Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - kate

Stran: [1] 2 3 ... 5
1
Hardware / Re:Jablotron bez originální SIM karty
« kdy: 11. 04. 2023, 18:07:06 »
Hele asi budu - mám udělanej bridge mezi tím jejich protokolem a MQTT, kde se mi publikujou změny stavu čidel a systému a naopak poslouchá nějaké topicy, skrze které ovládám stavy jednotlivých sekcí. Tyhle zprávy jsou zašifrované (PSK) abych měl zajištěno, že mi někdo skrz MQTT server nezachytí/nezopakuje message na odkódování.

Je škoda, že něco takového nenabízí oni sami - ušetřil bych si spoustu práce s tím F-Linkem. To je sice taky docela šíleně napsanej program, ale zato má relativně pěkný logování, ze kterýho se dá ledasco poznat.

Sdílet to nebudu teď hned, ještě to chce trochu lásky - ale osobně mi to běží s docela slušným uptimem bez problémů :)

To zní super! Jede to přes nějaký jednočip jako ESP32, nebo to chce OS? Momentálně používám https://github.com/kukulich/home-assistant-jablotron100, což sice funguje skvěle, ale donutilo mě to vytáhnout Home Assistant ze serverovny k ústředně (Mám ji v jiné části domu kvůli signálu bezdrátových čidel). Zrovna jsem začala přemýšlet nad https://github.com/Pigotka/ha-cc-jablotron-cloud jako nouzovce co asi stačí, ale být závislá na cloudu se mi taky moc nelíbí. MQTT bridge by to vyřešil dost elegantně :)

2
Hardware / Re:Měření teploty v bytě
« kdy: 25. 11. 2022, 12:22:49 »
nemate nekdo zkusenosti s:
https://www.laskakit.cz/laskakit-esp-vindriktning-esp-32-i2c
+ https://www.laskakit.cz/laskakit-scd41-senzor-co2--teploty-a-vlhkosti-vzduchu/

idealne v kombinaci s FW: https://github.com/ondiiik/vindriktning-mpy + HomeAssistant ? :-)
na napsani vlastniho FW se urcite necitim, s moznosti Tasmoty si nejsem jistej, s vzorovym ESPHome FW nemam zkusenosti a nevim zda by to v HA nebylo omezujici...

Mám. Vzorový yaml je podle všeho pro starou verzi desky, ale v diskuzi odkázaná konfigurace https://pastebin.com/SQP0bwmm od Jiri Dobry funguje skvěle (jen jsem smazala sekci pro OLED display a změnila frekvenci měření PM 2.5 na půl hodinový interval. Větrák je hlasitý, ale takhle mi to nevadí ani v ložnici)
 
Všechny senzory se v HA zobrazují dobře, diody se po západu slunce automaticky zhasnou.

3
Hardware / Re:Nejmenší 12V zdroj
« kdy: 09. 06. 2022, 10:31:20 »
Ještě se dá místo step-up použít takováhle deska: https://www.aliexpress.com/item/4000852687028.html a QC / PD nabíječka na mobil.

4
Vývoj / Re:Jaký jazyk bych se měl učit?
« kdy: 30. 05. 2022, 17:15:44 »
...ale občas se stane, že někdo omylem rozbije interface v minor verzi

Nechcem vŕtať, ale ako sa dá rozbiť rozhranie omylom? :-)

S ohledem na přísnou typovost jazyka je to zpravidla opravdu lehké odhalit, aniž by se rozbil kód v produkci.

Ani teraz nechcem vŕtať, ale prečo teda na to neprišli, kým to nevydali?

Konkrétně v této situaci: Autor knihovny si neuvědomil, že jeden ze změněných typů je součástí veřejného rozhraní. Kdyby jejich integrační testy používaly danou část rozhraní, rozbily by se, ale bohužel, to nebyl ten případ.

5
Vývoj / Re:Jaký jazyk bych se měl učit?
« kdy: 30. 05. 2022, 15:38:06 »
Mě trochu rozčarovalo, že to rozbíjení je všude. V Pythonu, Javascriptu, Rustu, Haskellu. Otázka je, co se s tím dá.

Rust jako takový rozbíjí zpětnou kompatibilitu jen napříč edicemi, a vždy je možné zůstat u starší edice jazyka. Navíc je možné kombinovat edice, takže používat 2021 edition knihovnu v 2018 edition kódu není problém.

Co se týče knihoven, na semver crimes tak často nenarážím, ale občas se stane, že někdo omylem rozbije interface v minor verzi - zrovna minulý týden jsme „donutili“ jednu knihovnu ke stažení nové verze, omylem rozbili api. S ohledem na přísnou typovost jazyka je to zpravidla opravdu lehké odhalit, aniž by se rozbil kód v produkci.

6
Hardware / Re:Lenovo již nenabízí laptopy s Fedorou?
« kdy: 14. 02. 2022, 18:44:36 »
za život asi jednoho člověka, který buznil, že nechce mít licenci windows v laptoptu, protože ji nebude používat
Když si koupíš NTB do firmy s Windows a přeinstaluješ tam Linux, tak nejde o těch pár korun navíc za licenci Windows, ale o to, že když ti začne blbnout třeba touchpad, tak nemůžeš jednoduše zavolat na podporu nebo řešit reklamaci. V takovém případě budeš muset (na vlastní náklady) zjišťovat jestli jde o HW nebo SW problém, vracet tam zpátky Win... ...prostě starosti navíc. Proto je lepší mít na NTB z výroby takový OS jaký hodláš používat.

Oficiální podpora od výrobce nestačí? :) https://support.lenovo.com/cz/cs/solutions/pd031426-linux-for-personal-systems (červená čepice je super OS)

U podporovaných laptopů je pak u Lenova v manuálu seznam doporučených distribucí kde je zmíněná Fedora a Ubuntu, případně rady co nastavit aby vše fungovalo a co fungovat nebude (u P14, které jsme vybírali do práce je třeba zmíněné že z hardware není dobrá podpora IR kamery co tam je kvůli Windows Hello)


7
Studium a uplatnění / Re:Mzda v ČR a v Evropě
« kdy: 15. 12. 2021, 18:56:17 »
Německé hrubé mzdy vypadají na první pohled o dost zajímavěji než ty naše, jenže ve skutečnosti odpovídají naší superhrubé mzdě a reálný rozdíl je tedy výrazně menší.

Firma kde teď dělám je moje první zaměstnání v německu, ale dohodnutá hrubá mzda zcela odpovídá české hrubé mzdě. Buď to můj zaměstnavatel počítá úplně jinak než zbytek země (Dost pochybuji, jako startup naopak všechno dělali podle šablon), nebo to co píšete není pravda. Německé platové kalkulačky taky počítaly se stejným modelem.

8
Studium a uplatnění / Re:Mzda v ČR a v Evropě
« kdy: 15. 12. 2021, 18:51:03 »

6. Ne všude mají programátoři stejnou pověst – zeptejte se někoho na Indy. Na druhou stranu, tam, kde půjde o dlouhodobější spolupráci, asi budou dělat detailnější průzkum, kde budou více řešit individuální schopnosti a vlastnosti a méně pověst skupiny lidí, kam patříte.


Náš indický kolega super :) Ona možná kvalita vývojáře bude i o tom, jestli někdo shání superlevnou pracovní sílu, nebo slušného programátora a zaplatí ho solidně nezávisle na lokalitě.

9
Studium a uplatnění / Re:Mzda v ČR a v Evropě
« kdy: 12. 12. 2021, 23:02:39 »
za např. Německem výrazně zaostáváme.

Az budete platit v hospode tak si vsimnete, ze za nemeckem zaostavame i v cenach

No, občas navštěvuju kancelář v Berlíně. Ano, hospody a bary jsou dražší, stejně tak nájmy, ale třeba drogerie je často levnější, a potraviny v obchodě více měně stejné. Elektronika pochopitelně taky. Co jsem si to tak počítala naposled, průměrnému člověku zbývalo měsíčně mnohem víc peněz na věci, které tam stojí prakticky stejně jako tady.

10
Vývoj / Re:Rust - std::ANY alebo lepší návrh?
« kdy: 26. 11. 2021, 21:26:07 »
Já jsem z Rustu bohužel docela zklamán. Jazyk nese určité zajímavé prvky, o tom žádná, ale ten ekosystém, to je hrůza. Většina "crates", co jsem chtěl zkoušet, byla ve verzi 0.x, přičemž část kvůli nedodržování zpětné kompatibility nešla kompilovat. Chce to asi ještě čas.

Které třeba? Používáme Rust jako hlavní jazyk pro backend a s nezkompilovatelnou knihovnou jsem se ještě nesetkala. Problémy mladého ekosystému to tedy má, občas musíme pro potřebnou funkcionalitu přispívat do upstreamu víc než by to bylo nutné v něčem mnohem starším jako Python.

11
Hledej C++ co není embedded, práce se najít dá, většinou i za pěkný MD rate, pokud něco umíš.
Nebo Go (záplava nabídek) či Rust (méně nabídek, ale lépe ohodnocené).
Da sa v CR (Praha) naozaj najst praca v Ruste?

Třeba Braiins mě už jako Rust vývojářku uháněli několikrát. Pro někoho koho zajímá krypto to zní zajímavě, ale já to nejsem :) https://braiins.com/careers/rust-developer

12
Odkladiště / Re:Co si tisknete na 3d tiskárně?
« kdy: 11. 07. 2021, 18:52:35 »
Dost často různé věci pro domácnost, které by se jinak sháněly ve správném tvaru a velikosti špatně. Třeba teď nedávno vodící kolejničku pro posuvné dveře, ta přibalená měla špatný tvar pro kýžené umístění. Různé háčky a držáky (Ikea SKÅDIS má neskutečné množství super 3d tištěného příslušenství). Kamarádům a sobě součásti cosplayů. Inserty a pomůcky pro deskovky.

13
Studium a uplatnění / Re:Home Office po pandemii
« kdy: 01. 07. 2021, 12:52:40 »
Ináč máte v práci "píchačky"? Myslím tým, že či vám kontrolujú dochádzku, či vám sedí presne na minútu, či vám sedí obed, či máte správne zadané HO alebo kancl a tak.

V předchozí práci jsem měla a bylo to nesnesitelné přesně z uvedených důvodů. Teď sice máme virtuální píchačky, ale je to spíš pro zjišťování kdo je zrovna „v práci“ a na hlídání, aby to někdo nepřepískl s pracovní dobou (pár lidí má tendenci zahrabat se do práce a mít zbytečně velké přesčasy; work-life balance na remote je těžší udržet, tak je fajn mít na to „hlídacího psa“), pár hodin do mínusu tu nikdo neřeší.

14
Studium a uplatnění / Re:Home Office po pandemii
« kdy: 29. 06. 2021, 18:16:31 »
Byli jsme full-remote už před Covidem a s ohledem na fakt že je spousta kolegů pár set kilometrů od nejbližší kanceláře, v jednom případě i pár tisíc, moc to na začátek chození do kanceláře nevidím :)

15
Hardware / Re:PC na vývoj
« kdy: 21. 06. 2021, 11:31:01 »
Tak mi přijde pohodlnější udělat změnu, pustit build, debugger, atd... Ale chápu, že někdo chce udělat změnu, git commit, git push, a čekat až se to vysere, a pak hledat soubory a řádky :)

Tak ono to jde dělat i jinak, spousta IDE umí spouštět build rovnou na serveru, takže se pak vývoj od plně lokálního moc neliší.

Stran: [1] 2 3 ... 5