reklama

Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Témata - Elep331

Stran: [1] 2
1
Server / Přenos velkého množství dat po síti
« kdy: 21. 01. 2020, 10:49:38 »
Ahoj, potřebuji po síti přenést velké množství dat mezi několika linuxovými servery. Někde to bude 100 GB a někde i 10 TB. Nemám s takto velkými přenosty zkušenosti. Měl bych na zkušenější kolegy pár otázek:

  • Jaký použít protokol? SCP nebo SFTP nebo nějakou formu připojení vzdáleného disku?
  • Budou se přenášet různě velké soubory. Někde to bude množství malých a někde to bude x GB dump databáze. Má to nějaké uskalí versus otázka číslo 1? Abych nezvolil protokol, který má třeba velikostní omezení na jeden soubor.
  • Jak je to s rychlostí? Je některý protokol nějak výrazně pomalejší?

Ideálně bych si představoval, že přenos bude zabezpečený, takže např. holé FTP bych nerad používal. Nějaké důležité know how co je třeba vědět?

Čas mě zatím nepálí, takže počítám s tím, že to bude trvat.

Díky

2
Windows a jiné systémy / Režim běhu doménových řadičů
« kdy: 21. 01. 2020, 09:06:58 »
Ahoj, v jakém režimu běží více doménových řadičů na jedné lokalitě u Windows Serveru 2016? Active/Passive či Active/Active? Je jeden živý a druhý začne fungovat až po odpadnutí toho prvního nebo jsou oba stále aktivní? Případně je to volitelná funkce?

Díky

3
Windows a jiné systémy / Licence pro Windows 10
« kdy: 03. 01. 2020, 07:18:59 »
Ahoj,

jednomu známému jsem přeinstalovával laptop z Win7 (originální OEM OS) na Win10. On ho celkem dlouho nepoužíval, a tak se neúčastnil akce kdy MS distribuoval Win10 jako upgrade zdarma pro starší OS. Tzn. nikdy nedošlo k uložení otisku hardwaru u MS pro licenci Win10.

Po reinstalaci jsem se podíval do menu Aktivace a Win10 hlásí, že mají platnou digitální licenci. Jak je to možné? Měl jsem za to, že akce licence zdarma už dávno skončila. Tuší někdo?

Díky

4
Server / SMB share, nemožnost přístupu do adresáře
« kdy: 26. 09. 2019, 11:39:52 »
Ahoj, na Win serveru je nasdílený adresář, kde uvnitř jsou dva podadresáře s daty. Pokud se tam zaloguji z Win stanice, tak mohu procházet adresáře, pracovat se soubory atd., v pohodě. Pokud se tam přihlásím z Linuxu (stejný login/heslo), tak vidím ony dva podadresáře, přes cd se do nich dostanu, ale nevidím žádný obsah. Pokud zadám ls, tak to dobu nic nedělá a když to shodím, tak to vypíše:

Kód: [Vybrat]
ls: reading directory .: Host is down
Share připojuji takto:

Kód: [Vybrat]
mount -t cifs //10.0.0.15/abc /mnt/abc -o username="myuser",password="mypassword",sec=ntlm

5
Vývoj / Cílový koncept vs funkční dokumentace
« kdy: 30. 06. 2019, 15:34:51 »
Ahoj, dá se říci, že cílový koncept = funkční dokumentace? Tzn. ten dokument co si odsouhlasí dodavatel s odběratelem před implementací, kde je rozebráno co a jak bude implementováno.

6
Studium a uplatnění / Povolání projektového manažera
« kdy: 03. 05. 2019, 21:28:51 »
Ahoj, přemýšlím o změně profesní koleje z čistého technika na projektového manažera. Už jsem to nějakou dobu dělal částečně. Jediné co mě pořád vrtá hlavou je, jestli se tahle profese vůbec dá dělat bez stresu, neustálého napětí a velkého časového nasazení kdy vám zákazníci a dodavatelé volají ještě v 6 večer. Máte někdo najaké zkušenosti ať už osobní nebo při práci pod různými manažery. Děkuji

7
Distribuce / RHEL udělení práv aplikaci
« kdy: 18. 02. 2019, 14:18:14 »
Ahoj, řeším následující situaci: Pod ne-root účtem potřebuji na RHEL 7 spustit binárku, která otevírá nízký port. To jí systém nedovolí, jelikož pro otevření nízkých portů musí mít aplikace vyšší práva. Jaký je správný postup, jak přidělit nějaké binárce/uživateli (nevím na koho by se to mělo správně nastavit) vyšší práva? Hledal jsem na Google, ale rady jsou různé (SELinux, setcap apod.) a nevím co je best practise od Red Hatu.

Díky

8
Ahoj, jaké sub-obory v IT jsou dle vás vhodné pro ono tzv. digitální nomádství? Podle mě jsou to jen ty, kde máte zadaný úkol a můžete si ho zpracovat kdy chcete a pak jen odevzdat výsledek. Tedy programování. Možná nějaká správa serverů, ale tam si zase neumím představit nějaký hotline, kdy někdo potřebuje něco teď hned.

9
Server / Průmyslové testování a nasazování updatů
« kdy: 21. 12. 2018, 09:12:28 »
Ahoj, chtěl bych se zeptat zkušenějších na to, jak se testují a nasazují updaty v průmyslu a velkých korporátech.

Běžné je, že velké společnosti nasazují updaty (např. RHEL) až po interním otestování a odsouhlasení. Ok. Jak to ale v praxi funguje? Já tak nějak pouze tuším, že se prostě vezmou nové updaty a nasadí se na testovacím prostředí, pokud je vše ok, tak se nasadí do produkce.

Je ještě nějaká další procedura? Vyjadřuje se k tomu nějak kyberbezpečnost? Může mi někdo ten proces vysvětlit od A do Z?

Děkuji

10
Windows a jiné systémy / Laptop Acer, pořadí bootování
« kdy: 10. 12. 2018, 08:34:19 »
Ahoj, na jednom laptopu Acer (teď z hlavy nevím označení) s Win10 se mi nedaří nastavit pořadí bootování. Pokud mám připojený externí HDD skrze USB, tak laptop při bootu napíše, že nenašel žádný OS. Musím jej odpojit a nastartovat laptop znovu.

Ve Win10 jsem se skrze Aktualizace a zabezpečení -> Obnovení -> Spuštění s upřesněným nastavením prokousal do BIOSu (možní UEFI nevím) kde je pořadí bootování. Jako první je tam Windows Boot Manager a pak jednotlivá zařízení. Pokud dám na první místo HDD, tak mi to nefunguje. Kde se nastaví pořadí ve Windows Boot Mananger?

Můžete mi to někdo nějak osvetlit?

Díky

11
Hardware / Linux a ovladače
« kdy: 06. 12. 2018, 14:33:01 »
Ahoj, jestli to chápu správně, tak jsou v linuxu dvě základní možnosti, kde může být ovladač umístěn.

1) Zkompilovaný přímov jádru
2) Zavedený do jádra pomocí externího jaderného modulu

Lze nějak ovladače z modulu dokompilovat do jádra? Má to případně nějakou zásadní výhodu?

Jedna podotázka: Pokud je někdo výrobcem např. nějakého průmyslového hardwaru a chce poskytovat ovladače i pro Linux, tak jestli to chápu správně, tak nejjednodušší možnost je vytvořit jaderný modul a ten poskytovat. Nebo jak se to dělá?

Díky

12
Odkladiště / Cizí data vs zákon
« kdy: 04. 12. 2018, 10:07:57 »
Ahoj, nedávno na Rootu proběhl článek a nějaké blogové zápisky o Shodanu.

Ok, vlezete na Shodan, najdete si např. nějaký nezabezpečený NAS a pomocí výchozího jména a hesla si tam prohlédnete nějaká data. Případně vlezete někomu do domácího wifi routeru a něco mu tam pro výstrahu přenastavíte.

Jsou tyto činy mimo zákon?

Díky

13
Vývoj / Vysvětli mi někdo pip a easy_install
« kdy: 28. 11. 2018, 09:20:07 »
Ahoj, může mi někdo vysvětlit o co jde v případě
Kód: [Vybrat]
pip a
Kód: [Vybrat]
easy_install?

Na tyto dva zdroje softwaru (jestli se to tak dá nazvat) jsem několikrát narazil v návodu na instalaci, ale moc nechápu pozadí. Má to nějaký centrální katalog, kdo ten software spravuje, kde se to bere, jaký je mezi těmito dvěma nástroji rozdíl? Chápu jen, že to je software psaný v Pythonu.

Existují i další nástroje jako jsou tyto dva?

Děkuji

14
Vývoj / Java 11 JRE se nedá stáhnout
« kdy: 20. 11. 2018, 09:39:27 »
Ahoj, vývoj Javy už nějakou dobu nesleduji, ale celkem by mě zajímalo co se změnilo.

Před časem jsem na jeden počítač s Windows instaloval Java 10 JRE. Teď jsem chtěl tutéž operaci udělat na jiném počítači a zjistil jsem, že Java 10 JRE ze stránek Oraclu zmizela a Java 11 JRE tam ke stažení není, jen JDK. Ono se něco zásadního změnilo?

https://www.oracle.com/technetwork/java/javase/downloads/index.html

Díky

15
Software / Bezpečnost zaheslovaného ZIP archivu
« kdy: 15. 11. 2018, 10:48:03 »
Ahoj, co si myslíte o bezpečnosti zaheslovaného (kvalitní heslo) ZIP archivu? Teď myslím reálnou bezpečnost, nikoliv tu, že to nerozbalí kolega v práci co má základní znalost práce s počítačem.

Stran: [1] 2

reklama