Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Brumla

Stran: 1 2 3 [4] 5 6 7
46
Tady jsem našel něco ohledně low level formatování pod linuxem, to jsem ale nezkoušel:
https://askubuntu.com/questions/253096/low-level-format-of-hard-drive
Třeba to pomůže...
Nepomůže, to se týká PATA/SATA úložišť podporujících Secure Erase a nedělá to ani tak low level format, jako to spíš pouští interní rutiny firmwaru na přemazání disku. U plotnového disku to trvá desítky až stovky minut podle kapacity, u SSD zpravidla několik sekund až několik málo jednotek minut. Netýká se to klasických USB flash klíčenek, jako je ta, o níž hovoří původní tazatel. Ty tyhle funkce zpravidla nepodporují (výjimky jsou v podstatě jen flashky obsahující konstrukčně fakticky SATA SSD, např. některé Kingstony DT Ultimate nebo asi většina DT Workspace a samozřejmě takové ty klasické SATA SSD v ext USB boxu apod.).

Tazatelova fleška je podle mě v tom Read Only režimu. Setkal jsem se s něčím podobným u microSD karty, ale ta se do něj přepla natvrdo a ani nesimuluje, že by zápis přijala, na zapisovací příkazy vrací chybu, že je read-only.

Osobně bych zkusil program ChipGenius, s jeho pomocí zjistil, co je uvnitř za řadič a podle toho někde na usbdev.ru nebo podobných šílených webech našel nástroj (pokud existuje), kterým by se šlo pohrabat ve firmwaru či jeho nastavení, takové nástroje často umí úplně změnit ID string zařízení, udělat z něj virtuální CD-ROM, přehodit bit removable-media/fixed-disk, vytvářet více virtuálních jednotek (ne partitions, ale fyzicky se to pak po připojení tváří jako víc zařízení, něco z toho může být flash disk, něco virtuální CD-ROM) a další skopičiny. A taky to tím jde kolikrát docela dobře „zcihelnatět“, byť to bývá často nechtěný výsledek :).
Já jsem tuto technicky zajímavou radu pochopil jako: „Kup si novou flashku a starou vyhoď“.  :)

47
Server / Re:Kde najst lacny hosting?
« kdy: 03. 05. 2022, 07:59:51 »
https://www.wedos.cz/webhosting/lowcost  ;)
Wedos potvrzuju. Mám u něj už řadu let několik domén, hosting na web nebo i jen na maily, známí okolo taky a cenově bezva, funguje to, výpadky neregistruju. Celkově spokojenost.

48
Bazar / Prodám novou dokovací stanici Dell WD19S 130W
« kdy: 13. 04. 2022, 17:51:27 »
Ahoj,
prodám novou dokovací stanici Dell WD19S, plně funkční s 3-letou zárukou přímo u Dellu. Cena 4.100,- Osobně Praha/zásilkovna.  Kontakt do SZ.

49
Hardware / Re:NVME adaptér do staršího serveru
« kdy: 22. 03. 2022, 13:11:08 »
Citace
Použil jsem tuhle redukci:
https://www.aliexpress.com/item/1005002788184188.html
žádný konektor na externí napájení nemá, jen sata port (umí i sata disky). Napájená je - kontrolky svítí, ale disk v systému se neobjeví.
1. Mrkněte se na POST a do BIOSu, jestli je karta vidět, jestli ji deska/bios rozpozná a jestli k ní něco nepíše. Já to na HPE Proliant ML350e G8 nerozběhal, protože BIOS mi kartu našel, ale odmítl použít jako ne-serverovou.
2. Disk má GPT nebo MBR tabulku? Na některých počítačích se mi disk objevil pouze s MBR, jinde pouze s GPT, někde jsem ještě musel v BIOSu zapnout volbu LEGACY - to se dost liší stroj od stroje. Nikdy mně nenapadlo že tabulka použitá na disku umožní BIOSu disk vidět/nevidět. Systém jsem v tom nenašel.
Snad to nějak pomůže.

50
Sítě / Školení - kurz počítačové sítě
« kdy: 11. 02. 2022, 17:10:03 »
Čau,
máte někdo dobré doporučení na školení - kurz počítačových sítí? Chci se víc dostat do problematiky od někoho z praxe. Nepotřebuju certifikát, chci se něco naučit. Tady na rootu mají školení Mikrotiku, na které bych šel, ale nejdřív bych se chtěl o sítích víc naučit, hlavně z praxe. Nejlépe od někoho, kdo sítě každodenně řeší. Jak navrhnout malou/velkou síť, použitá zařízení, výhody nevýhody, propojení VPS a onsite serverů (debian), zabezpečení, APčka, vlany, zrychlení, routování, jaký provoz pouštět/nepouštět dovnitř/ven, ... Případně školíte někdo, rád zaplatím 1-2 denní intenzivní kurz, nejlépe osobně Praha. Průběžně studuju knihu Počítačové sítě, ale je to moc podrobná teorie, drobet se v ní topím. Chtěl bych spíš podrobnou praxi, ke které si pak teorii můžu v knize dohledat. Díky.

51
Sítě / Re:Vytvoření WireGuard VPN na MikroTiku
« kdy: 01. 02. 2022, 10:30:18 »
Ještě se vyskytla jedna komplikace, kterou jsem musel řešit a to dva druhy provozu. Chtěl jsem mít VPN jak s plně routovaným provozem, tak jen částečným pro přístup do domácí sítě. Zjistil jsem, že klient na Androidu neumožňuje připojit se oběma druhům uzlu (peer) na stejné rozhraní (interface) na Mikrotiku. Musel jsem na Mikrotiku vytvořit samostatné rozhraní pro úplný provoz přes VPN a druhé pro částečně routovanou vpn.

Hlavní rozdíl v nastavení plného/částečného provozu v aplikaci na Androidu je ten, že u částečného dáte navíc:

[Klient Android]

[Interface]
DNS server: 192.168.55.1 # adresa rozhraní VPN na Mikrotiku, aby nám to našlo domácí servery (správně resolvovalo)

[Peer]
Povolené IP: 192.168.55.0/24, 192.168.75.0/24 # seznam podsítí, které budou přes VPN přístupné

52
Sítě / Re:Vytvoření WireGuard VPN na MikroTiku
« kdy: 01. 02. 2022, 10:01:58 »
Napsal jsem podrobný článek o WireGuardu na MikroTiku a Androidu. Díky za inspiraci.
Já děkuju za dobrý článek! Hrál jsem si s tím celý večer a nešlo to, tak jsem šel spát. A po půlnoci se objevil článek. Akorát pak se nahrnulo množství práce, tak jsem se k tomu dostal až teď a vše funguje jak má, článek pomohl.

53
Sítě / Vytvoření WireGuard VPN na MikroTiku
« kdy: 24. 01. 2022, 21:13:42 »
Čau,
snažím se na Mikrotiku vytvořit Wireguard VPN dle návodu na root.cz a zasekl jsem se už na vytvoření peera. Chce to po mně public key. Kde ten klíč vemu? Předpokládám, že to je veřejný klíč toho peera - nějakého zařízení, které se bude připojovat k Mikrotiku. Tak jsem na ntbk vygeneroval klíč s tím, že privátní bych nahrál např. na mobil a veřejný na ten mikrotik do peera, ale Mikrotik odmítá peera uložit s tím, že veřejný klíč není platný. V dokumentaci k RouterOS jsem k tomu nic rozumného nevykoukal. Jediné co mně napadlo, že formát klíče má být base64 public key, což nevím, jestli je ono. Na netu k tomu moc užitečného není, žádný převodní algoritmus (bash). Napovíte jak dál? Dík.

54
Studium a uplatnění / Re:Pomoc se statistikou
« kdy: 23. 11. 2021, 19:51:18 »
@alex6bbc Dík za snahu, ale tohle už si našla sama jako první krok. Jako druhý krok hledala další informace na webu a třetí krok byl konzultace s lidmi, kteří statistiku doučují. Samozřejmě až poté, co konzultovala lidi, co se statistikou zabývají na univerzitě. Pár odkazů na wikipedii fakt nepomůže.

55
Studium a uplatnění / Re:Pomoc se statistikou
« kdy: 23. 11. 2021, 19:12:14 »
Informace samozřejmě dohledávala, našla různé knihy, různé články na webu. Mluvila i s několika lidmi, kteří inzerovali doučování statistiky, ale nikdo to neznal s tím, že jde o ekonomickou statistiku. Nejde ani tak o teorii, jako její aplikaci v praxi. Dostala velmi obecné zadání na vypracování studie a neví, jaké parametry vybrat a proč.

56
Studium a uplatnění / Pomoc se statistikou
« kdy: 23. 11. 2021, 15:08:11 »
Čau,
vyznáte se prosím někdo ve statistice? Neteř dělá vysokou a chtěla po mně vysvětlit témata ze statistiky - viz níže. Učitel jim to neumí vysvětlit, jen předčítá poučky. Já vůbec netuším o co jde. Nejlépe online přes skype nebo tak něco, čas zaplatím. Můžete se mi prosím ozvat SZ? Díky moc.

Sigma konvergence
Beta konvergence
T-test
Testy významnosti
Lineární regrese

57
Hardware / Re:Zabezpečení kabelu proti ukradení
« kdy: 12. 10. 2021, 16:09:17 »
Taky máme ve stolech zásuvky s různými silovými i datovými koncovkami. Z obrazových je tam jen VGA a nahrazení ve stole na HDMI je z různých důvodů na dlouhé lokte. S nástupem kovidu se skoro úplně zrušily porady, tak to řešíme naštěstí jen sporadicky. Kromě zmizelých kabelů občas nastane problém, když uživatelé dostanou skvělý nápad posunout stůl protože "... dosaďte co chcete ...", což vytrhne některé kabely ze zdířek a ajťáku, zase vám to nefunguje. No nic, jdu se domluvit s holkama na recepci na zbudování půjčovny kabelů :-) Dík za tipy i sdílení zkušeností.

58
Hardware / Re:Zabezpečení kabelu proti ukradení
« kdy: 12. 10. 2021, 14:13:40 »
Jsem rád, že můj dotaz vzbudil všeobecné veselí a díky všem, co poslali užitečné tipy. Když už řeším zabezpečení, tak raději ocelové než plastové. Silnější zdrhovací pásky jdou sice blbě přestřihnout, ale jdou. Nejde o Karvina systems, ale o Prahu. Velká známá firma. Půjčování přes recepci mně napadlo, asi to půjde takto, kvůli těm potenciálně poničeným a zalomeným kabelům a konektorům (Díky!). U nás věřím najvíc vrátným a uklízečkám, ti si práce váží. Zatím díky.

59
Hardware / Zabezpečení kabelu proti ukradení
« kdy: 12. 10. 2021, 11:59:34 »
Čau,
máte nějaký osvědčený způsob, jak zabezpečit kabel proti ukradení? V jednačkách nám začaly mizet HDMI kabely. Oni ty 5m a 10m kabely přeci jen nejsou zadarmo ... Nechci to připevňovat zdrhovací páskou, protože ta se dá přestřihnout nůžkama, případně přeříznout ulamovacím nožem. Existuje nějaké profi řešení, nejlépe ocelovým lankem? Díky.

60
Hardware / Re:SSD nebo Wifi v M.2 slotu
« kdy: 21. 09. 2021, 22:10:08 »
Teď mi na email poslal neznámý fanoušek, zdá se bez účtu na root.cz, odkaz na Adapter Card M.2 Ngff to Sata3 A-E Key to 2 Ports SATA. Díky za odkaz! Trošku se bojím, že se to tam nevleze, protože ten M.2 A key slot je pod sata diskem a díky micro velikostem tam nebude moc místa. Taky si myslím, že tam nebude napájení pro další SATA disk, ale to ještě ověřím. Díky.

Stran: 1 2 3 [4] 5 6 7