Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Skier

Stran: 1 2 3 [4] 5 6 ... 8
46
To spolu ale přece vůbec nesouvisí. Můžu mít jedno čerpadlo, první tři roky ho řídit statickými pravidly, druhé tři roky to chci mít přes wifi a další tři roky to chci řídit Alexou.

To taky není tak jednoznačný, jak to píšeš. Když ti to LOGO odejde v pátek večer, kdy budeš mít nainstalovanou náhradu? "Hned" v pondělí? Nebo přijde poštou až ve středu, ve čtvrtek budeš řešit ty Windowsy a v pátek tu licenci? ;)

Hele, já se v žádným případě nechci hádat, ale podle mě to prostě prezentuješ černobíle. Spolehlivosti se nemusí dosahovat jenom robustním hardwarem, ale třeba klidně i druhým úplně stejným, který mám v šuplíku, protože je prostě levnej. Je to stejný jako ta bezdrátová komunikace, co jsme řešili s kolegou výš - spolehlivost nemusí znamenat jenom jistotou, že se packet neztratil. Může to být klidně i to, že je mi úplně jedno, jestli se jich polovina ztratí :)

Jakákoliv forma cloudu, který může provozovatel kdykoli vypnout, podle mě daný řešení diskvalifikuje z řízení vytápění, takže o tom bych se vůbec nebavil...

To ano, ale v kontextu tvýho uvažování asi úplně nemá smysl to "superspolehlivý" PLC připojit na něco, co je naprogramovaný v JS, nemá to jakýkoliv garance (vs třeba Kafka) a ještě to běží na Raspberry. To by se dost ta pointa PLCčka dost vytratila, ne? :)
Hele, napsal jsem jak k podobným věcem přistupuji já. Ber to nebo nech být. Nemám čas, chuť a ani potřebu se tady nějak obhajovat. Chápu, že řešení s LEGO! není pro zdejší osazenstvo dostatečně sexy, ale mně se pro podobné aplikace naprosto osvědčilo.

Někomu se zase třeba osvědčilo něco jiného. A někdo si prostě jen rád pořád s něčím hraje a lepí...

47
A poslední doplnění - NodeRED má jak Modbus, tak i S7 protokoly...

Podrobný přehled:

https://www.automation.siemens.com/salesmaterial-as/catalog/en/simatic-st70-chap02-english-2019.pdf

48
LOGO! bude fungovat i za 10 let.
O tom není nejmenších pochyb. Jenom je otázka, jestli je zrovna tohle požadavek. Pokud není, je to asi tak relevantní jako že kdyby si koupil rad-hardened Spark, tak mu to bude fungovat i při výbuchu atomové bomby, zatímco LOGO! ne :)
Máš pravdu. Vycházel jsem z toho, že tepelné čerpadlo taky není věc na 2 roky a potom vyměnit. A taky z toho, že by se doma nesetkalo s velkým pochopením pokud bychom se vrátili do studeného baráku. Nedejbože opakovaně :-D.

Ale třeba nám autor vysvětlí jaké jsou jeho priority.

Prostě vyvinu, otestuji, provozuji a nic neřeším.
Tím si nejsem tak úplně jistej. Pokud si pod tím "provozuji" představuju, že to párkrát za těch deset let mám i přeprogramovat a to znamená vyštrachat někde RS232 kabel, mít po ruce stroj s windows, nedejbože hledat licenční kód k SW, kterej jsem při poslední přeinstalaci zapomněl nainstalovat...

Oproti tomu ty "bazmeky" přeprogramuju přes wifi, bez problémů, svobodným softwarem, který bude vždycky existovat, nic neřeším :)
Některé z těch "bazmeků" závisí na existenci a funkci konkrétních cloudových systémů, nebo jiných aplikací/projektů. Ty můžou skončit nebo projít zásadní změnou a budu muset všechno předělávat.

Prostě věci dělím na ty, které musí spolehlivě a dlouhodobě fungovat, a na ty, se kterými si můžu a chci hrát. A podle toho volím prostředky pro jejich realizaci.

Ale jak píši výše - je to podle chuti každého soudruha...

49
Samotné LOGO! je cenově ok a je již vybaveno ethernet konektorem přes který se to programuje, takže předpokládám, že by se přes to dalo i něco ovládat (možná špatně).
Ještě doplním - LOGO! se programuje přes RS-232 (funguje samozřejmě s USB převodníky). Ethernet port a vestavěný webserver má také.

50

Zkusím to upřesnit.
Láká mě představa zrealizovat to vlastními silami a něco nového se naučit. Jak jsem psal už nahoře, chci mít svojí web aplikaci přes kterou to budu celé ovládat.

Pokud půjdu cestou zásuvek, pak jsem nejvíc nakloněn řešení od Netio (robustnost, rest/xml api), ethernet.
V případě LOGO! by to byl můj úplně první počin a nevím, co přesně koupit, abych s tím mohl komunikovat přes web aplikaci.
Samotné LOGO! je cenově ok a je již vybaveno ethernet konektorem přes který se to programuje, takže předpokládám, že by se přes to dalo i něco ovládat (možná špatně).
Potřebuješ zdroj, LOGO! CPU (s displejem a tlačítky a nebo i bez) a licenci k programovacímu softu. Toť vše.

51
Určitě bych doporučil Siemens LEGO!

https://new.siemens.com/cz/cs/products/automation/systems/industrial/plc/logo.html - podívej se na videa, jsou tam typické jednoduché aplikace.
Jak to má Logo! s programováním, softwarem, konektivitou a integrací?

Pokud bych to chtěl napojit na vlastní webovku, musel k tomu přidat nějaký Wifi AP, mohl programovat jenom pomocí SW pro Windows, musel si naprogramovat protikus, který z toho bude číst po modbusu... čili měl s tím strašně moc práce a celý tenhle DODO systém mě přišel na 4000Kč (přičemž na ESP32 si to postavím za pětistovku), tak nevím, jestli bych do toho úplně šel, industrial grade neindustrial grade ;)
LOGO! má embedded webserver a Ethernet port. Ano musí se programovat z widlí.

Ale je to robustní systém, ne nějaký bazmek závislý na soustě věcí. LOGO! bude fungovat i za 10 let. To bych si Sonoff, Tasmota, Blynk  a nějakých různých cloud udělátek netroufl tvrdit.

Prostě vyvinu, otestuji, provozuji a nic neřeším.

To je můj názor, jsou věci se kterými si rád hraju a bastlím. A jsou věci, u kterých vyžaduji spolehlivost a robustnost. Ale samozřejmě podle chuti každého soudruha...

52
Po stránce HW jsem zatím uvažoval nad těmito variantami:
A) Arduino + ethernet shield příp. ESP8266i.
B) Siemens LOGO!
C) Plc od Tecomat
D) Pro ovládání čerpadla a filtrace by se dala použít i zásuvka od Netio https://www.netio-products.com/cs/zarizeni/powerbox-3px

Určitě bych doporučil Siemens LEGO!

https://new.siemens.com/cz/cs/products/automation/systems/industrial/plc/logo.html - podívej se na videa, jsou tam typické jednoduché aplikace.

53
Studium a uplatnění / Re:ČZU Informatika (Ing)
« kdy: 22. 07. 2020, 14:46:09 »
Zdravím,
byl jsem přijat na dvě navazující Ing. studia - Informatika na ČZU a Softwarové inženýrství na JČU. Druhý jmenovaný je obor nový, ale zajímala by mě ta informatika na ČZU.
Jak ten obor je náročný (pokud je dálkově), pokud u toho člověk pracuje na 3/4, případně celý úvazek? Máte někdo, prosím, zkušenosti? Jak moc jsou náročné semestrálky atd? Celkově by mě zajímalo, jaký jste měli případně pocit z toho studia během těch 2 let a jak je to organizovaný u dálkařů.

Děkuju ;)
S ČZU mám u dálkového studia zkušenost takovou, že mají dálkaře dost na háku a chovají se k nim jako k deňákům. Jde tedy o Provozně-ekonomickou fakultu, ale existuje možnost, že podobný přístup používají i na Informatice. Viděl jsem podklady na předmět Informační systémy ve veřejné správě a samosprávě, kterou na PEF vyučují z Informatiky, a bylo to peklo. Po ekonomech chtějí vědět takové nesmyslné detaily z architektury PC, tabletů a mobil, že se z toho chce člověku brečet.

Na PEF dálkařům odmítají vypisovat více termínů zkoušek, dálkové je organizované přes tzv. regionální konzultační střediska - to působí dojmem, že jde např z Jičína vystudovat ČZU. Opak je pravdou. Výuka probíhá formou víkendové nalejvárny jednoho předmětu, následně jeden zkouškový termín vypsaný do konzultačního střediska a zbytek většinou v Praze na ČZU. Tragédie.

54
/dev/null / Re:Kvíz:Náš bezpečnostní auditor je idiot
« kdy: 22. 07. 2020, 13:56:56 »
Já vím, že víte co je na tom špatně ale zajímalo by mne, co si o tom myslíte:

Auditor není idiot, ale zkouší i kompetence ajťáka. A to hned na několika úrovních. Za mne dobrý přístup, akorát by nemusel tolik tlačit na pilu, takhle je až moc zjevné že je to špatně. Každému se prostě musí rozsvítit hned několik červených světel.

55
Software / Re:Údajné zneužití licence SW
« kdy: 24. 05. 2020, 12:18:13 »
Nechapu proto resis TY. Ten software udajne bezel na pocitaci KTERY NENI TVUJ, ten software jsi TY NENAINSTALOVAL, ten software jsi ty NEPOUZIVAL.

Muze mi tady nejaky expert na autorske pravo vytsvetlit za kym jde v tomto pripade zodpovednost?
Expert nejsem. Ale zodpovědnost má primárně statutární zástupce (jednatel). Další záleží  na konkrétní situaci, vnitřní předpisy, dohody...

56
Software / Re:Údajné zneužití licence SW
« kdy: 18. 05. 2020, 11:44:14 »
O scam určitě nejde.
Tak pokud víte, jak to bylo, nechcete to napsat? Ušetříte tím tazateli trápení, zařídíte spravedlivou odměnu pro tu firmu, která byla poškozena, bez zbytečných dlouhých soudních sporů, a uspokojíte zvědavost zdejších diskutujících. Samá pozitiva.

O SCAM (ve smyslu podvodu - https://en.wikipedia.org/wiki/Scam_(disambiguation)) nejde. Důkazy předložil sám tazatel.

Možná jde, podle Vašeho názoru, o domáhání se něčeho, na co nemá držitel autorských práv nárok. Názor Vám neberu, nicméně doporučím si nejdříve nastudovat jakými všemi způsoby můžete autorská práva porušit.

A doporučuji vzít v úvahu i to, že držitel práv určitě nevyložil ještě všechny karty na stůl a pádnější důkazy si nechává na případný soudní spor. Zatím to bylo takové nahlédnutí pod pokličku.

57
Software / Re:Údajné zneužití licence SW
« kdy: 17. 05. 2020, 14:56:13 »
pořád tu v podstatě mlátíte prázdnou slámu. Jak jsem napsal cca v prostředku diskuze - v praxi to probíhá tak že oslovíme firmu kde se nelegálně program užívá (spíš to musí bejt hodně a ne sporadicky, sleduje se četnost použití) uvedou se fakta a výsledek je buď odinstalace sw a nebo nákup licence. Nikdo se v podstatě nerozčiluje že ho sledujeme a nehrozí soudama, my taky ne. Všechno probíhá věcně a korektně ... chcete používat sw - kupte si ho / nechcete ho používat - odinstalujte.
Ale často se stává že se majitel firmy vymlouvá že se nejedná o jeho počítač protože k němu chodí studenti na brigády a nosí si vlastní notebooky, tím pádem nemůže za to že sew používá program nelegálně. V dnešní době dost častá praktika..  firma žádný licence nemá a využívá pracovníky/studenty aby pro ní dělali. Má pocit že má čistý ruce.
To je hodně idealisticky a růžovoučce podané. Ve skutečnosti to často probíhá naprosto jinak a mnohem tvrději. Samozřejmě záleží na velikosti subjektu a potenciálu jeho "podojení". Ano, tvůrci SW drobky nechávají lokální distributorům, větší ryby si ale řeší sami...

58
Software / Re:Údajné zneužití licence SW
« kdy: 17. 05. 2020, 14:53:42 »
Podle mě jde dost možná o scam. Bez porady se specialistou na licence bych nekomunikoval. Můžou to být i čistí podvodníci pohybující se na hranici zákona.

Stavěl bych na tom, co je pravda, tj. pokud nebyl program používán, tak bych se to snažil doložit, pokud používán byl, tak bych to řešil s ohledem na to, zda jej chci nadále používat a zda bylo použití systematické nebo náhodné. Vše po poradě s tím specialistou. Pochybuji, že bych měl platit plnou licenci za nahodilé spuštění programu, ostatně od toho tu jsou evaluation licence. Na druhou stranu zatloukat reálnou skutečnost se může v důsledku prodražit. Vždyť i ti podvodníci staví jednoduše na tom, že vyjde levněji splnit jejich podmínky, než to nějak řešit.
O scam určitě nejde. A doporučuji si nastudovat jakými všemi různými způsoby můžete poškodit držitele autorských práv u SW.

59
Software / Re:Údajné zneužití licence SW
« kdy: 14. 05. 2020, 13:04:24 »
Vciťujete se do špatné role. Měl byste se vcítit do role (pravděpodobně) právem obviněného subjektu, který vlastní/provozuje dotyčné PC.

Držitel autorských práv má v ruce informace o tom, že na prostředcích daného subjektu (v počítačové síti a na konkrétním PC) je provozován jeho SW (pravděpodobně) v rozporu s licenčním ujednáním.

Obávám se, že si nerozumíme. Tak ještě jednou: mám na mysli AKTUÁLNÍHO UŽIVATELE daného počítače, nikoli jeho zaměstnavatele. Představte si, že Vám do kanceláře vtrhne policie, nasadí klepeta a odvede, protože zjistí, že z Vašeho PC odešel vyděračský mail. A Vy víte, že jste to nebyl. Zato oni mají nezpochybnitelné důkazy. Asi byste kolem sebe kopal a policajti by tvrdili, že zodpovídáte za něco, co odešlo z Vašeho (rozumějte, VÁM SVĚŘENÉHO) počítače. A nikdo třeba zde, v diskusi, nebude chtít připustit, že to není Vaše práce (zmíněný počítač mohl být např. zneužit). Tak se mi nesnažte namluvit něco o (právem) obviněném subjektu. Mimochodem, zákony všech civilizovaných států neznají pojem PRÁVEM OBVINĚNÝ. Naopak - dokud není obviněnému (bez slovíčka PRÁVEM) prokázána vina, je třeba na něj nahlížet jako na nevinného. Připouštím,  že to mohlo být všelijak, ale snažil jsem se vyjádřit svůj názor na základě toho, co napsal uživatel Fakeout. Mé domněnky a mé interpretace (ale i Vaše či kohokoli v této diskusi) jsou nepodstatné, čili bychom se měli vyjadřovat, jako by Fakeout napsal pravdu a nic, než pravdu.

A mimochodem - logy nejsou stoprocentní důkaz a trefně to popsal pan Šilhavý. Třeaže jsme neměli na celou věc stejný názor (on taky měl na mysli organizaci a já konkrétního člověka), tak zrovna jeho poznámka o tom, jak na logy nahlíží soud, je docela trefná a věřím, že to tak u soudů chodí.
To není dobrá analogie. Toto (licence) není trestný čin a nikdo nikomu klepeta nenasazuje.

Chyba je, že zaměstnanec vůbec nějakou debatu s distributorem začal. Je to zodpovědnost statutára firmy a přes něj a s jeho posvěcením je to nutné řešit.

60
Software / Re:Údajné zneužití licence SW
« kdy: 13. 05. 2020, 15:40:52 »
protože mi z toho vyplývá touha výrobce SW hojit se na nepravém viníkovi. Nic víc, nic míň.

V civilním právu se nehraje na viníky. To patří do trestního práva a trestní odpovědnost by tazatel za těchto okolností nenesl - vězení mu nehrozí.

V civilním právu se řeší oprávněný (poškozený) a odpovědný. Odpovědný je majitel / provozovatel. To je dáno rovnou Listinou základních práv a svobod (čl. 11 odst. 3): "Vlastnictví zavazuje". Musíte tedy počítat, že vlastněním počítače (třeba po někom) Vám mohou vzniknout povinnosti (závazky). Jednou z nich je to, že musíte zajistit legálnost nainstalovaného software.

Není naprosto na poškozeném, aby musel zkoumat (vynakládat na to náklady), proč jste svoje povinnosti vůči autorům nesplnil.

Citace
S vlastnictvím jsou tradičně spjaty také různé povinnosti a omezení („vlastnictví zavazuje“). Principiálně je nepřípustné užívat vlastní věc nebo s ní nakládat takovým způsobem, který narušuje nebo ohrožuje oprávněné zájmy jiných osob nebo veřejný zájem. Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Vlastnictv%C3%AD

Tahle argumentace má jednu vadu - závazek je na straně zaměstnavatele, protože ten "vlastní" a je tak zavázán. Je následně věcí vnitřních předpisů zda tenhle závazek přenesl na zaměstnance a v jakém rozsahu.

Stran: 1 2 3 [4] 5 6 ... 8