten kontroler napise jmeno a datum. Ale jenom jeden a asi to kontroloval jen na jedne urovni , ne jako u toho postgresql.
Co jsem take nevidel byly  komentare. A kdyz, tak jsou porad stejne ... to je divne ???

Až na to, že programování není soustružení. Narýsovat hřídel je rutinní záležitost a obrobit podle výkresu válcovitý dílec v zásadě taky. Jenže u programování se nejen vždy znovu vynalézá kolo, to se montuje do celé sestavy a to často za běhu motoru a s cestujícími na palubě, ale během cesty se z původního stroje stává často něco zcela jiného, než bylo původně zamýšleno a zdokumentováno.

15
Vývoj / Re:Zlepšení čitelnosti vlastního kódu
« kdy: 04. 06. 2021, 06:48:34 »
No ja nevim ;-) komentare jsou tu a presto imho 99.9% lidi bez explainu netusi ktera bije.

float Q_rsqrt( float number )
{
   long i;
   float x2, y;
   const float threehalfs = 1.5F;

   x2 = number * 0.5F;
   y  = number;
   i  = * ( long * ) &y;                       // evil floating point bit level hacking
   i  = 0x5f3759df - ( i >> 1 );               // what the fuck?
   y  = * ( float * ) &i;
   y  = y * ( threehalfs - ( x2 * y * y ) );   // 1st iteration
//   y  = y * ( threehalfs - ( x2 * y * y ) );   // 2nd iteration, this can be removed

   return y;
}

Protoze jsou blbe pojmenovane promenne. Nazvat promennou number muze jen uplny zacatecnik.

Jo, psal to nějaký Carmack nebo kdo.  ;D

Na druhou stranu bych si tipnul, že dnes to vidí jinak než v devadesátkách. Nejenom co se týče stylu psaní, ale dost vyzdvihnul výhody psaní v Rustu. Ta odmocnina je vcelku sranda, jelikož se tam nešachuje s pamětí, nemutují data apod. a je vcelku zřejmé, co dělá (zadání) i zda to dělá dobře (podle výsledků). V takovém kódu snad ani ty identifikátory nejsou špatně (byť nejsou v souladu s rozumnými obecnými konvencemi).

Stran: [1] 2 3 ... 23