Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Brumla

Stran: 1 2 [3] 4 5 ... 7
31
Bazar / Re:Výprodej domácího labu
« kdy: 18. 03. 2024, 09:32:53 »
Co zůstává a úprava cen

1x Tenda AC1200 4G LTE router (používaný asi 1-2 měsíce, plně funkční)
   1x800,-

4x 3,5" disk WD RE4 Enterprise storage 500GB použité, funkční
   4x100,- (všechny za 300,-)

3x 3,5" disk Seagate Barracuda 7200 750GB použité, funkční
   3x 100,-

1x 3,5" disk Seagate Barracuda ES 500GB použité, funkční
   1x100,-
   
Kdo vezme vše tak za 1300,-

32
Bazar / Re:Výprodej domácího labu
« kdy: 14. 03. 2024, 09:49:31 »
Větou "prošly 2x shredem bez zaseknutí" mám na mysli to, že disky jsou funkční, data na discích byla softwarově skartována (shred) a shred dojel do konce. Měl jsem i jiné disky, kde se shred zasekl na vadných sektorech, ale takové disky jsem sem do nabídky ani nedával, půjdou do ekologické likvidace.

33
Bazar / Re:Výprodej domácího labu
« kdy: 14. 03. 2024, 09:29:42 »
Ty SAS disky bych dva az tri bral!
(pokud tedy ten shred nebyla drticka pro bezpecne zniceni dat :)
Stačí se ozvat na email, domluvíme se.

34
Bazar / Výprodej domácího labu
« kdy: 13. 03. 2024, 16:43:37 »
Ahoj,
nabízím k prodeji, čistím domácí lab.

1. Mikrotik hAP mini RB931-2nD (používaný asi 1 den, plně funkční)
   1x 250,-

2. Mikrotik hAP lite RB941-2nD-TC (používaný asi 1 den, plně funkční)
   1x 250,-

3. Tenda AC1200 4G LTE router (používaný asi 1-2 měsíce, plně funkční)
   1x1000,-

1x TP-Link AC750 C20 (EU) (použitý, plně funkční)
   1x200,-

4x 3,5" disk WD RE4 Enterprise storage 500GB (prošly 2x shredem bez zaseknutí)
   4x100,-

3x 3,5" disk Seagate Barracuda 7200 750GB (prošly 2x shredem bez zaseknutí)
   3x 100,-

1x 3,5" disk Seagate Barracuda ES 500GB (prošel 2x shredem bez zaseknutí)
   1x100,-
   
5x 3,5" disk Seagate Constellation ES SAS 1,8T (prošly 2x shredem bez zaseknutí, jeden disk je nový, použitý jen chvilku)
   5x300,-

Předání osobně Praha, případně zásilkovna. Kontakt: Libor@liborb.cz

35
S těma nabídkama práce a požadavkama je to někdy těžký. Teď jsem poslouchal podcast. kde týpek povídá, "dělám programátora 15 let, ale když vidím ty požadavky, tak mám pocit, že bych nemohl dělat ani juniora.."  :D Říkal tam zajímavou věc, a sice, že se stává, že firma najme týpka juniora, ten je ve firmě pár let, časem z něj vyroste senior a dělá mnohem víc věcí a mnohem kvalifikovanější než na začátku. Jelikož mu pořádně nepřidali, týpek se naštve a odejde. Firma pak hledá náhradu, někoho, kdo zvádá to samý, ale tabulkově juniora za juniorský plat. No a pak to vypadá jak to vypadá.

presne z toho duvodu odchazi muj mladsi kolega. tohle je nejcastejsi v korporatech.
v novem fleku hned dostane podstatne vice a bude delat zajimavejsi a modernejsi praci.
pro me to ma vyhodu, ze mi pridaji i kdyz zustavam.

* Lenze kolko krat ti sef proste nechce pridat.
* ze je to  despota.
* teraz na to neni vhodny cas.

Tesat do kamene! Jsou to nepříliš chytří mikromanažeři - despotové. Rychle pryč. Jinde může být a bude lépe. Někdy mnohem lépe!

36
Hardware / Re:Náhrada za vstupní čip ProxKeyIII HID
« kdy: 23. 05. 2023, 15:11:12 »
Tak jsem objednal a vyzkoušel tuty 2 druhy (čip 1 a čip 2) a nefunguje ani jeden, ani nepípne. Frekvence by měla odpovídat, je tuta tuta, tak nevím, v čem je potíž. Zkusím další čipy, uvidíme.

37
Hardware / Náhrada za vstupní čip ProxKeyIII HID
« kdy: 17. 05. 2023, 08:44:03 »

Ahoj,
máte někdo zkušenosti se vstupními čipy ProxKeyIII HID proximity keyfob (HID - Wiegand 26b)? Je reálné, že stojí 200,- za kus? Dostal jsem je v nové firmě na starost, potřebuju doobjednat a není dokumentace. Odešlý IT tvrdí, že je firmě dodal dodavatel kamerového systému, firma kamerového systému tvrdí, že nedodali a nedodávají. Potenciálního dodavatele jsem našel, ale 200 za čip mně přijde ujeté, když jiné čipy můžu mít za 5-20,- korun. Samozřejmě musí sedět frekvence (a něco dalšího?). Věděli byste čím to nahradit? Chybějící dokumentace je fakt mor. Jdu pohledat technické specifikace. Děkuju za nápovědu a zkušenosti.


38
Hardware / Re:Jaký disk pro systém NAS OMV
« kdy: 07. 02. 2023, 16:13:10 »
On ten provoz je i přes počet uživatelů relativně malý, jsou tam jen podružné projekty. To ale nemusí znamenat, že se disk rychle "neobrousí" zápisy do logů ... To zfs jsi myslel pro storage nebo systém? Já psal o RAID 1 pro systém. Pro úložiště to bude samozřejmě nějaká obdoba RAIDu 10. Díky.

39
Hardware / Jaký disk pro systém NAS OMV
« kdy: 07. 02. 2023, 15:02:02 »
Čaute,
jaký byste doporučili ssd disk pro systém pro Open Media Vault NAS? Chci to k nám do firmy, cca 400 uživatelů. V OMV dokumentaci doporučují ssd disk s Wear Levelingem, a takový jsem na zeleném našel jenom Apacer (podezřelý a horší parametry než Samsung 870 EVO 2,5" nebo 980 PRO, který běžně používám). Disk/y (v raidu 1) přijdou spolu s datovými disky (mám pořešené) do starého serveru. Máte s tím někdo zkušenosti? Nestačí třeba vybrat dle deklarované životnosti disku? Díky.

40
Hardware / Re:Firemní počítač na soukromé použití
« kdy: 27. 12. 2022, 14:23:39 »
V jednom bankovním korporátu to bylo jednoduché. Pracovní počítač je pro práci. Žádná elevated práva. USB zakázané na úrovni bezpečnostního SW. Youtube, FB, seznam atp. standardně blokované. Výjimky pro práci udělované individuálně. Například marketing, prodejci (weby), klientští pracovnící (USB-RO). Admin práva nikdo kromě IT. Aktualizace načítané/vynucované ze serveru. Automatické pravidelné skeny SW na disku s hlášeními na centrální IT. Sledování záložek/historie prohlížení se myslím nedělala, ale už nevím. Jen se vždy kontroloval přístup na aktuální url/web kvůli virům a malware.

V jednom automotive korporátu to je volnější v tom, že web je hlídán jen na základní nevhodné stránky, YT, FB atp umožněné. Admin práva na kancelářských pc a ntbk ne. Na diagnostických pc admin práva ano, tam jsou občas potřeba, ale tato zařízení nejsou zapojena do domény, navíc zůstávají na dílně.

Je ale lepší předpokládat, že na pracovním počítači můžete být "sledován" a proto mi připadne lepší pracovní a soukromou sféru oddělit. Já třeba původně chtěl mít firemní image Windows ve virtuálu na Linuxu, abych nemusel tahat dva počítače, ale bylo to tak pomalé, že jsem to vzdal. A to mám nový rychlý ntbk.

Občas u nás přijdou noví zaměstnanci s tím, že jsou zvyklí na určitý software a jestli jej mohou dostat a používat. Kupodivu jde obvykle o souborové manažery nebo snímání obrazovky. Pokud jim to urychlí práci, není to moc drahé a projde to základní bezpečnostní kontrolou, proč ne, obvykle se jim vyjde vstříc. Ohledně stahování filmů - je dobré být opatrný. Například složku Dokumenty, Plocha a další už můžete mít na OneDrive (a nemusíte o tom vědět). Firma za OneDrive platí. Pokud tam máte filmy, můžete mít zbytečný problém. Já když na to přijdu, řeknu uživatelům, ať si to přesunou na externí disk/flashdisk a případně jim i nějaké zařízení doporučím. Ale takový přístup nemusí mít každý.

41
Bazar / Koupím MikroTik RB4011iGS+RM nebo 3011
« kdy: 12. 10. 2022, 14:30:53 »
Čau,
sháním několik kusů MikroTik RouterBoard RB4011iGS+RM nebo 3011. Nemáte někdo na prodej? Zdá se, že Mikrotiky došly. Díky

42
Distribuce / Re:Bezpečný upgrade Debianu 8/Jessie
« kdy: 10. 07. 2022, 22:32:03 »
Našel jsem doma starší miniPC, které jsem kdysi používal a chtěl bych ho zkusit postupně upgradovat. Půjde to?
Protože nepíšes, co už jsi zkusil, doporučuji začít následujícími body:

Before You Ask
Before asking a technical question by e-mail, or in a newsgroup, or on a website chat board, do the following:

Try to find an answer by searching the archives of the forum or mailing list you plan to post to.
Try to find an answer by searching the Web.
Try to find an answer by reading the manual.
Try to find an answer by reading a FAQ.
Try to find an answer by inspection or experimentation.
Try to find an answer by asking a skilled friend.
If you're a programmer, try to find an answer by reading the source code.

When You Ask
Choose your forum carefully
Be sensitive in choosing where you ask your question. You are likely to be ignored, or written off as a loser, if you:

post your question to a forum where it's off topic
post a very elementary question to a forum where advanced technical questions are expected, or vice-versa
cross-post to too many different newsgroups
post a personal e-mail to somebody who is neither an acquaintance of yours nor personally responsible for solving your problem

Přečti si detaily zde: http://www.catb.org/~esr/faqs/smart-questions.html a pak se zkus zeptat ještě jednou.

43
Většina uživatelů používá počítač pouze jako nástroj ke své práci. Nástroj má spoustu různých nastavení a když si je uživatel sám změní, velmi často si nástroj znefunkční. Ostatně to se stává i IT lidem při zkoumání různých funkcí systémů.

Kdysi mi jeden starý jaderný inženýr říkal, že jim na škole vtloukali do hlavy ideál: "Jakýkoliv navrhovaný a vyráběný přístroj se musí navrhovat a vyrábět tak, aby si s ním uživatel nemohl uškodit i kdyby chtěl". Jasně, když si někdo vezme rychlovarnou konvici a bude se s ní mlátit po hlavě, tomu se asi nezabrání, ale omezením práv dojde k eliminaci zbytečných problémů.

Koncové stanice jsou velmi živelný organizmus. Když vidím, jak zuřivě uživatelé klikají v prohlížeči na cokoliv co jim vyskočí, jenom aby se hlášky zbavili, tak je opravdu lepší jim práva odebrat. Nemohou tak z nevědomosti způsobit škodu. Asi nejlíp to jde vidět, když si lidé chtějí pustit nějaký film online. Tolik reklam na různé malwary a viry a bůhví co ještě se snad jinde nenajde. Když nemá admin práva, může způsobit mnohem menší škodu.

Například v bankovním sektoru je poměrně běžné zakazovat přístup na flasku nejen z důvodu rizika přenosu viru/malware, ale hlavně z důvodu hacknutí stroje a případného šíření malware ve vnitřní síti. V oprávněných případech se třeba povolí čtení flasky, na které klient přinese data, ale už se tam nic nenahrává - to jde transparentně emailem.

A když jsme u toho keygen.exe - spousta jich kromě generování kódu také obsahovala vir nebo malware, to fakt ve firmě nechcete. Posílat .exe soubory je taky hodně špatný nápad. Lépe poslat odkaz na stažení. Opravdu nechcete zničit pověst firmy a tím firmu díky úniku dat a ztráty důvěry a odchodu klientů. A ještě dostat GDPR pokutu. Prostě staré dobré doby IT jsou pryč. Je dobré si na to zvyknout.

44
Každý uživatel počítače by měl dostat lejstro, kde by bylo napsáno, že za prvé...až za n-té tohle smějí dělat a pokud se pokusí dělat něco jiného bez konzultace s ajťákem tak je to hrubé porušení pracovní kázně. Měli by o tom být proškoleni a svým podpisem stvrdit, že tomu porozuměli.
To jsou teda nápady. Vytvořit další byrokratický lejstro, na které uživatelé zapomenou nejpozději další den. Odebrat administrátorská práva a co smí a nesmí pořešit skupinovou politikou, jinak bych se z toho zbláznil.

A co se týká chybějícího papíru, ajťák by měl hned ráno po příchodu do firmy projít kolem tiskárny a papír doplnit.
To není práce pro IT, ale pro cvičenou opici. To si uživatelé zvládnou sami.

BTW: Když jsem ještě pracoval, občas se mi stalo, že jsem přišel k firemní tiskárně a buď v ní nebyl papír nebo tam zrovna někdo tisknul bible pro celé oddělení. Hodil jsem řeč se sekretářkou ředitele (ta tiskárna byla na chodbě před její kanceláří), jestli by u tiskárny nemohla být nějaká webová kamera, že bych se nejdřív u sebe podíval na monitor, jestli je tiskárna volná a nesvítí tam nějaká červená kontrolka. Prý nechce, aby ji někdo vočumoval, když tam něco tiskne.
To máte před tiskárnami fronty s desítkami lidí, že tam chcete kameru? Co tak tiskárna ve vedlejším oddělení? Pokud tolik tisknete, tak určitě máte dostatečný (nepoddimenzovaný) počet tiskáren a máte to řešené přes tiskovou frontu. Uživatel přijde k libovolné tiskárně, pípne čipem, načte se mu jeho fronta a tiskne. Nebo ne?

45
Server / Re:Kde najst lacny hosting?
« kdy: 04. 05. 2022, 12:21:07 »
Jenom support WP (aplikace security updates) prece musi rocne stat vic nez tech 45ecek ne?
Pokud je WP Wordpress, tak aktualizace jsou zdarma. Nebo jsi myslel WP Cerber security plugin? Ten má (míval) aktualizace taky zdarma. Nebo jsi myslel něco jiného?

Stran: 1 2 [3] 4 5 ... 7