Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Skier

Stran: 1 [2] 3 4 ... 7
16
Hardware / Re:Snese průmyslový zdroj zpětné napětí?
« kdy: 17. 09. 2020, 09:28:42 »
Na proudy 5A+ bych spíš doporučoval diodu v pouzdře co jde připevnit na chladič. Jako chladič jde použít cokoliv kovovýho co aspoň nějak trochu odvede teplo. Pokud je ta dioda v tom stylu pouzdra co je z plastu, tak není ptořeba ani řešit elektrickou izolaci vůči té kovové konstrukci.
 
Takže něco v tomto stylu (ale tahle je zbytečně na 60V). Jako bonus máš dvě diody v jednom pouzdře.

https://www.gme.cz/dioda-sr3060
Tu bych si asi nevybral.

Zdroj je 150W - takže 12.5 A na 12V.
Rthj-c téhle diody je 1,4 K/W a napětí v propustném směru při 15 A cca 0,75 V - to dělá 9.5 W a oteplení 13 K jen mezi čipem a pouzdrem.

Bez chladičce je to úplně mimo mísu (Rthj-a je 50 K/W), takže oteplení by bylo něco přes 400 K.

Já bych spíš šel do MOSFETU a použil ho místo blokovací diody - pro inspiraci http://www.rs20.net/w/2013/02/using-mosfets-as-blocking-diodes-reverse-polarity-protection/ - tam se dá na 0,1 V / 0,2 V dostat v pohodě a tím i ztráty budou místo 10 W jen 1-2 W.

Jestli tazatel nemá zkušenosti s elektronikou, koupit něco hotového.

Nebo výše někdo postnul odkazy z Alíka na "ideální diodu" s podobnými parametry.

17
Hardware / Re:Snese průmyslový zdroj zpětné napětí?
« kdy: 16. 09. 2020, 14:01:23 »
Než řešit různé složitosti, tak existuje fikaná věc. Jmenuje se dioda. Když se vybere správná, má úbytek i pod 0.1 V a stojí pár šupů...

Tak proč si komplikovat život.

18
Odkladiště / Re:Falešní majitelé domény
« kdy: 26. 08. 2020, 12:48:12 »
Přečti si podmínky registrace domén https://www.nic.cz/files/documents/20180525_Pravidla_registrace_CZ_final.pdf, najdi si bod 16.1.2 a pak po jeho přečtení prostě pošli teplej bonz na cz.nic.

Citace
16.1. Sdružení CZ.NIC je oprávněno dle svého uvážení zrušit registraci Jména domény, pokud

A to je právě to, že v praxi se do toho nehrnou, rizik je příliš mnoho.
Uteklo téměř 5 měsíců, lovemail.cz už v registru není. Znamená to, že to zafungovalo? Asi ano, expiraci měli až 2021.

19
Odkladiště / Re:Smart home: definícia, skúsenosti
« kdy: 26. 08. 2020, 12:43:02 »
..a vypne se plyn, popřípadě zastaví voda.

co máš za ventily, a případně ovládání ventilů na vodu a plyn pls.?

Ahoj, nevím jestli tady můžu dát odkaz přímo na obchod, ale hledej na netu pod smarthome-zavirac-ventilu-voda-plyn-z-wave-plus. Nejlepší ceny jsou na alliexpresu, "Spetu Z-Wave Auto Valve Can Conpatible With All Zwave Devies/Water Valve Switch,Smart Z wave Water Leak Gas Leakage Sensor".

Zatím funguje bez chybičky. Když si počkáš na akci, koupíš i s poštovným kolem dvou tísíc.
Moc pěkná hračka. Díky za tip, něco podobného už nějakou dobu hledám. Jsi s tím pořád spokojený?

20
Prave mam cerstvou zkusenost. Objednal jsem cyklisticke bryle z ceskeho eshopu. Po zaplaceni mi prisel email ze doba dodaji je 2-7 tydnu. To jsem jiz vedel ktera bije. Ted po 8 tydnech jsem kontaktoval "dovozce" a ten tvrdi ze to jiz do ceska dorazilo 2.6. Jak je znam stoji to na celnici a buhvi jestli mi to dorazi.
Bohužel poslední dobou klasika. Je potřeba před nákupem hledat ve VOP jestli oni jsou obchod, nebo jsou jen zprostředkovatelé - častý je termín "nákupní galerie".

Pokud na tuto lhůtu neupozornili předem, případně udávali úplně jinou, tak odstoupit od smlouvy.

21
Odkladiště / Re:Seriály o IT
« kdy: 26. 08. 2020, 12:35:45 »
Mohl jsi rovnou napsat, že za tím stojí Michael Moore, aby člověk věděl, že nemusí klikat.
Přesně tak...

23
Marže asi není úplně to, co vám někdo prozradí na potkání. A i podle třeba https://www.podnikatel.cz/clanky/neumite-spocitat-marzi-pak-radsi-vratte-zivnostensky-list/ v tom není započítána všechna režie. Ale i kdyby se to OP pokoušel započítat, jsou tu různé otázky:

1. Odkud ty údaje jsou? Ono započítat všechny náklady včetně různých režií a rizik nemusí být snadné, ani když tu firmu provozujete, natož když nemáte k dispozici citlivá interní data. Do nákladů patří i třeba věci jako nábor. A teď započítejte i neúspěšné pokusy a rozpočítejte to do hodinových sazeb různě ohodnocených lidí...
2. Kdyby se někdo náhodou rozhodl podělit se o svoje citlivá firemní data, jak moc to bude porovnatelné? Jak můžete vidět, není tu v diskuzi ani jasná shoda na definici marže, pak ale můžeme porovnávat hausnunera... A my třeba ani nevíme, jak je dohoda nastavena pro případ nemoci...
3. I kdybychom měli započítané všechny další náklady, jsou otázky typu druh vztahu (OSVČ/HPP/dohoda/...) na místě. I když budu počítat s náklady průměrně (po započítání všech rizik) třeba 150 000 CZK, je rozdíl, jestli se mi hýbou v rozmezí 80 000 – 500 000 CZK, nebo jen 100 000 – 200 000 CZK. Statisticky to vyjde nastejno, ale ve druhém případě máte vyšší míru nejistoty, takže je to méně výhodná situace...
Já si myslím, že je to jednoduché, prostě si spočítali (200 k - hrubá mzda nebo fakturace externisty)/200 k a vyšlo 60%. Všechny ty věci, o kterých píšeš, neuvažují. Jen hledají "kundu". Dost bych navíc vsázel na to, že když jde o korporát, tak to nebudou externisti na fakturu, ale HPP. Takže rázem náklady vyskočí o 34% (cca) na odvodech, do toho 5 týdnů dovolená, nějaký ten sick day a další podobné benefity, náklady na "opečovávání" kmenových zam (mzdová účtárna, povinná školení, příprava a udržování různých firemních směrnic a pravidel, ISO 9000, kdesicosi dalšího,...). Ono se to nasčítá.

24
zjistili jsme, ze korporat inkasuje 200000,- Kc za seniora u zakaznika, plati podprumer, a vc. ruznych bonusu a premii ma priblizne 60% marzi. Je to normalni? Za jakou marzi tak bodyshopujou male firmy?
Jestli to správně chápu, chceš si nějakou takovou malou firmu založit a přijít si na zajímavé peníze.

Proč ne, ale musíš nějaké věci zvážit. Předně - co to vůbec znamená "korporát inkasuje 200.000,- Kč a má 60% marži"? Jaký je charakter práce? Jaké má ten "korporát" náklady? Kde pracují ti lidé (u zákazníka, jen na home office, mají vlastní kanceláře kde je nutné platit nájem)? Jsou nutné nějaké další významné investice a provozní náklady? Co je hlavním oborem podnikání toho "korporátu" - je to jen bodyleasing? Jsou to krátkodobé nebo dlouhodobé kontrakty? Jaké je riziko že po skončení kontraktu neuzavře na daného zaměstnance kontrakt jiný? Jsou "leasovaní" senioři kmenoví zaměstnanci na HPP, nebo jde o kontraktory? Jaký rozpočet potřebuje management na získávání a udržení zákazníků a kontraktů? Jsou součástí poskytovaných služeb také nějaké další služby od lidí, které zákazník přímo neplatí a jsou tak schovaní v nákladech? Atd...

V podstatě tím chci říct, že marže jakékoliv firmy není rovnou zisk, ale je nutné z ní poplatit různé provozní náklady, daně a další věci, a v neposlední řadě z ní tvořit rezervu na pokrytí rizik.

25
Tak nevím, to co čtu není ani tak syndrom vyhoření jako slušně vyvinutá deprese. Na prvním místě bych rozhodně doporučil řešit tu (nemá ten zpropadený korporát v rámci benefitů nějaký program pro zaměstnance pro využití služeb psychologa?).
Jinak docela hrozí, že si člověk případnou změnu/restart vůbec neužije, ale naopak to celou situaci ještě  zhorší. Životní nejistota (seženu práci až mi dojdou úspory?) může být v kombinaci s depresí smrtelná. Někdy bohužel i doslova.
Pak těch možností je víc. Třeba zjistíte, že mezi tou bandou idiotů je pár kolegů kteří idioti nejsou a začnete se bavit s nimi, na zbytečném meetingu si uvědomíte, že pořád běží pracovní doba a místo zbytečného rozčilování se na špatnost světa si vyřídíte na mobilu maily, přečtete nějaký zajímavý článek, uděláte další level v Angry birds ;-) etc.
Nebo seženete zajímavější práci která vás bude bavit.
Nebo si koupíte salaš a budete chovat ovce, těch možností je dost (jen si to moc neidealizujte)
Velmi trefné a přesné!

26
Nekdo kdo prosel necim podobnym a popsal by jak se dostal ze stavu vyhoreni?
Prošel jsem si něčím podobným, ale výrazně jiným. Nebyl jsem takhle nasranej na celý svět. V 28 letech takový zahořklost na vše? Kde se to v tobě bere? Předpokládám že půjde o celkovou nasranost z podělanýho života (bydlení, práce, neschopnost nastavit si priority, ...). Není to jednoduchý.

To je to první nad čím bych se zamyslel. Prostě zjistit, kde ten problém skutečně začíná (jádro pudla).

No, a potom se zamyslet nad tím, co umíš, co tě baví a zajímá, kdo to potřebuje a kdo nabízí zajímavé podmínky. A nebo nad tím, jestli ti dává smysl (a můžeš si teď dovolit) na xy měsíců vypadnout "z procesu", dělat něco úplně jiného a úplně jinde, vyčistit hlavu a dát příležitost náhodě. Samozřejmě je dobré si ujistit i to, jestli v budoucnu být zaměstnanec v komerční sféře, akademické, volnonožec (se všemi pozitivy i negativy), atd. Ne každý má potřebné vlastnosti a schopnosti pro to, aby dělal freelancera, ne každému to vyhovuje.

28 je krásný věk, můžeš v klidu vyrazit za čím chceš a na co se cítíš...

27
Pokud budete dělat nějakou zajímavou programátořinu na hranici výzkumu a programování, učit na univerzitě, nebo něco jiného co vyžaduje vykročit z Vaší komfortní zóny, tak se nejspíš budete cítit lépe.

Pokud se budete dál nudit v korporátu, tak sice vyděláte paníze, ale zkysnete. :-)
Znám spoustu zkyslých lidí z akademického prostředí. Tohle navrhované řešení není samospásné.

28
Kontraktor nedostává plat. A jeho cena se odvíjí od dovedností a schopností, ne od let praxe.

Samozrejme, myslel som MD rate. Viem, ze je to dost individualne, no urcite existuje priemerny rozsah v ktorom sa tie rate pohybuju. Momentalne chcem ziskat aspon nejaku predstavu.

"Priemerny rozsah" je nesmysl. Bud chcete znat rozsah a nebo prumer (aritmeticky, median). Mrknete treba na jobs.cz. Pokud uvidite 80000 az 160000, tak to obykle znamena  4000 az 8000 za MD.

To som videl, ale z toho neviem urcit odpoved na moju otazku, a to, aka rate priblizne je odpovedajuca mojim skusenostiam. Alebo tych 8k naozaj beru v prahe aj mediori?
A jaké máš po 3 letech zkušenosti?

29
Vy potřebujete jen stisknout tlačítko (nebo jeho prodloužené vývody) což se dá udělat přes jakékoli relé. Ono nevadí, že ovládací část relé je na 230V. Spínat může klidně 5V. Tam de právě o to, že oba obvody jsou odděleny.
Není v manuálu pro čerpadlo nějaká možnost externího spouštění? Nějaké svorky z boku?
Určitě nedoporučuji dělat sám nic z toho, co jsem tu psal, pokud na to nemáte kvalifikaci (což mám důvodné podezření, že nemáte).

Ta simulace ovladače mě napadla jako první možnost řešení, protože by nevyžaduje žádný hw zásah. Nicméně cítím,
že je to asi blbost a že by se to mělo udělat jinak.
Manuál k TČ jsem našel zde https://www.toshiba.hr/uploads/documents/downloads/Estia/Application_Manual_ESTIA.pdf Schéma je zapojení je na straně 19.

Na vlastní zapojení budu mít elektrikáře, sám se do toho pouštět nebudu, ale potřebuji mu říct co a jak má udělat. Programování si chci udělat sám.
Co takhle přes relé připojovat nebo odpojovat termostat (str. 57)?

30
Jaká je dnes šance, že embeded zařízení, které má konektivitu do Internetu, vydrží 10 let beze změny FW - ať už z důvodu bezpečnostních rizik, nebo z důvodu zachování funkce?
42%
Hahaha. Tak otázka byla spíše řečnická...

---
"Konektivita do internetu" je prázdný pojem. Záleží, co tam běží za služby, jaké se používají protokoly a jaká jsou rizika.
Tak to snad vždycky... Proto jsem také zmínil zachování funkce a bezpečnostní rizika.

Stran: 1 [2] 3 4 ... 7